Help - Search - Members - Calendar
Full Version: help mancavash
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Piulitzul
sal..sunt noul proprietar al unei vechi primera din 2004 1.9 dci
mashina ieste super...ergonomie ...dizain...ietc...insa am ceva probleme...
1. rulmentul dreapta spate care maraie...dar nu ie greu de rezolvat...
2. cand accelerez...apar neste pierderi de putere...o fractiune de secunda...mashina parca o bate vantul inapoi...si apoi revine...senzatia nu e perceputa de pasageri...dar soferul o simte..nu numai eu o simt... si face de mai multe ori pe treapta de viteza...
3. consum in afara...minunat...
4. consum inauntru...cam 10 si ceva.....si cu si fara aier conditionat...sa ma impacientez sau astea ashea face toate? mi se pare cam mare ..ie totusi dizal...si merg normal cu iea...
5. pana nu rezolv cu problemele astea...nu pot da o nota...daca se rezolva...nota va fi foarte mare...
pls heeelp
G e o r g e
n-am inteles nimic !
dar am incercat ... crede'ma, ca am incercat . scrie si tu mai normal . mai cu semne , mai fara mircuiala
Piulitzul
QUOTE (G e o r g e @ Jul 16 2009, 11:54 AM) *
n-am inteles nimic !
dar am incercat ... crede'ma, ca am incercat . scrie si tu mai normal . mai cu semne , mai fara mircuiala

nu ai inteles ca imi consuma 10l la suta in oras??
si ca are pierderi de putere??
ajutatima va rog cu idei
Adi1971
Si eu am avut probleme cu rulmentul dreapta spate si am dat o groaza de bani pe unul nou (1100 lei). Sfatul meu este sa dai jos butucul sa mergi la un strungar priceput sa-ti ia cotele la rulmenti originali, sa-i depreseze pe cei vechi si sa-ti cumperi unii similari care te vor costa intre 50-1oo lei.
In legatura cu pierderea de putere nu pot sa te ajut deoarece am motor pe benzina (am avut numai masini pe benzina) si nu am intampinat asemenea probleme.
Consumul cred ca este destul de mare deoarece a mea care este benzinara consuma cca 11,5 l/100 km.
spata2008
blink.gif blink.gif blink.gif
Cred ca e la misto topic-ul!!!!!
____________________
Intr-o balta neagra,
Patru ochi luceste.
Ce sa fie oare?
Cred ca e doi peste!

Trece lebedele-n zare,
Eu ma uit ... ele dispare!
G e o r g e
QUOTE (Piulitzul @ Jul 16 2009, 12:20 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Jul 16 2009, 11:54 AM) *
n-am inteles nimic !
dar am incercat ... crede'ma, ca am incercat . scrie si tu mai normal . mai cu semne , mai fara mircuiala

nu ai inteles ca imi consuma 10l la suta in oras??
si ca are pierderi de putere??
ajutatima va rog cu idei

ashea mis io... mai nipriciput... deci cum sonsumul ieste zecelasutainoras eu zicca dacamergimatale cu autobuzulie mai ieftin.
Piulitzul
nu ie bre la misto..
o sa va pun poze...si detalii daca vreti..pls help...
klm
Ce limba se vorbeste pe acest topic ohmy.gif?
spata2008
pune mai piulita neste poze, neste detalii, sa vaza si ochiu' nostru ca eczisti ...!

Rulmentul se schimba usor, pentru "pierderea de putere" fa o vizita la service, acolo se va elucida misterul!
"... astea ashea face toate? ..." - sa stii ca nu toate face asa, aici chiar ai o problema. 10 si ceva in oras, dizal mellow.gif .... e cam mult!
Piulitzul
QUOTE (spata2008 @ Jul 16 2009, 04:19 PM) *
pune mai piulita neste poze, neste detalii, sa vaza si ochiu' nostru ca eczisti ...!

