Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cu ce va tratati masina?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
FanisA
Am deschis acest topic in speranta ca o sa ma ajute pe mine si pe posesorii Subaru
FanisA
Incerc sa deschid acest topic cu speranta ca este util "din punct de vedere al alintarii masinii".
Ex.
Multi detinatori de Subaru au interior piele. Tinand cont de spalatoriile "profesionale" din Romania, cu se curatati pielea.
kroko
O sa incerc sa-ti spun parerea mea.
In primul rind masinile Subaru nu difera cu nimic de restul masinilor, in sensul ca intretinerea e absolut normala. O spalatorie buna e aia pentru care ai un feedback bun de la prieteni cu pretentii, nu de la cei care cauta sa spele masina cu 5 roni si se lauda cu asta. Spalatorii bune sunt greu de gasit si spalatul costa destul de scump. Cel mai important e sa gasesti una, sa vezi care lemurian lucreaza mai bine, si sa o faca el mereu.
Despre intretinerea interiorului din piele nu cunosc locuri bune pentru ca nu m-a preocupat subiectul, dar firmele de detailing sunt singurele care pot face astfel de lucrari.
In rest, uleiuri bune si schimbate la timp, combustibil bun, lichide bune, si cam atit.
GLC120
Kroko sunt de acord cu o mica observatie. Daca il consideri LEMURIAN dar il lasi totusi sa se joace la tine in masina vreo juma' de ora periodic, poti avea surprize.
hdi
QUOTE (kroko @ Aug 6 2009, 03:41 PM) *
O spalatorie buna e aia pentru care ai un feedback bun de la prieteni cu pretentii


In lipsa prietenilor cu pretentii poti apela cu incredere si la opinia ta personala. S-a intamplat ca uneori sa fie cea mai buna.
kroko
QUOTE (hdi @ Aug 6 2009, 12:54 PM) *
QUOTE (kroko @ Aug 6 2009, 03:41 PM) *
O spalatorie buna e aia pentru care ai un feedback bun de la prieteni cu pretentii


In lipsa prietenilor cu pretentii poti apela cu incredere si la opinia ta personala. S-a intamplat ca uneori sa fie cea mai buna.


Poate n-ai chef si timp sa iei la rind spalatoriile.
kroko
QUOTE (GLC120 @ Aug 6 2009, 12:51 PM) *
Kroko sunt de acord cu o mica observatie. Daca il consideri LEMURIAN dar il lasi totusi sa se joace la tine in masina vreo juma' de ora periodic, poti avea surprize.


Cei mai multi isi merita numele. In majoritatea spalatoriilor, daca nu esti "de-al casei", poti sa le dai oricit ca tot prost vor spala masina.
FanisA
Cea mai buna spalatorie este la tine in curte.
Acum, cine nu are casa ca sa aiba curte, ce face? - O duce la spalatorie.
Am terminat cu retorica.
Ma interesa o chestie gen - cine are interior de piele sa spuna cu ce-l intretine.
Am spalat masina pe exterior si bineinteles ca nu al lasat "ghiolbanii, berbecii, etc." sa se urce in masina sa faca curat din diverse motive:
nu am chef sa se urce cu salopeta murdara pe scaun sa stearga geamul pentru ca murdareste scaunul, eventual zgirie plelea
nu am chef sa stearga bordul pentru ca-l zgirie
nu am chef sa aspire pentru ca loveste cu aspiratorul exteriorul.
mai curand nu mai am chef sa stearga cu carpa aia murdara exteriorul ca sa usuce masina ca o zgirie.
Nu am nimic cu spalatoriile in sine, dar am ceva cu angajatii de acolo.
Scriu aceste rinduri, mergind la diverse spalatorii din Craiova, Bucuresti, care mai de care mai "sofisticate".
Am vazut cum spala baietii masinile de mai bine de 15 ani si ma intreb daca se poate face ceva din acest punct de vedere in Romania.
Asta am vazut la majoritatea spalatoriilor, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Nu am incercat sa spal masina la OMV-PETROMV - o speli singur si nu sti cum iese. Poate-mi spuneti voi. Cum se procedeaza mai bine?

