Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Hungaroring 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana

numar de tururi: 70
lungimea circuitului: 4.381 km
record: 1:19.071 - M Schumacher (2004)

castigatori precedenti:
2008 - Heikki Kovaleinen (McLaren)
2007 - Lewis Hamilton (McLaren)
2006 - Jenson Button (Honda)
2005 - Kimi Räikkönen (McLaren)
2004 - Michael Schumacher (Ferrari)



programul etapei:
-vineri - 24 iulie
antrenamente 1 11:00-12:30
antrenamente 2 15.00-16:30
-sambata - 25 iulie
antrenamente 3 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
-duminica - 26 iulie
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 8 - 6 pct pentru castigatorul cursei, 3 pct pentru oricare alt pilot ce a terminat pe locul indicat,
1 pct pentru fiecare pilot ce termina cursa in primii 8
- pole position - 1 pct
- fastest lap - 1 pct
- finish - 1 pct
- intrebare - 3 pct (cati piloti vor termina cursa cu o singura oprire la boxe? - oana)
9er
Oana, esti rea si carcotasa tongue.gif , Azazel a dat ca raspuns da la orice intrebare si tu pui intrebare cu raspuns cifra? Pai e frumos? 36182451.gif
Oana
nu sunt, dar chiar nu mi-a venit nicio intrebare cu raspuns da/nu. dar o sa-l sun pe azazel sa-mi dea un raspuns, ca sa nu zica apoi, ca si tine, ca special am ales intrebare cu cifre whistling.gif

pronostic azazel:
1. button
2. webber
3. barichello
4. vettel
5. hamilton
6. raikkonen
7. rosberg
8. alonso

pole button
fastest barichello
termina 16
q - 0
9er
Ma bucur si apreciez ca ai inteles ca glumeam in primul rand. De asemenea, si ca il vei suna pe Azazel. E cel mai corect asa. thumbsup.gif
laurentiu
Pentru ca nu voi avea net cateva zile, zic de acum pronosticurile:

1. Vettel
2. Button
3. Webber
4. Barichello
5. Massa
6. Hamilton
7. Alonso
8. Raikkonen

Pleca din pole Vettel
fastest lap Weber
termina 17
raspuns: 6
20krpm
iara merg bine mclaren-urile. am senzatia ca o sa vedem destule, si d-alea si ferrari-uri, in runtea cursei imediat dupa start. kers?...

1. VET
2. WEB
3. HAM
4. BUT
5. MAS
6. BAR
7. ROS
8. ALO
pole: VET
fast: HAM
finish: 16
one-stoppers: 0 (r u kidding me?...)
Oana
1 button
2 vettel
3 rosberg
4 massa
5 webber
6 hamilton
7 trulli
8 barrichello

pole - vettel
fast - hamilton
finish - 17
q - 2
roadempire
1 webber
2 vettel
3 kovaleinen
4 massa
5 button
6 hamilton
7 rosberg
8 barrichello

pole - weber
fast - button
finish - 16
q - 2
DRAGOS
1. button
2. webber
3. vettel
4. hamilton
5. massa
6. barichello
7. alonso
8. raikonnen

pole: button
fast lap: vettel
finish: 18
Q: 0

noroc ca s-au gandit astia de la hotel sa reapare netu, right on time teehee.gif
9er
1. Button
2. Hamilton
3. Vettel
4. Webber
5. Raikkonen
6. Massa
7. Kovalainen
8. Alonso

Pole: Hamilton
Fastest: Button
Finish: 15
Q: 0
klm
Vettel
Massa
Button
Hamilton
Raikkonen
Webber
Alonso
Rosberg

pole: Vettel
fl: Hamilton
termina 17
r: 0.
Oana
am pierdut calificarile si am avut un soc cand am vazut ce a patit massa... nici nu stiu unde pot incadra aceast incident: ghinion, soarta? pentru ca sansele ca un arc din masina unui pilot sa-l nimereasca exact in cap pe un alt pilot sunt de 1 la 1 milion. cam cum s-a intamplat cu surtees... totusi, massa a avut ceva mai mult noroc, daca se poate spune asa, ca inca este in viata, desi a suferit leziuni grave.


arcul care l-a lovit in cap era de la masina lui barrichello...

