Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina de maxim 3000 euro...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
daewoo_espero_turbo
As vrea sa vand espero pe care il am...sa zicem ca o sa iau vreo 2000euro pe el...mai pun 1000 si-mi iau altceva. Daca nu gasesc nimic klumea, o sa aman schimbarea masinii pana fac rost de mai mult bani...
Masina pe care as vrea s-o iau as vrea sa fie asa:

-Diesel...nu conteaza daca e turbo sau nu...
-maxim 2000cmc
-masina de firma...fara GM, coreene, chinezesti, romanesti, rusesti.....ma axez pe germane, japoneze...
-sa nu prezinte rugina,,,asa ca ar fi binevenita o masina cu tabla galvanizata....voi care cunoasteti masinile, stiti care are tabla galvanizata si care nu are...
-sa fie neaparat berlina, 4 usi...
-clasa compacta, sau medie...fara masini gen supernova, cutii de chibrit...
-masina fiabila, fara probleme tehnice (stiu ca nu aveti de unde stii daca masina X a fost intretinuta sau cati km are facuti....dar recomandati-mi un model fiabil in general)...
-Sa fie minim din 1995...mai veche nu vreau...

Deci, va rog, niste sugestii....sa vad daca se merita sa schimb masina asta sau nu...
NGZ
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Jul 8 2009, 09:33 PM) *
-masina de firma...fara GM, coreene, chinezesti, romanesti, rusesti.....ma axez pe germane, japoneze...

Deci, va rog, niste sugestii....sa vad daca se merita sa schimb masina asta sau nu...


Pai nu ne spuneai tu cat de bune sunt masinile coreene ? Ti-ai schimbat parerea ?
daewoo_espero_turbo
Sunt bune, da...n-am zis ca nu sunt bune....
La 3000 nu am ce coreanca calumea sa -mi iau...Hyundai-urile sunt urata la aspect exterior,....daewoo-urile la banii astia gasesc un alt espero, un cielo care nu prea imi place si e inferior lu espero, sau o nubira 1 care consuma mult...am specificat acolo sa fie Diesel...

Dintre coreene, daca ar fi sa aleg, as alege tot Daewoo....insa un Lacetti sedan, o Tosca, Evanda....

Dar dupa cum vezi, daewoo la 3000 euro diesel nu gasesti...asa ca...

Hai sa continuam...
NGZ
daewoo_espero o sa te contrazic. Masinile coreene nu pica la 100 000 km, sau cel putin nu cele pe care le-am condus eu. Am avut la serviciu un Cielo care, desi a fost condus de o multime de persoane, a ajuns la 350000 km fara vreo reparatie majora. Acelasi lucru iti pot spune despre un Tico. Eu l-am vandut la 80 000 km unui prieten, acum a ajuns la 210000 km si functioneaza in continuare foarte bine. Atat Tico cat si Cielo au fost fabricate in Coreea.
La cate conditii pui cred ca ar trebui sa cauti masina de 30000 nu de 3000 Euro.
daewoo_espero_turbo
Dupa cum vezi, am sters chestia cu "pica la 100.000"...
Chiar imi trebuie 30.000 euro pentru o berlina germana din 95, diesel? banned.gif

Ok,,,tu ce imi recomanzi la banii astia?
NGZ
Nu prea cred ca gasesti ceva care sa arate bine, sa functioneze super si fie si de marca la 3000.
Eu nu prea sunt adeptul masinii la mana a doua.
Revenind la subiect, cred ca ai putea cumpara Ford Fiesta, Citroen C3, Polo... si altele din clasa asta. E posibil sa nu prea cunosc preturile la second, dar cam asta ar fi orientarea mea.

air_wolf
desi nu-s fan germane, eu cred ca un merc 200E sau un golf ori un polo se incadreaza. sint masini ok. dar depinde de cit mergi in oras cu ea. eu inclin spre un polo 1.9D din 2000
daewoo_espero_turbo
Un Mondeo modelul 2, desi e pe benzina, ar merita? Ma gandesc pe urma la un Gpl.....dar e buna masina? E fiabila, sau cam cad piese de pe ea? Motoarele de pe Mondeo cam cate sute de mii rezista ?
Tabla e galvanizata la modelul asta?
Astept info despre modelul asta...
Ms frumos...
daewoo_espero_turbo
M-am uitat pe link-urile alea si am vazut asa :