In alta ordine de idei: intru in OMV(acolo alimentez) - Buna ziua, ce lichid pentru spalat parbrizul aveti, unde este, ce recomandati. Care considerati ca este mai bun? RASPUNS: Tot ce avem este bun. INTREBARE: Care sunt diferentele intre aceste produse? dedurizare, coeficient de spalare, emulsie, afecteaza in timp chederele? Raspuns ????????????????????, luati ce este mai scump. EU in gandul meu: poate si scump si prost. Stiam pe cineva la o reprezetanta AUDI care recomanda un anume tip de lichid(cu anume proprietati) pentru spalat parbrizul, am folosit ce a recomandat si nu am avut probleme nici vara nici iarna. Nu mai pot lua legatura cu aceasta persoana. Com am inceput sa cumpar tot felul de chestii din benzinarii, au inceput sa apara probleme: instalatie infundata, spalare nesatisfacatoare, lamele distruse.

De aceea ma intereseaza si poate va intereseaza si pe voi aceste aspecte.

kroko
QUOTE
Am vazut cum spala baietii masinile de mai bine de 15 ani si ma intreb daca se poate face ceva din acest punct de vedere in Romania.

Nu !

QUOTE
Am spalat masina pe exterior si bineinteles ca nu al lasat "ghiolbanii, berbecii, etc." sa se urce in masina sa faca curat din diverse motive:
nu am chef sa se urce cu salopeta murdara pe scaun sa stearga geamul pentru ca murdareste scaunul, eventual zgirie plelea
nu am chef sa stearga bordul pentru ca-l zgirie
nu am chef sa aspire pentru ca loveste cu aspiratorul exteriorul.
mai curand nu mai am chef sa stearga cu carpa aia murdara exteriorul ca sa usuce masina ca o zgirie.
Nu am nimic cu spalatoriile in sine, dar am ceva cu angajatii de acolo.


Va trebui sa-i lasi daca vrei curatenie in masina. D-aia zic, cauta o spalatorie buna si 1-2 indivizi care lucreaza bine la spalatoria aia. Pentru piele, lasa-i mai bine pe cei de la centrele de detailing.

QUOTE
In alta ordine de idei: intru in OMV(acolo alimentez) - Buna ziua, ce lichid pentru spalat parbrizul aveti, unde este, ce recomandati. Care considerati ca este mai bun? RASPUNS: Tot ce avem este bun.


Nu-mi aduc aminte ca la OMV sa fie mai multe tipuri de lichid pentru spalat parbrizul decit de vara sau iarna, acelasi brand. Poate n-am fost eu atent....
Zetics
Eu daca as avea bani as deschide o spalatorie in stil "autoservire". Adica sa ii pun clientului la dispozitie pompe/aspiratoare/zemuri/locatia, mai departe isi spala singur masina cum vrea muschiul lui dumisale. Daca stiti asa o spalatorie spuneti-mi ca devin client fidel.
HalbaSus
Pentru intretinerea pielii eu foloseam lapte demachiant (dorna/doina... ceva romanesc si ieftin, era intr-un flacon alb de plastic, nevasta-mea mi l-a recomandat ca cica e bun si la pantofi de piele... e bun si la masina, il recomand cu caldura).
De asemenea odata pe saptamana sau chiar mai des dau cu un servetel din ala umed pentru piele pe scaune (dar si cele demachiante merg perfect).

In rest masina nu prea spal masina (sa zicem maxim odata la 2 luni), uneori o spal acasa desi ma apuca destul de rar pasiunea, e munca multa, iar la spalatoria unde o duc eu chiar spala mai bine decat reusesc eu sa o fac in curte (e drept, si dureaza mai mult - deobicei las masina acolo si ma intorc peste 2-3 ore).
LooLee
Personal nu ma stresez prea mult in raport cu cele scrise mai sus.
Merg la aceiasi spalatorie de cativa ani buni si la aceiasi persoana, care stie exact ce are de facut. Rezultatul este multumitor, dar nu grozav (o mai retusezi tu acasa, in parcare, etc., daca tii neaparat). Cum strada pe care stau e in reparatie si va mai dura ani buni, deja sunt relaxat.

