Help - Search - Members - Calendar
Full Version: C A R T I
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4
hdi
QUOTE (Rebel @ Jul 14 2009, 06:22 PM) *
A citit cineva "Rosu si Negru" de Stendhal?


Eu as fi unul dintre ei. De mult, dar am citit-o. Ti-o recomand. Ma face sa-mi aduc aminte ca astazi este Ziua Nationala a Frantei....
Rebel
drabisan & HDI, multumesc pentru reply-uri. Prin urmare voi citi cartea.
hdi
QUOTE (Rebel @ Jul 14 2009, 08:04 PM) *
drabisan & HDI, multumesc pentru reply-uri. Prin urmare voi citi cartea.

Cu placere.
Dupa ce o citesti sa-mi spui si parerea ta vis-a-vis de "negru". Eu nu sunt de acord cu explicatia data de @drabisan. Cu tot respectul.
ozz86651
QUOTE
Am preferat varianta in limba romana tocmai in ideea de a pricepe mai bine nuantele care ar trebui sa reiasa din context. Sunt constient ca exista o diferenta dar parca nu imi vine a crede ca este atat de mare.


Ai si tu dreptatea ta. Trebuie sa recunosc ca mi s-a parut destul de obositor sa ma concentrez in acelasi timp la engleza "indiana" si la idei. Dar ramin la ideea mea, ca alta varianta nu exista. Tradus Rushdie e ca Shakespeare sau Eminescu tradus.. adica se poate, dar nu mai e deloc la fel. Mai mult, exact "aroma" data de regionalisme e imposibil de importat in romana. Pe de alta parte, eu am trait 5 ani (si) intre indieni, am prieteni buni indieni si mi-e oarecum mai familiar ce spune el acolo.
Partea care insa mi-e cea mai neplacuta e calitatea traducatorilor in romana. Pe vremuri erau traducatori buni. Cind e un traducator bun, e drept, nu mai citesti aceeasi carte dar citesti una comparabila calitativ sau macar ok. Problema e ca traducatorii de dupa 90 sint de multe ori oribili, unii cu lacune majore in engleza, altii fara nici un talent literar care isi inchipuie ca traducerea se face cuvint cu cuvint si gata, o lasa asa. Traducerea implica o rescriere a cartii, nu inlocuirea cuvintelor cu echivalentele lor. Din cauza asta cele mai bune traduceri sint facute de scriitori buni.
air_wolf
in caz ca nu stiti traducerile se fac cu goole sau alte unelte automate de tradus. am patit asta cu niste chestii din spaniola pentru un soft. groaznic. bani aruncati degeaba, orice om care nu stia boaba de spaniola putea traduce fx la fel sad.gif
hdi
QUOTE (ozz86651 @ Jul 14 2009, 09:35 PM) *
Traducerea implica o rescriere a cartii


Excelent spus.
drabisan
QUOTE (Rebel @ Jul 14 2009, 07:04 PM) *
drabisan & HDI, multumesc pentru reply-uri. Prin urmare voi citi cartea.


Aaaa, ai intrebat in ideea in care merita citita? Raspunsul este CLAR DA!
Eu am uitat detaliile, dar nu am uitat ca este una din cartile cu care petreci cu placere niste zile bune!
klm
CITAT(Rebel @ Jul 14 2009, 07:22 PM) *
As vrea sa stiu daca cineva a citit complet "Divina Comedie" a lui Dante Alighieri. KLM, tu ai citit totul?
[...]
A citit cineva "Rosu si Negru" de Stendhal?

Tocmai spusesem ca le-am citit complet si in original (din DC cred ca doar 2-3 pagini insa se pune si intentia tongue.gif).
Stendhal a reusit o opera magnifica, opera care poate fi considerata si in ziua de astazi de actualitate asa ca ti-o recomand cu caldura iar Alighieri sau Petrarca m-au facut sa-mi para rau ca nu cunosc nici latina nici italiana; ti-as putea povesti linia epica insa fara lirica n-ar avea acelasi farmec, DC (ca de altfel multe alte scrieri) poate fi explicata doar printr-un spectacol de opera unde jocul de pe scena iti ofera povestea in timp ce muzica iti trezeste sentimentele eroilor.
CITAT(ozz86651 @ Jul 14 2009, 09:35 PM) *
Traducerea implica o rescriere a cartii, nu inlocuirea cuvintelor cu echivalentele lor. Din cauza asta cele mai bune traduceri sint facute de scriitori buni.

