Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 325i E90 consum ulei?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > BMW > Seria 3
frunzamihai
Salut. Am un 325i e90 cu 80.000 km si observ ca imi cam consuma ulei. Cand am luat-o avea uleiul pe minim, am mers 2200 km din Germania si cand am ajuns aici la scurt timp s-a aprins becul de completare ulei. Am completat cu 1L ulei Castrol 5w30 Longlife 4 si nivelul a crescut la maxim. A trecut o luna de atunci si nivelul a ajuns la mijloc semn ca a mancat 1/2L de ulei. E normal? Sambata ma duc si schimb tot uleiul. din cate am vazut eu in carte schimbul a fost facut la 30.000 km la 45.000 si la 60.000km.
Rebel
Salut Mihai,

Din postul tau am inteles ca a trecut o luna si a mancat jumatate de litru insa nu am inteles cati km ai facut in aceasta perioada.
Oricum, doar presupunand un anumit numar de km ce poti fi facuti intr-o luna iti pot spune ca nu este normal.
Eu il schimb la 10.000 km si de-abia pot sesiza pe joja diferenta de nivel din momentul schimbului pana la urmatorul schimb.
Doar ca idee, cand ai cumparat masina ai masurat compresia pe cilindrii?
frunzamihai
Pai am mers destul de putin. vreo 1500-2000km. Mentionez ca nivelul se vede electronic la mine si acolo asa aparea ca a scazut de la nivelul maxim la nivelul de mijloc(diferenta de la minim la maxim este de 1L). Astazi am schimbat cu totul uleiul si filtrele si bujiile. Masina are 80.000km. La service imi zicea ca este posibil si din cauza uleiului neschimbat si a filtrelor imbacsite cu praf. Sa fie oare asta? Sa vedem acum daca mai scade nivelul uleiului. Masina trage foarte bine, nu cred ca a scazut presiunea la pistoane, dar poate o sa verific. Ai idee unde as putea face asta? La orice service? Vreau duc masina si la un centru specializat sa verific cati cai putere mai dezvolta. Poate ala de la autovit (am inteles ca acolo ar fi unul).
frunzamihai
mENTIONEZ CA ULEIUL ERA NESCHIMBAT DE 18.000KM, IAR DUPA SCHIMBUL DE CONSUMABILE AM SIMTIT O IMBUNATATIRE A TINUTEI DE MERS.

QUOTE (frunzamihai @ Jul 25 2009, 07:41 PM) *
Pai am mers destul de putin. vreo 1500-2000km. Mentionez ca nivelul se vede electronic la mine si acolo asa aparea ca a scazut de la nivelul maxim la nivelul de mijloc(diferenta de la minim la maxim este de 1L). Astazi am schimbat cu totul uleiul si filtrele si bujiile. Masina are 80.000km. La service imi zicea ca este posibil si din cauza uleiului neschimbat si a filtrelor imbacsite cu praf. Sa fie oare asta? Sa vedem acum daca mai scade nivelul uleiului. Masina trage foarte bine, nu cred ca a scazut presiunea la pistoane, dar poate o sa verific. Ai idee unde as putea face asta? La orice service? Vreau duc masina si la un centru specializat sa verific cati cai putere mai dezvolta. Poate ala de la autovit (am inteles ca acolo ar fi unul).

frunzamihai
Dupa un schimb complet de ulei si 1100km, totul este normal. Probabil din cauza faptului ca era uleiul vechi, iar masina a stat mult in parcare nu mai era la fel de bun. In fine, concluzia este ca acum nu mai consuma ulei.
Rebel
Mihai,
nu uita ca uleiul, filtrul de ulei, de aer si cel de benzina sunt elemente extrem de importante pentru motor.
Ma bucur sa aud ca totul este ok. thumbsup.gif
frunzamihai
QUOTE (Rebel @ Aug 12 2009, 07:33 PM) *
Mihai,
nu uita ca uleiul, filtrul de ulei, de aer si cel de benzina sunt elemente extrem de importante pentru motor.
Ma bucur sa aud ca totul este ok. thumbsup.gif


Da asa este. Am o singura nedumerire. Filtrul de benzina este situat in rezervor. Pentru Europa de Vest nu este specificat un interval de schimbare a acestuia. Dar la noi fiind benzina mai proasta (cel putin asa este opinia publica generala - indreptatita din punctul meu de vedere) poate ca ar trebui sa il schimb. Am mers doar 3500km in Romania (+80.000 in Luxemburg). Ma gandesc ca la 10.000km sa il schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.