Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina e prea turata. cum se poate regla?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
valentin31528
am un seat ibiza pe carburatie. imi poate spune cineva in detaliu de unde se poate regla turatia.
James Kilowatt
Exista un surub (cu arc) care apasa pe parghia de la clapeta de acceleratie (vezi unde vine cablul de la pedala, daca ti-e greu s-o gasesti) Daca scoti surubul ala de tot (adica inchizi complet clapeta de acceleratie) si tot turata e, atunci inseamna ca e paradit carburatorul, probabil s-a intepenit clapeta din una din camere.
Ce inseamna "prea turata", mai exact? 1200 rmp la relenti, sau 2500?
V l a d
valentin exista o sectiune service pt probleme. se muta acolo
valentin31528
QUOTE(MR28673)
Exista un surub (cu arc) care apasa pe parghia de la clapeta de acceleratie (vezi unde vine cablul de la pedala, daca ti-e greu s-o gasesti) Daca scoti surubul ala de tot (adica inchizi complet clapeta de acceleratie) si tot turata e, atunci inseamna ca e paradit carburatorul, probabil s-a intepenit clapeta din una din camere.
Ce inseamna "prea turata", mai exact? 1200 rmp la relenti, sau 2500?

nu stiu ca nu am turometru. dar la relenti nu este asa zgomotoasa ci numai in mers.
James Kilowatt
Pai asta e cu totul altceva! Daca motorul se tureaza si masina nu accelereaza, nu exista decat o singura explicatie: ambreiajul!
Un disc made in USA costa 30 euro (luat din Galati, nu de afara), iar placa si rulmentul de presiune n-am idee, probabil ajungi cam la 100euro cu totul. Cine sa se ocupe de manopera si cat costa, aici nu te pot ajuta....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.