Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Turism gastronomic
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
solmar
In Constanta eu inclin spre Marco-Polo.
In Sibiu - Crama Sibiul Vechi. Am inteles ca se mananca o ciorba de burta nemaipomenita la Kon Tiki, am fost in contratimp pana acum si n-am ajuns. Cu proxima ocazie insa....
Pe drumul dintre Constanta si Sibiu neaparat oprire la Dedulesti, pe Dealul Negru.
Diesel
Da, Marco-Polo este peste medie, dar e un pic prea "high class" pentru gusturile mele. Un mare dezavantaj il constituie sistemul de rezervari. Desi au mese libere, te refuza din principiu.
HalbaSus
in Oradea recomand:
- Cyrano: au o ciorba de vita cu tarhon in chifla dementiala, si nici costitele la cuptor cu sos de usturoi nu sunt de lepadat. Atmosfera placuta, nu e "de fitze", singura problema e ca in restaurant miroase foarte tare a mancare, iar terasa este destul de aglomerata... iar spatiul de nefumatori e un pic sinistru (elegant/high-class shit).
- Crinul Alb: mancare italiana-internationala, restaurant mai mai fitzos dar destul de bun.
- Scorilo: candva a fost cel mai bun si mai scump din oras, acum e destul de prost dar nici nu e cel mai scump.
- Hanul Pescarilor: ciorba de peste ungureasca (halaszle) si jumarile de peste sunt misto de tot, dar preturile sunt piperate rau de tot (in sensul ca targetul lor principal probabil sunt traficantii de droguri realizati biggrin.gif )
T u d o r
QUOTE (solmar @ Jul 31 2009, 03:14 PM) *
Pe drumul dintre Constanta si Sibiu neaparat oprire la Dedulesti, pe Dealul Negru.


Nu mai e ca pe vremuri, micii tot "mari" sunt dar au scazut dpdv calitativ. A ramas mai mult in memoria colectiva locul... de aia se mai opresc masinile acolo. smile.gif Parca si Cassa Loco au amintit de Dedulesti intr-unul din cantecele lor.

In Rm. Valcea recomandate sunt restaurantele "OK", din punctul meu de vedere Hanul Haiducilor detine primul loc in domeniul mancare. Pentru pizza recomand cu toata caldura pizzeria de la km 10 dintre Rm. Valcea si Olanesti (colegii care au participat la intalnirea de la Rm. Valcea cunosc locatia). biggrin.gif In rest, in functie de preferintele gastronomice s-ar mai gasi una-alta.
RUE
hm! ... pofta buna!
in Timisoara:
- restaurantul Nora din zona Dambovita. nou construit, cu terasa, reconstruit in stil vienez (parerea mea) numai intr un an. dar e aglomerat pe terasa.
- chinezescul din Liberatatii pt platoul incins completat cu orez. (e subsol).
- chinezescul din Barnutiu: terasa din curte e ok, dar parca e mai scump, sau nu?
- nea Marin din zona Mehala (carciuma cu fete de masa cu patratele) unde portiile sunt portii si gustoase. e ca o carciuma dar e restaurant. oare mai e si acum?


poza e cu caracatita si banane prajite (un fel de pane) alea din dreapta.... cu bere, plaja dominicana (restaurant pe plaja) si 2 ciocolate insotitoare!
T u d o r
Ieri am mancat la Fantanita Haiducului, pentru cei care stiu este localizat la cativa km de Sibiu in directia Fagaras-Brasov. O locatie care se vede pe marginea soselei, motel si restaurant. Pe o scara de la 1 la 10 as da 7,5/10 pentru masa. Scump dar bun, servirea foarte buna, locatia excelenta dpdv al curateniei si al ofertei variate.

Azi am mancat in Sinaia, la Cutitul de Argint. Locatia (pensiune + restaurant) este la 100m pe drumul catre Peles, unde este si parcarea aia mare. Excelent, au un meniu fix (50 lei/persoana) in care iti ofera 8 feluri de carne pregatita la gratar, varza, sote de fasole si cartofi chips pregatiti la ei, cat poti sa duci. O recomand 100%, excelente mancarurile si servirea ireprosabila. cu 155 lei including tip am basculat carnati de casa (din porc, vita si oaie), aripi de pui, copane de pui, friptura de berbecut, muschi de porc, ceva de vita (nu ma pricep si nu ma pasioneaza biggrin.gif), coaste de porc si inca ceva de porc, nu imi amintesc pe moment, toate excelent preparate si servite de pe niste sabioaie. Din pacate cand sa pozez am ramas fara baterie la aparat... verymad.gif , dupa fix 765 pozitii trase in weekendul asta. Cutitul de Argint - 10/10, ideea e cam ca la Sir Lancelot in Budapesta doar ca mancarea e cat poti sa bagi pe gat si lipseste locatia incarcata de obiecte istorice. smile.gif Pentru cine doreste ceva deosebit nu trebuie ratata.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Aug 3 2009, 12:12 AM) *
Ieri am mancat la Fantanita Haiducului, pentru cei care stiu este localizat la cativa km de Sibiu in directia Fagaras-Brasov. O locatie care se vede pe marginea soselei, motel si restaurant. Pe o scara de la 1 la 10 as da 7,5/10 pentru masa. Scump dar bun, servirea foarte buna, locatia excelenta dpdv al curateniei si al ofertei variate.

Azi am mancat in Sinaia, la Cutitul de Argint. Locatia (pensiune + restaurant) este la 100m pe drumul catre Peles, unde este si parcarea aia mare. Excelent, au un meniu fix (50 lei/persoana) in care iti ofera 8 feluri de carne pregatita la gratar, varza, sote de fasole si cartofi chips pregatiti la ei, cat poti sa duci. O recomand 100%, excelente mancarurile si servirea ireprosabila. cu 155 lei including tip am basculat carnati de casa (din porc, vita si oaie), aripi de pui, copane de pui, friptura de berbecut, muschi de porc, ceva de vita (nu ma pricep si nu ma pasioneaza biggrin.gif), coaste de porc si inca ceva de porc, nu imi amintesc pe moment, toate excelent preparate si servite de pe niste sabioaie. Din pacate cand sa pozez am ramas fara baterie la aparat... verymad.gif , dupa fix 765 pozitii trase in weekendul asta. Cutitul de Argint - 10/10, ideea e cam ca la Sir Lancelot in Budapesta doar ca mancarea e cat poti sa bagi pe gat si lipseste locatia incarcata de obiecte istorice. smile.gif Pentru cine doreste ceva deosebit nu trebuie ratata.


