Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Daewoo espero ABS nu merge nush ce are
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
sb05mhn
Eu de curand miam cumparat un espero din 97 .Toate is bune pana mam gandit sa testez ABS pt ca are asa ceva si eram si eu curios ce se va intampla , eu din cata am auzit ca atunci cand calci frana puternic masina se sgaltaie intrunfel ca sa nu blocheze rotile si masina sa fie controlabila da de unde asa ceva la espero meu am calcat frana zdravan si nimic rotile sau blocat am mers asa vreo 5 m pe frana .Martorul ABS din bord nici nu sa aprins .ce sa aiba????
Diesel
Martorul ABS trebuie sa se aprinda cand pui contactul, nu si cand intra in functiune.

In mod normal cand intra in functiune ABS-ul, trebuie sa vibreze pedala si sa se auda un carait/tzacanit al etrierelor care apasa placutele si apoi le elibereaza. Ar trebui sa rogi un prieten cu ABS pe masina sa vezi cum functioneaza pe un drum izolat cu putina aderenta.

E cazul sa o duci la service, cu franele nu e de gluma.
RUE
abs ul tau poate lipseste din fabrica. bordul e generic pentru toate versiunile. daca nu se aprinde la contact becul inseamna ca nu ai abs.
daca aveai si nu era functional probabil iti ramanea aprins tot timpul.

bafta!
sb05mhn
QUOTE (sb05mhn @ Jul 13 2009, 08:39 PM) *
Eu de curand miam cumparat un espero din 97 .Toate is bune pana mam gandit sa testez ABS pt ca are asa ceva si eram si eu curios ce se va intampla , eu din cata am auzit ca atunci cand calci frana puternic masina se sgaltaie intrunfel ca sa nu blocheze rotile si masina sa fie controlabila da de unde asa ceva la espero meu am calcat frana zdravan si nimic rotile sau blocat am mers asa vreo 5 m pe frana .Martorul ABS din bord nici nu sa aprins .ce sa aiba????

franele imi tin boboc si mi se aprinde martoru ABS cand pun contactu da zic ca ABS nu merge si nu franele ca atunci cand franez puternic mi se blocheaza toate 4 rotile si din cate stiu ABS nu lasa asta sa se intample

[quote name='Diesel' date='Jul 13 2009, 09:03 PM' post='326693']
Martorul ABS trebuie sa se aprinda cand pui contactul, nu si cand intra in functiune.

In mod normal cand intra in functiune ABS-ul, trebuie sa vibreze pedala si sa se auda un carait/tzacanit al etrierelor care apasa placutele si apoi le elibereaza. Ar trebui sa rogi un prieten cu ABS pe masina sa vezi cum functioneaza pe un drum izolat cu putina aderenta.

E cazul sa o duci la service, cu franele nu e de gluma.
[/quot
la mine is bune franele da de ABS ii problema ca nusi face treaba adica sa nu lase sa se blocheze rotile cand pui frana zdravan
mike.omega
Mai functioneaza computerul ABS-ului? Ai placute cu senzori pt ABS?
sb05mhn
QUOTE (mike.omega @ Jul 15 2009, 02:23 PM) *
Mai functioneaza computerul ABS-ului? Ai placute cu senzori pt ABS?

Ma sincer chiar nu stiu ca eu de curand am cumparato
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.