Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lamaile
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
DRAGOS
CITAT(StefanVVTi @ Jul 21 2009, 02:28 PM) *
CITAT(DRAGOS @ Jul 21 2009, 12:27 PM) *
Dar nu cu masina mea, o sa imprumut una din masinile alor mei, pentru ca mi-e mila de a mea smile.gif

Tie iti atrag baietii atentia si aci o dai in rashini d-astea? confused.gif


man, n-ai inteles ce vreau sa zic...sau eu n-am inteles ce zici tu. o mai spun odata, cat am purtat semnele era sa fiu atins de o suta de ori de altii, pe principiul "e incepator, merge incet, hai sa fortez". o sa fac experienta cu lamaile mai mult timp dar o sa merg cu clio, in caz de ceva s-o stramb p-aia smile.gif

ma gandeam eu ca o sa-mi pun tot forumul in cap spunand chestia asta...

am votat contra, motivele le-am spus mai sus. va invit la un experiment, cel propus de hdi, cu lamaile smile.gif btw, astept impresiile din traficul de ploiesti cu lamai in geam. ai grija ca purtatul lor peste limita de 1 an e la fel de ilegal ca si nepurtatul lor in primul an. (alta imbecilitate, sunt unii care iau permisul acum, si conduc dupa 10 ani smile.gif

inca o chestie, as fi total de acord cu purtatul lamailor intr-o tara civilizata, cu oameni cu capul pe umeri si sosele decente smile.gif

vio, norocul meu ca nu esti politist laugh.gif

diesel, eu am condus in prima seara de permis, luni, in jurul orelor 21:00, intr-un trafic ok...nu cea mai mare aglomeratie, dar nici liber. Nu am niciun stres sa merg pe niciunde smile.gif

apropo de "incepatorii" din alte judete, am observat ca cei cu B si IF sunt in general mai disciplinati in trafic. evident nu vorbesc de posesorii de salvari albe cu sigla audi in bot sau alte specimene de genul asta, dar am impresia ca marea majoritate a inteles ca singura modalitate pentru un trafic decent...este decenta, din partea tuturor smile.gif

in rest, multi soferi de dambovita mi se pare ca au ceva probleme de adaptare in trafic. parca acum au auzit de giratoriu, benzi si alte minuni ale traficului modern.

Mircea104901
Am vazut ca de cei de Ag s-a pomenit. De cand s-a facut autostrada pana la Bascov, rasuflu usurat cand am de mers prin zona. Era un chin Pitestiul.
Ce ziceti de cei din AB? Eu zic ca merita "lamaitze" full time teehee.gif teehee.gif
air_wolf
IL si CL - s-a umplut bucurstiul de tarani. eu nici nu-i mai ocolesc, daca nu se dau e ghinionul lor. oricum nu sint unde trebuiau sa fie in momentul ala. la astia in judete sint orase cu o singura strada, aia principala. tramvai n-au vazut in viata lor iar cind le apare o masina la oglinda sint in stare sa ajunga pe contrasens. unii sint smecheri, fac coloana. si apoi incearca sa faca dreapta. reusesc doar daca dau tot de unul din CL sau IL, ca n bucuresti, sa tai 2 benzi, daca nu te agata primul de al doilea nu scapi biggrin.gif
astora le-as lipi lamiile pe ochi, sa stea acasa laugh.gif
LooLee
Consider BR, judetul cu cei mai haotici soferi, fara suparare.
Iar in DB o chestie care pur si simplu m-a disperat...iesirea cu spatele, fara asigurare (cu preponderenta in localitatile rurale) de pe aleea din fata portii pe carosabil. In cca 60-70 km am vazut cel putin 10 astfel de situatii. Mai mult unii ieseau direct pe sensul opus (teoretic pentru a vira la stanga) si astfel ma trezeam cu o masina stationata in fata fix pe mijlocul benzii. ninja.gif
Diesel
Alo!! sa nu trasformam topicul in AR vs TM, AB vs CJ, BR vs GL si ... B vs CT 36182451.gif

air_wolf are ceva dreptate, cand am ajuns in Calarasi parca tocmai se daduse imprastierea de la liniute, desi era ora 16.
22nst
Nu mai stiu pe unde am citit, dar ziceau sa vor sa scoata semnele de incepator si sa le puna nr de PH 36182451.gif