Ferrari's full press release reads:
"After the accident during the qualifying session of the Grand Prix of Hungary, Felipe Massa was airlifted to the AEK hospital in Budapest. Felipe was conscious at the arrival at the hospital and his general conditions remain stable.
Following a complete medical examination it emerged that he had suffered a cut on his forehead, a bone damage of his skull and a brain concussion. These conditions need to be operated on after which he will remain under observation in intensive care.
Further information will be released later tonight."


o informatie neconfirmata inca spune ca massa nu va mai concura anul acesta, insa sunt convinsa ca asta se va intampla tinand cont ca refacerea nu va fi deloc usoara. maine ferrari va concura cu o singura masina, insa sunt tare curioasa sa vad cine il va inlocui in urmatoarele curse...

LE - sper ca nu s-a incheiat aici cariera lui
Click to view attachment
Click to view attachment
20krpm
din pacate stirile aparute aici in cursul zilei spun ca lucrurile sint ceva mai ingrijoratoare decit au fost la prima vedere. "life-threatening but stable situation", "situatie care ameninta viata dar stabila". sper sincer sa nu fie asa de rau precum suna. massa e un sofer care a reusit sa ma faca sa-mi schimb parerea despre el la sfirsitul sezonului trecut, si am tot respectul pentru felul in care si-a respectat adversarul. un adevarat sportiv. daca totul va fi ok pentru el nu cred ca va fi sfirsitul carierei, dar e destul de probabil ca va fi sfirsitul sezonului - si e mai bine asa, in racing daca alergi cu frica faci prostii. nu ne ramine decit sa-i tinem pumnii, si sa vedem primul mesaj de la el pe twitter cit de curind.

michael schumacher...?
Oana
desi mi-as fi dorit ca altul sa fie motivul pentru care schumy sa se urce din nou in masina, nu am cum sa nu ma bucur daca el va fi cel care il va inlocui pe massa... dar acum ma rog doar ca felipe sa iasa cu bine din toata povestea asta.

UPDATE: felipe a fost trezit din coma azi dimineata, pentru o a doua tomografie, intrucat s-a descoperit inca o fractura craniana. the second brain scan is clear. a fost bagat din nou in coma si va fi tinut in starea asta pentru urmatoarele 48 de ore. familia lui a ajuns la spital in urma cu putin timp. sper sa nu aiba vreun soc sotia lui, ca e insarcinata...

UPDATE2: intre timp au aparut informatii ca massa si-a recunoscut familia si stie de ce este in spital. se pare ca nu i-a fost afectat nervul optic.