Imi place sa tin masina curata in cea mai mare parte a timpului, in primul rand pentru confortul propriu, dar am incetat sa mai fac crize de nervi pentru fiecare zgarietura cat de mica, observata in bord. De ce? La revanzare, dupa 5-6 ani tot un pret de kkt voi obtine, oricat mi-as innebuni copii sa nu mai calce pe praguri cand urca si coboara din masina. Oare daca duc Sebringul la detailing, i-au mai mult de 8000-8200 pe el? Ptiuu drace.

In ceea ce priveste produsele, este suficient sa ceri nr. de telefon al unui agent de distributie de produse profesionale pentru spalatorii auto si ai o lista interminabila de unde sa iti alegi pentru tot ce vrei sa faci. Eu am luat spuma activa (pompa am) pentru acasa si am spalat si gresia din curte care a iesit tutz. thumbsup.gif

QUOTE
Cea mai buna spalatorie este la tine in curte

Corect. Dar mai spune si ca iti i-a cca 2-3 ore un interior/exterior facut ca la carte.

QUOTE
Pentru intretinerea pielii eu foloseam lapte demachiant (dorna/doina... ceva romanesc si ieftin, era intr-un flacon alb de plastic, nevasta-mea mi l-a recomandat ca cica e bun si la pantofi de piele... e bun si la masina, il recomand cu caldura)


Am mai auzit asta. Cu Nivea. La un Jaguar, ... de ...rasat britanic.
mihai pop
QUOTE (HalbaSus @ Aug 6 2009, 05:44 PM) *
Pentru intretinerea pielii eu foloseam lapte demachiant (dorna/doina... ceva romanesc si ieftin, era intr-un flacon alb de plastic, nevasta-mea mi l-a recomandat ca cica e bun si la pantofi de piele... e bun si la masina, il recomand cu caldura).
De asemenea odata pe saptamana sau chiar mai des dau cu un servetel din ala umed pentru piele pe scaune (dar si cele demachiante merg perfect).

In rest masina nu prea spal masina (sa zicem maxim odata la 2 luni), uneori o spal acasa desi ma apuca destul de rar pasiunea, e munca multa, iar la spalatoria unde o duc eu chiar spala mai bine decat reusesc eu sa o fac in curte (e drept, si dureaza mai mult - deobicei las masina acolo si ma intorc peste 2-3 ore).

de acord cu tine cu laptele doina,
e cel mai bun pt pielea din masina, il folosesc de vreo 4 ani la toate masinile pe care le-am avut si nici un fel de problema nu s-a ivit, iar pielea arata superb dupa tratamentul respectiv
bun, mai poti sa cumpri si alte produse de gen:nivea, loreal... dar sunt mai scumpe si rezultatul nu difera prea mult
bogcot76
Pentru tapiteria textila am descoperit o chestie de curatat care se cheama Formula 1 - un flacon galben cu pulverizator ce se gaseste in OMV la vreo 30 roni si care face sa dispara ca prin minune orice pata. Curata chiar si materialul textil de la nivelul stalpilor interiori.

Merge de minune cu tapiteria din Outback, facand-o sa arate ca noua. Nu e nevoie nici de aspirat dupa aceea in mod obligatoriu.
mihai pop
QUOTE (bogcot76 @ Aug 6 2009, 08:00 PM) *
Pentru tapiteria textila am descoperit o chestie de curatat care se cheama Formula 1 - un flacon galben cu pulverizator ce se gaseste in OMV la vreo 30 roni si care face sa dispara ca prin minune orice pata. Curata chiar si materialul textil de la nivelul stalpilor interiori.

Merge de minune cu tapiteria din Outback, facand-o sa arate ca noua. Nu e nevoie nici de aspirat dupa aceea in mod obligatoriu.