-Matiz-uri
- Tico
- Opel Astra hatchback
- Opel Vectra A
- Daewoo Cielo
- Dacia Supernova

sa tragem o linie---------------------------------------------

Voi chiar va ganditi ca o sa vand o masina in 3 volume, confortabila, cu toate dotarile care-i trebuie, cu Ac, etc...pentru vreuna din cele de mai sus?! Daca as face asa ceva, inseamna ca or sunt tampit rau ori n-am ce face... smile.gif

Eu ma gandeam la :
- Ford Mondeo
- Vw Vento

Cam atat deocamdata...v-as ruga sa-mi dati si mie niste info despre aceste 2 masini....fiabilitate, intretinere, costuri piese si service, etc......si m-ar interesa foarte mult sa stiu daca vreuna din aceste 2 masini are TABLA GALVANIZATA.....in masura in care stiti, va rog mult sa ma ajutati si pe mine. thumbsup.gif
klm
Topicurile alea exista pentru ca altcineva si-a pus aceeasi intrebare pe care o propui tu si i s-au dat raspunsurile pe care le-ai gasit; desi unele din sugestiile respective sunt vechi nu se justifica deschiderea unui nou topic pe un subiect existent in 3 locuri (am ales doar ariile neutre pentru ca mai sunt vreo 2-3 in care se vorbeste tot despre masini de 3000 euro in arii dedicate unei marci) deci daca vrei alte raspunsuri alege unul din topicele respective si pune intrebarea.
NGZ
Daewoo-espero trebuie sa intelegi ca la 3000 Euro nu poti sa-ti cumperi Q7 si nici X6.
Si mai trebuie sa accepti (desi pare imposibil) ca pana si Espero este este supus uzurii fizice si morale. Asta e. Trebuie sa te resemnezi. Oricum masina mai buna n-o sa se mai faca.
daewoo_espero_turbo
Din topicurile alea am tras concluzia ca la 3000euro pot sa-mi iau o dacia supernova, un tico, matiz,cielo, opel astra, etc...
Dar astea nu sunt uzate moral si fizic???
Deci, din ce am inteles aici, nu am ce sa aleg la banii astia...

Eu v-am intrebat de mondeo si vento, daca sunt bune si merita cumparate...si vad ca primesc raspunsuri la alte intrebari pe care nu le-am pus...

Poate careva de aici sa-mi spuna ceva referitor la mondeo modelul 1 sau 2 ,,,sau ceva despre vw vento? rolleyes.gif
admin
Uite ce am gasit eu la 3750 euro..e un BMW 325 din 91, 2.5, 198 CP....270.000 km ..merita?

Click to view attachment
klm
Nu, masina aia nu e inmatriculata, probabil ca e non-euro, taxa de poluare: 15k non-euro, 5k e1, cu noroc 2500k e2, alba si mai mult ca sigur are mult peste numarul ala de km; costurile finale le calculezi singur.
Daca vrei BMW am un cunoscut care iti pune cheile in mana pentru 4k euro: inmatriculata, 1995, 1.8 benzina, bucsaraia+telescoape schimbate in urma cu 2-3k km.
daewoo_espero_turbo
Daca merge bine, normal ca merita...desi mi se pare ca ai cautat-o cam mult...
La banii astia iti iei un seria 3 ceva mai nou de '91 ...

La design nu stiu daca o sa apara vreodata o Dacia care sa intreaca acest BMW din '91, in caz ca faci din nou referire la extraordinarul Logan...
Desi are atatia km facuti, cand intri in ea, simti ca intri intr-o masina adevarata..nu intr-un cheap car asemeni Logan...
Dupa cum am mai zis...nu vreau masina noua si ieftina... vreau un second fiabil, de calitate...la 3000euro ...german sau japonez...

Din nou, va cer parerea cu privire la Mondeo sau Vento...

QUOTE (klm @ Jul 9 2009, 02:53 PM) *
Nu, masina aia nu e inmatriculata, probabil ca e non-euro, taxa de poluare: 15k non-euro, 5k e1, cu noroc 2500k e2, alba si mai mult ca sigur are mult peste numarul ala de km; costurile finale le calculezi singur.
Daca vrei BMW am un cunoscut care iti pune cheile in mana pentru 4k euro: inmatriculata, 1995, 1.8 benzina, bucsaraia+telescoape schimbate in urma cu 2-3k km.