Ai dreptate cu Fantanita Haiducului, am fost de cateva ori. Au cateva chestii interesante in menu (clatite cu crema de vanilie, ciorba in pita, tzuica buna...).
Neaparat pentru cine ajunge pe litoral - Complexul Dana din Venus, Hotel + Restaurant, am fost de 2-3 ori, ultima data acum 3-4 ani, superfitze, gradina superba, ingrijita si organizata de arhitect peisagist, mancarea de exceptie. Nu-mi aduc aminte de preturi, parca erau spre limita superioara, dar merita macar pentru ambient. Odata intrat pe poarta te rupi total de litoralul binecunoscut al Marii Negre, parca e facut in ciuda Mamaiei.
Alex-F1
Tudore, traiti-ar kilele, ai un stil frate de povestit despre mancare, ca ma faci sa salivez de fiecare data!!! wallbash.gif Se vede ca n-a(t)i mai dat de ceva vreme pe la topicul despre mancatul sanatos.... tongue.gif Si mai si scrii "cat poti sa duci" cu litere ingrosate....asta-i deja instigare la mancat nesanatos, caci unul din principiile mancatului sanatos este sa te ridici de la masa oarecum flamand, adica sa nu te ghiftuiesti pana nu mai incape in tine niciun miros! teehee.gif
James Kilowatt
Am si eu o intrebare de baraj, sper sa nu fie interpretata aiurea: In Romania au aparut stelele Michelin la carciumi?

Eu deocamdata mai sus de una nu am incercat, pentru simplul motiv ca trebuie vreo doua trei luni rezervat inainte. Iar la 3, mai mult de un an, in Belgia sunt doar doua restaurante cu 3 stele.
T u d o r
N-am nici cea mai mica idee dar inclin sa cred ca nu. smile.gif
Potzocul
In completare cu ce spunea Halba, pentru ciorba de burta, recomand restaurantul Taverna
iar pentru peste un pic mai putin piperat dar totusi cu piper, restaurantul pescaresc din Cefa
pizza servesc doar la Why Not.
guerilla
Tudor, tentant amestecul ala de il povestesti acolo biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif era (poate mai e) un astfel de restaurant si in Bucuresti, in stil argentinian - Carnivore thumbsup.gif
James, nu stiu sa se acorde stelele si la noi. Dar nu cred ca etichetarea asta "a la Oscar" m-ar face sa intru musai intr-un restaurant sau sa-l evit pe altul, exact ca si cu filmele. poti intalni niste crasme simple in care se manca regeste sau restaurante foarte scumpe in care regreti banii cheltuiti. in final e de gust. crezi ca un restaurant care ar servi indecenta de carnuri devorate de Tudor ar primi vreo stea? 36182451.gif
ozz86651
QUOTE
Am si eu o intrebare de baraj, sper sa nu fie interpretata aiurea: In Romania au aparut stelele Michelin la carciumi?

Eu deocamdata mai sus de una nu am incercat, pentru simplul motiv ca trebuie vreo doua trei luni rezervat inainte. Iar la 3, mai mult de un an, in Belgia sunt doar doua restaurante cu 3 stele.


Pai in Romania nu prea exista cultura gastronomica, deci n-are cum. Intre ce sa alegi, cartofi prajiti congelati, ceafa, mici, ciorba de burta? cam asta e meniul standard in toate orasele astea medii, poate in Bucuresti sa fie citeva altfel. ... l.e. uitasem pizza...

Problema mea esentiala la restaurantele de 3 stele nu e asteptarea, ci pretul (2-400E numai masa o persoana, fara vin, si evident e pacat sa strici asa o masa fara un vin de macar 100E in magazin, decii 500E in resturant smile.gif sau 100E plus taxa de dop care sigur e cel putin 50 sau 100E) si faptul ca in unele din ele pur si simplu nu poti intra, nici dupa un an dar nici dupa 5... am un prieten care s-a chinuit sa intre vreo 3-4 ani intr-un restaurant mai smecheros pe aici, probabil 3 stele, si n-a reusit, l-a bagat fra-su cu pile pina la urma.
T u d o r
Wtf? Adica stai ca nu pricep, iti trebuie pile intr-o crasma? Or avea rezervari pana la craciun, asta pot pricepe, dar sa-ti trebuiasca pile?! E un fel de club exclusivist si nu te primeste decat cu extrasul de cont la vedere? unsure.gif

Si nu merci, nu vreau sa mananc de 1000 euro/dolari, indiferent ce mi-ar da. De altfel nu prea imi amintesc ce a fost mai scump si mai scump dintre locasele astea de pierzanie, cred ca la Barcelona la fiul nepotului unui var de-al vecinului unui carciumar de 4 sau 5 stele michelin, o somitate locala care se retrasese undeva pe langa oras. Dar a fost cam 50 euro/persoana si ne-a dat ala toate fentele de pe lume.
ozz86651
QUOTE
poti intalni niste crasme simple in care se manca regeste sau restaurante foarte scumpe in care regreti banii cheltuiti.


Excat de asta se folosesc sisteme de rating de genul Zagat samd. Specificul e inglobat pentru ca punctele se dau in functe de pret si de specific. Nimeni nu asteapat acealsi gen de mincare intr-o pizzerie de 10$ ca intr-un retstaurant smecheros de 100$, dar asta nu insemna ca restaurantul de 10$ nu poate fi foarte bun in felul lui, poate chiar mai satisfacator.
Desi nici eu nu sint de acord mereu cu punctele date de altii, in mare se confirma.
Alex-F1
QUOTE ( T u d o r @ Aug 3 2009, 05:21 PM) *
Adica stai ca nu pricep, iti trebuie pile intr-o crasma? Or avea rezervari pana la craciun, asta pot pricepe, dar sa-ti trebuiasca pile?! E un fel de club exclusivist si nu te primeste decat cu extrasul de cont la vedere?


Poate era vorba de angajare..... confused.gif
ozz86651
QUOTE
Wtf? Adica stai ca nu pricep, iti trebuie pile intr-o crasma?


Pai asta e, ca nu-i crisma, e experienta de aia de care poti avea una pe an in cazul cel mai bun, pentru majoritatea 2-3 in viata. Sint locuri limitate (zeci, si nu multe zeci) pentru ca un bucatar nu poate sa faca 10-20 de feluri pentru prea multi oameni. Iti aloci toata ziua, nu e ca si cum ai zice "mi-e foame bah, hai sa imbucam ceva", ci mai degraba ca si cum te-ai duce la meci, muzeu sau mai stiu eu ce smile.gif, pentru ca dureaza minim 4 ore si cu bautura cu tot dai si o galeata de bani da se duce toata ziua. Deci daca pui impreuna numarul mic de oameni serviti, timpul mare petrecut inauntru si numarul mare de aomeni care vor sa intre iti dai seama ca se aduna lejer ani de asteptare. Revelion astia nu fac, sau n-am auzit (in multe tari revelionul nu e mare sarbatoare).
Nu vreau sa fiu inteles gresit, n-am nimic cu circiumele bune si ieftine, pot fi excelente, dar ele ofera alt tip de experienta. Poti sa fii meloman si microbist simultan, dar e imposibil sa compari un meci cu o opera, desi ti-au placut foarte mult amindoua. E altceva.

QUOTE
cred ca la Barcelona la fiul nepotului unui var de-al vecinului unui carciumar de 4 sau 5 stele michelin, o somitate locala care se retrasese undeva pe langa oras. Dar a fost cam 50 euro/persoana si ne-a dat ala toate fentele de pe lume.


