Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum scapi de o masina ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Daniumfcv
Am cumparat acum 1 an un Mitsubishi Lancer 2.0 tdi, am rulat-o 15 000 km fara incidente iar cand am ajuns la revizie a aparut o problema..defapt mai multe ..

- casco a ajuns 4000 ron, cel putin la cursul euro de azi
- revizia cu toate filtrele costa 1200 Ron
- placutele fata trebuiesc schimbate in cel mult 5000 km intrucat cica sunt sport si ecologice si costa 109 euro fara TVa + manopera
- in inca 20 000 le schimb si pe fata si pe spate 109 x 2 + tva
- la 40 - 50 000 km cica sa ma astept si la discuri ca se distrug si alea repede :|

Masina cand am cumparat-o eu costa 19 000 euro, acum doar 15 800 cu toate taxele.. nu stiu daca o vand daca imi iau 12 - 13 000 pe criza asta:-?? .. iar la banca mai am de achitat 13 000 euro in total, 9 ani, 220 euro pe luna.

Cum pot scapa de masina asta .. fara a o da bancii sa se spele cu ea?!

Se poate prelua creditul ? Sa o vand cu 13 000 sa raman cu o paguba de 200 mil si fara masina nu imi vine...

Sa o dau la buy back ?! Ce sa fac fratilor ?!
andrei5130
Pai si problema majora unde e ?
daca te consideri norocos poti sa o asiguri la o valoare mai miica, asta daca nu e credit auto...
revizia nu costa mult deloc, pentru ce masina ai luat,
placutele nu te opreste nimeni sa pui normale sa renunti la cele ecologice,
discurile daca tot va trebui sa le schimbi cred ca ai putea sa cauti ceva mai bune,


ce ai enumerat tu nu sunt probleme ci costuri de intretinere, lucru pe care trebuia sa il iei in calcul cand te-ai gandit la masina, este foarte adevarat ca ele sunt m,ai mari sau mai mici si in functie de modul de exploatare al masinii...

Eu personal nu cred ca trebuie sa ta gandesti cum sa scapiu de ea, ci cum sa o intreti, mai gandestete !
Daniumfcv
Faptul ca nu am luat in calcul nu inseamna ca nu vreau sa o dau.. din tot ce ai scris nu prea ma ajuta nimic unsure.gif
andrei5130
Incercam sa iti spun ca nu ai cum sa impaci si capra si varza, cel mai bine ar fi sa pastrezi masina, nu ai sa iti recuperezi banii, cu criza asta toti producatorii au reduceri mari si nu are sa iti ofere nimeni pretul, banuiesc ca vei vrea sa iti iei alta masina dupa ce o vinzi, mai bine faci un efort si o pastrezi, eu unul asa as face!

daca nu ai luat masina prin credit auto casco nu e obligatoriu, derpt urmare o poti asigura la o valoare mai mica, reviziile nu sunt un capat de tara, pe mine la Opel tot 1200ron m-au costat, pentru placute si discuri iti recomand sa mai ceri o parere cuiva avizat, daca trebuie schimbate poti cauta unele mai performante care ajung cam la aceiasi bani cu cele originale nu cu mult peste ....

G e o r g e
placute + discuri se pot lua si de la altii , gen EBC ( vezi la colega ralu_bestia2000 : http://masini.ro/forum/content/Dealeri-mag...UK-prin-4TURBO/ )

stai sa inteleg bine situatia, ai luat o masina cu credit pe 10 ani ?
petre 1
Daniumfcv si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare,eu am leasing si datorita schimbarii cursului valutar rata a tot crescut ,a crescut si am ajuns sa ma gandesc ca nu prea mai merita masina asta,in orice masina second nu bagi atatia bani ca in ratele pe care le platesti.Ma gandam sa o fac dauna totala si gata dar la un calcul mai aprofundat mi-a dat seama ca eu nu mai iau aproape nimc din cat am platit la ea ci banii ajung la leasing,de vandut am pus-o la vanzare si nici nu se pune problema asta,deci tot inainte cu ratele lunare.In cazul tau vorbeste la banca daca este posibil sa iti faca o reesalonare a ratelor,eventual o marire a termenului de plata pentru o micsorare a platii lunare.
Daniumfcv
CITAT(G e o r g e @ Jul 14 2009, 04:00 PM) *
placute + discuri se pot lua si de la altii , gen EBC ( vezi la colega ralu_bestia2000 : http://masini.ro/forum/content/Dealeri-mag...UK-prin-4TURBO/ )

stai sa inteleg bine situatia, ai luat o masina cu credit pe 10 ani ?