Formula 1 am folosit si eu, dar soluti pt zgarieturi.Isi face bine treaba, chiar mai bine decat produsele Sonax,Prevent, TurtleWax...
Cel mai bun produs folosit de mine a fost de la 3m.
bakero
QUOTE (FanisA @ Aug 6 2009, 03:44 PM) *
Cea mai buna spalatorie este la tine in curte.
Acum, cine nu are casa ca sa aiba curte, ce face? - O duce la spalatorie.
Am terminat cu retorica.
Ma interesa o chestie gen - cine are interior de piele sa spuna cu ce-l intretine.
Am spalat masina pe exterior si bineinteles ca nu al lasat "ghiolbanii, berbecii, etc." sa se urce in masina sa faca curat din diverse motive:
nu am chef sa se urce cu salopeta murdara pe scaun sa stearga geamul pentru ca murdareste scaunul, eventual zgirie plelea
nu am chef sa stearga bordul pentru ca-l zgirie
nu am chef sa aspire pentru ca loveste cu aspiratorul exteriorul.
mai curand nu mai am chef sa stearga cu carpa aia murdara exteriorul ca sa usuce masina ca o zgirie.
Nu am nimic cu spalatoriile in sine, dar am ceva cu angajatii de acolo.
Scriu aceste rinduri, mergind la diverse spalatorii din Craiova, Bucuresti, care mai de care mai "sofisticate".
Am vazut cum spala baietii masinile de mai bine de 15 ani si ma intreb daca se poate face ceva din acest punct de vedere in Romania.
Asta am vazut la majoritatea spalatoriilor, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Nu am incercat sa spal masina la OMV-PETROMV - o speli singur si nu sti cum iese. Poate-mi spuneti voi. Cum se procedeaza mai bine?

In alta ordine de idei: intru in OMV(acolo alimentez) - Buna ziua, ce lichid pentru spalat parbrizul aveti, unde este, ce recomandati. Care considerati ca este mai bun? RASPUNS: Tot ce avem este bun. INTREBARE: Care sunt diferentele intre aceste produse? dedurizare, coeficient de spalare, emulsie, afecteaza in timp chederele? Raspuns ????????????????????, luati ce este mai scump. EU in gandul meu: poate si scump si prost. Stiam pe cineva la o reprezetanta AUDI care recomanda un anume tip de lichid(cu anume proprietati) pentru spalat parbrizul, am folosit ce a recomandat si nu am avut probleme nici vara nici iarna. Nu mai pot lua legatura cu aceasta persoana. Com am inceput sa cumpar tot felul de chestii din benzinarii, au inceput sa apara probleme: instalatie infundata, spalare nesatisfacatoare, lamele distruse.

De aceea ma intereseaza si poate va intereseaza si pe voi aceste aspecte.



fara suparare dar iti recomand sa imbraci toata masina,cu toate elementele,inclusiv interiorul,tot in folie transparenta,care se poate pune la firmele de profil.
castigi 2 chestii:
1.nu mai speli masina,ca nu se mai murdareste.bine,poti inlocui folia.atentie totusi la "ghiolbanii,berbecii,boi,vacile,etc"toata ferma, care monteaza folia asta de protectie,sa nu zgarie bordu' lu' subaru.deci mai bine o pui tu acasa.
2.nu se mai zgarie.chiar si daca ai atins lateral boschetii de pe trotuar la parcare.deci avantaj dublu.

referitor la lichidul de parbriz,recomand iti recomand o formula imbatabila h2o....functioneaza impecabil si nu ataca nici parbrizul si nici cauciucul la stergatoare,si nici tabla si nu zgarie nici parbrizul si e si foarte ieftina....

referitor la mine,am avut odata atat de mult noroi pe masina incat doar un amic m-a primit in spalatorie.si a facut-o brici.si nici n-a zgariat-o...
acum o spal undeva unde pot sa beau linistit un ceai,sa stau la o conversatie,si chiar daca spalarea nu este perfecta,si chiar daca "ghiolbanii" imi muta masina prin spalatorie,nu mi-au zgariat-o si nici nu mi-au murdarit scaunele....
am curte dar prefer s-o spal la spalatorie.mi-e lene s-o spal eu si consider ca ei o fac oricum ami bine decat as face-o eu.si ma gandesc si la economie.banii trebuie sa circule biggrin.gif
la o adica in 3 zile se murdareste la loc.
de regula spal masina cam la fiecare sfarsit de saptamana.piele n-am,dar textilu' stock e foarte ok...
RUE
dar mizeria din aer care ne murdareste masinile in 2 zile?
eu o mai spal la socrii cu furtunul, dar nu iese stralucit.
e o spalatorie in zona unde este ok cum o spala. chiar patronul o mai sterge uneori. deci omul e atent la clienti.
recunosc ca nu le prea tin curate masinile. am si copil si nu vreau sa va zic cum era masina cand am ajuns din coratia: vomitase de 2 ori si odata nu a nimerit olitza, floricele, biscuti sparti, ambalaje.... ooooooo. pt prima data nevasta mea a aspirat interiorul. de spalat exteriorul e jale, inca mai am glod din croatia unde m a bagat gps ul pe langa granita bosniei.
poate dupa weekend o spal, sau maine daca nu s nori, inainte de a pleca spre oltenia, desi acolo o duc iar pe deal pe d-na logan.