Pai stele michelin sint numai 3 mari si late, si una e mare onoare sa obtii, insemna ca esti intre vreo primii 1% din categorie. Eu personal n-am mincat niciodata la restaurante peste o stea, si aia rar. De asta ghidul asta e peste nasul meu.
Acu la 50E de persoana (include bautura? ca asta poate schimba complet povestea, eu singur pot sa rad lejer 50E in cel mai ieftin vin de pe lista la o masa - adica 2 sticle ) vorbim de un restaurant relativ scump si care poate fi si extraodinar, sau doar banal. Iar Barcelona e un oras cu mincare excelenta, intre primele din lume. Deci e foarte posibil ca locul ala sa fi fost la categoria foarte bun sau extraordinar. Alea de sute de E sint locuri in care ajungi o data la zece ani, nu saptaminal... nici sa ai banii nu prea ai cum.
guerilla
da astia la restaurantele alea de sute de euro, iti dau si mancare sau numai desene pe farfurie? biggrin.gif
cea mai scumpa "crasma" la care am fost a costat ~600$ pentru 4 persoane. dar eu am ramas mai incantat de o carciuma dintr-o periferie de oras la care am dat 8$ pentru 2 persoane. (la asta de 8$ apa a fost din partea casei 36182451.gif )
nu neg contributia pe care o au stelele astea pentru societate, dar eu nu ma ghidez dupa ele.
ozz86651
Eu n-am vazut in viata mea restaurant care sa nu-ti dea destula mincare... doar daca nu vrei sa comanzi biggrin.gif. Un prix fix sau testing menu la restaturantele astea e de la 10 la 30 de feluri de mincare... sint mici dar e o multime de mincare. D-aia si dureaza 4 ore, altfel n-ai cum. Si nu, nu-i sanatos smile.gif.
T u d o r
Dap, habar n-am cate stele sunt. biggrin.gif Ma gandeam ca sunt ca la hoteluri.
Pana acum am cautat intr-o disperare carciuma pe toate site-urile de profil, ori n-are poza ori nu e postata, ca eu nu mai tin minte cum ii zicea. smile.gif Da, meniul era de degustare, am incercat 1575 de feluri diferite din toate rahaturile pamantului, cate o unghie din fiecare. La final m-am declarat multumit si satul, desi ma tot intrebam cum naiba pot chinezii aia sa se sature din degetarele alea de mancare. Bautura a fost separat, sake.
ozz86651
QUOTE
nu neg contributia pe care o au stelele astea pentru societate, dar eu nu ma ghidez dupa ele.


Bine, dar pe ce te bazezi? Ai incercat dupa stele si ti s-a parut de cacao? Recomndarile de la prieteni merg in orasele in care ai prieteni sau au fost vizitate de prieteni si care prieteni au aceleasi gusturi cu tine, dar in caz contrar cum faci? Te duci la bucatarie si ceri sa gusti?
T u d o r
Pana la urma esential e si pretul pe care il platesti pe o bucata de animal sau planta, fie ea gatita in fel si chip. Cred sincer ca o masa de 1000 dolari e un moft si da dovada doar de snobism. (n-am apucat sa citesc cu atentie, sper ca n-am gafat-o si tu ai mancat la un astfel de restaurant 36182451.gif ) Si 50 euro mi s-au parut mult dar am zis ca wtf, odata merge de pofta. De 1000 euro insa as vrea sa raman cu ceva, nu sa ma (beep) in ei de bani. biggrin.gif
20krpm
ma uit la voi ca la felu paishpe. io unul, cu exceptia vacantelor si a unei aventuri in romania, cred ca n-am mai intrat intr-un restaurant cu fetze de masa albe, scrobite si apretate, de vreo 5 ani de zile. ma lasa rece cite stele are un restaurant, cind mi-e foame prefer sa maninc mincare cu gust, nu cu aspect, si sa maninc singur, cu mina mea, nu sa ma serveasca cineva.
f1anatic
Interesant. Cunosc restaurante unde am dat aproape 100 $ de persoana si am fost dezamagit si am fost in locuri unde am dat 20 $ si am mincat pe rupte, cu serviciu brici. Iar cele mai bune "ribs" in Chicago nu se gasesc decit la un restaurant tip "fast food" undeva la Pulaski cu Irving Park Rd. (ma rog nu va spune nimic - undeva la margine) unde stai juma de ora la coada pina cind iti vine rindul sa comanzi. Si costa si doar 8 $.

Eu in general ma uit pe ce dau banii si nu prea concep sa mi se puna 2 frunze pe o farfurie mare, sa o stropeasca cu otet si sa imi mi-o dea drept salata de 16.99 $. Fiecare are alte valori si isi cistiga banii in mod diferit; dar eu prefer sa dau banii cacalau pe o distractie (cum discutam cu cineva aici pe site care doreste sa mearga sa il vada pe Schumacher anul asta) sau pe lucururi in esenta inutile (ex. chestii la masina, fara de care merge la fel de bine dar DEH...) decit sa ma gindesc ce misto a fost la restaurantul ala aseara (gen Brazzas sau Fogo de Chao pt cei care cunosc) si sa salivez ca am gustat 12 feluri de carne pregatite in 8 feluri cu 9 tipuri de salate si de abia astept sa merg indarat...dupa care am vomat 3 zile. Si treaba cu voma dupa Fogo de Chao v-o spun din experienta. Iar ala de a costat In ceea ce priveste raportul pretz / mincare cred ca cel mai prost in Chicago stau cele cu tematica "Spaniola" urmate de "Franceza".
ozz86651
QUOTE
n-am apucat sa citesc cu atentie, sper ca n-am gafat-o si tu ai mancat la un astfel de restaurant


Pai si daca mincam nu ma deranja biggrin.gif. Fiecare cu opinia lui.
De mincat nu o sa maninc prea des la un astfel de restaurant, nu ca n-as vrea ci ca gasesc lucruri mai bune de facut cu banii. Restaurantele astea se adreseza oamenilor mai pasionati sau mai bogati ca mine. Imi place mie mincarea misto dar deocamdata la citeva sute de E sint destule lucruri care imi plac mai mult si care stau la rind.
Te contrazic totusi la snobism.. snobism e daca dai bani numai ca sa arati ca poti si ca sa nu te amesteci cu plebea. Daca dai bani ca iti place si ti se pare ca merita nu e deloc snobism.. e ca si cum ai spune ca masinile peste 20,000$ sint toate snobism. Pentru unii sint, dar pentru altii nu.

QUOTE
cind mi-e foame prefer sa maninc mincare cu gust, nu cu aspect,


Pai stelele se dau pe gust.. e o preconceptie ciudata ca in restaurantele scumpe si vestite maninci putin si prost biggrin.gif.
ozz86651
QUOTE
stau cele cu tematica "Spaniola" urmate de "Franceza".


Sint destule restaurante japoneze unde dai 600$ pe citeva bucatele de sushi/sashimi... astea stau cel mai slab la raport pret/caNtitate.
James Kilowatt
@Ozz
Am impresia la la voi restaurantele ieftine sunt mai ieftine, iar alea scumpe mai scumpe smile.gif La voi toate sunt "mai ... " biggrin.gif
Pe aici o carciuma oarecare costa cam 20€/caciula (nu fast-food si nu restaurant pentru turisti din Grand Place) iar o stea michelin e pe la 60 (fara bauturi). Insa merita sa iei cu vinuri, mai ales daca nu te pricepi, de obicei la fiecare fel vine cu alt vin special ales. La o stea vinurile sunt pe la 15-20€/caciula, ineamna vre-o 4-5 pahare, cate unul la fiecare fel de mancare pe langa faptul ca sunt mai variate, sunt alese de un meserias.

