Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Prin ce tari ati pus piciorul ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
Pages: 1, 2
AZAZEL
am deschis acest topic cu scopul sa vedem pe unde au ajuns membrii forumului. nu conteaza ca e vorba doar de o simpla escala cu avionul, enuntati toate tarile prin care ati fost. in ordine cronologica, la mine a fost asa:

1.republica moldova
2.ungaria
3.austria
4.italia
5.egipt
6.bulgaria
7.belgia
8.cehia
9.polonia
10.germania
11.grecia
12.olanda
13.serbia
14.croatia
15.slovenia

sotia nu are in lista republica moldova, cehia si polonia insa are franta, marea britanie, SUA si elvetia. restul este identic ca si la mine

daca reusesc, sper ajung la sarbatorile de iarna in franta si marea britanie iar la anul la vara cu siguranta ajung in turcia.
daca imi ies astea, imi mai raman in europa din punctul meu de vedere elvetia, iberia si europa nordica. restul tarilor ma intereseaza mai putin desi nici cipru si malta nu-s de neglijat.

il astept pe amicul RUE sa-si puna mintea la contributie si sa scrie aci fiecare loc prin care a fost, pt ca el este sigur cap de lista.
"americanii" sa-si aleaga la tara vizitata ca fiind romania sau tara in care locuiesc acum.
DRAGOS
1.belgia
2.olanda
3.franta
4.ungaria
5.bulgaria
6.grecia

nu prea multe...dar mai am timp smile.gif
AZAZEL
eu la varsta ta abia fusesem in republica moldova. daca stau bine si ma gandesc, abia la 25 de ani si jumatate am fost pt a doua oara peste hotare.
Alex-F1
Pai lasa ca ai recuperat la greu in ultimii 4 ani si jumatate! biggrin.gif In ziua de azi, in care se merge la o pizza la Viena, ca si cand ai merge la un suc la terasa din coltul strazii, chiar ma mir ca n-a aparut pana acum asa un topic! Azazele, nu uita ca noi mai avem un consatean barcagiu, care a vazut multe {tari} la viata lui (cu mai mult sau mai putin folos) si care abia asteapta sa ne uimeasca cu cuceririle lui. Io inca nu ma pot lauda decat cu niste tari vecine.....n-am fortat nota, fiindca nu-mi place sa consum viata prea repede, ci s-o savurez incet si sa las chestii noi (si accesibile) de descoperit si pt. mai tarziu! Deci umila mea lista e urmatoarea:

1. Ungaria
2. Austria
3. Germania
4. Muntenegru
5. Serbia
6. Croatia
7. Grecia - peste o luna in concediu, se pune? smile.gif

Prima iesire din tara la varsta de 15 ani (in 1991), destinatia Austria! tongue.gif
James Kilowatt
Cronologic, oarecum

Bulgaria
Grecia
Franta
Italia
Ungaria
Austria
Slovenia (tranzit)
Croatia (tranzit)
Serbia (tranzit)
Germania
Norvegia
Belgia
Olanda
Luxemburg
UK
Elvetia
Danemarca
Cehia
Slovacia (tranzit)
Portugalia (de fapt, Madeira)

Rusia

Pe vine, in toamna
Ucraina
USA (sper)

Din europa mi-a mai ramas Suedia, Finlanda, Irlanda, Polonia, Spania, si tarile baltice.

Ca si Azazel, la 25 ani fusesem doar o data in Bulgaria (o zi) si o data in Grecia (o saptamana). Apoi...hm, o medie de doua tari noi pe an smile.gif
guerilla
in ordine aleatorie:

Ungaria
Cehia
Slovacia
Polonia
Bulgaria
Turcia
Italia
Austria
Germania
Belgia
Luxemburg
Olanda
Franta (tranzit)
Martinica
Taiwan
Maroc
Tailanda (tranzit)

urmeaza croatia si serbia peste mai putin de 2 saptamani.

ar fi un total de 19 tari pe 4 continente.
OvidiuH
Franța
Germania
Spania
Austria
Ungaria
Grecia
Bulgaria

Urmează Olanda, Cehia și Turcia.
pmhoria
Pai ar fi asa:

