Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pat supraetajat
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > De-ale casei
air_wolf
dupa cum spuneam, am terminat parchetul, urmeaza mobila. fi-mea vrea pat "cu etaj", asa ca m-am pus pe cautat. preturi intre 500 si 2000 de lei. n-ar fi problema pretului, dar partea proasta e ca ideile bune sint raspindite in mai multe produse.
asa ca ma apuc sa-i fac unul... sau cel putin incerc.
prima dilema: metal sau lemn?
a doua dilema: aluminiu sau fier? sau ce esenta de lemn? sau combinatie, lemn cu metal? ea nu are preferinte tehnice sau de material...

stiu clar 1 chestie: va avea scara curbata.
mike.omega
Si cum ii faci tu scara aia curbata? smile.gif
Eu zic sa faci un schelet din metal pe care sa-l imbraci in lemn pe cat posibil wink.gif

Stiu ca nu te-am lamurit dar am sa o incerc sa o fac mai tarziu
20krpm
weekendul asta l-am gasit: http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/10123996. nu are scara curbata (banui ca vrea din aia cum au palatele si salile de bal, de pe care coboara cucoanele etalindu-si rochiile), dar poti sa ii faci una. sau sa iei o scara dreapta si sa i-o curbezi wink.gif

acuma daca tot te-ai apucat, asteptam cu nerabdare momentul in care nevasta-ta o sa vina din nou cu eterna intrebare "da robinetu la bucatarie cind il repari", si topicul corespunzator "baterie chiuveta bucatarie" (sau mai rau, "help! inundatie majora") smile.gif
air_wolf
QUOTE (20krpm @ Jul 6 2009, 09:43 PM) *
weekendul asta l-am gasit: http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/10123996. nu are scara curbata (banui ca vrea din aia cum au palatele si salile de bal, de pe care coboara cucoanele etalindu-si rochiile), dar poti sa ii faci una. sau sa iei o scara dreapta si sa i-o curbezi wink.gif

acuma daca tot te-ai apucat, asteptam cu nerabdare momentul in care nevasta-ta o sa vina din nou cu eterna intrebare "da robinetu la bucatarie cind il repari", si topicul corespunzator "baterie chiuveta bucatarie" (sau mai rau, "help! inundatie majora") smile.gif


e bine ca ai descoperit ikea. e si mai bine ca in tara care a inventat DIY mai sint unii care cred ca asa ceva e inutil smile.gif btw, instalatia de la bucatarie este opera mea.

banui extrem de prost, dar mi-ai dat idee cu care fi-mea este de acord: facem si tobogan la pat biggrin.gif asa ca patul va fi la inaltime, ca sa incapa si toboganul. si am renuntat la scara aia si facem un cu spatiu de depozitare sub ea biggrin.gif

@mike: interesanta ideea, dar daca fac un cadrul e metal, e ca si cum as avea patul. nici foart greu nu vreau sa-l fac. e important sa aibe spatiu e depozitare sub el, pe o latura, si biblioteca pe alta latura. o sa incerc sa fac o schita cu ce vrea fi-mea.
mike.omega
E o idee facuta inainte sa posteze Air smile.gif
adrian_flavius
Model simplu...poti modifica proiectul plecand de la poza...materialul este lemn masiv, de rasinoase, uscat artificial, imbinarile sunt in cepuri simple+suruburi, pe ici-pe colo...personal, as ingrosa un pic stalpii, si i-as face dintr-o singura bucata, de sus pana jos...ca si recomandare: foloseste lemn masiv, eventual in combinatie cu metal, dar nu folosi PAL...nu are aceeasi "caldura"...
air_wolf
da, am vazut modelul prin titan. voi merge pe lemn masiv, inclusiv pentru rafturile bibliotecii si dulapul de haine. am fost la un prieten care se ocupa cu pal-ul si nu mi-a placut nimic din ce mi-a aratat. in plus, fi-mea si-a exprimat dorinta de a-l picta, asa ca pe lemn si cu lac pe deasupra o sa fie ok. smile.gif
adrian_flavius
Inca o sursa de inspiratie...spor la "facut rumegus"... laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.