In rest, sunt de acord cu ozz, nu vad de ce pizza hut si stelele michelin se exclud reciproc. Pot fi foarte ok amandoua, metafora lui ozz cu opera si meciul e foarte potrivita.

Eu apreciez creativitatea si ingeniozitatea in orice domeniu. Ultima oara cand am incercat o stea, am avut (printe altele) si o frunza d-asta, inghetata de roqefort (aka branza puturoasa) si o crema de mazare. Luate separat, hm, fiecare are exact gustul la care te astepti. Insa luate impreuna, au gust de stridie, complet diferit de "componente".
Stele alea nu se dau pentru fitze (in Japonia exista un 3 stele intr-o statie de metrou), se dau in primul rand pentru bucatarie si gust, chiar daca intra si alte criterii. Ai 4-5 feluri, iar fiecare fel inseamna 3-4 combinatii de gusturi destul de surprinzatoare. Iar baiatu' ala din bucatarie se chinuie ca la fiecare cateva luni sa inventeze o combinatie noua (care mai trebuie sa fie si gustoasa). Eu pentru asta sunt dispus sa platesc mai mult din cand in cand (mai ales ca nu consider totusi pretul ca e prohibitiv, un bucatar d-asta "costa" cat un mecanic auto).

Mie-mi place o scrumbie sau o halca de carne fripta, daca e bine facuta, si in aceeasi masura o "frunza stropita cu otet" daca e bine facuta si aia biggrin.gif nu mi se par ca se exclud reciproc.
HalbaSus
Cel mai "adevarat" restaurant in care am mancat a fost Gundel-ul din Budapesta (poate unii ati auzit de "placinta-Gundel" wink.gif ), noroc ca am mers la pranz ca seara nu ne-ar fi lasat fara sacou smile.gif E genul de restaurant in care dai lejer 100 euro/persoana pe o masa fara bauturi. N-as putea sa spun daca merita sau nu, nu imi place atmosfera high-class sunt mai legat de stilul de viata proletar (banci de lemn, halbe la litru, pantaloni scurti) decat de restaurantele sofisticate. Totusi mancarea a fost exceptionala - nu isi merita banii, mai ales in budapesta unde gasesti mancare excelenta in orice carciuma de doi lei, dar nici nu pleci flamand sau nesatisfacut.

ozz, cred ca nu ai fost tu in locurile potrivite din romania, e drept ca nu avem o cultura gastronomica foarte dezvoltata, dar am depasit de mult faza restaurantelor care serveau doar ciorba de burta/gratar/cartofi prajiti si mici.

La mai toate restaurantele unde merg gasesc chestii mult mai evoluate (si nu doar cele scumpe). Cel putin in zona de vest e plin de restaurante cu specific italian care au in meniu cam tot ce ar trebui sa aiba un restaurant italian (fructe de mare, multe paste, mult peste, chestiii mediteraneene) - eu nu le prea frecventez pentru ca dupa cum ziceam sunt mai proletar de felul meu si nu imi place sa intru in restaurante cu fețe de masă albe si servetele apretate, dar chiar si restaurantele mai "țărănești" (aka rustice) sau care au mai mult specific de pub decat de restaurant servesc chestii de genul: jumari de gasca sau de peste, somon la gratar, pulpa de rata, miel, etc... Desigur nu peste tot e la fel, gasesti si restaurante de care zici tu, care au meniu de tiristi (ciorba de burta/ceafa la gratar cu cartofi prajiti) dar sunt mai degraba exceptia decat regula.
guerilla
ozz, eu cand merg pe coclauri (aka teren necunoscut) ma ghidez in alegerea localului dupa cati localnici sunt in el si mananca biggrin.gif
in mod cert carciuma de la periferia Marakeshului unde am halit in vase de lemn nu ar fi inclusa pe lista de testare a stelelor nici in vecii vecilor dar a fost sublim dpdv culinar.
evit locurile din centru unde e plin de turisti intotdeauna.
in bucuresti mancam la Fado cand aveam chef de "fata de masa" dar s-a inchis. a trebuit sa mai testez si alte restaurante si sunt destule excelente in bucuresti, totul e sa iti permiti nota de plata care se indreapta vertiginos spre 100 de persoana, lucru pe care nu il pot accepta din snobism - prefer sa-mi gatesc singur acasa "picturi pe farfurie" sau alte ciudatenii cand am chef de asa ceva iar finantele sa le dirijez spre alte distractii.
e chestie de gust. si nu la papilele gustative ma refer biggrin.gif

LE. pe de alta parte, legat de turismul gatronomic, mi-ar place sa dau o raita prin Liban special pentru testat mancaruri.
solmar
Si eu am aceeasi perceptie. Mergi la restaurant sa tesimti bine, sa mananci si sa bei ceva bun si de calitate.

Daca vrei sa te-mbeti o poti face oriunde. Si evident n-ai nevoie de o stea, doua, flori pe masa sau altceva, doar de bautura. Iar pentru a te sparge in figuri nu ai nevoie decat de nesimtire, poti s-o faci oriunde.

Esential e sa te simti bine, sa nu astepti in van, chelnerul sa nu faca glume proaste, muzica sa fie ok (nu prea tare), localul si personalul sa fie curat, inclusiv si neaparat la baie sa fie curat, painea sa fie proaspata, sa nu alergi dupa oliviera, scobitori sau mai stiu eu ce si sa nu te friga la pret. Nu-mi place sa buchisesc nota, de obicei adaug "remiza" sau imi platesc partea si gata. Am prieteni care efectiv studiaza nota.

Asa cum am spus mai sus, esential e sa te simti bine, iar invitatii tai sa se simta la fel de bine. Am fost de curand cu niste musafiri (putrezi de bogati dar fara gaze) in cateva restaurante din Ctza - ne-am simtit mai bine intr-un local mai modest dar cu chelneri mai sociabili, mai dedicati decat in cel de fitze. La fel de important e cu cine stai la masa, daca din nefericire stai cu niste snobi atunci e putin probabil sa-ti pice bine oriunde ai fi.

air_wolf
incercati sudul frantei... aia stiu sa manince. o gramada de restaurante, preturi decente, pleci cu 10kg in plus. cind maninci niste fondue bourguignonne sau osso bucco... si vinisorul care curge impreuna cu nste brinzeturi asortate... sau mincarurile marocane cu cus-cus... evitati insa orice contine "asperge" in titlu - e sparanghel, e scump, si e nasol. iar micul dejun e mare dejun: sunca de casa prajita in unt, tot acolo se prajesc si cubulete de piine iar la final arunci 2-3 oua sa le faci ochi ( asta maninc eu la micul dejun si acasa, e o reteta beton).

la madrid se maninca bine in multe locuri, aia au un restaurant/fast-food/cafenea la fiecare cont de strada. am mincat in centru la un fast food inele de calamar prajite. vis-a-vis era o shavomarie biggrin.gif dintre zburatoare cel mai mult mi-a placut rata cu caise. iar fructele de mare nu se compara cu cele mincate pe aici (poate doar cu alea de la trattoria roma, de pe eminescu). omleta noastra cu cartofi o regasesti si acolo, dar prefer modul in care o fac eu.

