Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo MK4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Diesel
Tata a primit o alta masina de servici, un Mondeo ultima versiune, 2.0L benzina, 145cp@6000rpm 185Nm@4500rpm, 4 usi, nivel de dotare Trend... cred. Masina are vreo 500km doar smile.gif

N-am condus-o, doar am stat la volan vreo 20 de minute si am explorat toate dotarile. Sistemul audio e 6000 CD. Are doua butoane ce tin de un eventual bluetooth pentru telefon, dar doar pun sistemul audio pe mute.

Plusuri:
+ imi place argintiul de pe volan si bord, stiu ca e plastic si nu aluminiu, dar arata bine
+ reglajele scaunului pentru sofer sunt bune, fara memorii insa
+ climatizare bizona cu setari destepte
+ incalzirea parbrizului, specific Ford
+ spatiu fara frontiere laugh.gif

Minusuri:
- n-a venit cu presuri... wtf... eu la 12k le-am primit cadou de la dealer
- nu merge impulsul la geamul electric al soferului pe urcare, o sa ii spun sa insiste cu apasarea dupa ce termina cursa geamul
- n-are cruise control
- n-are senzori de parcare si are 4.77m lungime!!!
- cutia de viteze are doar 5 trepte
- sistemul de meniuri mi se pare greoi atat pt computerul de bord cat si pentru radio, asta mi se pare mie, care lucrez in IT. Tata n-are nici o sansa tongue.gif

O alta problema, ce nu are neaparat legatura cu masina, este faptul ca nu a primit si manual de utilizare, doar ghidul de intretinere. Iar google nu a fost suficient de amabil. Daca ma poate ajuta cineva cu un manual in format electronic, voi ramane recunoscator smile.gif

Tata e foarte incantat de masina. Weekend-ul asta o scoate la plimbare la munte sa ii faca rodajul laugh.gif
pista
Modul de operare a geamurilor electrice se poate programa si de pe telecomanda cheii. Nu mai retin exact cum a fost la MK3, dar pot fi programate si urmatoarele functii:
- la o apasare indelungata a butonului de deschidere usi se coboara toate geamurile (foarte util vara)
- la o apasare indelungata a butonului de inchidere usi se ridica toate geamurile (util daca ai uitat sa ridici)
Eu am a gasit descrise toate in manualul de utilizare al masinii.
Diesel
Da, are optiunea asta pe telecomanda, dar geamul soferului nu se ridica pentru ca nu merge in modul automat. M-am dus pana la masina si am verificat laugh.gif
Am facut figura cu tinut apasat 15sec dupa terminarea cursei in ambele directii. Tot nu merge.

In plus e o problema cu fetzele de usi care sunt dezlipite pe alocuri, cica vor fi schimbate pe garantie.

Tata e nemultumit ca nu are cheie pliabila si oglinzile laterale se rabateaza doar manual. Ma intreb daca are si optiunea de a misca automat oglinda din dreapta cand cuplezi mersul inapoi.
pista
Cred(nu sunt sigur) ca geamul soferului se poate programa independent fata de actionarea celorlalte geamuri. Mai clar: poate e programat ca sa se ridice numai la apasare continua. Programarea e o combinatie de apasare de butoane pe telecomanda. Care si in ce ordine nu mai retin. (Nu mai am MK3 de 2 ani)

P.S. Fa rost de manualul de utilizare si te vei lamuri unde e problema.
Diesel
Mai vad masina din nou abia saptamana viitoare smile.gif

Nu am gasit nici o informatie oficiala despre marimea rezervorului, pe un forum 61.5L, pe carfolio 70L. Dupa 50L alimentati acul a ajuns abia la 3/4.
http://www.carfolio.com/specifications/mod...car/?car=157311

Eu m-am uitat anterior la specificatiile pentru 5 usi. Versiunea cu 4 usi are 4.84m lungime... obscen smile.gif

De asemenea, vad ca are raport de compresie 11.9:1 deci ar trebui sa se simta diferenta la benzina de 98.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.