Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina mica pentru ...soacra
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
AZAZEL
soacra-mea vrea sa scape de batranul citroen saxo care are 7-8 ani si vreo 120.000km si sa-si cumpere o "ultima masina". in cativa ani va iesi la pensie si simte nevoia unei reinoiri pt propria satisfactie.

masina sa fie din clasa mica pe benzina, minim 70 cp , fiabila, frumusica, sa nu consume mult si la un cost estimativ de 10k spre maxim 12k euro. o cutie automata decenta pe o astfel de masina e greu de gasit si ca atare nu.

ea spune ca-i place mult yarisul , iar eu vreau sa o indrum catre noul fiesta ce mi se pare o masina tare frumoasa. nu stiu cat de fiabila este fiesta, fiind un model nou, insa despre yaris nu am auzit lucruri chiar f bune din acest punct de vedere.
alte recomandari?
nu ar vrea o masina veche ca si conceptie pt ca isi doreste ca masina ce o cumpara acum sa o tina f mult timp si bine ar fi ca designul sa fie de actualitate(cel mult model 2006-nu mai vechi).

mi-ar placea f mult noul polo(cel vechi e prea batran) insa probabil va fi si f scump(nici fiesta nu e ieftina).
nu masini coreene si nu fabia ce este f urata.

corsa? 207?
Diesel
Ibiza in loc de Polo?

La Fiesta nu stiu daca se incadreaza in buget cu tot cu cutie automata smile.gif
solmar
un mini, SH ca sa se incadreze la bani.
AZAZEL
scriam mai sus ca nici una din masinile astea de clasa mica nu are o cutie automata decenta.
deci nu vrea automata. de fapt nu o las eu sa-si ia o masina cu o ragalie de cutie.

LATER EDIT:
decat sh, mai bine pe jos (asa considera ea si o sustin). nu a muncit o viata ca sa isi cumpere sh.
kronstadt
De Hyundai i10 ce zici? wink.gif
RUE
eu am zis ceed 1.4 base.
AZAZEL
nu coreene spuneam mai sus.
masinile coreene nu au imagine si ca atare nu. plus ca are sora soacra-mii un cee'd si sub nici o forma nu si-ar lua ea kia sau hyundai si mai ales o clasa mai mica. stiti cum e intre unele surori!!! 36182451.gif
solmar
cel mai chel mini one e putin sub 16 k. acum daca-ti iubesti soacra... ce inseamna 4 k!? plus ca poti sa te dai si tu cu ea..
mariusdruta
Swift? Clio? Mazda2? (preferabile in 3 usi)

10000-12000 mi se par cam putini pentru a configura o fiesta, polo/ibiza sau corsa ok.
Plus ca daca ai zis ca e pentru soacra ta, iti recomand in consecinta smile.gif

P.S. noile fiesta si ibiza mi se par uratele in echiparile mai slabe.
AZAZEL
@solmar

soacra-mea pune banii domnule,nu eu.
eu imi iubesc soacra insa in cazul de fata nu o ajut decat cu ...sfaturi.

mazda 2 ar fi o varianta si nu ma gandisem la ea.
clio si swift in nici un caz. si nu 3 usi pt ca urca desori in masina mai mult de 2 persoane si nu va dori masina in 3 usi.

stiu ca suma de bani e mica pt a avea pretentii prea mari insa nu doresc sa configurez nimic.
ma gandeam la o masina de pe stoc pe care as gasi-o sigur cu minim 1000 euro discount si cu dotari frumusele.
Mircea104901
Citroen C2, C3 ?
AZAZEL
citroen saxo a avut pt aproape 8 ani si parca frumos ar fi sa mai schimbe brand-ul. C3 este si o masina destul de batrana la sfarsit de viata.

shortlistul meu ar fi asa:

noul polo,
ibiza
corsa
fiesta
yaris
mazda 2
207

ordinea este aleatorie.

