Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Nürburgring 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana

numar de tururi: 60
lungimea circuitului: 5.148 km
record: 1:29.468 - M. Schumacher (2004)

castigatori precedenti:
2007 - Fernando Alonso (McLaren)
2006 - Michael Schumacher (Ferrari)
2005 - Fernando Alonso (Renault)
2004 - Michael Schumacher (Ferrari)



programul etapei:
-vineri - 10 iulie
antrenamente 1 11:00-12:30
antrenamente 2 15.00-16:30
-sambata - 11 iulie
antrenamente 3 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
-duminica - 12 iulie
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 8 - 6 pct pentru castigatorul cursei, 3 pct pentru oricare alt pilot ce a terminat pe locul indicat,
1 pct pentru fiecare pilot ce termina cursa in primii 8
- pole position - 1 pct
- fastest lap - 1 pct
- finish - 1 pct
- intrebari - 3 pct fiecare
q1 (20krpm): cite masini vor termina in leading lap?
q2 (azazel): va reusi vreunul din pilotii ce au actualmente mai putin de 5 puncte in clasamentul general sa se claseze la finalul cursei in primii opt (sa puncteze)?
q3 (roadempire): de cate ori va intra safetycar-ul in pista?
20krpm
daca ma citezi primul, o sa incep eu cu intrebarea: cite masini vor termina in leading lap? (adica vor termina fara sa fie depasite cu un tur sau mai multe de invingator.)
AZAZEL
intrebarea mea suna asa:
va reusi vreunul din pilotii ce au actualmente mai putin de 5 puncte in clasamentul general sa se claseze la finalul cursei in primii opt (sa puncteze) ?

acesti piloti cu punctele aferente si echipa pt care concureaza sunt urmatorii:

Heikki Kovalainen / McLaren-Mercedes / 4
Sebastien Buemi / STR-Ferrari / 3
Robert Kubica / BMW Sauber / 2
Sebastien Bourdais / STR-Ferrari / 2
Giancarlo Fisichella / Force India-Mercedes / 0
Adrian Sutil / Force India-Mercedes / 0
Nelsinho Piquet / Renault / 0
Kazuki Nakajima / Williams-Toyota / 0
Oana
deci raspunsurile sa fie da/nu?

roadempire
, hai cu intrebarea...
AZAZEL
la mine se raspunde cu da sau nu.

nu imteleg care ar fi problema daca la 20krpm se raspunde cu o cifra !!!
Oana
dar ce te face sa crezi ca e vreo problema? intreb doar ca sa fie clar, sa nu ne trezim iar cu tot felul de incurcaturi.
AZAZEL
roadempire,
vino bre cu intrebarea ca saptamana asta pun pronosticul inca de vineri.
mai grav este ca s-ar putea sa nu vad cursa.
roadempire
ok ! sorry de intarziere,intrebarea suna in felul urmator: de cate ori va intra safetycar-ul in pista?!
AZAZEL
1 webber
2 vettel
3 button
4 barichello
5 hamilton
6 raikkonen
7 trulli
8 massa

pole vettel
fastest webber
termina 16

Q 20krpm : 11
Q de la mine : nu
Q roadempire : 1
9er
1. Vettel
2. Webber
3. Button
4. Massa
5. Barrichello
6. Raikkonen
7. Trulli
8. Rosberg

Pole: Vettel
Fastest: Vettel
Finish: 17

Q-20krpm - 10
Q-Azazel - nu
Q-Roadempire - 0
20krpm
ma uit acum la comentariile despre cursa de acum 3 saptamini. imediat dupa start heidfeld si-a lovit aripa din fata a masinii. echipa l-a chemat sa intre sa schimbe botul si el n-a vrut. in 20 de ture a pierdut 30 de secunde fata de fisichela, si a jucat numai aparare. sper sa aba cineva grija de chestia asta, ca io unul m-am saturat de el. what a dork.

pentru weekendul asta tot red bull arata cel bine. vettel joaca acasa, si pare sa profite din plin de avantaj. incep sa regret ce am spus acum vreo 2 luni de zile, ca are sanse bune sa termine campionatul pe locul 2. oh well. mclaren?... or fi reusit sa rezolve ceva cu masina? si-au pus kers-u weekendu asta, dar parca-s in bancu ala cu baba, "pune-ti proteza si musca-ma"...

