Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda New O2 1,6 MPI sau Toyota Corolla Sedan 1,4 WT-i
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
hara
Salut!
Desi este evident va scriu din inceput ca sunt (pe o scara de la 1 la 10) cam de nivelul maxim 2, in ceea ce priveste masinile. Genul care atunci cand se opreste masina se uita daca este combustibil. Acum ca stiti cu cine stati de vorba, o sa imi treceti cu vederea micile marile greseli. Ca sa intru in subiect, sunt derutat, deoarece vreau sa imi schimb vechiul Cielo fie cu o Skoda Octavia 2, versiunea Drive, motor 1,6 MPI, fie cu o Toyota Corolla Sedan, 1,4 benzina. Nu stiu ce sa zic.
Cei de la Toyota au, incepand de azi, o oferta la Corolla, varianta de echipare Luna (de mijloc) de 13.500 euro , in care intra

Consum
Ciclu mixt (litri/100 km) 6.7
Extra-urban (litri/100 km) 5.7
Urban (litri/100 km) 8.6

Bare de protectie: īn culoarea caroseriei
Mānere de usi: īn culoarea caroseriei
Grila frontala cu inser]ie cromata
Oglinzi retrovizoare: īn culoarea caroseriei, electrice, īncalzite
Proiectoare de ceata
Dezaburire luneta
Stergatoare de parbriz cu temporizator, cu interval reglabil
Aer conditionat cu reglare automata
Directie asistata electric
Volan cu reglare pe īn adancime si adāncime
Cruise Control cu limitator de vitez` reglabil
Volan īmbracat īn piele
comenzi integrate ale sistemului audio
Mānere interioare usi, cu aspect cromat
Schimbator de viteze īmbracat īn piele
Geamuri electrice fata, spate
Parbriz cu dispozitiv de spalare integrat
Indicator pentru schimbarea treptelor de viteza
Ecran multi-info: sistem audio, viteza medie, ceas, temperatura exterioara, consum, distanta maxima posibila
Ceasuri de bord Optitron
Antena radio īnglobata īn luneta
Sistem audio cu radio, CD cu redare de fisiere MP3, WMA – 6 boxe

SIGURANTA
ABS + EBD + BA
Traverse de protectie la impact lateral
Airbaguri SRS frontale: sofer si pasagerul dreapta
Airbaguri SRS cortina: fata si spate
Airbaguri SRS laterale
Airbag SRS la nivelul genunchilor soferului
Avertizor pentru centurile de siguran]`: sofer si pasagerul dreapta
Centuri de siguranta fata: īn 3 puncte ELR cu pretensionare
Centuri de siguranta fata: reglabile pe īn`lungime
Centuri de siguranta spate: īn 3 puncte ELR/ALR
Scaune cu Sistem de Protectie la Impact (WIL): sofer si pasagerul dreapta
Puncte de ancorare ISO fix pentru scaunul copilului (lateral spate x2)
etc etc

NEW SKODA OCTAVIA DRIVE , 14.500 euro, 1,6 MPI, 102 CP
Dotari standard
• 4 manere plafon, cele din spate cu carlige
• A treia lampa de stop
• ABS (EBV, MSR, ASR, MBA)
• Activare lumini avarie la franarea de urgenta
• Airbag sofer si airbag pasager
• Airbag-uri laterale fata
• Aparatoare noroi spate
• Avertizor centura de siguranta
• Bancheta spate cu sezut si spatar rabatabil fractionat 1/3 : 2/3
• Bancheta spate cu spatar rabatabil
• Bandouri laterale de protectie vopsite in culoarea caroseriei
• Bara de protectie vopsita in culoarea caroseriei
Buzunare in spatarul scaunelor fata si capitonajul usilor fata / spate (in fata cu suport pentru sticla de 1litru)
• Capac rezervor cu deblocare electrica (prin inchiderea centralizata)
• Capace de roti 15", design Ambiente
• Caroserie galvanizata complet
• Caroserie in 5 usi
• Centuri de siguranta in trei puncte, pentru toate locurile, pretensionate si reglabile pe inaltime pentru sofer si pasager
• Claxon bitonal
• Climatronic - instalatie de aer conditionat in doua zone cu distributia aerului si catre ocupantii locurilor din spate si functie AQS
• Compartiment depozitare in partea superioara bordului
• Compartiment depozitare sub volan
• Computer de bord
• Control usi deschise
• Deblocare automata a usilor si activarea luminii de avarie la impact
• Deblocare electromecanica portbagaj - softtouch
• Discuri frana fata / spate
• Doua lampi pentru iluminare portbagaj
• Doua lumini pentru citit data, plafoniera centrala spate
• Doua parasolare cu oglinzi si buzunare
• Faruri optice cu geam clar si lentila de proiectie
• Filtru de polen
• Geamuri atermice
• Geamuri electrice fata
• Iluminare habitaclu cu control pe fiecare usa
• Imobilizator electronic
• Inchidere centralizata
• Indicare serie de sasiu in partea inferioara a parbrizului
• Indicatoare bord cu turometru si ceas

Acum, inclin spre Toyota. Este si o oferta noua (la Skoda nu este nicio oferta la acest model). Mai luati in calcul si faptul ca cei de la Toyota au si o oferta pt o motorizare de 1,6, 124 CP, la aproape 14.000 (deci sub Skoda), tot o echipare medie.
Daca aveti idei, opinii, daca se poate cu cat mai putini termeni de specialitate ( ), mai ales ca citesc posturi si cu abrevieri din care nu inteleg nimic ( ), v-asi ramane recunoscator.