chiar ma uitam la noul polo cu motor de 1.2 70cp ( echipare comfortline) ce costa 12.544 si este f bine echipat. greu de obtinut un discount la un model abia lansat.

http://www.vw.ro/files/ro/download/datei/noul_polo.pdf
solmar
QUOTE (AZAZEL @ Aug 5 2009, 11:51 PM) *
@solmar

soacra-mea pune banii domnule,nu eu.
eu imi iubesc soacra insa in cazul de fata nu o ajut decat cu ...sfaturi.

mazda 2 ar fi o varianta si nu ma gandisem la ea.
clio si swift in nici un caz. si nu 3 usi pt ca urca desori in masina mai mult de 2 persoane si nu va dori in 3 usi.

stiu ca suma de bani e mica pt a avea pretentii prea mari insa nu doresc sa configurez nimic.
ma gandeam la o masina de pe stoc pe care as gasi-o sigur cu minim 1000 euro discount si cu dotari frumusele.


atunci leasing mai lung si mini one. banuiesc ca au si ei oarece oferte si de la 16k se ajunge la un 14.5-15 k.

soacra mea n-are veleitati de fitipaldi, nici macar carnet, dar daca mi-ar cere sfatul i-as supune atentiei 2 chestii:
1. ori o masina cu tabla precum TAB-ul (am avut demult un volvo 340 si intra pe sensul meu de mers unul cu un tico verde, eu n-aveam unde sa ma ascund, el trebuia sa ocoleasca o gura de canal, am pus frana si m-am uitat in ochii lui care se mareau disperati pe masura ce se apropia de mine... iar cand in sfarsit a reusit sa ma ocoleasca i-a venit sangele in obraji dar ochii ii erau in continuare la fel de mari precum floarea soarelui)
deci ori un volvo ori un saab care sa se incadreze la bani, la volvo chiar exista c30 mai apropiat de 12 k, la saab nu cred ca au ceva mic
2. mini

dupa ce-am citit ce-ai scris cu cele 2 usi iti recomand sa te orientezi catre japonezi. ei sunt singurii sunt in stare sa-ti ofere confort, spatiu, consum mic, 4 usi si multe, multe optionale in pretul standard. asa excluzi din start o munca de cautare. poti sa incepi cu suzuki de exemplu.


Cipp
Fiat Albea! O sa-ti multumeasca atunci cand va trebui sa care cu ea toate acareturile!
Mircea104901
suzuki swift e chiar misto smile.gif si dotari... sa nu zic . Merita sa dai "un ochi", mai ales la ce reduceri am vazut ca ofera dealerii

suzuki splash a/t are si esp la 11000 cu tot cu tva. nu prea are concurenti rolleyes.gif
M A R I A N
Azazel, sper sa nu te superi dar tocmai vroiam sa deschid si eu un topic absolut identic si m-am gandit ca n-ar fi rau sa postez aici.

Soacra-mea tocmai se pensioneaza si vrea sa-si ia (pe langa Corolla pe care o conduce zilnic) o masina mica 4X4 pentru a ajunge in siguranta si pe orice vreme la casa ei de vacanta. Drumul pana acolo e cam plin de pietre/macadam si denivelari si ar trebui ceva rezistent. Ma gandeam la o Lada Niva (acum e 8500 euro) sau la un Fiat Panda 4x4 (pe care nu-l mai gasesc pe site-ul Fiat)
pmhoria
Polo e faina..dar e prea noua. Si dealerii VW sunt renumiti ..
Daca totusi ramai pe Polo, nu lua 1.2 70 cai... macar 1.4.
T u d o r
Marian, SX4 nu intra in buget?
M_A_R_I_U_S
azazel, mergi pe yaris sau polo.. cum la polo nu cred ca te lipesti de vreun discount substantial cauta direct yaris. daca-i place e foarte bine, masina e super ok (si are si cutie automata foarte ok, pentru o doamna ar fi idealul. daca ar sti cum e cu automata nu cred c-ar mai vrea manuala biggrin.gif )