1. VET
2. BUT
3. WEB
4. MAS
5. GLO
6. HAM
7. TRU
8. KUB
pole: VET
fast: VET
finish: 17
intrebarile:
a mea: 10
a lu azazel: poate kovalainen, as fi zis raikkonen daca avea mai putin de 5 puncte, dar pentru ca are mai mult de 5 nu cred ca o sa strofoce, i-s suficiente pina la sfirsitul campionatului; raspunsul e in cele din urma "nu" smile.gif
a lu roadempire: n-o sa fie pace cars
Oana
daca toata lumea merge pe mana red bull, eu o sa-mi incerc norocul cu brawn gp...

1 button
2 vettel
3 massa
4 alonso
5 webber
6 trulli
7 rosberg
8 raikkonen

pole - vettel
fast - button
finish - 17

q1 - 9
q2 - da
q3 - 1
DRAGOS
1.vettel
2.button
3.webber
4.barichello
5.massa
6.hamilton
7.rosberg
8.alonso

pole: vettel
fast lap: button
finish: 18
Q1:9
Q2:da
Q3:1
roadempire

1 vettel
2 weber
3 barichello
4 trulli
5 button
6 massa
7 rosberg
8 raikkonen

pole - vettel
fast - vettel
finish - 17

q1 - 9
q2 - da
q3 - 1
klm
1. Vettel
2. Button
3. Raikkonen
4. Webber
5. Hamilton
6. Barichelo
7. Trulli
8. Alonso

polle: Vettel
fl: Button
termina: 15

i1: 5
i2: nu
i3: 1
AZAZEL
pana la urma tinand cont de greutatea masinilor, webber si-a distrus toti adversarii in calificari.
AZAZEL
pana la urma poate si pt ceilalti participanti la acest concurs niste lucruri au devenit clare:
1. brawn gp nu vor fi niciodata rapide atunci cand in weekend este vreme racoroasa(probleme cu incalzirea anvelopelor)
2. brawn gp nu sunt rapide pe circuitele unde exista viraje abordate la viteze mari(nu are legatura cu viteza medie a unui tur de circuit)
3. cand cele doua de mai sus se cumuleaza, brown sunt execrabile
4. webber este la fel de rapid ca si pilotii f bine titrati iar diferenta intre a castiga si a pierde o cursa rareori o face pilotul ci este la indemana masinii
5. vettel nu este atat de rapid cum s-ar crede atat timp cat cineva considerat ordinar(si de catre cei ce isi castiga existenta vorbind despre f1) i-o trage atunci cand vrea el atunci cand alti factori externi nu-l opresc(webber ar fi castigat si in marea britanie si ar fi strans numeroase puncte si in bahrein-vezi calificarile din cele doua etape)

pana la urma cum este klm si 20krpm? webber e de locurile 5 si 6 cum spuneati voi acum ceva vreme in urma?
20krpm
eu te las sa-ti savurezi momentul de glorie linistit. dupa vreo citeva incercari, ba cu rosberg, ba cu heidfeld, parca si cu altii dar nu te-am bagat in seama, ai si tu ocazia sa te lauzi ca ai ghicit un sofer care ne-ai zis tu la toti ca o sa cistige. jos palaria, poti sa faci "naaaa, ma, nah" pe buna dreptate. acum, ca palmaresul lui webber a ajuns la 1 curse cistigate, ii doresc mult succes. il consider un sofer bun, foarte bun, dar nu are spark asa cum au vettel, alonso, si hamilton. la virsta lui spark-ul s-a dus, si sofer de formula 1 e un job de zi cu zi - un job al naibii de bine rasplatit insa.

acuma nu-mi ramine decit sa astept cu inima la gura sa cistige red bull pe circuitul din budapesta, si sa spun - si mai ales lu azazel tongue.gif - "v-am zis io? v-am zis io? sint cei mai buni pe circuite scurte." iar daca o sa cistige vettel, o sa ma apuc sa caut post-ul meu de acum doi ani si ceva, dupa cursa de la indianapolis, unde va povesteam despre pustiulica ala care era in prima lui cursa, si care ii rupea picioarele mecanicului cu cricul din fata la fiecare pit stop, ca nu stia sa opreasca. but boy he was fast.