Hara
vali44
Vad ca ai copiat toate caracteristicile si dotarile masinilor ... de ce nu te-ai interesat si de preturile de intretinere ? Pentru orice detinator de masina este foarte important sa stie cati bani va da la reviziile periodice ale masinii sale , bani deloc de neglijat cand vine vorba de un service la distributie , de exemplu , care la Octavia se ridica la suma aproximativa de 2500-2800 de RON . Toyota are distributia pe lant , lucru care te scuteste de acest stres .... aaa .... si mai e ceva - motorul de 1,4 de la Toyota are 97 de hp ... Totusi , iti recomand un drive-test si te vei lamuri . Nu am nimic cu Octavia , dar personal nu-mi inspira mare incredere ... poate sunt partinitor fiind posesor de Toyota , dar am facut si eu drive-test cu Octavia 1,9 TDI si m-a dezamagit ! Pana la urma este hotararea ta , sunt banii tai ... multa bafta !
hara
[quote name='vali44' date='Aug 5 2009, 02:51 PM' post='329758']
Vad ca ai copiat toate caracteristicile si dotarile masinilor ... de ce nu te-ai interesat si de preturile de intretinere

Simplu. Nu m-am interesat de costurile de intretinere avand, conform autoevaluarii mele in domeniu, ceva mai multe cunostinte, nu foarte multe, comparativ cu un proaspat posesor de permis. Din ce imi spui tu, intretinerea unei Toyota este mai lesnicioasa (financiar) comparativ cu banii bagati intr-o Skoda?
vali44
Pai , intreaba la reprezentanta care sunt costurile service-urilor si ce trebuie schimbat la masina la fiecare revizie , pana la cea de 120000 km inclusiv . Vei avea o surpriza placuta cu cei de la Toyota ...
TIBINEL
Incredere in vali,el mereu a luat cu proba ac banana.gif hizitiile noi.
vali44
QUOTE (TIBINEL @ Aug 5 2009, 05:03 PM) *
Incredere in vali,el mereu a luat cu proba ac banana.gif hizitiile noi.


Pentru *incredere* , multumesc .... pentru restul , te iau ca ucenic ! 36182451.gif ce zici , te bagi ? woot.gif
hara
QUOTE (vali44 @ Aug 5 2009, 04:31 PM) *
QUOTE (TIBINEL @ Aug 5 2009, 05:03 PM) *
Incredere in vali,el mereu a luat cu proba ac banana.gif hizitiile noi.


Pentru *incredere* , multumesc .... pentru restul , te iau ca ucenic ! 36182451.gif ce zici , te bagi ? woot.gif


Gata, baieti. Se cheama Corolla 1,6 WTI, 124 CP, Luna, 13.800 euro. Se cheama ca am facut o licitatie cam cu un singur competitor.... Se poarta thumbsup.gif
Toate bune!
vali44
QUOTE (hara @ Aug 6 2009, 11:59 AM) *
QUOTE (vali44 @ Aug 5 2009, 04:31 PM) *
QUOTE (TIBINEL @ Aug 5 2009, 05:03 PM) *
Incredere in vali,el mereu a luat cu proba ac banana.gif hizitiile noi.


Pentru *incredere* , multumesc .... pentru restul , te iau ca ucenic ! 36182451.gif ce zici , te bagi ? woot.gif


Gata, baieti. Se cheama Corolla 1,6 WTI, 124 CP, Luna, 13.800 euro. Se cheama ca am facut o licitatie cam cu un singur competitor.... Se poarta thumbsup.gif
Toate bune!


Bun venit in randul nostru ! Te asteptam cu impresii despre masina , sa o stapanesti cu sanatate ....
mariusx
ai facut alegerea cea mai buna..
nu se compara masinile.
vio
hara daca nu scriai tu pretzul ala il scriam io ... exact pertzu asta la oferta era o corolla 1.6 vvt-i luna .. biggrin.gif . f bine thumbsup.gif
pmhoria
Deschide topic la totul despre masina ta.. si pune poze alea, alea.
S-o folosesti sanatos si sa te tina cat .. un Hilux.. thumbsup.gif
adiL
Salut,

Cum vedeti diferenta de spatiu interior intre Octavia si Corolla?
La Corolla portbagajul e de 450 iar la Octavia cam 520.
Si eu oscilez intre ele, m-as baga la Corolla pentru ca dau mai putini bani si configuratia e un pic mai buna dar am doi copii ... si e nevoie de spatiu.
Pe de alta parte, pentru un concediu pe an cand simti mai acut nevoia de spatiu mai mare parca nu se merita sa dai mult mai multi bani. Imi iau un portbagaj exterior si asta este.
Ce ziceti?

Multumesc,
Adi
ZORRO
Iti iei un Auris cu motor de 1.8 si portbagaj deasupra, si ai si spatiu si demaraj.
_Constantin_
Sa nu fiu inteles gresit, Octavia e o masina foarte buna dar nu as alege niciodata o masina de genul asta doar pentru portbagaj. Vrei spatiu mult ... iti iei un combi sau un monovolum.

Daca ai 2 copii si merg cu voi in concediu ... e foarte simplu de luat acel portbagaj suplimentar si asta pana trec de o anumita varsta ( la 7 ani nu o sa mai aiba nevoie de carucior, biberoane, cadite si toate acareturile). Sfatul meu e sa iei Corolla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.