Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fiind inFranta vreau sa cumpar un Clio din 99 benzina +gpl
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
octavian31981
daca ma puteti ajuta cu cateva informatii, v-as fi recunoascator!
1. am gasit in Franta un Renault Clio, destul de ieftin
2. fabricatie sept 99, Benzina + GPL 1200CC
vreau sa stiu de la cei care au experienta:
-ce conditii obligatorii, gen: an de fabricatie, euro, etc etc
- ce acte imi trebuiesc neaparat la intrarea in tara
- ce acte imi trebuiesc la inmatriculare
-cam la cat sa estimez costurile de introducere in tara+ inmatriculare
-ce surprize neplacute ma pot astepta?
va multumesc frumos!
A! sa nu uit , este important, pot apela la serviciile unei firme care sa ma ajute la acte? daca da, ce avantaje am si unde o pot gasi? pot si singur sa rezolv toate astea? multumesc anticipat
James Kilowatt
Euro 3, ca sa poti s-o inmatriculezi, ca sa vii cu ea sa te plimbi nu e problema.
La inmatriculare in Romania nu stiu ce-ti trebuie.
In mod normal, ai de platit TVA si 1% taxe vamale, insa TVA-ul trebuie sa-l poti recupera din Franta. Daca o iei de la un dealer, poate nu-l platesti de la bun inceput, daca dovedesti ca ai scos masina din tara. Cu particularii trebuie sa faci nu stiu ce cerere la prefectura ca sa-ti ramburseze tva-ul.
La intrarea in tara iti trebuie masina pe numele tau (carte grise) si carte verde valabila (asigurarea, eu am maif si nu am avut probleme). Tu probabil nu vrei sa faci carte grise pe numele tau. Intereseaza-te intai la francezi cum sa faci sa recuperezi tva-ul, si vezi dupa aia ce hartii ai avea la intrarea in tara, poate merge cu carte grise pe numele proprietarului anterior, cu coltul ala rupt si pe care este scris "vendul le... blabla" si cele doua formulare de la prefectura semnate si de tine si de el. Aici e mai complicat.... E posibil ca romanii sa nu se complice cu hartiile astea si sa-ti ceara carte grise, ceea ce inseamna ca trebuie sa o platesti (la o masina 6cv am platit 150€) si sa astepti mai mult pana recuperezi tva-ul.
Multa bafta! Cred ca clio din 99 cu gpl este cu euro3, insa nu sunt sigur.
Apropo, daca ai auzit zvonuri legate de intentia guvernului francez sa suprataxeze dieselele, zi-mi si mie.... deocamdata nu ma intereseaza direct, insa cine stie....
Radu33501
QUOTE(octavian31981)
daca ma puteti ajuta cu cateva informatii, v-as fi recunoascator!
1. am gasit in Franta un Renault Clio, destul de ieftin
2. fabricatie sept 99, Benzina + GPL 1200CC
vreau sa stiu de la cei care au experienta:
-ce conditii obligatorii, gen: an de fabricatie, euro, etc etc
- ce acte imi trebuiesc neaparat la intrarea in tara
- ce acte imi trebuiesc la inmatriculare
-cam la cat sa estimez costurile de introducere in tara+ inmatriculare
-ce surprize neplacute ma pot astepta?
va multumesc frumos!
A! sa nu uit , este important, pot apela la serviciile unei firme care sa ma ajute la acte? daca da, ce avantaje am si unde o pot gasi? pot si singur sa rezolv toate astea? multumesc anticipat



Euro 3 OBLIGATORIU fara D3 sau alte tampenii(Trebuie sa scrie clar Euro 3). Am auzit ca de la 1 Ianuarie Euro 4!!!

Gasesti si in Romania Renault Clio destul de ieftim (mai ales Symbol). Nu se merita (chiar si pentru sapgile care le dai la noi sa o inscrii + TVA etc ...parerea mea smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.