dupa mine cea mai buna cursa azi a avut-o nu webber (ar fi fost aproape, daca n-ar fi fost cascat la start), ci alonso. alonso e omul diverselor culori dupa mine. excelent sofer, excelenta pofta de joc, mizerabil caracter. but hey, si senna mi-a placut, iar chestii mizerabile am suportat si la schumacher, si la sfirsitul zilei vreau ca la un sofer sa ma intereseze ce a facut pe circuit, nu ce a zis pe margine.
klm
CITAT(AZAZEL @ Jul 12 2009, 05:06 PM) *
pana la urma cum este klm si 20krpm? webber e de locurile 5 si 6 cum spuneati voi acum ceva vreme in urma?

5, 6 cu indulgenta, valoarea lui Webber (ca pilot) e mult mai jos.
CITAT(20krpm @ Jul 13 2009, 12:20 AM) *
dupa mine cea mai buna cursa azi a avut-o nu webber (ar fi fost aproape, daca n-ar fi fost cascat la start), ci alonso. alonso e omul diverselor culori dupa mine. excelent sofer, excelenta pofta de joc, mizerabil caracter. but hey, si senna mi-a placut, iar chestii mizerabile am suportat si la schumacher, si la sfirsitul zilei vreau ca la un sofer sa ma intereseze ce a facut pe circuit, nu ce a zis pe margine.

Iote ca nu pot sa nu fiu de acord cu 20krpm.
AZAZEL
20krpm
pe heidfeld si webber ii urmaresc cam din aceasi perioada adica de pe la sfarsitul anilor 90.
pe vremea aia mclaren mercedes au devenit printre favoritii mei incepand cu '97 adica atunci cand parea evident ca cariera lui alesi si berger e terminata. mclaren au fost favoritii mei pana cand raikkonen a plecat de la acea echipa si pot sa spun ca am urmarit cu deosebita atentie competiile in care mercedes au fost implicati.
asa am ajuns ca in 98 sa urmaresc cu sufletul la gura alaturi de formula 1 inclusiv fia gt unde pe vremea aia webber un pusti de 22 de ani nempliniti facea echipa in acelasi cokpit cu bernd schhneider si au reusit sa piarda capionatul dupa ce il condusesera cap coada. in anul urmator, urmaream de asemenea cu f mare atentie le mans-ul unde merceded il avea ca pilot printre altii si pe webber insa probabil cei ce se mai uita la sporturile cu motor stiu ce li s-a intamplat in 1999 celor de la mercedes la le mans. webber ajunge si in formula 3000 in acea perioada.
tot in 98 heidfeld se lupta pe viata si pe moarte cu montoya in formula 3000 si o pierdea in favoarea columbianului insa heidfeld reusea sa o castige in anul urmator aratand o stapanire de sine si o constanta de invidiat.
ulterior heidfeld a ajuns in formula 1 iar stilul i-a ramasa acelasi: constant, condus fara greseala insa asa cum spui si tu ii lipsea scanteia. heidfeld a condus masini mediocre exceptandu-le pe cele din 2007 si 2008 insa cea din 2008 nu a fost pe stilul lui de pilotaj mai putin agresiv si de aceea a avut probleme cu incalzirea anvelopelor in calificari si ca atare ziua de sambata i-a stricat intotdeauna sansele la rezultate f bune duminca.