daca nu e niciuna din astea, mazda 2 ..e acelasi lucru cu fiesta numai ca mai ieftina ..si aici s-ar putea sa mai fie ceva pe stoc (ca idee, acum 2 luni aveau cei de la arian un TE Plus la 12k euro, pretul initial fiind pe la 13.800)

laurentiu
Eu as zice si Skoda Fabia. Nu este exagerat de scumpa, e printre cele mai incapatoare. Recomand motorul de 1.4 si vreo 85 de cai.
O masina buna mi se pare si 207.
Seri
Daca tot ai pus Corsa pe lista, poti lua in considerare si cutia automata Easytronic (manuala robotizata):
-1.2 benzina 80cp Enjoy Easytronic 5 trepte = 11.900 euro DDP
-1.3 CDTI 90cp Enjoy Easytronic 6 trepte = 13.300 euro DDP
La ambele mai beneficiezi de o reducere de 2.000 de euro sau chiar mai mult.

AZAZEL
acum am deschis si eu forumul sa vad cele scrise.

soacra-mii ii place mult yarisul si stiu ca in perioada asta sunt discounturi bune. era un coleg pe forum ce lucra la un dealer din iasi si stiu ca l-a ajutat pe Constantin sa-si cumpere yarisul ala nervos la un pret mai bun insa nu mai tin minte cum il cheama pe coleg. parca Dan.

Halba, stiu ca polo cu 1.2 70 cp este puturos. este puturos pt mine, tine si toti ceilalti de aici de pe forum, insa crede-ma ca pentru soacra-mea este suficient. ea merge cu masina de acasa la serviciu( 2-3 km) , prin piata si pe la tara atunci cand nu se sincronizeaza cu socra-miu. mai merge si pe la prieteni cand socra-miu are chef de un paharel si nu poate conduce. atat

ca si fapt divers, in ultimii doi ani , a facut cate 3000 km pe an deci, nu are unde folosi mai multi decat cei 70 cp.
DAN
Exact, DAN il cheama teehee.gif . AZAZEL daca ai nevoie de o oferta sau orice alte informatii iti stau la dispozitie. Daca vrei da-mi un PM cu numarul tau de telefon si vorbim.
Numai bine!
HalbaSus
Eu n-am zis nimic pana acum, dar mi-ai ghicit gandurile, 1.2-ul este un motor de rahat, si nu pentru ca are doar 70 cp, ci pentru ca e prost, puturos, gurmand daca te dai la el, are (sau cel putin avea) probleme serioase de fiabilitate, este in 3 cilindrii... Nu nu nu ! Ahhh... sau e pentru soacra ? atunci nu stiu... depinde de relatiile in care te aflii cu ea.
Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Aug 7 2009, 03:54 AM) *
Eu n-am zis nimic pana acum, dar mi-ai ghicit gandurile, 1.2-ul este un motor de rahat, si nu pentru ca are doar 70 cp, ci pentru ca e prost, puturos, gurmand daca te dai la el, are (sau cel putin avea) probleme serioase de fiabilitate, este in 3 cilindrii... Nu nu nu ! Ahhh... sau e pentru soacra ? atunci nu stiu... depinde de relatiile in care te aflii cu ea.


teehee.gif Care era airbag-urile decuplabile? Si scoasa siguranta de la ABS teehee.gif Si ciupite conductele de frana thumbsup.gif
pista
Anul trecut am vandut un Polo cu motor de 1.2 .
Motorul de 1.2 nu este chiar asa de rahat si puturos cum spuneti voi. Pana la 80kmph accelera acceptabil, in oras consider ca e suficient, nici consumul nu trecea de 8,0L. Extraurban era intre 5- 6, daca nu treceai de 120kmph.
Problema era cand functiona climatizarea motorul oprea foarte usor si urca greu in ture.