Dragos, eu le-am purtat 1 an de zile si nu in Ploiesti, in Buc. Nu am avut nici o problema cu ele sau cu participantii la trafic, asa ca nu te cred cand afirmi cele de mai sus.
Eu inteleg ca te crezi in putere si bla, bla, bla, mie nu mi se intampla... dar le poti lipi in geam... nu iti cer de mancare.
FwoRD
QUOTE (Diesel @ Jul 21 2009, 09:09 PM) *
FwoRD, tu ai pus topicul la Combat, deci trebuie sa discutam aprins smile.gif


asa de tare m-am implicat in discutie de am inceput sa dau impresia ca e "topicu meu" ? smile.gif)

topicu a fost deschis de sorynz tongue.gif

QUOTE (22nst @ Jul 21 2009, 11:41 PM) *
Nu mai stiu pe unde am citit, dar ziceau sa vor sa scoata semnele de incepator si sa le puna nr de PH 36182451.gif


Asta chiar c-o sa faca topicu asta in Combat smile.gif)))

E buna poanta.. am ras bine smile.gif)
Alex-F1
QUOTE (22nst @ Jul 21 2009, 05:41 PM) *
nu te cred cand afirmi cele de mai sus [...] le poti lipi in geam...nu iti cer de mancare


Dragos, idem, nici eu nu te cred tongue.gif Chiar nu pricep cum pe unii ii atrag ca un magnet problemele in trafic, ca mie unu mi se intampla o data la 5.000 km cate-o faza pt. care - hai sa zicem - ma mai enervez putin si scap o injuratura printre dinti, in rest, peace & sport! biggrin.gif In luna aprilie, in cele 6 zile cat masinuta mea a stat pe dreapta (pt. schimbarea turbinei), am circulat vreo 300 km (doar prin oras) cu masina de serviciu a sotiei, cu lamaile in geam si din nou nicio problema, dimpotriva, cum ziceau unii colegi pe-aici, chiar am observat o indulgenta mai mare in trafic din partea unor soferi, fiindca vedeau semnul de incepator! biggrin.gif Chiar ii ziceam sotiei "ia uite ce fain e sa ai lamaia in geam.....te mai lasa unu, te mai lasa altu"! thumbsup.gif Oricum eu clar ca nu faceam manevre de incepator.....poate ceilalti, vazand lamaia si vazand manevrele mele in trafic, se gandeau "asta o fi uitat sa-si dea jos lamaia din geam"!!! laugh.gif Deci nu cred ca dauneaza cu nimic sa nu mai fii incepator, dar sa ai lamaia in geam, in schimb invers poate fi daunator!

Si ca sa fiu on topic clar: DA, sunt pentru lamaia in geam in primii 15.000 km. Nu zic "in primul an", fiindca sunt destui care in primul an conduc f. putin sau chiar deloc si atunci e un nonsens treaba! confused.gif
T u d o r
Cei vechi stiu ca eu sunt un supus obedient in fata legii. Mie daca legea imi spun ca trebuie sa fac asa, apai nu fac altfel.

Poll-ul asta din punctul meu de vedere este inutil si pe linia lui se pot deschide o gramada de altele la fel, iata niste exemple care mi-au venit pe loc: biggrin.gif

"pot sa depasesc pe linia continua daca ma grabesc?"

"cand am motive(ne)intemeiate pot sa fac slalom printre masini sau pietonii de pe trecerea de pietoni?"

"cand n-am chef sa stau la semafor pot depasi coloana pe linia de tramvai?"

si multe altele la fel, trebuie doar putina imaginatie...


