Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Euro 1 2 3 4 si imatriculare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Dragos31931
Buna,

Am primit in cadou un VW Scirocco din 89 pe benzina cu motor de 1.8 pe injectie, model american cu catalizor si sistem de antipoluare. Masina e bine reglata si e in foarte buna stare, nu scoate niciun fum si motorul canta rotund ca un ceas. Care e treaba asta nasoala cu imatricularea in Romania ca eu nu stiu nimic despre ea. Unii mi-au zis ca masina trebuie neaparat sa fie Euro 3 cel putin. Dar eu am vazut Ford Focus nou nout in Romania pe motorina care scotea mai mult fum decat un tractor si care are dreptul sa circule. Daca imi echipez masina sa zicem cu un sistem de injectie lichida de gaz ultima generatie si trece testele de poluare de departe, pot sa o imatriculez? Ce hartii, ce certificate trebuiesc ca eu sa dovedesc ca masina mea veche de 15 ani polueaza mai putin decat ultimul model iesit pe piata? Unde sa gasesc informatii despre reglementatia in aplicatie in ce priveste importarea vehiculelor? Trebuie sa vin cu un certificat din afara ca masinea mea e Euro 3?

Apoi a doua intrebare. Daca Romania intra in Europa o sa fie aplicata libera circulatie a bunurilor nu? Asta inseamna deci ca romanii o sa aiba dreptul sa cumpere orice rabla la cateva sute de euroi din Germania sau alta tara nu? Cum francezii si ceilalti europeeni au deja posibilitatea. Gresesc cumva?

Multumesc pentru ajutor,
Dragos.
rafaello5
La prima intrebare iti raspund ca ar trebui sa ii pui tu un sistem care sa o incadreza in normele euro 3 dar am auzit ca este cam scump si nu cred ca s-ar merita investitia pe o asa masina.
La a doua intrebare cred ca ai dreptate dar mai intai sa asteptam sa intram in UE.Dupa aia sa mai asteptam 1 an ca de asa e la noi sa dea parlamentu' legea si dupaia cred ca o sa fie in regula.
madalina
De adus, se vor putea aduce orice fel de masini, DAR nu se vor putea inmatricula. Si trebuie sa inmatriculati masina acolo unde locuiti - din ratiuni de platit impozite, raspundere, asigurare etc.

Imi pare rau sa va anunt, dar din 1.01.2007 se vor putea inmatricula numai masini cu euro 4.
ionut32111
daca VW nu este euro 3 nu ai sanse sa-l matriculezi decat daca ii pui un catalizator(euro3) omologat de RAR
robert constantin31470
parerea mea sa-i ia dracu pe astai cu euro al lor sunt masini care au euro3 si polueaza mai mult decat altele care au euro 2 mai vechi. Pe ei nu ii intereseaza emisia de gaze decat la masinile euro 2 si mai vechi. Daca scrie in cartea masinii ca are euro 3 dar scoate fum ca un tractor e ok pt. ei. Parerea mea este ca ori sunt prosti ori fac pe prostii.
Zsolt28851
M-ati putea lamuri si pe mine, ca am si eu o intrebare. Intr-un fel e legat de acest topic. Daca mi-as cumpara o masina din UE, dar nu l-as transcrie pe numele meu, ci as avea un act notarial prin care cel de la care l-am cumparat ma "inputerniceste" sa folosesc masina in Romania, as putea circula cu ea in Romania?
A doua intrebare: un cetatean al Ungariei poate sa-si cumpere (sa si transcrie pe numele lui) masina din Germania, sa zicem, daca masina are numai euro2?
madalina
prima problema s-a discutat pe forum. Cauta si gasesti raspunsul.
Zsolt28851
am tot cautat si n-am gasit daca stie cineva unde gasesc, as fi recunoscator
Johnny_Bravo
@Dragos31931: Poti sa o faci si EURO15. E mai veche de 8 ani => NU SE POATE INMATRICULAAAAA

Eventual poti sa astepti pana face 25 sau 30 de ani parca si o poti inmatricula ca masina de epoca. Nu stiu sigur daca se mai poate face asta dar acum catva ani se putea.


Off topic: Are careva idee cum pot afla ce norme EURO indeplineste un motor? Adica exista vre-un indiciu in codificarea acestuia, exista vre-o lista cu motoare si normele de poluare indeplinite...???
Emanoel-Adrian
In acest moment nu mai conteaza varsta autoturismului ci doar norma de poluare a lui. Daca cumperi un autoturism sa zicem cu norma Euro 2 din Germania poti sa-l inmatriculezi in Ro doar daca il recatalizezi in Germania. Asta inseamna ca gasesti un service pt. tipul de autoturism pe care il ai si le comanzi schimbarea catalizatorului. Atentie !! acel Service trebuie sa-ti elibereze un "Certificat de instalare"+ "Certificat de omologare" pe care il da producatorul catalizatorului.
Toate aceste date le poti obtine si de la RAR Grivita daca soliciti consultanta. Bafta !!
P.S. Tot ceeace este mai sus eu am facut cu un Mercedes 200D din 1995,
masina care acum circula in Ro. legal.
Nazareno Gabrielli
1. Scirocco ala nu se poate inmatricula sub nici o forma.

2. Pt Nicu.

Pe talonul fiecarei masini exusta un numar de omologare. In functie de terminatie poti afla daca motorul e teu este Euro sau non Euro. Sper sa nu dezinformez dar daca sunt doua cifre la final atunci este non Euro. Atunci cand este o litera, urmata de o cifra la final este o masina cu Euro.
Johnny_Bravo
AE3 - asa se termina seria. Sa fie Euro 3?
malin34426
Nu ! RAR a adoptat sistemul catalogare pt norme de poluare de al KBA germania care departajeaza autov pe puncte , astfel ca incepand de la 43 de puncte in sus sunt catalogate ca euro 3 . dar cum in romania totul este "clar, dar relativ" este bine sa va interesati serios inainte de a face "cumparaturi"(si apropo de asta aveti grija sa intrebati atunci cand cumparati din germania daca masina nu a fost inmatric mai intai in belgia, tara care s-a supus normelor de poluare mai tarziu si in care s-au montat pe caroserii merc si vw motoare ce nu aplicau masinii valori de euro 3) .
PT DRAGOS : Teoretic este posibil sa dotezi vw tau cu un motor care pe acea caroserie ar putea scoate valori de euro3 , dar practic este ffff anevoios si costisitor. Un asemen motor este cam min 1500 eur (SECHAND) complet cu gestiunea de motor , la care se adauga plata celor cu statia de verif pt euro 3 , cam 600 eur si plata pt iomolog artiz a RAR , cam 300 euro. Eu zic ca este prea mult, dar hotararea e a ta.
mircea9
Buna!
Stie cineva sa-mi spuna daca este posibil si cam cit ar costa o recatalizare(EURO 3) a unei masini Ford Cougar( EURO 2) in Germania?
Sau macar unde as putea sa ma interesez?
Am inteles din topicurile anterioare ca este posibil dar interesindu-ma la RAR-ul meu din provincie ,se uitau la mine de parca as fi fost un copil tembel .
Multumesc!
olimpiu41910
salut! nu stiu daca e locul potrivit, m-am tot uitat pe aici si nu am gasit nici un topic mai nou cu recarosarea de aceea am sa intreb aici:

am un seat vechi din 89 terra inmatriculat (e gen vw caddy da mai mic) cu motor de 1l benzina stricat, as vrea sa aduc altul din UE s-al recarosez pe ala vechi.

Se poate face? daca da stuneti-mi si mei care sunt conditiile.

multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.