Michael wishes Felipe Massa after his accident at Hungary a quick recovery.
"After I heard that morning that there were no other news since yesterday evening and seemingly everything is under control, I can just cross fingers for Felipe from here and wish that he will be recovering well. Of course I was as shocked as everybody in the team yesterday when I saw those pictures, and I immediately and repeatedly rang for Felipes condition. Now all I can do is say: Get well soon, Felipe!"
klm
"s-a stricat directia, s-au stricat franele"
pfff.
Ma uitam la primele reluari ale accidentului lui Massa si imi spuneam: "bah, pana si un copil isi da seama ca directia masinii nu are nimic ca sa nu mai spun ca a lasat jumatate de cauciucuri pe asfalt de la atata franat!"
Era clar ca se intamlase cu totul altceva din moment ce nu se vedea nicio incercare de a schimba directia (ar fi incercat sa invartia de volanul ala ca sa nu se duca direct in zid) si franarea era haotica; clar o intamplare pe care nimeni nu o doreste si asteptam ca Massa sa isi revina la forma initiala.
Ma uitam la Webber in timpul cursei (de altfel ma uit de ceva curse la felul in care se comporta masinile RB, mai ales prin imaginile din masina lui Vettel) si nu mi se par deloc stabile; poate ma insel insa in comparatie cu Ferrari sau chiar McLaren "se vad" mult mai multe vibratii.
20krpm
dupa ziua de ieri am ramas cu vreo citeva intrebari. in primul rind unde e pedeapsa pentru kimi, care a virat in vettel exact la fel ca webber acum doua saptamini? hai sa zicem ca asta e discutabila, ca ar fi fost obligat cumva sa vireze... apoi, unde e pedeapsa pentru red bull, care i-au dat drumul lu webber de la garaj fix la intilnirea cu kimi? si ce naiba era eleronul ala suplimentar, de sub eleronul principal, undeva in spatele si la mijlocul toyotelor (nu stiu sigur daca trulli avea, dar pe masina lui glock era unul)? chiar n-am auzit pe nimeni sa ridice aceeasi problema, si cind am pus intrebarea ata pe alt forum toti au dat buzna sa verifice inregistrarile. a, si cu cine o sa alerge renault pentru restul sezonului, daca pe piquet s-au hotarit (in sfirsit) sa-l dea afara, iar pe alonso e posibil sa-l piarda pentru ferrari?
AZAZEL
unde ai gasit treaba asta cu piquet dat afara? ca am cautat tot internetul.
zvonul cu alonso pt cursa urmatoare?!
20krpm
ceva vesti bune dinspre massa: a fost in sfirsit deconectat de la respirator, si a putut sa vorbeasca. n-am aflat care au fost primele lui cuvinte, dar banui ceva de genul "f* you, rubens" (sau echivalentul in portugheza).
f1anatic
QUOTE (20krpm @ Jul 28 2009, 12:45 AM) *
ceva vesti bune dinspre massa: a fost in sfirsit deconectat de la respirator, si a putut sa vorbeasca. n-am aflat care au fost primele lui cuvinte, dar banui ceva de genul "f* you, rubens" (sau echivalentul in portugheza).



Primele lui cuvinte au fost cu adevarat F you Rubens. se pare ca unul din doctori a spus ca daca progreseaza in acelasi ritm, in 10 zile iese din spital pe propriile copane. Ramine de vazut cum este cu ochiul sting. Nu imi este clar daca vede sau nu vede; cred ca mai de graba nu vede bine in momentul de fata.

Iar Michael Schumacher se declara prieten adevarat al echipei Ferrari si la o adica, ar fi dispus sa participe in locul lui Massa. Prin intermediul purtatoarei lui de cuvint, declara ca ar considera o intoarcere temporara in F1.
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/motorsport...one/8172310.stm
20krpm
Willi Weber zice ca la valencia e exclus sa il puna pe schumacher sa alerge, dar ca nu exclude spa si monza. in primul rind, chiar daca stirile spun altfel, in cazul asta eu l-as vedea foarte bine pe alonso intr-un ferrari in valencia. in al doilea rind - cum adica "spa si monza"?... come on, mr 7 times formula 1 world champion, show us what youve got. sa arat cu degetul spre tour de france, spre omul care a suferit la viata lui mai mult de o entorsa la git, care are cam aceeasi virsta, si care n-are motor, numa pedale?...

fiu-meu are doua masinutze de curse, una galbena si una rosie, de lemn si cu propulsie cu elastic. tre sa postez poze cu ele. celei galbene din cind in cind ii cade cauciucul de pe o roata; weekendul asta l-am invatat "uite tati, asta e alonso". sper sa nu fie confuzat cind o sa-i dau masina rosie si-o sa-i spun "uite acuma *asta* e alonso".
f1anatic
QUOTE (20krpm @ Jul 28 2009, 11:29 AM) *
fiu-meu are doua masinutze de curse, una galbena si una rosie, de lemn si cu propulsie cu elastic. tre sa postez poze cu ele. celei galbene din cind in cind ii cade cauciucul de pe o roata; weekendul asta l-am invatat "uite tati, asta e alonso". sper sa nu fie confuzat cind o sa-i dau masina rosie si-o sa-i spun "uite acuma *asta* e alonso".