EU:
Germania
Austria
Ungaria
Serbia
Grecia
Bulgaria
Franta
Elvetia
Belgia
..... si urmeaza:
Slovenia
Italia

NON EU:
India (Bangalore)
China (Shanghai)


Si eu sunt curios la RUE ce tari a bagat la "export" .. smile.gif
Watcher
Spania 6x
Austria 5x
Italia 4x
Germania 3x
Franta 2x
Portugalia 2x
Ungaria 2x
UK 1x
USA 1x
Brazilia ! 1x
Danemarca 1x
Olanda 1x
Tunisia 1x
Malta 1x
Turcia 1x

Urmeaza Croatia cu masina (si deci si Serbia - voi petrece zile nudoar voi conduce prin)

T u d o r
Cu rusine:

Bulgaria
Ungaria
Austria
Spania

Ah, si am trecut fara sa-mi dau seama in Germania, drumul o cotea la un moment dat din Austria si bineinteles ca nu era semnalizat. biggrin.gif Se pune? rolleyes.gif

Intr-o luna si ceva promit sa triplez lista daca nu se intampla nimic rau intre timp. teehee.gif
RUE
serbia -maxim 10 ori... sau?
ungaria xxx ori - aveam interventii de lucru in budapesta...
austria xx ori
olanda 2
belgia 1
franta xx
germania 5-6 ori
muntenegru 1
croatia 2
italia doar in milano pe malpensa sad.gif
finlada 1
estonia 1
rep dominicana 1
sudan 1
yemen 2
emirate 2 ori prin orase + multe escale in aeroport in dubai si stat prin aeroport cat sa adun o saptamana cred.
arabia saudita de 3 ori - de fapt am stat 10 luni in care am mers de 2 ori scurt pe acasa.
tunisia 1
egipt 1
slovacia 1
cehia 1-2
atat?

vreau:

iasi
chisinau
turcia un concediu de o saptamanan in istambul
italia 1-2 saptamani
sudul frantei pana in spania...
kuala lumpur si singapore
sankt petersburg
cand creste fata la 7 ani o duc la paris ca mi e dor!

nu vreau: china, afaghanistan (am si refuzat smile.gif) , irak,
ozz86651
Ma gindeam ca-s cel mai slab, noroc cu Tudor ca m-a mai inviorat smile.gif.
Eu am vazut numai:

1. USA (o mare parte)
2. Spania
3. Franta
4. Italia


Tarile de tranzit n-o sa le pun ca nu are rost totusi (s-ar mai adauga 2-3).
Nici macar in Bulgaria n-am fost desi am trait 12 ani la 8km de granita. Nici in Moldova, desi si acolo am stat la 2 pasi de granita mult timp. Nici in Canada sau Mexicm desi si acolo am stat la relativ aproape de granita (scuza ar fi ca in Canada am avut nevoie de viza si Mexicul de la o vreme devine periculos).
Eu putin necinsiti ca voi astia din vest sinteti la o aruncatura de bat de vreo 10 tari biggrin.gif (numai cite sint in fost iugoslavie). Si-ar trebui bagata si dimensiunea, pai USA/China/Canada vs. Muntenegru ? smile.gif
22nst
Ungaria
Austria

f1anatic
Cu Rusine

USA
Canada

Anglia
Suedia
Norvegia
Fiinlanda
Danemarka
Austria

Romania
USSR
Moldova
Ukraina
Bulgaria
Turcia
22nst
F1anatic si Tudor, de ce "cu rusine" ?

Este o rusine ca nu ai calatorit in multe tari?
HalbaSus
Tudor, las ca nici eu nu-s cu mult mai breaz:
- Ungaria
- Austria
- Cehia
- Germania
- Slovacia

