Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Help pentru achizitionarea CIELO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
jucausul
Salut, am un prieten care vrea sa vanda Cielo-ul sotiei pentru a-i cumpara ceva mai modern.Si m-ar tenta sa il iau eu, tot pentru sotie...inca nu are carnet face scoala si ma gandesc ca e mai ieftin sa il ciocaneasca pe ala 1-2 ani.Masina este din 2005 DOHC 1.5/75cp,65k km, full-ul de pe vremea aia, distributia schimbata,amortizoare noi, tamburi spate noi, vopsita nou...ma rog masina arata chiar foarte bine vrea undeva la 2500 euro....ce parere aveti? se merita investitia
T u d o r
Pai in 4 ani a avut nevoie de atatea interventii? unsure.gif De regula sotiile nu fac foarte multi km/an, a fost nevoie de schimbarea distributiei din alte motive?

Daca esti convins ca masina e ok dpdv tehnic atunci pretul e unul bun.
vali44
QUOTE (jucausul @ Aug 13 2009, 02:43 PM) *
Salut, am un prieten care vrea sa vanda Cielo-ul sotiei pentru a-i cumpara ceva mai modern.Si m-ar tenta sa il iau eu, tot pentru sotie...inca nu are carnet face scoala si ma gandesc ca e mai ieftin sa il ciocaneasca pe ala 1-2 ani.Masina este din 2005 DOHC 1.5/75cp,65k km, full-ul de pe vremea aia, distributia schimbata,amortizoare noi, tamburi spate noi, vopsita nou...ma rog masina arata chiar foarte bine vrea undeva la 2500 euro....ce parere aveti? se merita investitia

E TEAPAAAAAAA............. iti spun asta ca unul care am avut Cielo Executiv cu GPL , 2005 si pe care l-am alergat pe naveta Deveselu-Bacau aproape 50 000 km si nu a fost nevoie sa-i schimb nimic . Masina sigur a fost Taxi la cate are schimbate la ea ... kilometrajul se da inapoi foarte usor , doar demontezi geamul tabloului de bord .... ca sa te convingi , uita-te cu atentie la suruburile in cruce care tin geamul ... sigur vor avea urme de surubelnita pe capul lor , adica vor avea vopseaua sarita .... la banii astia gasesti un Matiz bun sau la 1250-1300 E gasesti un Tico , e masina perfecta pentru femeie , sotia mea are unul cu 115000 km si nu l-ar da pentru nimic ....
jucausul
QUOTE (jucausul @ Aug 13 2009, 11:43 AM) *
Salut, am un prieten care vrea sa vanda Cielo-ul sotiei pentru a-i cumpara ceva mai modern.Si m-ar tenta sa il iau eu, tot pentru sotie...inca nu are carnet face scoala si ma gandesc ca e mai ieftin sa il ciocaneasca pe ala 1-2 ani.Masina este din 2005 DOHC 1.5/75cp,65k km, full-ul de pe vremea aia, distributia schimbata,amortizoare noi, tamburi spate noi, vopsita nou...ma rog masina arata chiar foarte bine vrea undeva la 2500 euro....ce parere aveti? se merita investitia



Am gresit anul ..scuze....e 1995 biggrin.gif
vali44
QUOTE (jucausul @ Aug 13 2009, 07:12 PM) *
QUOTE (jucausul @ Aug 13 2009, 11:43 AM) *
Salut, am un prieten care vrea sa vanda Cielo-ul sotiei pentru a-i cumpara ceva mai modern.Si m-ar tenta sa il iau eu, tot pentru sotie...inca nu are carnet face scoala si ma gandesc ca e mai ieftin sa il ciocaneasca pe ala 1-2 ani.Masina este din 2005 DOHC 1.5/75cp,65k km, full-ul de pe vremea aia, distributia schimbata,amortizoare noi, tamburi spate noi, vopsita nou...ma rog masina arata chiar foarte bine vrea undeva la 2500 euro....ce parere aveti? se merita investitia



Am gresit anul ..scuze....e 1995 biggrin.gif

Prietene , in 1995 nu se fabrica varianta DOHC .... sigur e teapa , ti-am mai spus ....
T u d o r
Omul a zis ca e masina sotiei unui prieten, de ce ar fi teapa Vali? Am si eu un prieten care a avut un Cielito de-asta de prin '95 cu ceva in jurul a 180k km la bord si a fost multumit de el. Cele fabricate la noi au fost mult mai proaste.