P.S. nu motorul a fost singurulul motiv ca l-am schimbat pe un 120d SH.
pmhoria
Eu am avut 1.2 pe Fabia cu 64 cai. Cunosc destul de bine motorul si desi este unul onorabil (am mers pe toate tipurile de drumuri) consider ca o masina de o tona si ceva este un pic (doar un pic zic) submotorizata mai ales in conditiile explicate de pista. Cu AC e destul de greu in oras. Nu imposibil, dar mai greu.
Tocmai de aceea recomand 1.4. Pt oras e suficient in toate conditiile de exploatare.
Sau poti sa mai astepti dupa 1.2 TSI dar ar fi prea nou motorasul pt ca sa te risti la el.
HalbaSus
Ok, poate nu e motorul de rahat, daca il puneau pe un scooter sunt convins ca ar fi fost exceptional, dar pentru o masina e prea mic/puturos. O masina mica, trebuie sa se simta "fasneata" macar in oras, e clar ca nicio masina de clasa mica nu a fost conceputa pentru a rula pe autostrada dar polo cu motor 1.2 se misca execrabil in oras, trebuia sa opresti climatizarea ca sa aiba un oarecare "zvac", altfel mergeai cu pedala la fund tot timpul si cam degeaba.
1.4 e altceva, polo cu 1.4 se descurca onorabil in oras.
mani07
toyota yaris mi se pare cea mai buna optiune...
klm
Ma uitam la timpii de acceleratie pentru Polo (1.2) si Yaris (1.3), desi primul are cu 23 cp mai putin sunt specificate:
- Polo: 9.8 s/100 kmh;
- Yaris: 13.1 s/100 kmh.

Deci ori Polo e mai usoara/buna/dinamica ori datele sunt gresite.
AZAZEL
nu stiu daca ma intelegeti:
la 3000 de km pe an chiar nu conteaza consumul. poate sa fie si de 15%. apoi, soacra-mea conduce un saxo cu motor de 1.4 diesel si 55cp parca. deci, 70 cp sunt chiar f multi, extrem de multi.
la un oras ca vasluiul si o soacra de 52 de ani , masina nu va trebui sa faca depasiri. pe cine sa depasesti? ea merge incet cu treapta a doua (sunt si treceri de pietoni din 100 in 100 metri) si ajunge acasa. si-a facut si urmatorul prost obicei: daca are o zona unde poate ajunge cu masina la 60km/h nu mai schimba a 3-a pt ca stie ca imediat vine o trecere de pietoni si sigur trebuie sa incetineasca si ca atare merge cu a 2-a la 60 km/h. voi nu o stiti pe soacra-mea 36182451.gif

ce sa faca ea cu 1.2 tfsi?

singura problema ar fi cea legata de fiabilitate. chiar nu as accepta probleme tehnice la o masina/motor ce merge 3000km /an.
pmhoria
Eu am avut 43kkm in aprox 3 ani cu Fabia 1 si nu am avut probleme. Avantajul acestui motor e ca pt un motor aspirat are cuplul maxim la 3000 ture. Ceea ce in oras e oka (fara AC evident). Urca repede mai ales in a 2-a ai a 3-a. Dupa e altceva...
Pai avand in vedere conditiile "aspre" biggrin.gif de exploatare a masinii, poti alege chiar ce vrei. Nu vad nici un stres in acest sens. Practic ce va conta e cum arata masina. Nu mai mult. smile.gif La 3k km pe an nu poti avea probleme cu nicio masina.
DAN
QUOTE (klm @ Aug 7 2009, 04:51 PM) *
Ma uitam la timpii de acceleratie pentru Polo (1.2) si Yaris (1.3), desi primul are cu 23 cp mai putin sunt specificate:
- Polo: 9.8 s/100 kmh;
- Yaris: 13.1 s/100 kmh.

Deci ori Polo e mai usoara/buna/dinamica ori datele sunt gresite.

