Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce microbuz (cat. B) sa imi cumpar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
vladandrei
Salutare!
Sunt nou pe aici si vreau si eu un pic de ajutor! Vreau un microbuz cu 9 locuri si ceva spatiu, am gasit mai multe variante si nu prea stiu la care sa ma hotarasc!
Asa ca va intreb: pentru anii de fabricatie 2000-2003 , intre 7000-9000 de euro, ce model ar fi preferabil dintre:

1. Ford Transit - modelele mai inalte (de ex. FT 300 - din 2000, 2001 si 2002)
2. VW Transporter / VW Caravelle (2000, 2001)
3. Renault Trafic (2002, 2003) - nu prea am gasit modelul lung, ci doar pe cel scurt, care nu ma avantajeaza foarte tare
4. Opel Vivaro (2002)

Va multumesc anticipat si astept opiniile voastre si chiar alte variante daca credeti ca ar fi mai bune (Mercedes Vito ?!?) !
HalbaSus
Singurul cu care am mers din astea de care zici tu este VW Transporter (2.5 TDI 4-motion), masina se descurca admirabil pentru o masina de gabaritul respectiv, singura problema (grava in opinia mea) o reprezinta bancheta dreapta fata (o bancheta pentru 2 persoane in dreapta soferului) care in opinia mea ar putea fi folosit cu succes ca si mijloc de tortura medieval, asta in ciuda faptului ca restul scaunelor erau destul de comfortabile.
guerilla
singurele de care stiu cate ceva sunt Vito si Transporter.
In Transporter nu am stat pe scaunele de care zice halba, in spate scaunele fiind foarte ok.
Vito ar trebui sa fie mai scump.
acum depinde si la ce motorizari si daca vrei sau nu sa fie si 4x4 sau la ce echipari le gasesti.
eu la astea doua m-as uita. cu un plus pentru Transporter daca vrei versiunea 4x4 din prisma pretului.
air_wolf
tot transporter. mai ales ca piese se gasesc cu gramada. ar mai fi toyotele, dar in europa nu sint foarte cunoscute.
laurentiu
Trasporte sau Transit. Personal iti recomand sa nu te orientezi spre masini frantuzesti, pentru ca astefl de masini sunt gandite sa rezite cat mai mult, in conditii destul de dificile. Si nu stiu in ce masura un Master se descura. Pe de alta parte nici Vivaro nu ar fi o alegere neinspirata, pentru ca e masina destul de buna si e posibil sa o gasesti la pret ceva mai mic (Opel nu prea are imagine in domeniul utilitarelor si asta scade pretul-mai ales la second)
DORU
Si eu tot VW Transporter iti recomand ca prima optiune, cu V6 TDI este super !
Ca alternativa, Mercedes Vito.
vladandrei
Multumesc de raspunsuri, inca mai astept opinii! Mi-au mai spus cateva persoane ca Ford Transit-ul ar fi ok, asa ca raman in top variantele TRANSPORTER si TRANSIT! Mi s-a spus ca piesele de schimb de Transporter/Caravelle ar fi mult mai scumpe decat cele de Transit! Si ca distributia la Transit e pe lant, iar la Transporter / Caravelle pe curea si ca e mai buna cea pe lant! Nu gasesc pe net informatiile astea! E adevarat?

Multumesc inca o data!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.