incepu steaua si va las!
kroko
In orasele mari din Ro. o masina poate fi curata la exterior numai citeva ore dupa spalat. Daca orasul e Bucuresti, a 2-a zi e muci ! Oricum e bine sa se spele masina periodic, poate saptaminal. Cel mai important insa e interiorul, care daca nu-l "intretii" devine ca o locuinta neingrijita. In primul rind curatenia se intretine ( la interior ma refer ) si importanta curateniei interioare la masina depine de individ. Daca are o casa neingrijita, va fi la fel si in masina. Daca e obisnuit cu curatenia acasa, nu va suporta jegul nici in masina.
In concedii cind esti cu copii, sau daca mergi la pescuit, etc... nu poti sa nu murdaresti interiorul. Dar la intoarcere se poate curata. Un interior neingrijit periodic se imbicseste si nu-l mai scoate la lumina nimeni.
iulian_1976
In primul rand ptr Romania un garaj este chiar binevenit impotriva prafului.

Daca stati la casa cu curte,tot ce se poate face intr-o spalatorie puteti face chiar voi si in plus nu costa.
Eu fac asa ceva in tara ,la Galati,aici in Franta am parcare interioara insa din pacate nu am sursa de apa.
Unelte necesare:
-un furtun de calitate cu un cap ce regleaza presiune (ptr gradinarit) 20 euro sau si mai bine ,un aparat semiprofesional Karcher,Boch etc aprox. 50-100 euro.
-un aparat electric de polisat 30 euro daca nu folosim lucrul manual thumbsup.gif
-aspirator normal sau auto.
-lavete gen Vileda (au o culoare maronie) sunt bune absorbante si carpe ultrafine ,neabrazive
-sampon auto
-ceara
-polish
-spray ptr plastic
-spray pentru cauciuc.
Bine de aici putem sa mai scoatem sau sa adaugam ceva fiecare cu ,,pasaricile lui,, rolleyes.gif

Eu dau jet cu apa in primul rand apoi cu o carpa fina si furtunul reglat la presiune mica,la final vin cu laveta uscata.
De doua ori pe an o ceruiesc toamna(si primavara) si pe unde se vad microzgarieturi polish folosesc o carpa ultrafina.
...desigur un aparat de polisat va va scuti de scurta la mana thumbsup.gif

Cateva precizari nu stiu cati le cunosc:
-daca folositi Ambi pur sau orice fel de solutie ptr mirosuri mare grija,solutia este coroziva sa nu va intrebati de ce se scorojestc la un moment dar anumite butoane,eu folosesc braduti.
-de preferat la plasticul din interior dati cu carpa uda,daca folositi silicon folositi un silicon lichid era pe piata in Romania
la niste sticlute cu sigla Skoda nu stiu daca mai sunt,era calitate.
Silicoanele ordinare vor lasa un aspect stralucitor ...dar slinos.
-cauciucurile pe dau cu un spray pe baza de hidrocarburi face o spuma apoi adera la cauciuc,aici tin doua luni ,in Romania
max.o sapt. si se murdareau ca inainte.
Se pot da si cu antigel caciucurile asta este unul din trucurile folosite in spalatorii.
-nu spalati motorul,apa va oxida anumite componente sunt destui patiti, invatati din greselile altora.
-ptr insectele de la radiator aveti nevoie de un burete cu o parte abraziva pe la Billa era odata.