cea mai buna friptura de vita am mincat-o la praga, la un "impinge tava" ascuns printre cladiri si pasaje... si suculenta si bine facuta si cu unt si patrunjel... si o bere la halba... in schimb in slovacia am luat o mare teapa cu o bautura de-a lor, de am avut o senzatie de cap mare cam ca al robotului din hitchhiker's guide.

cele mai intersante mincaruri le-am mincat in pakistan. si o mincareeee... cind vedeai lipia aia cum se coace si cind incepea sa umple farfuria cu diverse, si portii maaari... si niste amestecuri de mirodenii... arigato.gif am fost si la cel mai tare restaurant de la ei din islamabad, dar cel mai bine am dus-o la alea de pe marginea drumului si la o cunostinta care are un club acolo. in pakistan am sarit de la 77 la 90... sad.gif tot acolo am mincat si nise chestii care semanau cu micii nostrii dar trase in teapa si mult mai bine facute si condimentate (uneori micii au minute si se catara pe git)

totusi, pentru turism gastronomic trebuie sa te pregatesti din timp. eu n-as minca nici supa din falus de tigru si nici vreo insecta. in schimb am mincat serpi -foarte buni, si peste care inca se zbatea in gura - senzatie ciudata rau.

@solmar: nota am vazut ca o studiaza multi, in toate tarile prin care am fost. si e oarecum normal, pentru ca in grup mare ne-am trezit cu portii in plus.
solmar
QUOTE (air_wolf @ Aug 4 2009, 12:59 PM) *
@solmar: nota am vazut ca o studiaza multi, in toate tarile prin care am fost. si e oarecum normal, pentru ca in grup mare ne-am trezit cu portii in plus.


de acord, dar cand sunt 3-4 persoane studiul isi pierde sensul. in grup de la 6-8 persoane in sus e oarecum normal, eu pot sa mananc supa cu crutoane si un suc (teoretic) iar cel de langa mine sa comande sampanie, icre negre si ... si nu mai are farmec sa imparti nota in mod egal.

in unele grupuri tineam o socoteala paralela si relaxata (nu la sfantz) si de obicei picam destul de aproape cu nota asa ca n-am prea avut surprize. daca pierzi prea mult timp cu detaliile scapi din vedere motivul principal - distractia. in grup mai era si varianta ca platea unul singur si apoi recupera de la fiecare. iar cand ti se aduce o nota de plata scrisa in caractere pe care nu le stii descifra trebuie sa fii carcotash sa o buchisesti, mai ales cand e aproximativ egala cu ce-ai socotit ca trebuie sa coste. ce-o sa afli? ca te-a tras in piept cu 5 dolari...

+++

subscriu la bucataria libaneza, cea turceasca si cea greceasca. dar trebuie sa recunosc ca francezii ii bat la fund pe toti. am citit de curand o carte a lui Radu Anton Roman (Dumnezeu sa-l aiba-n paza) "In delta cu Jacques Yves-Cousteau"- in care descrie experienta ca ghid al echipei Cousteau in delta dunarii. sa vezi ce bunatati le gatea bucatarul... numai sa ajung acasa sa va citez un pasaj - salivezi litera cu litera...

chinezii mancana orice sta cu spatele la soare - numai ca asta nu inseamna neaparat delicatese.
solmar
continuare...

ca o paranteza - mergeam anii trecuti la o bodega de cartier, uneori mancam de pranz toti din birou, ii spune(a) La imputitu' - cred ca am mancat cea mai buna Varza a la Cluj, cea mai buna musaca ... si nu era decat o modesta bodega de cartier, in care eram aproape aceeasi clienti, dar coana bucatareasca (nu dau nume) ne intreba de pe-o zi pe alta ce vrem maine si ne gatea de ne lingeam pe degete...nu gatea decat pentru noi, cei cativa clienti care-i treceau pragul si nu aveam nevoie de nici o stea Michelin sa ne simtim bine. ne-am serbat niste zile de nastere, am tras si niste "mese de protocol" si crede-ma ca ne-am simtit extraordinar de bine in modesta carciumioara La imputitu'
air_wolf
QUOTE (solmar @ Aug 4 2009, 04:29 PM) *
continuare...

ca o paranteza - mergeam anii trecuti la o bodega de cartier, uneori mancam de pranz toti din birou, ii spune(a) La imputitu' - cred ca am mancat cea mai buna Varza a la Cluj, cea mai buna musaca ... si nu era decat o modesta bodega de cartier, in care eram aproape aceeasi clienti, dar coana bucatareasca (nu dau nume) ne intreba de pe-o zi pe alta ce vrem maine si ne gatea de ne lingeam pe degete...nu gatea decat pentru noi, cei cativa clienti care-i treceau pragul si nu aveam nevoie de nici o stea Michelin sa ne simtim bine. ne-am serbat niste zile de nastere, am tras si niste "mese de protocol" si crede-ma ca ne-am simtit extraordinar de bine in modesta carciumioara La imputitu'


si linga mine e una de cartier de-o tot ocoleam pina intr-o seara cind a dat foamea in mine rau de tot seara pe la 11... au o mincare excelenta. si habar n-am cum se cheama locul, e in capul strazii mele.

cei mai buni papanasi: la pensiunea Mihaela, in Cheia. de fapt acolo toata mincarea este excelenta si portiile mai mult decit poti duce, la preturi rezonabile.
20krpm
QUOTE (ozz86651 @ Aug 3 2009, 08:08 PM) *
QUOTE
cind mi-e foame prefer sa maninc mincare cu gust, nu cu aspect,


Pai stelele se dau pe gust.. e o preconceptie ciudata ca in restaurantele scumpe si vestite maninci putin si prost biggrin.gif.

n-am preconceptia asta - din contra, mi s-a parut de obicei ca mincarurile sofisticate au gust deosebit. dar deosebit inseamna si combinatii care mi-au placut, si care nu. cantitativ insa, in restaurantele scumpe a fost insuficiente de fiecare data (dar nu sustin ca asa e peste tot). poate d-astea mi s-au si parut ca-s scumpe smile.gif intr-un restaurant de strada, daca nu m-am saturat, n-am nici o jena sa mai cer (si mi se aduce, doar n-o sa le place clientul flamind de-acolo); in cele sofisticate nu cred ca m-as simti in largul meu sa fac asta. pe ansamblu, nu ma simt comfortabil sa fiu servit "ca la carte", sa trebuiasca sa ma imbrac nu stiu cum numa ca sa merg la restaurant, si sa-mi stea un chelner in spinare tot timpul. nu e genul meu, dar admit ca aici e marea placere pentru multi altii.

mincaruri bune am prins, in restaurante la intimplare, in sudul frantei, in tirol (desi cred ca acolo era de vina si atmosfera), si in bolivia si peru (desi la altitudinea aia as fi mincat si pietre). fripturile si vinurile argentiniene sint iarasi pe gustul meu. mincarea maghrebiana mi-a placut, desi n-am avut ocazia inca sa o maninc la ea acasa. ce nu-mi plac inca (dar fac eforturi sa le gasesc gustul) sint mincarurile thailandeze si indiene.
solmar
asa cum am promis la pag 188 din cartea lui Radu Anton Roman... actiunea se petrece in Delta Dunarii in 1991.
+++
Dar toate aceste mici zumzete perturbatoare au fost acoperite de marele concert al lui Patrick: salata de homar cu fructe tropicale, dorada in sos de foie gras, cocos normand umplut cu migdale si orez parfumat, struguri murati in zeama de lamaie si miere de tei alb, si acea uluitoare omleta norvegiana, cu miezul de inghetata din orhidee si turkestan, invelita in pain de Spain, flambata in rom jamaican vechi de cinsprezece ani (si va mai mirati ca am urcat la bord trestie si am coborat un fel de cactus umflat si necunoscut, Raduria-Antonia Gigantea).
+++
iar cartea abunda de astfel de pasaje.