Conform datelor de pe site-ul oficial de la volkswagen polo are o acceleratie de 16,1 sec ptr 1.2 60 CP si 14,1 sec pentru 1.2 70 CP banned.gif ninja.gif
Mircea104901
QUOTE (DAN @ Aug 7 2009, 12:01 PM) *
QUOTE (klm @ Aug 7 2009, 04:51 PM) *
Ma uitam la timpii de acceleratie pentru Polo (1.2) si Yaris (1.3), desi primul are cu 23 cp mai putin sunt specificate:
- Polo: 9.8 s/100 kmh;
- Yaris: 13.1 s/100 kmh.

Deci ori Polo e mai usoara/buna/dinamica ori datele sunt gresite.

Conform datelor de pe site-ul oficial de la volkswagen polo are o acceleratie de 16,1 sec ptr 1.2 60 CP si 14,1 sec pentru 1.2 70 CP banned.gif ninja.gif


@klm are dubla calitate: si zvoner si raspandac ninja.gif
pmhoria
Cred ca acel timp de 9.8 sec e pt 1.2TSI (trebuie verificat pe vw.de ).
HTP-ul (cel de 55/60/64/70 cai) nu are cum sa faca suta mai repede de 14 sec.
Diesel
Totul a plecat de la faptul ca Jezza... Halba pardon... considera ca puterea minima a unei masini ar trebui sa fie 150cp.

Vorbim de soacra lui Azazel, nu de fratele lui de 25 de ani care vrea sa impresioneze domnisoarele.

In concluzie, nu uitati de felul in care privesc femeile masinile, estetica, aspecte practice, imagine, etc.

Ca punct de vedere personal, am condus intr-o dimineata C3-ul mamei si am avut ameteli din cauza centrului de greutate prea sus si a vizibilitatii dubioase. Cat despre motor, 1.1i suna ca un motor electric la turatii mari unsure.gif insa isi face datoria corect si n-am avut surprize neplacute. In schimb comenzile sunt in general prea "soft" pentru mine, m-am trezit bruscand masina pentru ca reactiona prea lent la comenzi.
G e o r g e
si eu consider ca o masina trebuie sa aibe putere , chiar daca nu o folosesti e acolo pentru siguranta ta !
1.2 mi se pare muuuult prea mic !
M A R I A N
QUOTE ( T u d o r @ Aug 6 2009, 08:14 AM) *
Marian, SX4 nu intra in buget?


No way, vorbim de preturi pana in 9000-10000 de euro. confused.gif

George are dreptate, e mai bun un motor mai mare (a nu se intelege chiar varful de gama) pentru ca te poate ajuta in depasiri sau poate chiar sa consume mai putin. Eu as renunta la unele optionale pentru un motor mai mare.
klm
CITAT(DAN @ Aug 7 2009, 06:01 PM) *
Conform datelor de pe site-ul oficial de la volkswagen polo are o acceleratie de 16,1 sec ptr 1.2 60 CP si 14,1 sec pentru 1.2 70 CP banned.gif ninja.gif

Inseamna ca datele de pe masini.ro sunt gresite (am dat si sursa pe care am folosit-o)

CITAT(Mircea104901 @ Aug 7 2009, 06:42 PM) *
@klm are dubla calitate: si zvoner si raspandac ninja.gif

Hmm, cred ca iar tre' sa-mi schimb pantalonii; oricum am scapat ieftin pentru ca am bucile tari: cu greu trec dintii prin ele.
HalbaSus
QUOTE (G e o r g e @ Aug 7 2009, 06:58 PM) *
si eu consider ca o masina trebuie sa aibe putere , chiar daca nu o folosesti e acolo pentru siguranta ta !
1.2 mi se pare muuuult prea mic !