Dar in afara de Slovacia (pe care mai mult am tranzitat-o) in toate tarile am fost de minim 3 ori, iar in ungaria... pfff... cel putin odata pe luna de cativa ani incoace (deh, daca stau la 15 minute de granita...)
Poate anul asta ajung in Turcia... cel putin asa sper...
RUE
in serbia si ungaria am debutat la fix 17 ani.. de fapt la sf clasei a 11 a am mers putin in cele doua cu scopuri comerciale: tricouri si audio. am facut 17 ani in budapesta.
prin germanica am fost prima data in facultate la ISWI 97(international student week) pana unde am mers cu autostopul din varsand pana in fata cladirii de la universitatea din Ilmenau (ultima ocazie a fost chiar un a4 nou nout). de acolo dupa o sapt am mers cu trenul la berlin si apoi in vama si autostop acasa.
ceva traininguri in olanda de unde am mers in belgia la romania - germania la euro2000 oferit de philips.
o bursa prin slovacia la kosice in perioada masterului.
cele mai faine au fost la inceput... primele iesiri, apoi cand au devenit o normalitate... si o necesitate, nu am mai avut aceleasi satisfactii mergand in excursii personale.
Tarabostes
In ordinea interesului pe care mi l-au ridicat:
Din pacate in majoritatea cazurilor nu se poate spune ca am vazut tara ci doar capitala si inca 1-2 orase.


-USA
-UK
-Portugalia
-Suedia
-Danemarca
-Spania
-Franta
-Italia
-Turcia
-Grecia
-Austria
-Cehia
-Olanda
-Germania
-Croatia
-Ungaria
-Bulgaria

Pe lista scurta se afla Elvetia, Belgia si China.

mariusdruta
Din cele 27 de state ale UE nu am fost in Portugalia, Cipru, Malta, Estonia, Letonia si Irlanda. In multe din restul de 21 insa, ma simt ca acasa.
Am fost si ma duc si in Elvetia si statele mici vest europene (Lichtenstein, Andorra etc.)

De cate ori am fost in fiecare tara... nu stiu. In unele o singrura data, in majoritatea de mai multe ori, in cateva de cateva ori pe saptamana.

Am fost si in alte locuri in lume dar mijlocul preferat de transport e masina, asa ca din punctul asta de vedere prefer batranul continent smile.gif
James Kilowatt
Eu cu rusine nu am fost inca in Moldova, desi sunt moldovean (de pe partea astalalta a prutului insa) confused.gif
Poate ma duc in toamna asta, ia sa incerc sa o pun pe lista.
Alex-F1
QUOTE (22nst @ Jul 28 2009, 04:41 PM) *
F1anatic si Tudor, de ce "cu rusine"? Este o rusine ca nu ai calatorit in multe tari?


Pai probabil oamenii au vazut topicul asta ca pe un concurs de genul "Cine a vazut cele mai multe tari?" (si poate pe buna dreptate, fiindca asta pare a fi directia spre care se indreapta topicul asta) si atunci normal ca 2-3-4 tari vazute intr-o viata ar putea fi considerata (mai ales in zilele noastre) o rusine.... confused.gif Da' nu-i bai....noi sa fim sanatosi....ca sa putem vedea cat mai multe tari..... tongue.gif
James Kilowatt
Avand in vedere ca aici se discuta si despre tarile prin care doar ai trecut sau ai facut escala, nu prea se poate numara la "tari vazute". Ca o tara nu se vede din aeroport sau autostrada.

De fapt, o tara nu se vede nici doar din capitala sau orasele mari... adica, cine a vazut Parisul n-a vazut Franta.
drabisan
JK, dar ce ne facem cu China si, Doamne fereste cu Rusia?
Shenzhen-ul e din China, dar nu are nici o legatura cu China. China inseamna mult mai mult, dar nu am avut niciodata timp nici macar sa ajung la statuetele alea de ceramica (care erau mai departe decit e Londra de Bucuresti). La fel Sanct Petersburg...
pmhoria
Clar, o tara nu o vezi dintr-un aeroport sau autostrada. As pot spune si eu ca Shanghai-ul nu are legatura cu China adevarata (chiar asa si este) sau Bangalore nu are treba cu nordul Indiei...
Ideea topicului nu cred ca era deloc sa ne spunem parerile despre tarile umblate ci numai efectiv pe unde am trecut. Ca daca o luam asa la bani marunti, eu (ma dau pe mine exemplu) nu pot avea o parere corecta nici despre Romanica noastra pt ca nu am vazut multe locuri din Ro... Asa ca e destul de greu sa ne avantam la o concluzie despre tarile in care doar .. am pus piciorul..
cod
Franta
Belgia
Olanda
Germania
Austria
Ungaria
Elvetia
Italia
Anglia
Cehia
Slovacia
Macedonia
Ksovo
Croatia
Slovenia
Egipt
Turcia