Alex-F1
QUOTE (air_wolf @ Aug 4 2009, 07:59 AM) *
incercati sudul frantei

la madrid se maninca bine

cea mai buna friptura de vita am mincat-o la praga

cele mai intersante mincaruri le-am mincat in pakistan



QUOTE (air_wolf @ Aug 4 2009, 11:56 AM) *
cei mai buni papanasi: la pensiunea Mihaela, in Cheia


Nu prea esti patriot bre...... tongue.gif
RUE
prin 2004 in abu dabi am ochit un rest. libanez si am inceput meniul de sus, zilnic luam urmatoarea. era bun si foamea dinainte era pe masura.
asa am invatat si eu mancarurile alea in engleza ca recunoscu nu prea stiam.
intr-o zi am ajuns la costite de miel, asa bune si putine au fost... nici nu am putut sa inot in mare dupa ce am mancat alea si seara am topit 2 shaorme si apoi o bere la sheraton la taverna pana sa treaca happy hour.
ciorba de pui cea mai buna o face mama mea. cand eram mic nu apreciam si alegeam legumele si se ruga sa o mananc.
dupa 10-15 ani de mancat prin cantine sau prin tarile lui peste acum cand ajung acasa... o topesc.
mai are un fel specific de a face cartofii prajiti, nu s ca la fast food. mie imi plac.
apoi mai imi place mielul proaspat taiat facut la cuptor cu vin si usuroi, imi place drobul cu marar parca. tot acasa a fost mai bun.

ce am mancat si a fost bun a fost carnea de camila intr-un restaurant saudit unde am fost invitat de 2 clienti si mai era un coleg slovac.
a fost stanjenitor ca era de ala traditional, am mancat pe jos in rezerva respectiva, cu ciorapii la nas (se descalta inainte de a intra in rezerva) si modul de a manca din mana.
Alex-F1
Altu patriot.....pai daca era stanjenitor cu ciorapii, atunci trebuia sa-i dati jos si cu ocazia asta, la sfarsit, daca tot ziceai c-a fost buna carnea de camila, v-ati fi putut linge {unul pe altul} si pe degetele de la picioare!!!!! 36182451.gif yes.gif

Io nu intru in restaurante, decat la nunti/botezuri si f. rar in rest, deci nu e relevant sa recomand ceva.... confused.gif Oricum, din ce-am auzit de la invitatii la botez la fiu-miu (in octombrie 2006), se pare ca au fost foarte incantati de mancarea de la restaurantul Burgund din Timisoara si pe buna dreptate, dar e adevarat ca de atunci n-am mai pus piciorul acolo, deci iarasi nu e relevanta o recomandare prea calduroasa, fiindca in 3 ani se pot schimba multe.....in rau sau in bine.....masini bengoase vad aproape zilnic in fata restaurantului, deci se pare ca lumea buna inca il prefera...... rolleyes.gif
ozz86651
Pasi eu dupa cum vad topicul asta s-a transformat din ceva care avea "gastronomic" in titlu in ceva anti gastronomic smile.gif, in care fiecare spune ca e mai bine la circiumi pe marginea drumului cu prieteni vechi decit la restaurante adevarate. Sigur ca e bine si in circiumi bune cu prieteni buni, si sexu e bun, dar ce are una cu alta?

QUOTE
Am impresia la la voi restaurantele ieftine sunt mai ieftine, iar alea scumpe mai scumpe


Neah, am dat eu exemple extreme. In general america e mai ieftina la mincare (uneori cu mult) ca europa de vest. Cel mai tare restaurant din zona mea, unde cum am zis nu se poate intra are prix fixe de 210$/persoana. Echivalentul in Europa e 3-400E.
Restaurantele se impart in America in viziunea mea asa:
- Ieftine, include fast food: 5$ o masa. Linia dintre fast food si mincare normala insa e tare greu de tras.
- "Circiumi": ~10$, maxim 15$ o masa
In categoriile astea 2, intra multe locuri unde se poate minca excelent. Exemplul lui F1 cu costitele intra aici. Mincare mexicana, chinezeasca, indiana, pizza de NY (subtire), de Chicago (adinca), noodles japoneze, Texas barbeque, sandwichuri, hamburgheri etc etc.
- Restaurantele propriuzise, care arata ceva mai bine, au fete de masa: ~15-25$. Iarasi unele pot fi bune, altele nu. Pot fi de toate natiile.
- Restaurante scumpe, unde lasi poate 40-50$ de cap (numai mincare). Deja astea sint mult mai putine. Restaurantele fratuzesti in general incep in zona asta, numai ca aici resturante frantuzesti low end nu prea sint, deci s-ar compara cu poate 40E in Franta. Restaurantele japoneze mai ca lumea se numara tot aici, e cam greu sa maninci sushi de calitate fara minim 30$ pentru ca pestele de calitate si proaspat e foarte scump.
- Restaurante de top 80$-100$. In zona asta se maninca foarte smecheros. Sint o mina in fiecare oras mare sau chiar mai mic daca e zona mai instarita.
- Restaurante "de 3 stele" - chiar daca nu in sensul literal, costa sute de $, pot sa fie 200$ dar pot sa fie 600. Astea sint citeva in toata america.
Comparativ am auzit ca in Copenhaga sint restaurante de 1000E, in Spania de 400E (ce-i drept, unele foarte renumite), In Venetia e unul de 4-500E samd.
Bineinteles mai sint tot felul de variante la retsurantul clasic (buffet, care numai rar e bun, small plates care pot fi excelente dar nu stiu daca intra la restaurant ca e o corcitura cu bar samd).

