Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme Dacia 1310Li
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
VINTUR
Este normala o turatie de 3000 RPM la o viteza de aproape 100 Km/h in treapta a V-a si la 80 Km/h in treapta a IV-a la o Dacia 1310Li?
Masina este din martie 2000, are 50000 Km.
A mai avut cineva acesta problema? Cum s-a rezolvat?
Multumesc
James Kilowatt
Da, e normala. Daca nu ai incredere, calculeaza singur viteza functie de turatie...3.6* (circumferinta rotii in m * turatia in rpm / 60)/raportul total de demultiplicare pentru treapta respectiva de viteza (supraunitar), si ar trebui sa obtii viteza in km/h. Din cate stiu cutia de viteze este aceeasi ca la modelul cu carburator, ori si la cele cu carburator tot cam atat era viteza la 3000rpm. Oricum, un raport ciudat intre turatie si viteza nu poate veni decat de la ambreiaj. Daca ambreiajul nu patineaza, atunci fie nu merge bine vitezometrul fie turometrul. Vitezometrul ii tarezi tu intre borne kilometrice, iar turometrul habar n-am cum sa-l verifici. Insa datele tale sunt corecte, din cate imi amintesc.
sandman
pai nu stiu ce sa zic, la dacie nimic nu e normal. cred ca e reglata prost. mai curata-ti injectoarele. se gasesc produse in supermarketuri. sau am alta idee, mai buna. VINDE-O!
mike.omega
Ceea ce spune MR28673 e perfect adevarat, si daca mergi in tr a III-a la 3000rpm ai o viteza mai mica smile.gif
Ion
Foarte interesante parerile de pe site smile.gif)))

M-a amuzat chestia cu 'curata injectoarele'.

Semnalarea, tine de caracteristica cutiei de viteze: rapoartele de transmitere ale cutiei de viteze si respectiv raportul de transmitere al diferentialului. Daca vrei alte caracteristici, fie trebuie sa schimbi pinioanele din cutie, pentru treptele 4 si 5, fie iti trebuie alta cutie.

Daca chiar vrei alta cutie, cauta la dezmembrari cutie de viteza de Renault 18 in 5 trepte, de la cele echipate cu motoare de 1,6 litri sau 1,4. De obicei cei de acolo iti pot spune daca ai nevoi si de placa si disc de ambreiaj, sau il poti pastra pe cel de Dacia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.