In fiecare din tarile astea am stat macar cateva zile.
danutv
Salutare

Anul acesta am vazut inca o tara Franta, deci lista ar fi:

Ungaria
Austria
Italia
Germania
Franta

Am inceput greu, dar sper sa recuperez cat mai repede, sa am si eu o lista ca si a voastra
V_I_C_T_O_R
Sper sa mi le amintesc pe toate tongue.gif

Ungaria
Austria
Lichtenstein
Elvetia
Slovenia
Italia
San marino
Vatican
Germania
Cehia
Slovacia
Franta
Monaco
Spania
Cipru
Thailanda
Tunisia
Egipt
Grecia
Bulgaria
Serbia
Lituania
Olanda
Luxemburg
Suedia
Cuba
Maldive
Qatar
Sri Lanka
Mauritius
Barbados
UK

Oricum buna idee cu topicu, pentru ca niciodata nu am avut curiozitatea sa numar toate tarile prin care am fost.
Imi doresc foarte tare Rusia, Islanda, Noua Zeelanda, China si Japonia
mihaimilk
Eu n-am prea vazut tari in intregime, doar orase smile.gif

Acum sunt rezident in Irlanda deci asta am cam vazut-o in totalitate.

Apoi:
Elvetia 1 sapt (Geneva, Zurich, Basel, Interlaken)
Olanda 1 sapt (Leiden/Amsterdam) + o sapt Amsterdam in martie drunk.gif banned.gif
Londra (3 ori), Birmingham cand ne-a transportat Aer Arann-ul ca era furtuna de zapada in Luton, o ora noaptea - se pune? smile.gif
Atlanta-Alpharetta (USA) 3 sapt
Berlin - cel mai fain oras din toate smile.gif, Frankfurt/orasul unde e sediul SAP - nu-i mai stiu numele:)
Roma si Venetia/Treviso in 2 excursii separate
Paris
Budapesta de un revelion (1 sapt)
si Aiud cateodata yup.gif

...cam atat

In plan e Barcelona prin octombrie/noiembrie, astept outbreakul de febra porcina sa vad daca-mi rezerv bilete wink.gif
getodac
1. Serbia (Belgrad 3 zile)
2. Ungaria (Budapesta 3 zile, lacul Balaton 4 zile)
3. Bulgaria de vreo 10 ori in ultimi 2 ani

Urmeaza Grecia.
cod
Dintre toate tarile pe care le-am vazut senzatia care mi-a ramas cel mai persistent in minte este cea pe care am avut-o in Slovenia. Am coborat pe aeroport, din avionul mic, dupa un zbor de 2 ore in coada avionului (pentru cine stie ce inseamna...), fiindu tare ametit, cand m-a intampinat privelistea unui versant de munte, complet impadurit. M-am urcat in primul taxi pe care l-am prins (Un Mercedes E-Classe) unde mi-am revenit complet pe drumul spre Liublijana.

Mi-a placut atat de mult tara, incat plec peste 2 zile acolo in concediu pentru 2 saptamani.
Dany_s
cam asta cred ca e ordinea cronologica, dar s-ar putea sa ma insel la cateva:

Romania - 81 biggrin.gif
Bulgaria - 88 - 93 - 95 - 06
Rep. Moldova - 91 - 92 - 93
Ucraina - 91
Ungaria - 92 - 93 - 94 - 95
Canada - 94 - 96+ (resedinta permanenta - facut partea de est cu masina)
USA - 96 - 02+ (de cateva ori pe an, am facut aproape toata partea de est cu masina)
Olanda - 97
Cehia - 99 (tranzit)
Germania - 01 (tranzit)
Austria - 02 (tranzit)
Grecia - 06
Bahamas - 06 - 09
Cuba - 07
Rep. Dominicana - 08
Turks & Caicos - 09

Tranziturile sunt aeroporturi in drum spre Romania, eu nu prea le consider avand in vedere ca nici n-am iesit din aeroport.

In 2 saptamani se mai adauga Franta si cam atat pt anul asta.