Tocmai asta m-a facut sa il citesc pe Shakespeare in original: ma uitam cu groaza la unele expresii folosite in traducere (avand, in vremurile alea, un bagaj destul de ridicat de cunostinte de limba engleza - care s-a diminuat simtitor de-a lungul anilor).
solmar
A fost si o perioada in care am lins doar literatura de specialitate, inclusiv dictionare... timp in care beletristica a ajuns pe platzul 2,3 sau 4... Daca vrei poti sa-ti faci timp si pentru carti. Nu te mai uiti atat la televizor sau daca o faci, eviti stirile, te uiti la programele Discovery.... la Travel & Living sau mai stiu eu care. E o emisiune cool (de arhitectura si design) a lui Kevin McCloud - Great Designs.

Printre ultimele carti citite cu placere este Umbre de Aurel Leon, un ziarist iesean care a cules vreme de multi ani intr-o carte impresiile lui despre personalitatile vremii. Impresiile au aparut in ziarele locale sub forma de foileton. O carte savuroasa. O recomand oricui. De exceptie - te face sa te indragostesti de Iasi. Aduce la stil cu Damian Stanoiu, un autor preferat, cam ignorat la noi.

Acum citesc in paralel Monica Lovinescu - La apa Vavilonului, o carte grea, imi trebuie timp. Termin azi o carte a Luciei Hossu Longin despre intalnirea ei cu Pacepa. Am inceput Antologia rusinii dupa Virgil Ierunca - am lasat-o pentru o perioada mai lejera. Intre timp am citit o reeditare dupa nuvelele lui Jaroslav Hasek, cateva carti de istorie a Romaniei, cateva carti despre Hannibal Barcas - generalul cartaginez care i-a troznit pe romani vreme de 40 de ani. Tot de curand o poveste interesanta a unei expeditii in Africa, Prin praf si vise de Roxana Valea - si apoi versiunea online a lui Peter Strong unul dintre participanti - www.camelworld.com/about.htm - o carte care se citeste repede, n-o lasi din mana. Mi-a trezit interesul sa merg si eu sa colind pe acolo.

Asteapta la rand Orbitorul lui Cartarescu, Dacia lui Ovid Densusianu, doua carti ale lui Dan Oltean, un impatimit al istoriei dacilor si mai sunt cateva. Iar de cand s-a deschis Carturesti si la Constanta parca merg mai des dupa carti... Timp sa fie. In timp ce scriam mi-a venit ideea sa cumpar si carti citite, am vazut cateva CD-uri. Mi-ar place sa ascult din Ion Creanga citit de Sadoveanu.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Jul 14 2009, 09:35 PM) *
QUOTE
Am preferat varianta in limba romana tocmai in ideea de a pricepe mai bine nuantele care ar trebui sa reiasa din context. Sunt constient ca exista o diferenta dar parca nu imi vine a crede ca este atat de mare.


Ai si tu dreptatea ta. Trebuie sa recunosc ca mi s-a parut destul de obositor sa ma concentrez in acelasi timp la engleza "indiana" si la idei. Dar ramin la ideea mea, ca alta varianta nu exista. Tradus Rushdie e ca Shakespeare sau Eminescu tradus.. adica se poate, dar nu mai e deloc la fel. Mai mult, exact "aroma" data de regionalisme e imposibil de importat in romana. Pe de alta parte, eu am trait 5 ani (si) intre indieni, am prieteni buni indieni si mi-e oarecum mai familiar ce spune el acolo.
Partea care insa mi-e cea mai neplacuta e calitatea traducatorilor in romana. Pe vremuri erau traducatori buni. Cind e un traducator bun, e drept, nu mai citesti aceeasi carte dar citesti una comparabila calitativ sau macar ok. Problema e ca traducatorii de dupa 90 sint de multe ori oribili, unii cu lacune majore in engleza, altii fara nici un talent literar care isi inchipuie ca traducerea se face cuvint cu cuvint si gata, o lasa asa. Traducerea implica o rescriere a cartii, nu inlocuirea cuvintelor cu echivalentele lor. Din cauza asta cele mai bune traduceri sint facute de scriitori buni.


Am fost un tanar poet Corneliu M. Popescu care a tradus din Eminescu in engleza. Din pacate a murit la varsta de 19 ani la cutremurul din '77. Exista un premiu european pentru traduceri numit dupa acest tanar. N-am citit nici o traducere de-a lui dar am inteles ca sunt exceptionale.
James Kilowatt
Apropo de carti, si de SF bun, si de discutia asta
http://masini.ro/forum/content/Combat-zone...pentru-Romania/

recomand cu incredere Infanteria Stelara de Heinlein. Omul are si el o parere despre cum ai putea responsabiliza cetateanul si alegatorul si cateva pareri despre justie care desi sunt discutabile sunt interesante ca baza de discutie.

