Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fabrica DAEWOO se desfiinteaza?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
Cristian-330
Ce se intampla cu aceasta fabrica de la Craiova?, vreau sa-mi cumpar o Nubira 2 noua de la Daewoo, dar am inteles ca se va inchide fabrica in curand, se potriuvesc piesele de la Checrolet cu Daewoo?, ce ma sfatuiti, sa-mi aleg alta marca?
Iulian HondaFan
piesele vor fi tot alea pentru ca majoritatea modelelor Chevrolet din Ro sunt de fapt Daewoo rebotezate.

am citit in presa romana ca GM ar fi batut palma cu guvernul Ro sa cumpere uzina de la Craiova( eu cred informatia cat de mult poate fi crezuta presa romaneasca). Chevrolet Nubira2= Daewoo Nubira2 asa ca e tot aia si e f. probabil ca aceleasi masini Nubira vor fi facute la fel si doar botezate Chevrolet.
Marius30562
Da-mi voie sa nu fiu chiar de aceeasi parare cu tine.
Chevrolet Nubira NU este acelasi cu Daewoo Nubira II. Aduce putin ca design exterior dar .... cel putin interiorul este altfel (ca sa nu zic altceva !).

Nu stiu daca exista diferente si la motorizare.
Ca sa raspund la intrebarea originala referitoare la fabrica Daewoo Craiova, asa cum probabil stii deja, pentru actualele modele Daewoo licenta de fabricatie expira la sfarsitul acestui an.
Este posibil si probabil ca GM sa preia acesta fabrica - in opinia mea asteapta pana in ultimul moment pentru a putea obtine conditii cat mai bune din partea guvernului (ex. importul FARA TAXE a catorva mii de bucati din modelele Chevrolet produse in Coreea, valoarea acestora urmand a fi reinvestita in fabrica - s-a mai facut acest lucru o data).

In acest caz, in opinia mea, se va trece la productia modelului Kalos, care la pretul de baza - CIP - va fi o prezenta pe piata mai mult decat de temut pentru ceilalti producatori/importatori de automobile din Romania.

Stiu ca nu te-am lamurit, dar nici eu nu stiu ce sa zic - mai asteapta cateva luni cu modelele Daewoo sau, daca te grabesti cu achizitionarea unei masini, reorienteaza-te spre alte modele - la banii respectivi exista o oferta destul de bogata.

Succes !
robert constantin31470
Marius ai omis ceva (ex. importul FARA TAXE a catorva mii de bucati din modelele Chevrolet produse in Coreea, valoarea acestora urmand a fi reinvestita in fabrica respectiv buzunarul unora- s-a mai facut acest lucru o data).
Iulian HondaFan
eu nu am vazut masinile astea de aproape, dar cine crede ca sunt masini cu mult diferite se inseala.

aici nubira2 a aparut ca suzuki forenza, si puteti sa o vedeti in poze aici:

AICI LINK

tabla si interiorul pot sa fie diferite pe alocuri, dar platforma, transmisia, motoarele, suspensia, directia sunt daewoo... asta e o smecherie pe care GM o face de 80 de ani si mai bine...
robert constantin31470
Ai dracu cat de nesimtiti sunt daca te uit atent la bord seamana cu nubira 1. Astia sunt chiar "nesimtiti".
Marius30562
Ai dreptate cu Suzuki Foreza (nu am vazut modelul acesta in Romania).
Seamana cu Chevrolet Nubira ca doua picaturi de apa ....

Dar, desi nu stiu (chiar nu stiu) care este legatura dintre GM si Suzuki, nu ma mai mira nimic in lumea auto.
Este posibil sa fie un model dezvoltat in comun (nu ar fi prima data - de ex. Ford Galaxy / Opel Zafira (daca nu ma insel) / si parca mai era un model identic produs de o alta firma la care singura diferenta era sigla !).
Marius30562
Ai dreptate cu Suzuki Foreza (nu am vazut modelul acesta in Romania).
Seamana cu Chevrolet Nubira ca doua picaturi de apa ....

Dar, desi nu stiu (chiar nu stiu) care este legatura dintre GM si Suzuki, nu ma mai mira nimic in lumea auto.
Este posibil sa fie un model dezvoltat in comun (nu ar fi prima data - de ex. Ford Galaxy / Opel Zafira (daca nu ma insel) / si parca mai era un model identic produs de o alta firma la care singura diferenta era sigla !).
Iulian HondaFan
suzuki forenza este produsa in coreea de sud de daewoo in aceeasi uzina ca si daewoo nubira si chevrolet nubira.