La spalatorie nu difera operatiunile cu diferenta ca acolo oamenii sunt pe facut bani,o carpa este folosita la sute de masini,poate zgaria,samponul daca este pe terminate este diluat etc.
Daca tot apelati la spalatorii din lipsa de timp,spatiu etc este de preferat sa veniti dimineata la spalatorie, motive intemeiate,probabil cateva persoane stiu de ce thumbsup.gif


RUE
apropo, azi a fost cruce rosie! sper ca nu ati spalat masina acasa!
cand eram mic eram f des omul ce spala masina casei. era o placere dar stateam la curte.
kroko
QUOTE (RUE @ Aug 6 2009, 09:47 PM) *
apropo, azi a fost cruce rosie! sper ca nu ati spalat masina acasa!
.......


Ba chiar in fata casei. N-ai vazut la tv ? 36182451.gif

Da nu se pune, a fost de la "al de sus" teehee.gif
andrei5130
De regula masina mea nu prea vede spalat la exterior dat fiind faptul ca dupa ce am iesit din spalatorie este plina de praf, aceasta operatie se intampla de cele mai multe ori cand sunt jantele pline de noroi si incepe masina sa danseze pe sosea.

Merg la aceiasi spalatorie unde am spalat toate masinaile, la acelasi omulet care de 3 ani s-a obisnuit cu ordinea operatiilor "impusa":

Interior
- aspirat,
- suflat cu jetul de aer prin toate orificiile si chederele de la geamuri,
- aspirat dinnou daca mai e cazu,
- sters bordul,
- fetele de usi,
- pragurile,
- sters geamurile dinspre spate inspre fata, asta pentru ca deobicei la luneta plictisit de sters geamuri da ca le face in ordine inversa si nu o sterge calumea, nu il las sa foloseasca silicon si alte balari mirositoare pentru ca nu le suport.

Exterior
- trebuie sa spele foarte bine rotile si articulatiile lor,
- sa dea jos tot pamantul care intra la scuturi,
- in rest nu ma intrerseaza prea tare daca ramane patata,


Dureaza cam o ora toata ingineria la care se adauga 20 - 30 min exteriorul daca e cazul, exteriorul trebuie sa fie acceptabil si interiorul impecabil!

...pentru ca la sfarsit trebuie sa fie si el multumit nu numai eu primeste cam 50% din ce dau pentru spalat...
bogdaro
Personal, eu o tratez cu INDIFERENTA.
Nu de alta, dar m-am saturat sa arate ca inainte de spalat dupa o zi de la ultimul spalat.
Traim intr-o tara ordinara si plina de jeg. Asa ca la ce folos sa ma mai agit sa o tin curata.
Cine are sau a avut masina neagra stie despre ce vorbesc.
solmar
spalatul masinii mi se pare cea mai mare pierdere de timp. in particular ma topesc dupa cozile dinainte de Pasti, Craciun... si in general pasez unui coleg spalatul masinii.
am avut garaj, pana ne-a obligat nazistul de mazare sa le daramam. chiar si asa nu cred ca am tinut masina in garaj mai mult de o saptama in decurs de 5 ani.
bakero
eu am garaj si tin in el alte chestii..e mare si incap 2 masini.dar ca sa bag masinile acolo tre sa scot tot,si e mult.chestii.
ideea e ca e mai comod s-o ai in fata scarii,si n-am de ce s-o protejez ca daca e s-o zgarie cineva o zgarie si ziua -dujmanii biggrin.gif - de spart se poate si ziua fara nici un fel de problema....si pana la urma,cat poti sa tii frate o masina?mai mult de 5 ani n-o tine nimeni si nu vad de ce ai tine o masina atata timp.dar e o perioada rezonabila.
ma refer la masini relativ noi.inainte tineai dacia si 20 ani,acu nu.vremurile se schimba!traiasca "democratia"
iulian_1976
Folosesc de aprox. 3 luni o solutie de geamuri anti ploaie si temperatura de inghet -20 de grade C.
Am avut ocazia sa o testez de cateva ori pe ploaie puternica nu pot sa spun decat ca am fost in extas rolleyes.gif dupa atati ani nu stiam ca exista acest gen de solutie pentru parbriz.
Practic apa se strange in punctulete mici scuzati expresia rolleyes.gif
Pretul este 6 euro,5litri cel dinainte care il puneam era 4 euro insa este incomparabil din toate punctele de vedere nu as fi crezut sa fie asa mare diferenta intre ele.
Zetics
Mai important este pe unde il gasesti! Sper ca nu e vazuta ca o problema mentionarea unui nume de magazin, de genul Cora sau AutoTechnischePhlugeSchwartzPartierenMetroAllePreise S.R.L. .... turned.gif
pista
Iulian, de unde ai luat ? rolleyes.gif
iulian_1976
... la Auchan in Franta,nu cred sa nu fi aparut si in Romania asa ceva unsure.gif
Faza este tare in momentul cand abia am pus pus pe intermitent stergatoarele mai toate masinile sunt in treapta 1 la stergatoare,in plus odata ce a sters vizibilitate super rolleyes.gif
Pentru mine este ceva in genul descoperirii Americii rolleyes.gif inainte cu vechiul lichid eram tare nemultumit de modul cum stergeau geamurile,ma gandeam chiar sa schimb stergatoarele.
Inainte sa schimbati stergatoare sau alte lichide de firma incercati asa ceva.
Sper ca mai foloseste cineva doar nu sunt eu primul rolleyes.gif