Rulmentul se schimba usor, pentru "pierderea de putere" fa o vizita la service, acolo se va elucida misterul!
"... astea ashea face toate? ..." - sa stii ca nu toate face asa, aici chiar ai o problema. 10 si ceva in oras, dizal mellow.gif .... e cam mult!

asta cam asa e..in sfarshit...vedetzi ca cu putina rabdare se poate intelege om cu om...
poze cu mine pun acum...cu mashina ...cand fac poze....de fapt ma duc in parcare sa fac poze...dar sa vad daca am cablu sa le pun pe forum...sau poate deseara acasa...
klm
Ai probleme cu tine de ai pus o poza s-o analizam?! Nu inteleg ce scrii insa inteleg ce te intreaba altii.
Piulitzul
am 2 probleme cu primera p12 2004 1.9 dCI
1. consuma in oras 10l/100km
2. cand accelerez mai tare, are pierderi de putere...o fractiune de secunda parca face pauza de la tras...dar isi revine foarte repede...senzatia este perceputa de sofer
care pot fi cauzele...cer si eu o parere inainte sa ajung la service...ca oricum ma duc acolo...
guerilla
filtru de motorina, filtru de aer, evacuare (ai filtru de particule cumva?). astea trebe verificate. toate iti pot da cresteri de consum.
G e o r g e
1. vezi ce zice guerilla
2. se cheama turbo lag ... asta in varianta buna

3. invata dracului sa vorbesti romaneste si in scris .
Piulitzul
QUOTE (G e o r g e @ Jul 17 2009, 12:16 PM) *
2. se cheama turbo lag ... asta in varianta buna

si ieu sper sa fie turbo lag...dar masina face acest lag de mai multe ori pe treapta de viteza...mai vedem...
SorynZ
il sustin pe George la 3.. mi-a luat ceva sa citesc unsure.gif

cel mai sigur, cu pauza aia de putere, aflii la service. mi se pare ciudat ca ar face ea de mai multe ori pe treapte de viteza..
SorynZ
QUOTE (SorynZ @ Jul 17 2009, 04:57 PM) *
il sustin pe George la 3.. mi-a luat ceva sa citesc unsure.gif

cel mai sigur, cu pauza aia de putere, aflii la service. mi se pare ciudat ca ar face ea de mai multe ori pe treapta de viteza..

graba strica.. romana teehee.gif
Piulitzul
QUOTE (SorynZ @ Jul 17 2009, 04:05 PM) *
graba strica.. romana teehee.gif

sunt si eu un bard autentic al limbii romane...si asta fara graba
thumbsup.gif
acum ter sa ma pregatesc cu filtre sa le schimb pe toate...si rulmentul...si la service...
si mai am o intrebare...stie cineva cum sa intru in mod diagnostic la primera???nu mai stiu combinatia de butoane...
Piulitzul
iete si mashina
poze...
Piulitzul
MAI AM O PROBLERMA...
am gps navteq...din cate am vazut eu si din cate am cautat pe google...dar nu gasesc harti de romania...sau de estul europei..ma poate ajuta cineva???
as vrea hartzile de gps ca miar place tare rau...sau tare bine...le cumpar..le primesc cadou...cum ne intelegem..
gabrielglg
Problemele tale se pot rezolva dar nu pe forum, ci la service, ar trebui sa te accepte, dar mai bine trimiti pe altcineva ca tu ai prea multe probleme.
bacy
QUOTE (Piulitzul @ Jul 22 2009, 12:29 PM) *
MAI AM O PROBLERMA...
am gps navteq...din cate am vazut eu si din cate am cautat pe google...dar nu gasesc harti de romania...sau de estul europei..ma poate ajuta cineva???
as vrea hartzile de gps ca miar place tare rau...sau tare bine...le cumpar..le primesc cadou...cum ne intelegem..

Daca ai navigatia originala de pe masina nu ai nici o solutie. Eu am vrut sa-mi pun navigatie pe Primera si trebuia cu DVD cu tot. Am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca numai DVD-ul costa vreo 1100ron la care se adauga si navigatia dar nu m-a mai interesat pretul deoarece navigatia nu avea inclusa harta Romaniei si nici nu se putea face "update". Daca ai GPS din comert cauta pe net si fa un "update".
Adi1971
Mai cauta si pe alte forumuri (www.nissanforum.ro: www.forumnissan.ro: 4tuning)
ptr ca pe acolo eu am gasit o oferta ptr DVD pentru navigatia masinilor marca Nissan. Pret - 100 lei
Adi1971
Piulitzul viziteaza acest site si vezi ce rezolvi - http://forum.4tuning.ro/494-anunturi-auto-...tml#post2538699
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.