Explicatiile despre cum sint incepatorii din ziua de azi (???) fata de cei de acum 20 ani mi se par teribilisme. Incepatorii sunt la fel de varza oricand si oriunde, fara intentia de a jigni. Daca-ti accepti lipsa de experienta/reflexe conditionate, atunci porti si o tichie pe cap daca asta e regula. Am purtat lamaia fix un an, timp in care am beneficiat de mai multa atentie si grija din partea celorlalti. La o zi dupa ce am lasat-o am luat prima amenda din viata mea. biggrin.gif Nu are legatura cred, dar am memorat incidentul ca m-a distrat.

Deci fratilor puneti mana si respectati legea de la inceput, altfel stiti vorba aia "cine azi fura un ou...". De la lipsa asta de respect pentru reguli vi se va parea normal mai apoi sa nu purtati centura, apoi sa beti si o berica, doua... Nu vorbesc pentru niciunul dintre voi acum, e doar o varianta pe care trebuie s-o luati in calcul.
getodac
Eu am permisul de 9 luni si am facut aproximativ 7 mii km majoritatea in jud Constanta restul inspre si dinspre Ploiesti, nu am mers nici o zi fara lamaie si nu m-am simtit intimidat sau sicanat de alti soferi in trafic, mai degraba cred ca am fost protejat si ceilalti au fost atenti cu mine. Fata de primi km facuti stilul meu de condus s-a imbunatatit vizibil, apreciez mult mai corect distantele si timpul de franre, imi mentin directia fara mici zigzaguri si cel mai important conduc mult mai relaxat fara sa mai dau senzatia ca musc din volan, am inca probleme la depasirile la drum lung (in special tiruri) pe care evit sa le fac daca nu sunt sigur 300% ca am loc si timp.
Recomand tuturor incepatorilor sa poarte lamaia ca nu le poate aduce nimic rau (cel mult doar zambete ironice), avantajele sunt mult mai multe. thumbsup.gif

"Nu mai stiu pe unde am citit, dar ziceau sa vor sa scoata semnele de incepator si sa le puna nr de PH "

Sa stiti ca in Ploiesti am circulat mult mai bine ca in Constanta unde sunt multi fitosi si cred ca strazile au fost construite numai pentru masinile lor.
pmhoria
Pro Lamaie. Cu toate dezavantajele ei.
Eu am purtat-o aprox 1 an (cred ca vre-o 10 luni prin 98).
Cu toate astea inca mai invat la volan in fiecare zi..mai ales pe soselele patriei...
hdi
QUOTE (getodac @ Jul 22 2009, 11:00 AM) *
Sa stiti ca in Ploiesti am circulat mult mai bine ca in Constanta unde sunt multi fitosi si cred ca strazile au fost construite numai pentru masinile lor.


Asta era o mica sageata catre Dragos. Oricum, cultura tolerantei si a amabilitatii in trafic se raspandeste si in Ploiesti. Datoram asta celor care au circulat si prin alte tari dar si apropierii de Bucuresti, care, la ora actuala are soferii cei mai toleranti din tara. Probabil ca marele santier din ultimii 10 ani i-a facut sa fie asa. In anii '90 daca nu erai nesimtit te manca Bucurestiul cu fulgi cu tot.

Si acum, ca sa-l completez pe Tudor, mai am cateva sfaturi de la Maica Tereza:
- respectati viteza legala si nu dati banii pe detectoare de radar; eu intotdeauna o respect si nu am detector
- nu depasiti carutele pe linia continua; eu intotdeauna merg cu viteza carutei pana in primul loc unde pot depasi legal
- nu opriti acolo unde nu e voie, nu suiti masina pe trotuar, pe spatiul verde etc: eu intotdeauna opresc in locurile permise

Precizez ca deja am votat pro lamaie. Normal.
FwoRD
QUOTE (hdi @ Jul 22 2009, 12:38 PM) *
Si acum, ca sa-l completez pe Tudor, mai am cateva sfaturi de la Maica Tereza:
- respectati viteza legala si nu dati banii pe detectoare de radar; eu intotdeauna o respect si nu am detector
- nu depasiti carutele pe linia continua; eu intotdeauna merg cu viteza carutei pana in primul loc unde pot depasi legal
- nu opriti acolo unde nu e voie, nu suiti masina pe trotuar, pe spatiul verde etc: eu intotdeauna opresc in locurile permise


daca nu era aia cu caruta chiar te credeam tongue.gif
T u d o r
Neah, hdi are sa-mi plateasca mie o polita.