Da un zoom la poza aia, si uita-te la numar...e inmatriculata...
Nu am 4000 de euro...am spus de 3000 ..ziceam ca iau pe espero 2000 si mai puneam 1000 ...mai mult nu am de unde sa fac rost...
admin
QUOTE (klm @ Jul 9 2009, 04:53 PM) *
Nu, masina aia nu e inmatriculata, probabil ca e non-euro, taxa de poluare: 15k non-euro, 5k e1, cu noroc 2500k e2, alba si mai mult ca sigur are mult peste numarul ala de km; costurile finale le calculezi singur.
Daca vrei BMW am un cunoscut care iti pune cheile in mana pentru 4k euro: inmatriculata, 1995, 1.8 benzina, bucsaraia+telescoape schimbate in urma cu 2-3k km.



E inmatriculata, imi place ca e alba si are aproape 200 cai:) Inca nu m-am hotarat, dar daca e sa-mi iau ceva clar va fi un BMW de genul ala.

klm
CITAT(admin @ Jul 9 2009, 05:26 PM) *
E inmatriculata

Greseala mea, pe monitorul de la munca nu am observat bine culoarea asa ca am presupus ca e rosie.
Masina aia merita maxim 2500-3000 euro (daca n-ai ce face cu banii); chiar de iti place ca e alba, culoarea face sa-i scada valoarea.
Daca vrei BMW de ce nu
daewoo_espero_turbo
Faza e ca nu prea m-as baga la bmw pentru ca am inteles ca sunt cam calarite si forjate. Cu BMW-uri d-astea, mai ales seria 3, nu am vazut pe nimeni sa mearga frumos cu ele...numai demaraje, liniute, si alte chestii....
Dupa cum am mai zis, ma intereseaza info referitoare la vw vento si ford mondeo, deocamdata smile.gif


QUOTE (admin @ Jul 9 2009, 03:26 PM) *
E inmatriculata, imi place ca e alba si are aproape 200 cai:) Inca nu m-am hotarat, dar daca e sa-mi iau ceva clar va fi un BMW de genul ala.


Vrei sa-ti iei alta masina? Gata, te-ai convins de Logan? tongue.gif Sau e genul de mesaj ironic?
Daca stau si ma gandesc, as putea sa-mi iau Logan la 3000....sunt destule la banii astia....dar nu vreau sa vad asa ceva in curte la mine biggrin.gif
air_wolf
daewoo_espero_turbo, fara sa te jignesc, n-ai cautat cum trebuie. gasesti multa masini bune in 3000EUR. da, poate nu gasesti bmw neforjat, dar din cite am inteles nici nu vrei bmw. dar gaseti toyota corolla sau carina, gasesti polo din 2000. vento fara probleme...
daewoo_espero_turbo
QUOTE (air_wolf @ Jul 9 2009, 03:49 PM) *
daewoo_espero_turbo, fara sa te jignesc, n-ai cautat cum trebuie. gasesti multa masini bune in 3000EUR. da, poate nu gasesti bmw neforjat, dar din cite am inteles nici nu vrei bmw. dar gaseti toyota corolla sau carina, gasesti polo din 2000. vento fara probleme...


M-ar interesa Vento ..dar am vazut ca la banii astia are cam peste 200.000km facuti...
Deci daca are atatia km facuti, mai merge sau e praf? La tabla cum sta, e galvanizata?

Toyotele alea au tabla galvanizata? Motoarele sunt bune nu?
air_wolf
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Jul 9 2009, 05:52 PM) *
QUOTE (air_wolf @ Jul 9 2009, 03:49 PM) *
daewoo_espero_turbo, fara sa te jignesc, n-ai cautat cum trebuie. gasesti multa masini bune in 3000EUR. da, poate nu gasesti bmw neforjat, dar din cite am inteles nici nu vrei bmw. dar gaseti toyota corolla sau carina, gasesti polo din 2000. vento fara probleme...


M-ar interesa Vento ..dar am vazut ca la banii astia are cam peste 200.000km facuti...
Deci daca are atatia km facuti, mai merge sau e praf? La tabla cum sta, e galvanizata?