pe ce m-am bazat cand spuneam la inceputul anului ca acest an va fi al lui heidfeld? pe acelasi lucru pe care v-ati bazat si voi cand spuneati ca anul asta lupta se va da intre mclaren si ferrari. ma asteptam ca ierarhiile in f1 sa ramana oarecum aceleasi ca anul trecut si ma mai bazam pe faptul ca bmw lucrau la masina din 2009 inca de prin mai 2008. de asemenea ma bazam pe faptul ca heidfeld in testele din iarna declara deseori ca masina din 2009 este pe stilul lui de condus, ca nu are probleme in incalzirea anvelopelopelor samd. pana la urma masina bmw nu s-a dovedit rapida si astfel nimic la orizont pt ei.
insa: heifeld are mai multe puncte ca kubica, heidfeld are rezultate mai bune in calificari ca si kubica, heidfeld are fastest lap-ul in curse mai rapid ca a lui kubica. in fond mi se rupe ca cineva nu are "scanteie" atat timp cat are rezultate mai bune.
la red bull nu am nici un dubiu ca webber va termina campionatul in fata lui vettel si asta pt ca vettel a ajuns acolo ca un mare star si ca un mare favorit iar el are probleme mari in a arata ca este in stare sa-si bata coechiperul adica un rablagit schiop desconsiderat de toata lumea. vettel are o presiune enorma pt a performa si mare parte din acea presiune vine involuntar de la webber. greselile pe care le-am vazut anul acesta la vettel si nu le-am vazut anul trecut se vor repeta fara indoiala.

vorbesc rar despre alonso cu toate ca si el este intre favoritii mei si il urmaresc si pe el inca din formula 3000 din 1999 iar el se anuntase campion mondial in f1 inca din acel an cu toate ca altii aflasera ca alonso este campion mondial in f1 abia in 2004.

deci 20krpm, imi permiti sa am niste piloti despre care sa vorbesc, piloti pe care ii urmaresc inca de pe vremea cand multi dintre noi nici nu stiau ca exista o competitie numita f1.

despre rosberg am mentionat rar si nu-mi aduc aminte sa-l fi "sustinut" deci, nu inteleg de ce mi-l tot pui in carca. in fond rosberg mi-e oarecum antipatic pt ca in dreptul lui scrie nationalitate germana si nu finlandeza.

btw 20krpm. daca in ungaria va fi vreme rece(putin probabil) , red bull pot castiga . deci nu e musai ca red bull nu pot castiga in ungaria si nicidecum nu sustin asta. in f1 orice se poate intampla.
AZAZEL
QUOTE (klm @ Jul 13 2009, 08:25 AM) *
QUOTE (AZAZEL @ Jul 12 2009, 05:06 PM) *
pana la urma cum este klm si 20krpm? webber e de locurile 5 si 6 cum spuneati voi acum ceva vreme in urma?

5, 6 cu indulgenta, valoarea lui Webber (ca pilot) e mult mai jos.


klm pe tine nu te bag in seama pt ca tu nu stii ce spui si mi-as consuma energie fara folos. nu o lua personal.

QUOTE (AZAZEL @ Jul 13 2009, 09:24 AM) *
vorbesc rar despre alonso cu toate ca si el este intre favoritii mei si il urmaresc si pe el inca din formula 3000 din 1999 iar el se anuntase campion mondial in f1 inca din acel an cu toate ca altii aflasera ca alonso este campion mondial in f1 abia in 2004.



2005 pardon
klm
CITAT(AZAZEL @ Jul 13 2009, 09:24 AM) *
greselile pe care le-am vazut anul acesta la vettel si nu le-am vazut anul trecut se vor repeta fara indoiala.

Eu am vazut ca Vettel nu prea greseste la fel de 2 ori.
CITAT(AZAZEL @ Jul 13 2009, 09:30 AM) *
klm pe tine nu te bag in seama pt ca tu nu stii ce spui si mi-as consuma energie fara folos. nu o lua personal.

Cum adica sa n-o iau personal atat timp cat tu vorbesti despre persoana mea?!