GM are o cota semnificativa de actiuni la Suzuki, asa cum Chrysler are la Mitsubishi si Ford la Mazda. Suzuki nu avea o gama de masini plina aici in USA de aceea GM i-a "imprumutat" aceste modele. In Canada aceeasi masina e sub numele de Chevrolet nu-mai-stiu-cum, iar in Europa ca Nubira.
cristianc
Anuntul a aparut in cateva ziare acum 2 saptamani.
Cand primul nostru ministru s-a dus in America a semnat un agreement
cu GM pentru ca uzina de la Craiova sa fabrice sub licenta GM.
Se va oficializa la mijlocul lui octombrie 2004!
Vom trai si vom vedea!
Liviu-98
Fabrica de la Craiova va fi preluata cu siguranta; nimeni nu-si poate bate joc de asa ceva. Se mai face insa joc de picioare din fiecare parte, practic fiecare parte vrea sa obtina un pret si conditii comerciale mai bune, dar in sens contrar, e normal. In plus, mai stiu si din surse sigure chestia asta.
ionut32111
Eu am auzit ca si cei de la Renault ar fi interesati (sunt in tratative cu guvernul)
cristianc
Da, sunt interesati dar pentru productia de Logan!
Iulian HondaFan
ce conteaza ce produc? atata timp cat vor produce ceva care se va vinde bine in Ro sau aiurea si vor da de lucru la oameni... sunt bineveniti. doar cu productia de "bomboane agricole" si spagi tara nu va iesi la liman.
cristianc
Nu ai prins ideea mea. A face o comparatie intre produsele Daewoo si Logan (nu mai vb de vechile Dacii) mi se pare gretos tongue.gif Plimaba-te cu Nubira noua si cu Loganul nou. Loganul este chiar lowl.
Iulian HondaFan
nu am nimic de comentat la acest capitol, i.e. Logan vs Nubira2, dar cred ca Logan ar fi comparabil acum cu Cielo care este produs in numar mult mai mare de Rodae decat Nubira 2( nu stiu daca iese mai bine dar sunt pe hartie cam pe-acolo). Nu poti insa sa zici ca Uzina de la Craiova e un focar de high-tech, cred ca e mai bine pusa la punct decat Uzina Dacia, dar e clar ca nu poate sta pe picioare singura si are nevoie de o dadaca fie ea GM sau Renault.

dar nu cred ca Renault vor vrea sa faca tot Logan acolo, decat daca Logan o sa aiba un succes nebun...
cristianc
QUOTE
Uzina de la Craiova e un focar de high-tech, cred ca e mai bine pusa la punct decat Uzina Dacia, dar e clar ca nu poate sta pe picioare singura si are nevoie de o dadaca fie ea GM sau Renault.


Revin cu lamuriri deoarece ce scrii mai sus este corect.
La Daewoo coreenii au stiut una si buna: facem corect ceea ce facem si nu admiteau rebuturi la iesirea de pe banda, de fapt controlul de calitate era mereu supervizat fizic de coreeni. Francezii, popor latin, le-a placut ideea muncitorilor romani cu merge si asa ca tot se vinde si daca e ceva are garantie asa ca la controlul tehnic erau ingineri romani care cand vedeau o masina mai de doamne-ajuta o puneau deoparte pentru rutele prestabilite pe sub mana...

Eram la Bran in curba de la castel si a trecut un Logan nou efectiv haraind si scartaind in curba si apoi un Clio, un Tico si o Dacie Break,. primele 2 silentioase se auzea motorul zzzzzzzzzz iar Breakul un pic mai harait dar nu ca Loganul. M-am ingrozit fiindca chiar as fi vrut sa incerc sa cumpar unul. Nu stiu ce sa cred!
Rai
De cum se stie de mult GM a luat Daewoo,Craiova avea in licenta dreptul de a construi anumite modele sub numele mai sus mentionat.Problema era ca GM nu a vrut sa preia si Craiova si din Ianuarie nu mai au dreptul sa foloseasca numele dar din cate se aude cred ca va aparea o intelegere.Multi stiu ca a fost si numele schimbat in Chevrolet in Germania inca nu dar pe aproape la ora actuala nemtii au mai mare incredere in masinile Coreene decat Americane si ce va iesi se poate anticipa.
ionut32111
ce credeti,daca vor prelua cei de la renault daewoo-ul vor scoate din fabricatie:matiz-ul,cielo,nubira sau le vor echipa cu motoare renault si ceva mai multe dotari
cristianc
Nu se poate pune problema asa deoarece fabricarea de Matiz, Cielo , Nubira poate continua cu licenta inca vreun an si atat. Dupa care linia de productie va fi demontata de coreeni si luata la ei acasa! Sa vedem luna asta era vorba sa se oficializeze acordul lui General Motors cu Guvernul Romaniei (presemnat in august la Washington de premier) prin care fabrica de la Craiova va mai primi licente de fabricatie pentru masini din gama Chevrolet.
Succese!
Justina
Cine mai stie ceva despre acest subiect? Pana la urma se desfiinteaza sau nu fabrica Daewoo de la Craiova?
cristianc
Fiindca nu stiu unde bate intrebarea ta:

1. Nu se vor mai fabrica nici un fel de modele Daewoo la Craiova cand expira licenta..Curand, adica.

2. Fabrica probabil va fi preluata de un constructor auto (GM sau Renault)
Justina
Pai intrebarea mea batea in directia urmatoare:
Ce se vor face toti cei care au in dotare masini Daewoo daca acestea nu se vor mai fabrica? Se vor mai gasi piese de schimb pentru aceste masini?
Asta ma interesa de fapt.
cristianc
Fabrica are obligatia la inchidere sa asigure un stoc de piese de schimb.
Ulterior vor mai fi dezmembrarile. Oricum nu iti face probleme pentru modelele Daewoo vandute din plin. Mai degrba pentru Damas sau Musso smile.gif
Uita-te la cei cu Oltcit care nu se mai fabrica de 10 ani si mai bine
Justina
Ok mersi. (Da sa stii ca nici nu am auzit de Damas sau Musso, sunt niste modele de Daewoo?).
Gica-6
laugh.gif Bineintels ca sunt modele Daewoo ..... Damas-urile sunt cele ce arata ca un cozonac si e mai degraba utilitara, daca o putem numi asa...
In fine, Musso care e defapt un SsangYong probabil ca se va putea ocupa si Autoitalia de ele, ca importator al marcii.
cristianc
Damas si Musso au fost vandute mai putine si ar putea avea probleme cu piesele mult mai repede decat cei cu cielo matiz tico etc.
ionut32111
Musso,Korando,Rexton-sunt modele ale producatorului SsangYong nu daewoo :albino: si sunt reprezentate in ro prin auto-italia
cristianc
Acuma da SsangYong a redevenit pe picioare proprii!
Iulian HondaFan
Ssangyong a fost parte a concernului Daewoo Auto din 1998 pana la sfarsitul lui 2001 cand a intervenit falimentul Daewoo Auto.

Atunci Ssangyong a redevenit companie independenta. Musso si Korando au fost comercializate sub numele Daewoo din 1998 pana recent ( modelele au fost lansate in 1995 si sunt cu motorizari Daimler).
Justina
Pentru cine este interesat de acest subiect, am gasit un articol proaspat pe net (din 5 ianuarie 2005) despre actuala situatie a fabricii de la Craiova:

http://stiri.acasa.ro/11109.html
Iulian HondaFan
deci nu e inca clar ce se va intampla...
Justina
Da, trebuie sa asteptam sfarsitul lui 2005 ca sa vedem daca General Motors se hotaraste sa mai cumpere fabrica, sau daca nu, sa vedem cine se mai ofera s-o preia. :roll:
lucian14
APROAPE SIGUR VOR CUMPARA DAEWOO ROMANIA!
Atat timp cat au vanzari (si asta se intampla acum cand cielo este demodat)
au tot interesul!
Asteptam, deci, cu nerabdare preturile noi la chevrolet :bounce:
daewoo_espero_turbo
QUOTE (Marius30562 @ Sep 2 2004, 05:02 PM) *
Da-mi voie sa nu fiu chiar de aceeasi parare cu tine.
Chevrolet Nubira NU este acelasi cu Daewoo Nubira II. Aduce putin ca design exterior dar .... cel putin interiorul este altfel (ca sa nu zic altceva !).

Nu stiu daca exista diferente si la motorizare.
Ca sa raspund la intrebarea originala referitoare la fabrica Daewoo Craiova, asa cum probabil stii deja, pentru actualele modele Daewoo licenta de fabricatie expira la sfarsitul acestui an.
Este posibil si probabil ca GM sa preia acesta fabrica - in opinia mea asteapta pana in ultimul moment pentru a putea obtine conditii cat mai bune din partea guvernului (ex. importul FARA TAXE a catorva mii de bucati din modelele Chevrolet produse in Coreea, valoarea acestora urmand a fi reinvestita in fabrica - s-a mai facut acest lucru o data).

In acest caz, in opinia mea, se va trece la productia modelului Kalos, care la pretul de baza - CIP - va fi o prezenta pe piata mai mult decat de temut pentru ceilalti producatori/importatori de automobile din Romania.

Stiu ca nu te-am lamurit, dar nici eu nu stiu ce sa zic - mai asteapta cateva luni cu modelele Daewoo sau, daca te grabesti cu achizitionarea unei masini, reorienteaza-te spre alte modele - la banii respectivi exista o oferta destul de bogata.

Succes !


Se pare ca nu prea stii diverse chestii despre Daewoo...Daewoo Nubira 2 (cea din Romania) este un face lift al Nubirei 1.
Chevrolet Nubira este noua Daewoo Nubira/Lacetti...tot produs korean, fabricat de GM Daewoo (masina este produsa de Daewoo inainte de preluarea GM)...
Deci sa nu va aud ca Chevrolet Nubira e un Daewoo Nubira "restilizat" de Chevrolet-GM...E un produs 100% Daewoo.

P.S. Ma scuzi ca te-am citat pe tine, probabil ca trebuia sa citez pe altcineva...dar mi s-a parut ca mai multi ati facut referire la faptul ca GM a restilizat modelul de la noi, Daewoo Nubira2, si a iesit Chevrolet Nubira.
Nu e asa...Daewoo Nubira (new), sau Lacetti, e un model nou...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.