Toyotele alea au tabla galvanizata? Motoarele sunt bune nu?


motoarele sint ok, si la vento si la toyota, conditia e sa fi fost schimbat uleiul la timp. oricum, la km astia trebuie sa schimbi absolut toate uleiurile si distributia si bucsele si cam tot ce poate sa pice.
la tabla trebuie sa le vezi. daca a fost lovita, degeaba are tabla galvanizata pentru ca in romania nu se respecta toate procesele tinichigeriei. eu unul nu mi-as lua nemtesti pentru ca sint cele mai cirpacite masini. as merge pe ceva japonez sau koreean. sau pe masini relativ noi. deja 1995 sint 14 ani, 200 sint doar 9. multe nemtesti au km tras in jos cu sutele de mii. celelalte nu facea obiectul samsarilor, cel putin pina acum 2 ani, asa ca sint sanse mai ari ca nr. de km sa fie reali la o kia de ex, fata de un vw.
daewoo_espero_turbo
revin cu un nou top ... ce se merita dintre astea :

- vw vento 1.8 90cp benzina din '93-'95
- bmw seria 3 benzina 1.6/1.8 din 92-95
- audi b4 2.0L benzina din 92-95



Ce ziceti? care e mai tare? care e mai buna?
Otto73
BMW ar fi prima apoi Audi si ultima ar fi VW-ul.
Otto73
Ti-as recomanda sa te uiti si la o Toyota Celica.
Cumpar-o neinscrisa si inmatriculeaz-o tu.
air_wolf
eu n-as lua nici una daca e s-o iau de aici. bmw-ul e alergat si cine stie ce va trebui sa schimbi la el. vw vento e depasit si in mod cert vei avea probleme la pompa de injectie. audi B4 e o masina ok, dar sigur va trebui sa schimbi arcuri/amortizoare.
simpson
un Megane 1 pe benzina. Nu tre sa schimbi nimic. E euro 3 si are 4 stele la NCAP.
James Kilowatt
Pompa de injectie la un benzinar gen Vento n-ar fi o problema. Costa destul de putin, daca nu cumva sunt gangsteri aia care le vand. In principiu e sub 100€, poate mai putin.
daewoo_espero_turbo
Simpson, am inteles ca Renault-urile sunt cam slabe la fiabilitate.
Chiar pe forumul asta am citit ca Renault-urile cam au probleme in general si ca au materiale de calitate cam indoielnica...

Acum, chiar asa e? Nu prea stiu ce sa zic, ca nu cunosc...
daewoo_espero_turbo
Scuze pt postul dublu, dar am vazut niste Vento, au niste lufturi la usi, sunt varza.
Deci prefer ceva mai nou putin.

Ce ziceti de o Laguna 1? E mai buna ca un Megane 1 ?
Astept pareri...
Otto73
Nu-ti lua Renault.
O sa regreti.
Mai bine mai aduna ceva banuti si i-ati ceva mai scump si nou
klm
Comparativ cu alte marci o sa descoperi niste costuri de intretinere destul de ridicate in cazul Renault-ului; nu zic ca sunt masini proaste ci doar ca o sa te coste mai mult sa schimbi o pompita la un Megane decat la un Vento (care nu zic ca e bun); daca ar fi sa aleg intre cele puse de tine as alege BMW: cu inca 1-1500 eur o pui la punct si ai o masina excelenta, daca ar fi sa ma pricep cat de cat la "surubareala" as cauta un BMW E30.
simpson
Daca iti iei Megane 1 sau Laguna 1 benzina nu o sa regreti. Vento nu are ce cauta in aceasta comparatie fiind o masina mult mai veche. Daca insa te intereseaza o comparatie intre BMW e36 si Renault mai nou atunci BMW e castigator clar.Construita durabil si cu materiale care arata bine in timp. In ce priveste pretul mare de intretinere la Renault, nu e adevarat !. In primul rand gasesti piese de la dezmembrari daca ai nevoie, iar in al doilea rand, Megane 1 imparte multe piese cu Logan. Nu inseamna ca iti iei piese de calitate "Dacia", ci doar ca daca te uiti la bani, ai de unde alege (de la piese Dacia - la piese Bosch). Cunosc si Megane si Pisicuta si dintre cele 2, PISICUTA !
daewoo_espero_turbo
As vrea o masina pe care sau dau vreo 3000 si sa nu mai bag alte cateva mii in ea biggrin.gif
Deci, Megane-ul 1 nu prea ma atrage.
Laguna 1 imi place ca e mai mare, mai comfi asa. Merita? Am vazut ca au motoare de 1.6, 1.8 si 2.0 benzina. Consuma mult astea? Care e mai bun dintre motoarele astea? E mai rezistenta ca un Megane 1 o Laguna 1? Caroseria la Laguna 1 e galvanizata?