Poate am fost prea dur in exprimare, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar am fost si eu incepator si mi se parea ca toata lumea e a mea. Cu Dragos am mai purtat discutiile astea in privat si nu cred sa fie ceva schimbat in opinia mea despre cum trebuie sa faci pentru a te feri pe tine si pe ceilalti de greselile tale inerente. Lamaia e unul dintre cele mai bune moduri de a atrage atentia asupra ta. De ce sa-l ignori, mai ales ca e si obligatoriu?
drabisan
QUOTE (hdi @ Jul 22 2009, 11:38 AM) *
Bucuresti, care, la ora actuala are soferii cei mai toleranti din tara. Probabil ca marele santier din ultimii 10 ani i-a facut sa fie asa. In anii '90 daca nu erai nesimtit te manca Bucurestiul cu fulgi cu tot.


Off-topic: tu in ce Bucuresti ai condus? Si despre care Bucuresti vorbesti?
Recunosc, nu am inceput sa conduc decit din '93, dar atunci era ultra-lejer. Erau taximetristii cei care speriau traficul! Pina la "reabilitarea" podului Grand si reamenajarea liniei lui 41 eu chiar nu stiu sa fi fost cu adevarat nasol in Bucuresti.
Dar cele doua lucrari au fost doar inceputul. Ce a urmat dupa aia a dat definitia traficului bucurestean!
Dementa si generalizarea nesimtirii a inceput prin 98-99. De atunci nu a facut decit sa se accentueze. Dubagii, firmele de curierat si cl-istii si ilfovarii sint in top acum! De 4-5 ani au ajuns si anumite doamne sa conduca intr-o nesimtire totala. Nu mai zic de daciile papuc cu numere de oriunde care cara fier sau de baietii-de-baieti care no-comment sad.gif Taximetristii azi nu se califica nici in top 5 al nesimtirii in trafic.
Lucrarile pe carosabil nu au fost decit un catalizator al declansarii dementei prin care ne miscam zilnic. De cind a cistigat Doctor O primaria, pina acum vreo 2 saptamini, nu s-a lucrat mai deloc in Bucuresti. Dar nesimtirea a ramas aceiasi. Noroc cu criza si cu vacantele ca s-a mai golit un pic. Dar nu s-a golit de nesimtire.

Eu Bucurestiul asta il stiu, in anii de cind conduc. Chiar nu inteleg deloc la ce te referi!

Sint din cei care ii scuza pe purtatorii de lamii si am votat ca atare! Din punctul meu de vedere ar trebui permisa purtarea lamii atita timp cit soferul simte nevoia sa atentioneze asupra lipsei de experienta cu ghidonul. Sau, cel mai bine, ar trebui scoasa din geam dupa un numar de km si nu dupa 1 an, ca nu inveti nimic in plus daca nu conduci. Dar asta nu se poate...
pmhoria
@drabisan
Cred ca postul lui hdi e o satira adusa traficului din capitalei .. cel putin eu asa am perceput postul lui .. biggrin.gif
hdi
QUOTE (drabisan @ Jul 22 2009, 07:47 PM) *
Off-topic: tu in ce Bucuresti ai condus? Si despre care Bucuresti vorbesti?