Foarte tare faza cu baiatul tau.

Eu unul inclin vreo 70% spre Michael. Nu cred ca transferul lui Alonso se va intimpla ACUM. Banuiesc ca vor da citeva curse (1-2) pilotilor lor oficiali de rezerva (gene si badoer) si restul lui Michael sau mai de graba i le vor da pe toate 7 lui Michael.
20krpm
nu-i trebuie transfer ca sa alerge o cursa pentru ferrari. poa sa se duca bine mersi la valencia si sa stea pe gard ca mexicanii de la home depot, ca si-asa e liber. poate-l fluiera cineva intr-un costum rosu, "ba! stii sa conduci? hai incoace ca am ceva sa-ti dau de lucru weekendu asta". cu plata la ora.
AZAZEL
cica nu prea ar fi posibila treaba cu alonso pt ca ferrari si renault si-ar pune toti sponsorii in cap.
9er
CITAT(f1anatic @ Jul 28 2009, 07:35 PM) *
Eu unul inclin vreo 70% spre Michael.


f1anatic-profetic!
20krpm
QUOTE (20krpm @ Jul 28 2009, 01:29 PM) *
fiu-meu are doua masinutze de curse, una galbena si una rosie, de lemn si cu propulsie cu elastic. tre sa postez poze cu ele.


Click to view attachment
scumi si alonso
Clara_76
Este cineva interesat de Goodwood Festival of Speed 2010?
Oana
intrucat sunt in concediu si de cateva zile nu am semnal la internet, nu am avut cum sa postez rezultatele pana acum. in momentul asta am prins o gura de net, insa imi concentrez atentia spre stirile din ultima vreme, pe care le-am pierdut... maine ajung acasa si o rezolv si cu pronosticul. mai aveti putina rabdare...
f1anatic
QUOTE (9er @ Jul 29 2009, 04:10 PM) *
QUOTE (f1anatic @ Jul 28 2009, 07:35 PM) *
Eu unul inclin vreo 70% spre Michael.


f1anatic-profetic!



Easy now...ca s-o gasi pe urma vreun istetz care sa ma boteze prof-1-anatic si aia deja nu mai suna a bine, mai ales daca uiti sa pronunti cifra 1.
9er
Naaah, oameni rautaciosi si invidiosi. In plus, prof e prescurtare de la profesor, nu? Eu ii dadeam doar vreo 40% sanse.
Oana
rezultate hungaroring:
1 hamilton
2 raikkonen
3 webber
4 rosberg
5 kovalainen
6 glock
7 button
8 trulli

pole position - alonso
fastest lap - webber
finish - 16
q - 0

runda asta azazel i-a batut la mustata (cu 9 pct) pe 20krpm, 9er si klm, care au adunat cate 8 pct. de altfel surprinzator de multe puncte pentru tot ce s-a intamplat week-end-ul trecut. clasamentul general este neschimbat, diferenta dintre primul si al cincilea loc fiind de doar 24 pct. cu alte cuvinte, orice se poate intampla pana la final, mai ales ca schumy a intrat acum in ecuatie. felicitari azazel pentru punctaj si te asteptam cu intrebarea pentru etapa de la valencia...

azazel - 9 (115)
9er - 8 (100)
20krpm - 8 (98)
dragos - 7 (96)
oana - 5 (91)
laurentiu - 7 (71)
klm - 8 (72)
roadempire - 6 (45)
hdi - x (32)
Oana
primul interviu cu massa dupa accidentul din ungaria

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.