QUOTE
La mai toate restaurantele unde merg gasesc chestii mult mai evoluate (si nu doar cele scumpe). Cel putin in zona de vest e plin de restaurante cu specific italian care au in meniu cam tot ce ar trebui sa aiba un restaurant italian (fructe de mare, multe paste, mult peste, chestiii mediteraneene) -


Criteriul cu meniul nu are importanta, toate restaurantele au meniurile pline (as spune ca din contra la alea high end de multe ori nu prea e un asa meniu bogat). Important e cit e de bun... De exemplu eu cind aud de fructe de mare si peste in Banat/Ardeal deja imi vine sa rid... de unde provin, din Marea Sarmata (aia preistorica)? Nu cumva fructele alea de mare sint din conserve si pestele e vreo congelatura din aia de cea mai proasta calitate? sau vreu crap/caras? smile.gif ca sa mor eu daca cred ca vine pestele si lobsteru viu in apa sau e zburat tonul cu avionul la Miercurea Ciuc ca la Tokyo. Eu ce-am mincat mincare "italiana" in Romania era de fapt o amestecatura cu cascaval in loc de mozzarella, kaizer in loc de prosciutto samd. La fel ce am mincat chinezesc, mexican si indian erau de fapt tocanite de pe la noi cu ingrediente romanesti si cu niste mirodenii care ziceau ei ca le transforma in mincarea respectiva smile.gif.
In Italia am mincat cea mai oribila mincare din toate tarile in care am fost, dar nu o sa folosesc asta ca argument pentru ca nu mi-am facut temele (am intrat la intimplare in restaurante, nu am studiat).
Cristi2
Cel(e) mai bun restaurant(e) din orasul tau - parca asta era subtitlul.
smile.gif
Restaurant - terasa "La crama veche" - in parc,langa stadion, cu mancare traditionala din Ardeal si nu numai.
Pizzerie Tonight.
James Kilowatt
@Ozz
Pai ramane destul de adevarat ce ziceam... la voi alea ieftine sunt mai ieftine, iar alea scumpe mai scumpe. La noi nici la fast food nu mananci cu 5USD, intra doar un hamburgher sau un kebab, insa un meniu big mac e mai scump.

Si nici carciumi de 400-1000€ nu prea am vazut. Adica sunt sigur ca exista, insa probabil sunt fitzele, nu gastronomia.

De exemplu, in Bruxelles e unu' cu doua stele Michelin -Comme chez soi- unde la pranz poti manca un meniu de 4-5 feluri sub 100 euro. Iar un meniu "de seara" cu 6 feluri si vinuri e putin sub 200€. Problema nu e deci neaparat bugetul, ci faptul ca e destul de aspru sa reusesti sa rezervi. Adica e scump, salariile p-aici nu sunt ca in america, insa totusi sunt accesibile, asa la o ocazie ar cam trebui sa isi poate permite destul de multa lume.
solmar
Ciorba de burta.

Intre timp de asta vara pana acum am ajuns si la Kon Tiki la Sibiu. Unde am stat frumusel in hol pana s-a eliberat o masa. Iar clienti tot veneau si asteptau... din moment ce localul era plin. Putin dezamagit de asteptare/asteptari am comandat ciorba de burta si la felul doi nu mai stiu... Vine o tanti cu o supiera si imi umple bolul de ciorba aproape la buza. Trebuie sa marturisesc cu mana pe inima ca a fost cea mai buna ciorba de burta mancata. Astept primul drum spre Sibiu sa repet figura.

De vreo doua luni (poate si mai mult) s-a redeschis On Plonge Junior, pe malul ghiolului. Privelistea este excelenta. Cam racoare, hardughia e destul de mare/inalta si cam prost incalzita. Am fost de cateva ori... trebuie sa mentionez ca au un bucatar destul de bun. Si se pricepe la ciorba de burta.

Oricum Kon Tiki pe locul I ....
ozz86651
Fusei si eu prin Olanda si Belgia putin. Si Romania.
Romania cum se stie, nimic interesant. Am mincat ceva mincare italiana foarte buna in mod surprinzator, adica cu ingrediente originale nu cu salam in loc de prosciutto si cascaval in loc de mozzarella.
In Olanda mincarea e oribila. Ma refer la aia luata la intimplare. Pentru ca din pacate mi-am facut o filozofie sa intru la intimplare in circiumi si retsurante in tarile in care ma duc (ideea e ca si stau putin, umblu mult, ma ia foamea unde ma ia si n-am tim sa ma duc la restaurante cu adresa fixa). Pina acum n-a existat nici un loc in care am mincat bine la intimplare, cu exceptia Barcelonei si partial al Parisului unde a fost una calda alta rece.
In Olanda se maninca la greu cartofi prajiti unsurosi si oribili cu maioneza ... bleaaah. Amsterdamule cotropit de restaurante argentiniene, am fost si noi la unul, slabut rau fata de alea pe bune. Mai au niste tocanite, nasoale. Noroc cu turcii astia cu kebab, shaworma, etc dar si astea sint adaptate gustului local si pun maioneza pe ele. Am mincat intr-o seara la un resturant italian, ok dar nu bun.
In Belgia, in Antwerp am fost socat de densitatea mare de fast fooduri americane (mult mai mare ca aici), pub-uri, steak houseuri. Am mincat in piata centrala niste peste si un fel de tocanita. Nu a fost rau, dar nici cine stie ce. Banal.
In Bruges, acolo n-ai ce sa ceri ca e tourist trap... am incercat citeva restaurante, nimic fantastic de fapt destul de ok... se pare ca se maninca clar mai bine ca in Olanda. O zi am incercat mussels, scoicile alea negre, nasoale si ieftine care se gasesc si la marea neagra (spre deosebire de oysters care sint scumpe, foarte bune si se maninca crude)... au fost naspa dar nu e vina restuarantului, asa sint scoicile astea. Berea e evident buna desi n-am incercat deloc cite as fi vrut din lipsa de timp. Am mai mincat un foie gras asa si asa si o plcainta de mere flambata cu calvados care mi-a placut mult.
Alta plingere pe care o am e ca mincarea pe linga ca nu e buna e si destul de scumpa, 20-30E pe persoana lejer, la o masa usurica la restaurante banale. Adica cind dai 20E e ciudat ca primesti cartofi prajiti ca side dish... asta era ok la 5-10E.

Sint sigur ca cu putina documentatie se poate mult mai bine. Oraselel astea sigur au mincare foarte buna dar nu o gasesti la intimplare.

Ca m-am intors inapoi am fost la un restaurant indian excelent in SF sa-mi spal gitul smile.gif, Dosa:
http://dosasf.com/df_index.html
Cocktailurile sint foarte interesante (unele iuti, au jalapeno, chili etc), si mincarea evident la fel.


HalbaSus
Asta cu mancatul la intamplare cam asa e din pacate, treaba asta mai merge prin budapesta (desi mai nou si acolo am avut experiente nu foarte bune) dar in tarile cu apa calda curenta e destul de nasol. In viena (defapt in toata austria ca am mai fost si in graz si in salzburg, acolo nu am mancat bine deloc) am mancat bine in 3 locuri: unul a fost restaurant italian cu chelneri turci care vorbeau romana biggrin.gif, unul a fost restaurant chinezesc cu chinezi care cred ca vorbeau chineza, si unul a fost un fel de diner/fast-food aproape de gara, adica era mancare de restaurant, dar localul era cu banci si mese ca la fast-food si meniul era rulat pe o plasma, cu poze ale felurilor de mancare servite...
Am mancat intr-o gramada de restaurante "traditionale" unde pana si "wiener shnitzel"-ul era nasol (odata am prins chiar unul facut din piept de pui)... si era servit tot cu cartofi pai semipreparati biggrin.gif Plus ca diversitatea din meniu era comparabila cu cea a restaurantelor de tiristi de pe la noi, 3 supe, 10 feluri principale, apfelstrudel la desert, si gata.
bogcot76
Uite ca sa te contrazic un pic iti dau un exemplu unde se mananca extraordinar de bun si bine in Austria

http://www.herberstein-linz.at/navigation/...mp;_language=de

Daca ajungeti din intamplare in Linz, este printre putinele locuri unde merita sa spargi niste bani intr-o seara. Nu au multe feluri de mancare, dar alea pe care le au sunt "oh la la" Si ambientul este de exceptie. Si mai sunt cateva localuri pe care le-am "vizitat" destul de des si in care e bun totul.

