Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prize de aer
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
HalbaSus
QUOTE
Straight cut velocity stacks, for example, pose a unique problem. Exposed to the outside air, velocity stacks experience a phenomena that actually hinders performance at high speed. We are referring to stacks and air horns that protrude through the hood and extend into the air stream so the direction of the air rushing over the car is at a perpendicular angle to the length of the tube.

Air moving rapidly over these stacks create turbulence inside the opening. At high speed, the rushing air tends to create a partial vacuum inside the tube. The condition is counterproductive to air flow. The phenomena also effects open carburetors. The higher the ground speed, the greater the problem. Vacuum created by the engine is trying to coax air into the cylinders and the high speed air flowing over the open end of the stack is causing resistance.


Asta scrie pe site-ul K&N (http://www.knfilters.com/facts.htm) nu ca as avea eu incredere foarte mare in ce scrie intr-un text "de publicitate" dar nu vad ce interes ar avea K&N in a discredita prizele de aer (priza de aer nu exclude filtrul de aer).

Nu sunt fizician deci nu pot spune daca o priza de aer creeaza sau nu un vid de aer la viteze mari... Oricum, din cate am inteles eu chestia asta se intampla la "High speeds" ceea ce nu stiu exact ce inseamna dar daca high speed e 150 atunci nu o vad ca o problema foarte mare (daca de la 150 nu accelereaza foarte tare dar pana acolo mananca pamantul eu zic ca e OK).

O alta intrebare pe care cred ca am mai pus-o e: ce se intampla cand ploua ? Ploua direct pe motor ? Chestia asta nu afecteaza motorul, bateria, bujiile, filtrul de aer, etc ? Sau e filtrata apa cumva ? daca da cum ? Filtru de aer ?
James Kilowatt
Parerea mea este ca articolul se refera la prizele artizanale, nu cele facute de un profesionist.
Daca curentul de aer este paralel cu planul prizei de aspiratie (fie cea de pe capota, desi e o idee stupida, fie jetul de aer care intra sub capota e paralel cu gura conductei de admisie) atunci are dreptate, presiunea pe conducta de admisie scade, nu creste, datorita lui Bernoulli... Insa montata corect si cu cap, poate creste presiunea la viteze mari plus ca ar avea avantajul ca aerul introdus ar fi mai rece decat cel sub capota. Parerea mea ca ideal ar fi ca priza de pe capota sa "calce" exact pe teava de admisie, insa asta ar putea pune probleme cu apa si alte prostii... in fine, trebuie cred consultat un profesionist.
eugen32333
Articolul vorbeste despre priza de aer standard, care la mai toate masinile (nu si la dacie) este montata in dreptul radiatorului, fara sa traga aer cald de la el, si cu gura in lateral. La viteza, aerul vine perpendicular pe gura de aer si admisia devine mai dificila, cu atat mai mult cu cat este nevoie si de un volum mai mare. Prizele de aer de pe capota, sau cele artizanale montate in grila tocmai asta rezolva: permit aerului sa ajunga la gura de aer pe o directie longitudinala.

Filtrele K&N, Green etc. sunt speciale si sunt imbibate intr-un ulei care nu permite apei sa treaca. La cateva mii de Km se scot, se spala si se imbiba din nou in ulei.
eugen32333
Vin cu o intrebare: masinile euro3 (au sonda lambda) consuma mai mult daca li se monteaza un filtru de aer sport ?
HalbaSus
ar face bine sa consume mai mult... ca daca nu consuma mai mult ceva nu-i in regula... dar nu semnificativ mai mult. iar la viteze mici cresterea e chiar derizorie...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.