Totusi la anul asta de fabricatie pretul e cam mare. Cati km are?
vali44
QUOTE ( T u d o r @ Aug 13 2009, 09:00 PM) *
Omul a zis ca e masina sotiei unui prieten, de ce ar fi teapa Vali? Am si eu un prieten care a avut un Cielito de-asta de prin '95 cu ceva in jurul a 180k km la bord si a fost multumit de el. Cele fabricate la noi au fost mult mai proaste.

Totusi la anul asta de fabricatie pretul e cam mare. Cati km are?

Tudor , masina are ... *doar* 65000 km .... daca sotia prietenului a fost primul , si singurul proprietar hai sa zic de mine ca m-am inselat ... totusi , putin probabil ca un Cielo sa necesite schimbari de telescoape si frane la acesti km .... cel pe care l-am avut , la 50000 km avea tocite elementele de franare doar 20% . In definitiv sunt banii dumnealui , eu am incercat doar sa-i spun ce gandesc , daca am gresit imi cer scuze !
T u d o r
Da, scuze ca n-am vazut bine primul post, 65000 km in 14 ani e cam...suspect.
RUE
astia prin prieteni sunt naspa. mai ales la daewoo.
acum o luna un coleg si avandut cielo din 96 cu vopseaua originala, 245 000 km, motor neumblat, ii facea schimbul de ulei la 7000 km. i a dat in pret si kitul de distributie si rezerva noua = 1400 euro.
masina a fost revanduta de tipi in 4 ore cu 1600 euro.

cadn voiam sa iau sotiei acum 3 ani masina un client al sotiei mi a dat un nr de tel ca vinde un conoscut al lui. era 2006 si asta zicea ca masina e din 2005 dar era si revopsita, un interior groaznic, nici porci daca transportai nu era asa jerpelit la capitonaje. deci era o megateapa.
daewoo_espero_turbo
QUOTE (jucausul @ Aug 13 2009, 11:43 AM) *
Salut, am un prieten care vrea sa vanda Cielo-ul sotiei pentru a-i cumpara ceva mai modern.Si m-ar tenta sa il iau eu, tot pentru sotie...inca nu are carnet face scoala si ma gandesc ca e mai ieftin sa il ciocaneasca pe ala 1-2 ani.Masina este din 2005 DOHC 1.5/75cp,65k km, full-ul de pe vremea aia, distributia schimbata,amortizoare noi, tamburi spate noi, vopsita nou...ma rog masina arata chiar foarte bine vrea undeva la 2500 euro....ce parere aveti? se merita investitia


Cel mai bine te duci cu el la o verificare.......si daca totul e ok, ia-l. Nu am dreptate?
prometeus
salutare tuturor,


doresc sa-mi achizitionez un autoturism Daewoo : sa aibe GPL, fiabil, costuri reduse,robust, pentru servici zi de zi in jur de 100 km?
multumesc de sugestii, pareri
mike.omega
Daca ai de gand sa mergi 100 de km zilnic, Matizul e singura masina de la Daewoo cu un consum decent biggrin.gif
RUE
Daca e vorba de consum, e doar tico, are 150 kg mai putin ca matizul.
daewoo_espero_turbo
Matiz - e si moderna, consuma putin si are 3 stele la euroncap. Tico e mai urat, plus ca e dezastru la accidente smile.gif))
Daca vrei ceva mai mare, mai solida si mai eleganta : Nubira, Leganza, Espero...

Mike , un 12% pentru o Nubira de 1.6 Dohc cu 106cp si 1300kg ti se pare mult? ca veni vorba de consum decent.
mike.omega
Cand ai de facut 100 de km zilnic? DAAAA!
Hai sa facem un calcul:
Luam(pe nubira) un consum mediu de 10% deci 10L de carburant pe zi. O luna are cam 20 de zile lucratoare => 200L carburant. Acum sa vedem cu ce mai inmultim astia 200L.
200 x 2.1RON(pretul actual de la GPL)= 420RON
200 x 3.9RON(cat mai e benzina?! eu n-am mai luat din august biggrin.gif)= 780RON.
Ambele sume mi se par destul de mari pentru veniturile medii de pe la noi asa ca un matizache ca si masina de facut naveta e OK smile.gif

Tico in ziua de azi greu il mai gasesti nelovit si intr-o stare care sa merite banii.

James Kilowatt
Matizachele tot pe GPL?

