Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ciorile: pasari destepte !
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
f1anatic
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8181233.stm
Uitati-va la toate cele 3 videoclipuri. Eventual dati click si pe linkurile din dreapta.

In primele 2 videoclipuri, ciorile folosesc pietricele pt a ridica nivelul apei intr-un tub si a ajunge la un vierme plutitor.
In ultimul, cioara foloseste 3 "scule" in succesiune, pt a recupera viermele.
T u d o r
Amazing. Ciorile sunt unele dintre cele mai inteligente animale, cu muuuult peste nivelul pasarilor.

Totusi filmele cu pietrele imi dau senzatia de invatare si nu de inteligenta aplicata. Cioara aia pare ca stie deja ce trebuie sa faca. Ori e urmarea unui lung proces de invatare ori cu adevarat inteligenta ei este incredibila.
Diesel
Buey gluma e gluma pana la clipul 3... daca aia cu pietrele in apa mi s-a parut intuitiva, sa foloseasca un carlig scurt ca sa scoata un carlig mai lung si apoi unul si mai lung pentru a scoate viermele deja e SF!!!

Asa si vulturii arunca cu pietre in ouale tari sau arunca ouale cu coaja tare de la inaltime.

Edit: hai la KFC pana nu inchide biggrin.gif
Rebel
Uite aici

solmar
crabi si mai destepti

solmar
asta e si mai meserias. am cautat diferenta dintre ciori si corbi dar sunt prins cu ceva si n-am avut succes.

http://www.youtube.com/watch?v=BGPGknpq3e0
T u d o r
Asta da! Superb. Si nici nu mai poate fi vorba de un proces de invatare in timp cu ajutorul omului.
James Kilowatt
Pe asta cu nuca am vazut-o live, in Bruxelles....
Cioroii sunt super inteligenti.
solmar
Am ramas cu topicul asta pe creier. Corbii traiesc cu cativa zeci de ani mai mult decat ciorile - asta ar fi deosebirea majora dintre corbi (70-100+ ani) si ciori (30-40 ani), exceptand coloritul/penajul. In plus corbii sunt monument al naturii, detinerea lor in captivitate este ilegala si se face puscarie. Pt a putea ingriji un corb ranit ai nevoie de aprobare de la autoritati (de la care oare??).

Auzisem de sute de ani si la corbi si la ciori dar netul spune altceva.
FAR EASTERN
Pai e si ele stresate si in ultima vreme ciugulesc numai prostii, le-a scazut si lor speranta de viata...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.