Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Suzuki Jimny-tractiune doar pe spate-intrebare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki
lynx
Salutari dragi forumisti!

Doresc sa achizitionez un Suzuki Jimny din 99 pt vanatoare. Problema este ca nu are tractiune decat pe spate. Se poate monta ceva...un diferential...nu stiu...astfel incat sa devina 4x4. Daca da...cat ar costa...ce piese sunt necesare etc....
Cu multumiri pt sfaturi!
air_wolf
QUOTE (lynx @ Jul 14 2009, 08:33 PM) *
Salutari dragi forumisti!

Doresc sa achizitionez un Suzuki Jimny din 99 pt vanatoare. Problema este ca nu are tractiune decat pe spate. Se poate monta ceva...un diferential...nu stiu...astfel incat sa devina 4x4. Daca da...cat ar costa...ce piese sunt necesare etc....
Cu multumiri pt sfaturi!


jimny e 4x4. este un part-time, adica poate functiona in mod 4x4 sau 4x2 - caz in care trage doar spatele. vezi ca ai o maneta in dreapta schimbatorului - ala e reductorul - daca maneta e acolo n-ai griji, e 4x4. doar in japonia se vinde un key car jimny care este 2WD.
daca inca mai ai dubii cauta sub masina 2 cardane si o punte fata in care intra unul din cardane. wink.gif

ps. faci o alegere buna cu jimny, e un passepartout. cu niste simexuri si niste jante intoarse ajungi oriunde prin padure. biggrin.gif
lynx
QUOTE (air_wolf @ Jul 14 2009, 11:17 PM) *
QUOTE (lynx @ Jul 14 2009, 08:33 PM) *
Salutari dragi forumisti!

Doresc sa achizitionez un Suzuki Jimny din 99 pt vanatoare. Problema este ca nu are tractiune decat pe spate. Se poate monta ceva...un diferential...nu stiu...astfel incat sa devina 4x4. Daca da...cat ar costa...ce piese sunt necesare etc....
Cu multumiri pt sfaturi!


jimny e 4x4. este un part-time, adica poate functiona in mod 4x4 sau 4x2 - caz in care trage doar spatele. vezi ca ai o maneta in dreapta schimbatorului - ala e reductorul - daca maneta e acolo n-ai griji, e 4x4. doar in japonia se vinde un key car jimny care este 2WD.
daca inca mai ai dubii cauta sub masina 2 cardane si o punte fata in care intra unul din cardane. wink.gif

ps. faci o alegere buna cu jimny, e un passepartout. cu niste simexuri si niste jante intoarse ajungi oriunde prin padure. biggrin.gif



Multumesc de sfat! Sper sa fie asa...maine vad masina....acum, daca o sa vad o maneta "in plus" o sa ma prind si eu ca este 4x4...tare mi-e frica insa ca va fi o exceptie nefericita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.