Oricum, pt frecus cred ca tot Daewoo ramane imbatabil, nu neaparat prin consum, cat prin preturile la intretinere. Ultima oara cand am fost in Ro cu Nubira piesele erau de departe mai ieftine decat la oricare alta marca, inclusiv Dacia.

Un cielo GPL cred ca in regim de naveta extraurbana si mers la economie consuma mai putin de 10, parerea mea. Valabil si pt Nubira.

mike.omega
Normal ca pe GPL smile.gif
Am niste amici care nu locuiesc in oras(in Constanta) si care si-au pus GPL dupa ce mi-am pus eu si amandoi au depasit 60k de km pe GPL fara probleme majore(se "strang" culbutorii - boala a motorului - si trebuie reglati la intervale de 6-12 luni) cu rezervor in portbagaj de 22L. Ah da, iar baietii astia cu matizurile pe GPL consuma 6-7% cu AC, pasageri si talpa thumbsup.gif

James Kilowatt
Pai cu 6 pe gpl matura pe jos la economie si cu hibridele thumbsup.gif

Nubira mea a avut GPL de la 0km si la 175k km motorul era brici smile.gif
klm
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Nov 2 2009, 02:22 AM) *
Mike , un 12% pentru o Nubira de 1.6 Dohc cu 106cp si 1300kg ti se pare mult? ca veni vorba de consum decent.

Mie mi se pare foarte mult, 10-12% consuma un A4 cu motor de 2l- 135 CP benzina si 2-300 kile mai greu.
mike.omega
Ce? brusc daewoo nu mai bate la fund masini dupa 2000? 36182451.gif
Cand ajung acasa va atasez un printscreen cu excell-ul facut pt consum in ultimele 2 luni, for fun smile.gif
mike.omega
Asa cum am promis, atasez tabelul cu consumuri.

Observatii:
1. Consumul de 9 si ceva l-am obtinut mergand pana la Tulcea si inapoi, un pic peste limita legala whistling.gif
2. Consumul obtinut cand am consumat 56L de GPL l-am realizat pe ruta Ct-Buc-Ct si mers prin oras


Concluzia ramane aceeasi, pentru naveta zilnica de 100 km cel mai rentabil e Matizul biggrin.gif
Hoinar
QUOTE (mike.omega @ Nov 5 2009, 07:39 PM) *
...
Concluzia ramane aceeasi, pentru naveta zilnica de 100 km cel mai rentabil e Matizul biggrin.gif


Matizul iese la calcul cu pretul pe kilometru mai mic decat cel din excelul tau?
Stau si ma gandesc ca totusi benzina e cca 3.7 lei fata de gaz. Zici tu ca iese mai eficient un Matiz?
Diesel
Matizul cu GPL ar consuma 6-7% ... sa zicem 2/3 din consumul lui Mike (btw el are un ritm de la grabit in sus daca va mai aduceti aminte) deci pretul la km ar fi 2.293 * 2 / 3 adica 1.528 ron/km.

Pretul GPL-ului este ridicol. Singura problema fiind autonomia. Pe la noi benzina ieftina este 3.8 si cea scumpa a depasit 4.0

Ca sa fim in acord cu titlul topicului, un Cielo cu motor de 1.5 16V DOHC cred ca ar consuma 10% pe GPL.

Iar pentru cei care cred ca Nubira consuma prea mult, Mike are zilnic treaba in centrul orasului, acolo unde se circula bara la bara cu 20kmh.
mike.omega
Autonomia nu este o problema smile.gif
Asta vara cand am fost la munte am gasit GPL aproape la tot pasul si niciodata n-am ramas fara. Am gasit chiar si mai ieftin dar si mai scump(in functie de distanta pana la un oras mare/civilaztie). Am fost in Harghita in zona Praid/Bucin/Joseni/Gheorgheni si aveam 3-4 statii de GPL de unde sa pot alimenta wink.gif
Plus ca un search pe google rezolva problema pentru ca exista www.gazonline.ro thumbsup.gif

PS: am luat ieri-alaltaieri benzina de 95 de la PetromV cu 4.02 RON...
James Kilowatt
GPL se gaseste peste tot, mai putin in Austria. Mai trebe' acolo un adaptator doua, ca-s mai multe scoli de gpl-istica in Evropa, da' deh, se amortizeaza repede smile.gif Oricum benzinariile mai serioase care au gpl au adaptatoare pt toata lumea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.