- nu ma lasa sa cumpar nimic eu in afara de ulei daca nu vreau sa pierd garantia
- da, credit auto pe 10 ani

CITAT(petre 1 @ Jul 14 2009, 06:34 PM) *
Daniumfcv si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare,eu am leasing si datorita schimbarii cursului valutar rata a tot crescut ,a crescut si am ajuns sa ma gandesc ca nu prea mai merita masina asta,in orice masina second nu bagi atatia bani ca in ratele pe care le platesti.Ma gandam sa o fac dauna totala si gata dar la un calcul mai aprofundat mi-a dat seama ca eu nu mai iau aproape nimc din cat am platit la ea ci banii ajung la leasing,de vandut am pus-o la vanzare si nici nu se pune problema asta,deci tot inainte cu ratele lunare.In cazul tau vorbeste la banca daca este posibil sa iti faca o reesalonare a ratelor,eventual o marire a termenului de plata pentru o micsorare a platii lunare.



si eu am aceeasi problema ca daca reusesc sa scap de ea, fara sa ma ia banca in colimator... atunci nu mai raman cu nimic.. dar nici preturile astea nu prea ma atrag..

andrei5130
cat ai garantie la masina ?
intereseazate care parte din garantie o pierzi daca vi cu discuri si placute de la tine, cauta alte servisuri acreditate (poate in alte orase),

Nu uita ca nimic nu e obligatoriu, ai si drepturi nu numai responsabilitati, nu te increde intr-un singur servis, si mai ales sa ni iei de bun ce zic cei de la reprezentanta,


Dauna totala nu este o optiune!
mariusdruta
Imi pare rau pentru situatia ta dar...

Cum sa iti iei o masina cu credit pe 10 ani?
In situatia data, cum sa iti iei o masina din clasa aia, si cu motor diesel, de cilindree mare? Cand faci 15000km pe an?
Cum sa nu te gandesti la cheltuielile de intretinere?! La cat costa o revizie? La cat costa un set de cauciucuri de iarna? La cat costa Casco, etc?
Nu stiu cat e un Logan in Romania, dar cred ca era mult sub jumatate din ce ai dat tu pe masina. De intretinere ce sa mai vorbesc.
O masina e in cel mai bun caz o placere, in cele mai multe cazuri o necesitate, dar n-ar trebui sa fie niciodata o povara.
Mie mi-e greu sa inteleg logica achizitiei.

Despre placute: la o utilizare normala, placutele de frana ar trebui sa tina +/- 50000 de km fara nici o problema, de discuri nici nu mai vorbesc. Daca cei de la reprezentanta te obliga sa le schimbi la 20000 nu e doar imbecil ci si abuziv. Daca chiar trebuiesc schimbate,fie iti permiti, fie trebuie sa-ti schimbi si modul de a conduce pe langa cel de a gandi.

Sper ca nu am fost foarte direct, dar totdeauna e bine sa tregem invataminte din greselile noastre si ale altora. Oricum, sper sa gasesti o solutie rezonabila si nu uita, sunt lucruri si mai importante pe lumea asta.
Cipp
Propun inchiderea forumului!
Legionaru'
De ce? unsure.gif
Cipp
CITAT(mariusdruta @ Jul 23 2009, 11:43 PM) *
sunt lucruri si mai importante pe lumea asta.


G e o r g e
eu unul nu as lua masina cu credit pe 10 ani ... cand viata masinii aleia nu va depasi 5 ani ... ca nu are cum . iar la 10 ani e deja praf din toate punctele de vedere. dar noh , e alegerea fiecaruia.
RUE
majoritatea loganelor s-au dat pe credit si f multe peste 5 ani daca nu chiar 7.
cand s-a lansat am fo sa le vad si era o tanti f bucuroasa ca a comandat pe 7 ani.

citat:
Garantia oferita de M Car Trading, Distribuitor General Mitsubishi Motors pentru Romania, pentru masinile comercializate prin reteaua partenerilor autorizati este de trei ani.