pista
Stiu despre ce vorbesti. Se formeaza niste "perle de apa" si aluneca de pe parbriz. Efect asemanator cu cel de pe masina tratata cu ceara. Stiam ca exista solutii pentru parbriz, nu stiu daca la Auchan Romania este.
iulian_1976
...am dat o cautare pe google.ro nu am gasit nimic legat de magazine se spune ceva legat de un tratament anti ploaie posibil sa nu fi aparut inca pe piata n Romania.
Pe google.fr am gasit acelasi gen de solutie pe Norauto.fr un lant de magazine specializat doar pe auto .

Bidonul este asemanator ca orice lichid de spalat insa isi merita banii dupa parerea mea.


mihai pop
ati completat careva antigelul la masina? ce folositi? in manual scrie ca sa nu fie cu amine, dar nici un producator nu-si trece formula chimica sau toti ingredientii
daca ati completat cu ce tip de lichid?
bogcot76
QUOTE (iulian_1976 @ Oct 28 2009, 03:52 PM) *
...am dat o cautare pe google.ro nu am gasit nimic legat de magazine se spune ceva legat de un tratament anti ploaie posibil sa nu fi aparut inca pe piata n Romania.
Pe google.fr am gasit acelasi gen de solutie pe Norauto.fr un lant de magazine specializat doar pe auto .

Bidonul este asemanator ca orice lichid de spalat insa isi merita banii dupa parerea mea.


Exista in OMV ceva in genul asta pentru geamuri care se pune in solutia de spalare. E un bidonas mic de vreo 2-300 ml parca si care mi s-a parut cam scump - vreo 20-30 roni. Ma uit cu prima ocazie si va spun.
iulian_1976
...ideia era sa impusc doi iepuri sa aiba o temperatura de inghet convenabila ,sa am un comfort pe ploaie,zapada !?rolleyes.gif
Anteriorul lichid la 4 euro aprox. avea o singura calitate temp de inghet ok insa facea ,,zeama,, curata prost cel putin in Romania ploaia amestecata cu praf ma termina.
...cel de la OMV daca il pui peste un lichid mai de proasta calitate nu stiu ce iese. rolleyes.gif


Asta de la Auchan nu face ,,zeama,, pe parbriz,curata pentru mine incredibil de bine desigur termenul meu de comparatie este cel care l am avut inainte. teehee.gif
Poate apare si in Romania bidonul arata exact asa ca in poza.
daewoo_espero_turbo
Masinile Subaru au tabla galvanizata? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Zetics
Nu stiu, mai au cate o capota de aluminiu, in rest tabla chioara presupun. Dar care e legatura?
FanisA
Cu ce curarati pielea deschisa la culoare?

Cu ce curatati pielea deschisa la culoare?
raducuGR
QUOTE (FanisA @ Nov 13 2009, 04:45 PM) *
Cu ce curarati pielea deschisa la culoare?

Cu ce curatati pielea deschisa la culoare?



eu o curat cu un sapun de rufe verde din masline si cu apa calda...nu stiu daca este in Romania se cheama sapun de Marsilia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.