Vreau info despre masina asta biggrin.gif
simpson
io din cate stiu, sunt masini deosebit de robuste. (daca se strica ceva poti repara in spatele blocului fara bani - nu ma refer la motor sau tren de rulare). Ca si rezistenta a trenului de rulare masina cred ca e tanc,dar asta trebuie sa vorbesti cu cine are asa ceva http://www.reno.ro/index.php?showforum=129 scuze pt link de pe alt forum... Ca motor, eu cunosc 1.6 16v de pe Megane, Logan Prestij. E motor turbat motoru asta, trage frumos, consuma cam 10-12 pe Laguna in oras si cam 6-7 afara. Masina e confortabila si incapatoare. Pt restul de detalii, citeste pe forumuri dedicate wink.gif Spor !

PS. De ce nu vrei pisica?
22nst
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 28 2009, 06:10 PM) *
Caroseria la Laguna 1 e galvanizata?


Prietene, tu esti sanatos la cap?
Ai 99999 topicuri in care tot intrebi daca au masinile tabla galvanizata... termina ca esti stresant rau de tot!!!
daewoo_espero_turbo
22nst, mai usor cu jignirile ca scot sabia de samurai biggrin.gif

Lasand gluma la o parte, am avut un Fiat in familie la care isi facuse cuib peste tot rugina, si cu alte cuvinte, urasc rugina!
E ceva aiurea daca am pus, printre altele, si intrebarea aia despre tabla galvanizata?
Sper sa nu fi alergic la cuvantul asta unsure.gif

Simpson, chiar tu ai zis ca in pisicuta mai trebuie bagati 1500 euro smile.gif) , stiu ca asemenea masini sunt forjate la maxim.
Iar intretinerea am inteles ca te omoara sad.gif .

Otto73
Daca esti multumit de masina pe care o ai de ce vrei sa-ti iei altceva tot din anii aia.
Parerea mea e sa mai aduni ceva bani si sa-ti iei ceva mai nou si bun.
Ce spui de un chevrolet camaro 2SS cu motor de 6.2l si 426cai si daca-l il supraalimentezi scoti lejer peste 700cai. banned.gif
Lasand gluma deoparte, eu zic sa mai adunci ceva bani si sa-ti iei ceva mai nou preferabil BMW, mercedes sau audi.
air_wolf
QUOTE (Otto73 @ Oct 29 2009, 04:36 AM) *
Ce spui de un chevrolet camaro 2SS cu motor de 6.2l si 426cai si daca-l il supraalimentezi scoti lejer peste 700cai. banned.gif


mai nou gripa porcina provoaca vise erotice! iata dovada! 36182451.gif

@daewoo_espero_turbo: laguna 1 a fost super masina la vremea ei si pentru vreo 60.000km. dupa insa... mai bine uiti.

fiat am avut si eu si tabla era galvanizata.

legat de bmw, depinde ce intelegi prin "te omoara". singura cheste care trebuie schimbata des e flansa de cardan, daca ai cu mult mai multi cai decit scrie in talon. in rest nu-mi aduc aminte sa fi schimbat ceva la bmw. a, e mi bine sa iei motor mare, chiar daca e alergat are sanse de supravietuire indelungata. oricum o sa consume mai putin decit espero.
cauciucuri, ulei, placute si amortizoare: cit dai atita face si e valabil la orice masina. daca cineva incepe sa se intrebe cit costa astea, pot spune ca nu-si cauta masina ci se uita dupa un cotet.
klm
Nu va mai speriati de intretinerea BMW, de ex pentru X3 poate costa cam cat pentru un Logan.
simpson
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 29 2009, 05:01 AM) *
22nst, mai usor cu jignirile ca scot sabia de samurai biggrin.gif

Lasand gluma la o parte, am avut un Fiat in familie la care isi facuse cuib peste tot rugina, si cu alte cuvinte, urasc rugina!
E ceva aiurea daca am pus, printre altele, si intrebarea aia despre tabla galvanizata?
Sper sa nu fi alergic la cuvantul asta unsure.gif

Simpson, chiar tu ai zis ca in pisicuta mai trebuie bagati 1500 euro smile.gif) , stiu ca asemenea masini sunt forjate la maxim.
Iar intretinerea am inteles ca te omoara sad.gif .