Este doar parerea mea de provincial care mai trece prin Bucuresti din cand in cand, nu in fiecare zi ca tine.
Asa ca nu-mi ramane sa cred decat ca am noroc sa dau de soferi amabili cand se intampla sa vin in Buc sau ca in Ploiesti e nesimtirea mult mai mare decat in capitala.
In anii '90 nu te lasau sa intri in trafic chit ca se suiau pe tine, nu te lasau sa schimbi banda ca sa te incadrezi pt. urmatoarea manevra, toleranta era ZERO. Acum nu mi s-a mai intamplat asta desi continui sa bajbai pana gasesc locul pe care il caut. Am presupus ca s-a creat o solidaritate a suferientei si ca pe parcursul unei zile de condus in Buc, soferii se gasesc atat in ipostaza de a fi toleranti si amabili cat si in cea in care sa aiba nevoie de toleranta si amabilitate din partea celorlalti. Nu vorbesc depre papuci sau alte masini "no regrets" care oriunde in tara sunt conduse de acelasi tip de pilot frustrat.

Oricum, judecand strict dupa experienta mea personala, Bucurestiul ramane totusi orasul cu cei mai chinuiti soferi din tara dar care sunt in acelasi timp si cei mai toleranti si amabili.

LE: se pare ca ma insel amarnic dar chiar nu e satira....
hdi
QUOTE ( T u d o r @ Jul 22 2009, 06:13 PM) *
Neah, hdi are sa-mi plateasca mie o polita.


aiurea....
T u d o r
Poate ai tu numere de B. Si eu am si ceilalti ma simt "ca de-al lor" si au tendinta sa ma ierte. Dar am fost cu masina de serviciu acum cateva luni si cata carne mi-au dat toti... nici nu puteam duce. Conducand la fel, desigur. Nu sunt un necunoscator al capitalei si nici nu stau ca melcul in drum. Dar daca se facea galben si eu nu plecasem deja incepeau 3 din spatele meu sa ma sudalmuiasca din claxon. biggrin.gif

Din punctul meu de vedere Bucurestiul are un trafic infernal, plin de stresati si de turbati. Pitestiul pe vremuri (cand nu era centura facuta) era asemanator. In principiu in orasele mai mici din provincie lumea e mai relaxata. Desi se poate observa si in Valcea ca nu mai e ca pe vremuri. smile.gif
FwoRD
baieti, o dam in offline si nu e frumos tongue.gif ori ne batem pe subiect ori nu ne mai batem deloc.. adica va rog frumos tongue.gif

Am condus in bucuresti , cu numere de PH si cu semne de incepator (ionel, stiu ca o sa zici ca e redundant si cu numar de PH si cu semn de incepator tongue.gif ) si tind sa-i dau dreptate lui hdi. Am avut parte de FOARTE multa bunoavointa, chiar si cand faceam mini-magarii. In cel mai rau caz trebuie sa ceri voie si ti se face loc .. altfel esti lasat fara sa ceri (cel putin la baneasa, din 10 situatii , in 9 mi s-a dat voie fara sa o cer). In oras nu am fost claxonat cand am refuzat sa blochez intersectia etc.

Ba mai mult.. intr-o noapte , un taximetrist aflat in fata mea , la vreo 200 de metri , pe podul grand mi-a facut semn din frane (frana scurta, apoi pauza, apoi iar frana scurta.. - un fel de avarii dar date cu franele) pentru ca m-a vazut ca veneam "tare" (100). La capu' podului era politia.. m-am oprit la semafor si i-am multumit si mi-a facut semn gen "no problem".

Poate ca da, traficul de Ploiesti este mai putin civilizat, dar chiar mi se pare ca au inceput sa se civilizeze si petrolistii de la o vreme.
SorynZ
vad ca s-a discutat ceva p-aici... ma scuzati ca am lipsit de la discutii dar am fost cu treaba biggrin.gif
QUOTE (Diesel @ Jul 21 2009, 09:09 PM) *
FwoRD, tu ai pus topicul la Combat, deci trebuie sa discutam aprins smile.gif

sa-ti fie rusine Diesel.. cum ai putut insinua ca FworRD ar putea concepe un asa subiect?? woot.gif ... plus ca, la pus la combet pentru ca na, scopu scuza mijloacele rolleyes.gif

acum, lasand gluma deoparte, dupa parerea mea, discutia si-a atins, in parte, scopul si va multumesc pentru implicare. in plus, zic si eu (ca n-am zis mai sus) semnele trebuie purtate ca "să știe ăstia mai cu experiență" sa fie mai precauti, indulgenti si cu rabdare decat de obicei drive.gif
FwoRD
sorynz, tu cat ai purtat lamaile ? smile.gif))
Diesel
@SorynZ, scuze ca v-am incurcat... ups.