Pentru primele 24 de luni se acorda o garantie fara limita de parcurs (km.), in timp ce pentru celelalte 12 luni ramase (de la luna 25 la luna 36) se aplica o limitare de 100.000 km, luand in considerare momentul in care una din aceste conditii expira prima dupa data inceperii garantiei.

De asemenea, pentru toate componentele originale Mitsubishi achizitionate din reteaua de dealeri autorizati Mitsubishi , se acorda o garantie de 2 ani fara limita de parcurs cu mentiunea necesitatii montarii acestora intr-un service agreat Mitsubishi.

===========
deci nu ai de tras f mult. o utilizare rationala poate duce la o crestere a folosirii placutelor.
daca o folosesti sportiv iti asumi aceste costuri. la multi deealeri la o revizie iti spune ca ma poti merge in siguranta inca 10 000 cu placutele si sa te intorci sa le schimbi inainte de urmatoare revizie.
cauta un service mai decent din retea. intreaba posesorii pe forumul mitsub.
daca masina nu se strica atunci nu ai de ce sa o vinzi.
daca acum te ai prins ca e peste bugetul tau e cam tarziu.
au pe site si un calculator de revizii, sunt discutii pe forum
si mie imi place outlanderul si probabil o sa caut daca e mai ok c cross ul sau 4007 le...care sunt identice de afara.
Alex-F1
QUOTE (Daniumfcv @ Jul 13 2009, 04:44 PM) *
Mitsubishi Lancer 2.0 tdi


Buna asta cu TDI-ul....esti de-al meu frate!!! tongue.gif In cazul tau, se potriveste de minune semnatura mea (citatul de la Doru)....masini noi si proaste, sau cel putin cu o serie de piese concepute INTENTIONAT sa se uzeze prematur! confused.gif Ecologice my ass.... verymad.gif

QUOTE (G e o r g e @ Jul 24 2009, 04:04 AM) *
la 10 ani e deja praf din toate punctele de vedere


Adica vrei sa spui ca masina mea e "praf din toate punctele de vedere"?????!!!!! verymad.gif Lasa ca o s-o vezi live in septembrie cat de praf e.... tongue.gif
G e o r g e
pai daca el de noua se plange de intretinere ... dar la zece ani , mai o turbina , mai o alea alea smile.gif intelegi ce vreau sa spun ?
Random
QUOTE (Daniumfcv @ Jul 14 2009, 09:09 PM) *
- nu ma lasa sa cumpar nimic eu in afara de ulei daca nu vreau sa pierd garantia
- da, credit auto pe 10 ani


si eu am aceeasi problema ca daca reusesc sa scap de ea, fara sa ma ia banca in colimator... atunci nu mai raman cu nimic.. dar nici preturile astea nu prea ma atrag..


In situatia asta, nu cred ca mai ai ce face. Ce refinantare sa mai faci la un credit pe 10 ani?!
Trebuie sa reduci costurile.
Nu ajuta nici situatia ideala in care ai gasi un cumparator cunoscut caruia sa i-o vinzi cu 15.000 sa zicem si sa achiti creditul. Tot ramai cu o gramada de bani dati si fara masina.
Tot ce poti face e sa reduci din costuri, adica sa renunti la garantie. Oricum, cand "criza" te va apasa si mai rau, o sa fie inevitabila renuntarea la reviziile oficiale. Cumpara placute(si nu numai) de la magazine distribuitoare de piese auto si schimba-le singur. Am citit pe alte forumuri ca si la noul Mondeo se poarta smecheria asta cu schimbatul placutelor la 2x.000 km, deci nu esti "singur".
klm
CITAT(RUE @ Jul 24 2009, 12:39 PM) *
majoritatea loganelor s-au dat pe credit si f multe peste 5 ani daca nu chiar 7.

Peste 80% din credite auto pentru Dacia sunt pe perioade de 10 ani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.