Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Roti umflate cu azot ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
ing_catalinul
aveo 1.4 platinum

A pus cineva AZOT in pneuri la Aveo ? si nu numai ?
Cum se comporta masina ?

Ma *bate* gandul sa apelez la aceasta varianta cu azot, caci multi zic ca iti ofera foarte multe avantaje.... ca nu se incing cauciucurile, deci, riscul unei explozii in anotimpul fierbinte e mai mic....., azotul mentine temperatura la rulare, undeva la 30-40 grade, daca exisa pori in anvelopa, azotul nu iese ca si aerul obisnuit...

Astept pareri si povesti....

multzam frumos
NGZ
E poveste. Gandeste-te ca 70-80% din aer este azot. Asa ca daca bagi aer in pneuri e cam acelasi lucru.

Mi-a zis cineva ca heliul ar fi perfect pentru cauciucuri. Heliul find foarte usor, face ca roata sa pluteasca pe deasupra gropilor. O sa te tina amortizoarele 100 de ani. Sau nu...
Cipp
Corect! Si mai spune-i ca rotile de avion se umfla NUMAI cu azot, din cauza ca aia 10-15% oxigen fac ca la aterizare pneurile sa se dilate si sa faca BUM! Nu i-o fi costand mai putin sa umfle ditai rotile cu aer curat?

La fel, in interiorul rotilor umflate cu oxigen, se pare ca umiditatea e destul de mare, ceea ce poate provoca uzura prematura a scheletului anvelopei.

Eu am azot in pneuri si sunt pentru!
NGZ
Eu nu cred ca umiditatea ar fi cea care pune probleme. Eventual ar putea fi considerata periculoasa agresivitatea chimica a oxigenului care este mult mai mare decat cea a azotului.
In rest nu vad diferente, pentru ca si azotul se incalzeste, se dilata... ca orice alt gaz.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.