Asa asa... sa mai zica cineva, ca pe mine nu ma crede nimeni... ba ca sunt vitezist, ba ca sunt obsedat de putere... serios vorbind 1.2-ul de la VAG este prea mic pentru ibiza/polo/fabia/etc... aceasta optiune ar trebui scoasa de pe lista mai ales cand in buget intra si masini cu motoare mai serioase. Eu inteleg ca soacra ta s-ar multumi si cu un motor de ascutitoare electrica, si ca face doar 3000 km pe an... dar pe principiul asta ai putea lua o dacie 1310, daca e in stare buna o sa reziste 3000 km/an timp de multi ani. E vorba si de comfort, un motor mai mic va lucra la o turatie mai mare pentru a asigura aceasi viteza ca un motor mai mare, un motor mai mare iti ofera rezerve de putere care iti creaza un sentiment de siguranta in trafic, etc...

Iar daca tot vrei doar un mijloc de deplasare de la A la B atunci ideal ar fi loganul...

@Diesel, eu nu consider ca puterea minima a unei masini ar trebui sa fie 150 cp, conteaza doar sa nu fie mai mult de 10 kg de masina repartizate pe un cal putere. Deci 70 de cp ar fi minimul necesar pentru o masina 700 kg. Daca ibiza ar avea 700 de kile ar fi o masina cu putere decenta.
T u d o r
Ba uite ca eu, cu experienta Pejo-ului parintilor (307 - 1.4, 90 cai teoretici - ca practic eu nu i-am gasit pe toti acasa biggrin.gif) vin si-ti spun ca pentru ei masina aia se poate considera rapida. Viteza de deplasare pe sosea e undeva pe la 60-80 km/h, nu depasesc, nu se grabesc, nu nimic din ce facem noi. Pur si simplu ii duce de la A la B intr-un timp care pe mine ma dispera.

Presupun ca soacra lui Azazel e din aceeasi categorie, asa ca orice motor care poate muta fierul din loc e de ajuns. Daca e sa dau si eu o idee, poate ca un 206 cu motor 1.4 ar fi ok, daca se mai gaseste. Stiam ca-l mai fac in paralel cu 207-le. E o masina fiabila, frumusica, motorizata decent (ca sa nu am vorbe cu Halba tongue.gif) costa decent si e confortabila.

Dupa ce am deschis configuratorul iata oferta: 7322 fara TVA.
laurentiu
Tinand cont de cum se pune problema, adica o masina de clasa mica pentru cineva care nu e vitezoman si face aprox 3000 de km/an nu vad de ce ar fi nevoie de o motorizare prea mare. Sunt de acord cu Halba ca e de preferat o motorizare mai puternica, insa nu cred ca ar fi o problema daca nu s-ar aplica si in acest caz. Personal nu sunt adeptul motorizarilor in 3 cilindri si cu atat mai putin ale celor de la VAG (ruleaza cam aspru si au un tremurat destul de ridicat).
Ma gandeam acum ca poate o optiune interesanta ar fi ceva de clasa mini cu ceva dotari in plus. Poate ca unul din tripletii Aygo, C1 sau 107 cu motor de 1.0 si 68 CP ar fi o masina potrivita. La masinutele astea m-au impresionat si dimensiunile interioare. Masina buna mi se pare si Suzuki Splash. smile.gif
AZAZEL
m-am uitat pe site la toyota si pt yaris am vazut doar motorul de 1.0 + 69 cp si 1.33 +103cp.

primul mi se pare mic(69 cp si un litru capacitate) iar al doilea prea puternic. nu exista nimic intermediar?
stiu ca spuneam undeva ca-s ok 70 cp insa 69 nu este egal cu 70
G e o r g e
103 nu e prea puternic ! este chiar foarte ok. nu o sa-i foloseasca pe toti oricum . de preferat o automata pe masina care o sa i-o iei si cu asta basta.
HalbaSus
103 cp sunt prea puternici ? da' nu mai bine isi ia o bicicleta ? un scooter ceva ? sau mersul pe jos ca face piciorul frumos ? mai ales ca iti dai seama ca cei 103 cp sunt obtinuti la o turatie pe care soacra ta nu o va atinge niciodata... Daca tot nu conteaza puterea atunci asculta-l pe George, o automata si ai rezolvat toate problemele (mai ales ca ziceai ca are un stil de condus ciudat), stiu ca automata + cai putini nu suna bine, dar vad ca pe topicul asta nu conteaza puterea si performantele... macar sa aiba comfort smile.gif