AZAZEL
QUOTE (Dany_s @ Aug 22 2009, 06:47 AM) *
Turks & Caicos - 09



ce e asta?
Diesel
Sunt niste insule autonome ale Marii Britanii. Daca ramane avionul fara benzina in drum spre Bahamas, poate ateriza acolo laugh.gif
Dan52141
Ordine aleatoare ...

USA 3x
Ungaria 3x
Bulgaria 3x
Austria 3x
Grecia 2x
Franta 1x
Spania 2x
Italia 1x
Anglia 2x
Olanda 1x
Suedia 1x
Turcia 1x
Egipt 1x

Urmeaza anul acesta Grecia (Lefkada)
si ca lista de dorinte ... Australia, China, Peru, Portugalia ... smile.gif
RUE
observ ca lumea a fost in sudul asiei, in caraibe, america de sud uneori dar nu prea se ajunge in dubai in excursie.
si eu doar cu serviciul am ajuns, dar nu prea se ajunge acolo.
de ce oare? acum si burj dubai e finalizat...
Baby Blues
N-am parasit Europa, dar nu pot spune ca am cunoscut aceste tari:

1. Ungaria. In trecere de cateva ori si-am vizitat obiectivele din Budapesta din exterior. Din pacate o sa vreau sa vizitez Budapesta cel putin o saptamana. Se merita!
2. Austria- Viena vizitat pe jos si cu masina si... normal - PARNDORF. Foarte frumos dar fara sa -mi induca o anumita apropiere.
3. Franta - Cannes Coasta de Azur ( Cannes Nice, etc) facut baie in aproape toate statiunile. Superb!
4. Italia- Venetia x2 , Roma x2, plus statiunile de pe riviera ligurica doar vizitat cu masina si facut baie. Frumoasa este Italia dar parca ma aflam in Romania peste vreo 10- 15 ani.
5. Cehia- Praga cu toate obiectivele pe care le-am gasit mai importante- Deosebit de frumos si civilizat, curat si organizat.
6. Slovacia- Bratislava cu obiective importante. Impresionant de linistita si curata. Nu mi-a venit sa cred ca politia patrula cu masina pe trotuar.
7. Spania- Barcelona cu toate obiectivele plus circuitul de la Catalunia. Mi s-a parut o capitala plina de viata, oameni primitori . Este orasul de care am fost cel mai atras. Catalunia este o provincie extraordina cu istorie si oameni deosebiti. Nationalismul constructiv al locuitorilor, modul cum isi iubesc tara, limba etc, ar trebui sa dea de gandit si romanilor.
8. Monaco- vizitat Montecarlo- deosebit de impresionant.
Dany_s
QUOTE (AZAZEL @ Aug 22 2009, 01:10 AM) *
QUOTE (Dany_s @ Aug 22 2009, 06:47 AM) *
Turks & Caicos - 09



ce e asta?



cum zice colegul Diesel, sunt un group de insule care apartin de UK (dar oarecum autonome), in partea de nord-est a Caraibelor, putin la sud de Bahamas, cunoscute in mode special pt snorkeling/scuba.

E un loc superb asta pot sa zic sigur, care merita dar e foarte scump, noi n-am stat mult pt ca a fost in cadrul unei croaziere.

QUOTE (RUE @ Aug 22 2009, 04:04 AM) *
observ ca lumea a fost in sudul asiei, in caraibe, america de sud uneori dar nu prea se ajunge in dubai in excursie.
si eu doar cu serviciul am ajuns, dar nu prea se ajunge acolo.
de ce oare? acum si burj dubai e finalizat...


Nu zic ca nu mi-ar place, e in plan, dar e al naibi de scump si de departe, spre 2000$/pers biletul de avion din Canada in UAE, plus hotelurile nu-s chiar ieftina in Dubai....deci se cam aduna
RUE
hotelurile de lux sunt scumpe, eu am stat la 3 stele cu mic dejun (e drept ca in abu dabi) cu 37 euro pe zi, acces la o piscina in zona dar peste drum de o moschee. in prima noapte la 5 dimineata am crezut ca au navalit tatarii... au amplificare pentru iman sau cum ii zice.
apoi m-am obisnuit, nu l am mai auzit o luna intreaga.
si in dubai gasesti hoteluri ok. drumul e scump.
pt plecari din europa e interesant sa iei un sudul asiei cu escala de 1-2 zile prin dubai, sau mai mult.. :-)
mancarea e ieftina la mall, manci tot ce vrei. apoi restaurantele libaneze sunt iar ok.
ozz86651
QUOTE
observ ca lumea a fost in sudul asiei, in caraibe, america de sud uneori dar nu prea se ajunge in dubai in excursie.