F1 este un sport si avem voie sa fim subiectivi insa un pilot/sportiv ori este talentat ori este muncitor si devine valoros. Echipa conteaza? Da, tocmai de aceea unele echipe n-o sa caute decat persoane care arata ceva si pot obtine rezultate.
Daca eu sau altii il consideram pe Webber doar un muncitor nu inseamna ca discutia trebuie sa degenereze ci inseamna doar ca avem o parere bazata pe rezultatele obtinute pana acum de acesta; o fi buna, o fi rea? habar n-am dar e parerea mea!
Eu am crescut cu Senna pe vremea cand habar n-aveam ce inseamna masina apoi au fost 3-4 ani de pauza (ani in care MS a luat 2 campionate cu Benneton apoi a ajuns la Ferrari unde se chinuia sa faca o echipa si o masina); am crescut avand ca idoli piloti dedicati 100% ideii de victorie, ideea ca aia de accepta locul al 2-lea n-au ce cauta in lupta pentru titlu (desi Hamilton ne-a demonstrat sezonul trecut ca se poate); la fel, sunt de parere ca ala de spune ca "atat poate masina" iar nu are ce cauta in lupta pentru titlu.
Poate Alonso poate fi considerat un exemplu nepotrivit (este totusi dublu campion mondial iar rezultatele obtinute cu masina aia execrabila ii confirma statutul si modul e abordare a curselor) insa le Vettel se vede acelasi mod de gandire si actiune a lui MS: l-am vazut foarte rar multumindu-se cu un loc 4 (si mai rar cu locul 2) ori crapa masina sub el ori castiga iar mentalitatea asta il va duce mai sus decat poate ajunge vreodata actualul sau coechipier.
Inca un aspect: firea mea nu ma lasa sa tin decat cu campionii - imi placea modul in care ii trata MS pe ceilalti, imi place cum se poarta Alonso, nu mi s-a parut prea deplasat gestul lui Raikkonen atunci cand la impins pe acel reporter pentru ca aceste persoane inseamna ceva cand sunt pe circuit in spatele unui volan.
Nu prea nimeresc rezultatele? E OK, niciodata n-am castigat si n-o sa castig la loto, nu stau sa urmaresc starea psihica/fizica a pilotilor, imbunatatirile tehnice aduse masinilor, nu am obiceiul/stiinta de a paria, de a juca jocuri de noroc la unul din milioanele de cazionouri din Gl asa ca rezultatele mi se par foarte... multumitoare (da' pana la sfarsit tot mai fac niste depasiri tongue.gif).
Restul e cancan!
Oana
rezultate Nürburgring:
1 webber
2 vettel
3 massa
4 rosberg
5 button
6 barrichello
7 alonso
8 kovalainen

pole position - webber
fastest lap - alonso
finish - 18

q1 - 17
q2 - da
q3 - 0

cele mai multe puncte in aceasta etapa le-am strans eu, 13, urmata de azazel, cu 12 pct. clasamentul general il conduce azazel, cu 106 pct, urmat de 9er, cu 92 pct.

azazel - 12 (106)
9er - 9 (92)
20krpm - 7 (90)
dragos - 11 (89)
oana - 13 (86)
laurentiu - x (64)
klm - 7 (64)
roadempire - 11 (39)
hdi - x (32)
AZAZEL
QUOTE (klm @ Jul 13 2009, 01:30 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Jul 13 2009, 09:30 AM) *
klm pe tine nu te bag in seama pt ca tu nu stii ce spui si mi-as consuma energie fara folos. nu o lua personal.

Cum adica sa n-o iau personal atat timp cat tu vorbesti despre persoana mea?!



klm nici vorba de degenerarea discutiei de care ai vorbit in post-ul trecut.
eu nu vorbesc de persoana ta ci vorbesc despre mine: spuneam ca eu nu sunt dispus sa te bag in seama in astfel de discutii pt ca mi-as irosi timpul. putem vorbi despre orice altceva vrei in alte arii ale acestui forum insa nu consider ca e cazul sa purtam o disputa pe tema f1 pt simplu motiv ca eu am dedicat suficient timp in viata asta sporturilor cu motor iar tu nu; si astfel nu ar fi posibil un dialog. nu te simti ofensat. este ultimul lucru ce doresc sa se intample.
prin acest post nu doresc sa etalez o atitudine superioara ci pur si simplu consider ca nu am putea ajunge impreuna la o concluzie oarecum acceptata de amandoi tinand cont ca sunt suficienti factori ce ar putea afecta capacitatea celuilalt de a intelege.
Oana
azazel, iti dai singur cu stangu' in dreptu'... parerea mea
AZAZEL
pt ca nu voi fi in fata comp etapa viitoare, pun pronosticul de pe acum:

1. button
2. webber
3. barichello
4. vettel
5. hamilton
6. raikkonen
7. rosberg
8. alonso

pole button
fastest barichello
termina 16

iar raspunsul la intrebare, indiferent care este aia ar fi "da". acum sper ca intrebarea nu va fi astfel formulata incat sa se raspunda cu o cifra. angry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.