Latter edit: am vazut ca yarisul cu automata e scump rau... oricum mi-ar fi fost greu sa recomanda yaris cuiva... chiar daca e vorba de o soacra. Suzuki 1.5 AT - 12.700. Adica are 101 cp (ca am inteles ca 103 erau prea multi), are cutie automata si o acceleratie 0-100 de 11.9 (care mie mi se pare mai mult decat onorabila in conditiile date). Plus ca arata bine (de la departare seamana cu mini wink.gif ) si nu are motor de ascutitoare electrica ci un respectabil 1.5.
laurentiu
Eu nu inteleg de ce ziceti voi ca ar fi nevoie de atata putere. Vorbim de o persoana care nu are neaparat nevoie de ea. confused.gif
G e o r g e
in principiu nimeni nu are nevoie de mai mult de 50cp sa se deplaseze de la A la B . dar pune 2 -3 persoane in masina , mai pune si scaderea reflexelor si o sa vezi ca ai nevoie de putere.
vrei sa fi tu ala in fata careia isi da seama ca nu are destul loc sa faca depasirea cu 50cp ? sau sa poata faca depasirea cu 100cp ?

sa mor daca va inteleg . v-ati lua masini de sute de cai iar femeilor le-ati da masini de 20 cp daca se poate , ca nu cunosc ele cu volanul , nu au nevoie de cai.
HalbaSus
Puterea = Comfort sporit. Indiferent ca mergi cu 50 sau 150 km/h cu mai multi cai e mai usor decat cu mai putini cai.
Cutie automata = Comfort sporit. Chiar daca pierzi din performante (si 7-gtronicul meu are un mic lag cand intru in depasire, si probabil la "crosetat" ar fi fost mai potrivita o manuala, dar per total plusul de comfort merita pierderea din performante, iar in oras cu atat mai mult, si pentru asta nu trebuie sa ai o cutie automata de ultima generatie gen DSG, 7-gtronic, SMG, etc - chiar si cutia preistorica a ML-ului (care lucreaza in timpi geologici iar schimbarile de viteza sunt mai lente decat deplasarea placilor tehtonice) este o binecuvantare in oras)

Din descrierea data de Azazel eu as alege clar o automata, mai ales ca am inteles ca circula preponderent in oras. Iar pentru trafic de genul "stop & go" nu exista varianta mai buna decat automata. Iar daca face 3000 de km/an banuiesc ca nici nu e un as al volanului, nu crezi ca i-ar fi mai usor sa conduca fara sa fie ocupata cu "mestecatul in benzina" ? Stii ce misto se face pornirea din rampa cu o automata ? Nu o sa ii moara motorul, nu o sa ii scape masina in spate, nu o sa croncane schimbatorul, nu o sa prajeasca ambreajul... OK, poate va fi nasol in depasiri, cand va trebui sa faca kick-down dupa care eventual sa astepte dupa o cutie mai lenta... dar din cate am inteles nu va lua masina pentru raliuri montane... nici pentru liniute. Deci sfatul meu e: AUTOMATAAAAAAAAAAA (in oras chiar si cea mai proasta automata este mai buna decat cea mai buna si precisa cutie manuala).
pmhoria
Corsa 1.2 .. 80 de cai (nu 69 .. sic rolleyes.gif ) Enjoy ,easytronic este 11900 euro pe site.
Sigur o poti lua la aprox 10k euro ca ei fac tot felul de reduceri. Stiu de la o colega ca primesti 15% daca esti in invatamant de exemplu...plus ca ei mai fac si buy-back (cel putin la noi in Tm se face)
T u d o r
Azazel si Marian, mai exista varianta preluarii unui leasing, in perioada asta societatile de leasing au parcurile pline de retururi si le puteti obtine la preturi derizorii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.