Pt faza cu bagatu banilor in pisicute o fi adevarat dar nu despre masini. Si oricum,nu eu am zis asta.
Pt faza cu bmw-urile forjate la maxim as face 2 observatii:
1.Sa vezi cum "forjez" eu masina mea care nu e bmw si sa vezi ce bine se simte !
2.Pun pariu ca Espero-ul tau e mai forjat decat marea majoritate a bmw-urilor din germania
mihaimilk
Totusi, de ce vrei sa schimbi masina? In bugetul asta nu-ti poti permite sa ai atatea nazuri. Daca ti-ai fi luat masina fara sa ai deja una, ar mai merge. Dar vrei sa dai espero cu 2000, mai pui 1000, si iei una de 3000? Poti lua teapa mare cat incape, mai ales daca masina actuala nu-ti face mari probleme.

La masini de varsta astora dupa care te uiti, tabla galvanizata e cea mai mica problema care poate aparea... Iti cade motorul dupa 100km de exemplu tongue.gif

Te stii la chestii mecanice?
daewoo_espero_turbo
Stiu pe cineva care are un seria 5 model '90 si toata ziua ii scartaie rotile, se da cu frana de mana pe acolo, si acul turometrului de multe ori urca si pe zona rosie...
Stiu cum e cu BMW-urile in general smile.gif))
Numai amatorii de senzatii tari isi cumpara BMW... si dau in ele de le sar capacele.

Daca sunt asa bune BMW-urile pisicuta (ma refer la starea in care se afla masinile astea in momentul vanzarii ...), de ce au preturi asemanatoare cu un Megane 1, o Laguna 1, sau mai stiu eu ce? smile.gif)

Daca as stii ca nu sunt asa forjate si manarite in toate felurile posibile BMW-urile in general, normal ca BMW as vrea...

P.S. Legat de samsari si manarii : Un var de-al meu si-a luat un Tipo din targ de la vitan acu' ceva timp, si pe drum spre casa, a ramas cu ea in drum. Nu stiu cum a fost facuta treaba, dar se pare ca motorul era crapat. S-a rezolvat prin inlocuirea motorului...

Simpson, sigur Espero-ul meu e super forjat, ca Espero in general e considerat un fel de Porsche cu alt badge smile.gif))
klm
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Oct 29 2009, 11:29 PM) *
Daca sunt asa bune BMW-urile pisicuta (ma refer la starea in care se afla masinile astea in momentul vanzarii ...), de ce au preturi asemanatoare cu un Megane 1, o Laguna 1, sau mai stiu eu ce? smile.gif )

Pentru ca BMW E30 "si-a incheiat cariera" in 1994 in timp ce Megane1, Laguna1 sau mai stii tu ce abia si-o incepeau?
Si eu stiu pe cineva care are o ruda prieten cu fratele lu' tatal unei amice de-ale unei matuse a unchiului bunicii mele care are o masina electrica de prin 1700 ce merge perfect cu carbuni, da' e bogat si a avut bani s-o intretina.
simpson
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Oct 30 2009, 12:29 AM) *
Simpson, sigur Espero-ul meu e super forjat, ca Espero in general e considerat un fel de Porsche cu alt badge smile.gif))


Fals (din nou). Espero-ul tau e forjat pt ca :
1.Circula de vreo 15 ani prin Romanica.
2.Probabil ca a carat caramizi ,cartofi, scari de zugravi, butelii de oxigen.Caci romanu nu are mai multe masini,asa ca isi face treaba cu aia pe care o are.
3.Pt ca are un motor relativ mic si a fost urcata des in forja maxima pt a umili vreun casier de banca cu vreun model SDI de la grupul VW.
4.Pt ca nu are un motor mare/puternic -gen Porsche- ce nu necesita solicitari majore pentru performantele cerute in 99% din cazuri.
5.Pt ca nu e construita ca sa duca 200 de mii de km si sa arate si sa se simta inca de parca ar fi noua cum sunt construite masinile premium.
6.Pt ca diferenta dintre un BMW si un Espero este ca desi de la ambele soliciti performante maxime, pe Espero se cheama ca il "forjezi" iar pe BMW il "exploatezi"

Problema mea este ca tu iti vei lua un BMW 316 la mana cinspea si te vei astepta sa scoata jar si sa nu inghita bani.

Asculta ce se vorbeste aici si incearca sa intelegi cum sta treaba in lumea mare si reala ce inconjoara lumea aia mica a verilor si a pietei Vitan.

Din punctul meu de vedere nu se va ajunge nicaieri cu acest topic,asa ca asta este ultimul meu post de aici.

O zi buna !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.