Iar pentru wiener schnitzel la Viena se stie - Fieglmuller - dar totusi a lu soacra-mea e mai bun.
James Kilowatt
Mancat cu 5-10€ nu prea mai exista pe meleagurile astea. Chiar si la kebabarie, daca il vrei in farfurie si nu in paine/lipie costa pe la 7 euroi. Cu o bere si o cafea ai iesit din zona 5-10 euroi. Doar la McDonalds sa mai prinzi ceva sub 10€.

Mie imi plac scoicile... daca sunt bine facute smile.gif adica, facute de mine biggrin.gif. Si merg bine cu cartofi prajiti. Mancare tipic belgiana, facuta cu scoici preponderent olandeze (de la zeeland) biggrin.gif In plus am inventat niste metode interesante de facut scoici la gratar.

tocanita aia pe care ai mancat-o probabil era "carbonnade flamande". Nimic deosebit, insa e ok, e comestibila. Cica ar fi mancare specifica belgiana. Alt fel belgian e iepure cu bere, care nu e rau, insa iar nu e cine stie ce rafinament. Tipica belgiana e mancarea de braserie, nu de restaurant, adica mancarurile traditionale belgiene sunt mai din topor, nu sunt rafinate cum sunt cele frantuzesti. Insa pot fi bune, daca sunt bine facute. (iar alea frantuzesti pot fi naspa, mai ales cand sunt facute din componente de rahat).
Alta mancare tipica belgiana sunt rosii cu creveti gri (un fel de viermisori, creveti in miniatura), care traiesc numai de partea asta a canalului manecii.

Un fel tipic belgian e andiva gratinata. Asta nu-mi place, e amara.

Oricum, restaurantele turistice sunt cam teapa.

In olanda am mancat bine de vreo doua ori la restaurantele hotelurilor unde am stat, in general feluri pe baza de peste. La Der Helder, in fata insulei Texel am mancat la restaurantul unui hotel un peste atat de bun incat la mine inca a ramas referinta in materie de peste, chiar si comparat cu restaurante "instelate" michelin.
Cand ma duc pe acolo in trecere de obice peste bag, indiferent ca e la restaurant sau la chioscuri sau tarabe prin port. Maatjes cu ceapa verde, sau cod prajit, gratar ori pane, sunt din categoria fast food insa la unele tarabe chiar e bun (si ieftin). Prefer de departe un maatje bun cu ceapa verde luat la botu' calului decat un restaurant dubios unde "stai jos" cu o bucata de carne intr-un sos ciudatel si niste legume fleoscaite (probabil congelate).
HalbaSus
Nu am spus ca nu se poate manca bine in austria, am spus doar ca majoritatea restaurantelor sunt slabe spre foarte slabe. Mai exista si exceptii, dar daca intrii "la nimereala" ai sanse foarte mari sa mananci prost si scump, mai ales in restaurantele cu specific austriac. Oricum, austria nu e singura tara unde gasirea unui loc unde se mananca bine este o provocare, in Praga e la fel de greu (orice ati face sa NU comandati gulas in cehia... nu are nicio legatura cu gulasul din ungaria/transilvania, este o forma de tortura gastronomica), in germania cam la fel (desi procentul dezamagirilor a fost mai mic decat austria, dar poate ca tine si de noroc).
pmhoria
In Paris am mancat mule (acele scoici negre care sunt si pe la noi la Marea cea mai neagra) in cartierul latin. Au fost groaznice... si era si prima mea experienta de genul asta. Erau facute in sos de vin..si am putut manca maxim 10 bucati... si nu era deloc iftina portia. Asta in 2005. In anii urmatori mi s-a schimbat impresia despre mule si am indraznit sa caut si alte localuri prin Paris (si nu numai) .. si am ajuns sa-mi placa la nebunie. Drept urmare recomand Mule in sos Roquefort la Academia de bere din Paris sau lantul de restaurante Leon de Bruxelles. Sunt dumnezeiesti cu cartofi prajiti si bere langa.
James Kilowatt
Asta cu restaurantele italiene e o moda in toata europa de est, pana spre urali. Si la Moscova sau Kiev e plin. La Moscova sunt destul de la moda si locurile unde se bea vin occidental (italian sau frantuzesc) care e scump de-ti cade fata datorita taxelor, e mai mult decat triplu fata de cat costa p-aici, insa e considerat de foarte mult bun gust. In materie de mancare, de obicei te invita sau iti recomanda un un restaurant fie italian fie azer sau georgian, tre' sa faci scandal daca vrei un bors biggrin.gif

Borsul ucrainian si cel rusesc nu sunt la fel... si nu sunt la fel nici cu cel romanesc (moldovenesc). Fiecare pretinde ca al lor e singurul si unicul, mirobolantul bors rusesc/ucrainian/romanesc, si daca sunt bine facute sunt ok toate. Pica foarte bine dupa ce vre-o saptamana nu mananci decat macare de "delegatie", aka bufeturi pe la pranz sau cate un restaurant "universal" unde iti da cea mai banala macare posibila (ca sa fie siguri probabil ca mananca toata lumea).

Apropo de Georgia, la Tbilissi intr-adevar mancarea (georgiana) e buna si ieftina. Si vinurile la fel, plus ca au o varietate care lipseste cam in occident, unde 90% din vinuri sunt seci si cu tanin cat cuprinde. Se lauda ca din 600 de soiuri de vin, 300 sunt ale lor. Se mai lauda ca in lume exista 1000 limbi, insa doar 30 alfabete... din care iarasi, unul e doar al lor. Oricum, Tbilissi e simpatic, georgienii sunt f simpatici si mancarea si bautura foarte bune si accesibile. Mie nu mi mi s-a mai intamplat de mult sa ma betivanesc intr-o carciuma cu niste necunoscuti si sa ne intelegem de minune desi nu vorbim nici o limba comuna smile.gif.
Unul din felurile lor tipice e un fel de "khinkali" sau cam asa ceva, un fel de tortellini enorma, cam cat un mar, care inauntru are fie carne, fie ciuperci. Are un "cotor" de care se tine si se mananca cu mana, ca are inauntru un lichid pe care il imprastii daca il tai.
Pe strada vand un fel de corcoduse verzi, cum se vand la noi semintele biggrin.gif Nu stiu cat sunt de bune... insa din el fac un sos verde picant si aromat care merge suuper cu peste sau carne la gratar.
Mancarea georgiana in general e condimentata, insa nu atat de tare incat sa nu mai simti nici un alt gust sau aroma. Pe gustul meu s-a potrivit perfect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.