Pai uite, cel putin din punctul meu de vedere, Dubaiul e mai la vale pe lista... in orice caz sub toata America de sud si sub mai toata Asia. Mi se pare evident de ce, dar banui ca depinde de gusturi.
vio
Tunisia,Turcia (Ankara si podishul anatoliei)
Bulgaria ,Ungaria . Austria
Germania. Elvetia
Frantza , Italia.
Suedia,Danemarca
Anglia, Scotia.
T u d o r
Cum am spus, am adaugat recent la lista initiala o intreaga listoaie de noi tari vizitate biggrin.gif :

-Serbia
-Croatia
-Slovenia
-Italia
-Elvetia
-Franta
-Germania

Unele doar in tranzit, altele cate 1-2 zile. Detalii pe alt topic mai adecvat. smile.gif
_Constantin_
Bulgaria
Grecia
Ungaria
Austria
Irlanda
Israel

... sa vedem cati dintre voi pot sa treaca in palmares Fasia Gaza ( de cel putin 10 ori). ninja.gif
Lexy
Bulgaria
Grecia
Austria
Germania
Olanda
Italia
Slovenia
Spania
IHateROMania
Ungaria-o dată câteva ore,o dată 3 zile...Debrecen,Budapesta(mai detaliat),și am trecut prin Szeged,Mako
Bulgaria-de 3 ori,am stat câeva ore..și o dată am stat 3 zile-Varna,Sofia,Veliko Târnovo,Plovdiv,Vratsa și nu numai...
România,din păcate...de 20 de ani
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Jul 28 2009, 02:52 AM) *
1.republica moldova
2.ungaria
3.austria
4.italia
5.egipt
6.bulgaria
7.belgia
8.cehia
9.polonia
10.germania
11.grecia
12.olanda
13.serbia
14.croatia
15.slovenia


am mai adaugat:
16.franta
17.turcia
18.slovacia
in iarna urmeaza:
19.vatican
in mai anul viitor urmeaza:
20.emiratele arabe
RUE
Eu am mai adaugat inca odata pe lista Ungaria, am fo de Rusalii cu familia la Budapesta. ;-)

Fiica mea are si ea cateva bife:
Tunisia la nici 2 ani (la mare)
Ungaria (Oroshaza, Gyula, Szeged, Budapesta - deci a fo de 4 ori in Ungaria)
Muntenegru
Croatia (la ambele a trecut prin Serbia si a fo si la frontiera cu Bosnia ca ne a dus GPS ul pe acolo...)

Acum vrea la Paris... i am zis ca e alerta terorista :-))
Manta B
Cronologic:
1. Bulgaria
2. Rep. Moldova
3. Ucraina
4. Ungaria
5. Germania
6. Austria
7. Finlanda (nu va recomand iarna, am patit-o)
8. Franta
RUE
planific in anii urmatori urmatorul drum: Tm - Budapesta (doar tranzit) - Cracovia - Varsovia - Riga - Sankt Petersburg - Helsinki - Turku (vechea capitala a Findalndei) - - Helsinki si stat pe acolo 2 -3 zile - ferry to Tallin - retur TM. S-ar lega aproape 5000 km. Minim 2 sapt zic eu ca sa vizitez de la Cracovia in sus si tin cont ca Helsinki si Tallin sunt deja vizitate.
T u d o r
Eu am adaugat doar Turcia la lista, anul trecut in concediu la mare.

btw, daca vreti 1 saptamana de completa nesimtire, acolo e locul potrivit. biggrin.gif
James Kilowatt
@Rue
Vezi ca pentru rusi trebuie viza, vor fie voucher, fie invitatie, prostii din astea, care nu sunt greu de obtinut, insa s-ar putea sa dureze. Ocupa-te din timp de ele...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.