Si da, in Bucuresti mi s-a intamplat sa merg pe soseaua Virtutii dinspre Crangasi, pe banda 1 si cu vreo 300m inainte mi-am adus aminte ca trebuie sa fac stanga pe splai. Pun semnalizarea si incep sa fac ceva presiuni. Nu m-a lasat nimeni. Din fericire am prins semaforul pe galben si am traversat intersectia cu toate rotile scartaind. Tot m-a claxonat cineva din motive neintelese de mine.

In plus, in Bucuresti, tot timpul am cate un taximetrist in unghiul mort atunci cand schimb banda sau la 20cm de bara din spate cand merg peste viteza legala.
SorynZ
QUOTE (FwoRD @ Jul 23 2009, 07:49 AM) *
sorynz, tu cat ai purtat lamaile ? smile.gif))

pana le-am dat jos biggrin.gif crek vreo 6 luni le-am purtat cu smerenie la fiecare drumulet, fie el chiar si pana la cel mai apropiat hypermarket.. cand am inceput sa tot schimb masinile le uitam printr-una, prin alta si nu ma opream sa iau altele, dar cand faceam rost de ele le puneam (cu preponderenta cel din spate). nu le-am mai folosit dupa vreo 8-9 luni, km asa.. whistling.gif

QUOTE (Diesel @ Jul 23 2009, 10:29 AM) *
@SorynZ, scuze ca v-am incurcat... ups.

te iert, te iert... dar sa nu se mai intample teehee.gif
klm
Am dat jos lamaile cu vreo saptamana inainte de a implini anul chiar daca se dezlipeau si trebuia sa le lipesc de vreo 2-3 ori/zi insa tot in primul an am facut cam 17k km.
Lucian55
Pro

Eu cel putin dau mai multa atentie si sunt mai ingaduitor cu cei care fac prostii si au mamaliga in geam.
getodac
Pai asta e si ideea utilizari lamaii, te scuteste de multe dureri de cap gen puncte de penalizare sau de amenda si in plus indulgenta celor mai experimentati pe care ii mai incurci din cand in cand in trafic. thumbsup.gif lucian55
adrian_flavius
Sunt pro-lamai...le-am purtat un an intreg (de fapt, le-am purtat mai bine de un an...)...

In trafic, intotdeauna sunt mai atent cand vad cate o lamaie in geamul cuiva...adica incerc sa nu "stresez" omul respectiv, si sa-i acord mai mult spatiu de manevra/timp de reactie decat unuia care nu le are...nu am ras niciodata de vreun incepator care "bajbaie", da' am ceva cu cei care se stiu incepatori/nesiguri si nu poarta mlamaligile in geam, din motive de orgoliu...


QUOTE ( T u d o r @ Jul 22 2009, 08:43 PM) *
... Pitestiul pe vremuri (cand nu era centura facuta) era asemanator. In principiu in orasele mai mici din provincie lumea e mai relaxata. Desi se poate observa si in Valcea ca nu mai e ca pe vremuri. smile.gif


Tudore, noi toti am rasuflat usurati atunci cand:

1. S-au scos microbuzele de maxi-taxi din oras.
2. S-a dat drumul la centura.
3. S-a inaugurat pasajul de la Bascov.

In ultima perioada s-au sistematizat cateva intersectii cu probleme, in sensul ca s-au transformat in sensuri giratorii...scapam de blocaje...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.