Pentru cine a vazut doar filmul, le recomand intai sa-l uite total (nu au nimic de pierdut) si apoi sa citeasca cartea. Ca si Dune, cartea e super iar filmul o braila cu lustru.
krondet
frank herbert (devenit celebru pentru seria "Dune") are si o magnifica "Ciuma Alba"
iar in Colectia Povestiri Stiintifico-Fantastice se gasesc numeroase nuvele si povestiri interesante scrise de autori romani (Adrian Rogoz, George Ceausu...chiar si C.T.Popescu )
air_wolf
QUOTE (krondet @ Jul 28 2009, 09:55 AM) *
frank herbert (devenit celebru pentru seria "Dune") are si o magnifica "Ciuma Alba"
iar in Colectia Povestiri Stiintifico-Fantastice se gasesc numeroase nuvele si povestiri interesante scrise de autori romani (Adrian Rogoz, George Ceausu...chiar si C.T.Popescu )


C.T. Popescu era un scriitor de S.F. -uri promitator . daca gasiti un almanah anticipatia de prin 85 sau 86, sa cititi acolo "balada cavalerului programator" smile.gif imi lipsesc almanahurile alea... si revista "luceafarul copiilor" cu zburlici si kukale biggrin.gif
ozz86651
Am mai citit si eu 3 nuvele sau romane (sint intr-o carte mare da ar putea fi o carte fiecare) de F. Herbert si nu prea mi-a placut nici una. Au suspans si sint interesante pina in ultima parte cind "rezolvarea" situtiei e dezxamagitoare.

QUOTE
Pentru cine a vazut doar filmul, le recomand intai sa-l uite total (nu au nimic de pierdut) si apoi sa citeasca cartea. Ca si Dune, cartea e super iar filmul o braila cu lustru.



Mie si filmul mi s-a parut interesant dar l-am perceput ca pe o satira, o ironie, nu ca fiind pe bune, o propunere serioasa...
James Kilowatt
Te referi la Dune sau la infanteria stelara?
StarorenzaAbsinth
Acum o saptamana am terminat "Anna cu ochii vezi" de Sveva Casati Modignani.
"Unsprezece minute" de Paulo Coelho, un roman care pur si simplu m-a fascinat. "...ne invita sa ne confruntam cu propriile prejudecati, cu propriii demoni, sa ne aflam propria "lumina launtrica".
ozz86651
Infanteria, evident.
Coelho ... huo. Am facut si eu prostia cind era in voga acu vreo 10 ani sa citesc Alchimistul. Dupa primele 10 pagini tot speram ca vine sclipirea.. dupa juma de carte mi-am dat seama ca nu o sa mai vina.
StarorenzaAbsinth

Nu am citit "Alchimistul".
"Unsprezece minute" a fost singura carte citita de la el.
James Kilowatt
Si eu am citit "11 minute", insa nu prea m-am dat pe spate. Adica, mi s-a parut cam previzibila (si nitel comerciala, insa asta nu reprezinta un defect a-fortiori). Nu mi s-a parut proasta insa nici grozava.

@Ozz
Din Infanteria Stelara - filmul- ma everveaza n-au facut nici o referinta la discutiile alea cu profu' lui de la scoala dinainte sa fie recrutat, sau la cele cu cu taica-su... au taiat exact SF-ul social si a ramas ala sangeros. Desi filmul nu e facut prost, esenta cartii mi se pare pierduta.
klm
Citeste-o pe Veronica...
solmar
am fost ieri la un targ de carte, exact la intrarea in mamaia. cam necajiti expozantii, le-au luat pielea de pe ei, iar cei nemultumiti de conditii si de rezultat au fost obligati sa plateasca chiria spatiului pe toata durata targului (cca o luna). oferta bogata: carti, cd-uri, dvd-uri, audiobook-uri, anticariat, etc. unele carti la preturi extrem de mici. imposibil sa pleci cu mana goala. pt amatori - mai e deschis si saptamana asta.

in parcare un wrangler - sper sa va placa, eu unul am salivat putin la el.

morala - vezi de ce e bine sa pui mana pe-o carte din cand in cand...
Baby Blues
Ca sa pot lua totul incet m-am apucat sa recitesc aventurile lui Sherlock Holmes pentru a -mi intra in mana . Oricum am in vedere vreo doua carti care mi-au scapat dar asta dupa ce-mi refac mana cu cateva carti usoare. Saptamana trecuta am recitit "Gestapo" si sper ca in fiecare saptamana sa citesc macar o carte. O sa incerc sa vad un film pe zi si sa citec o carte pe saptamana. Renunt la tv total!
air_wolf
mai nou si cartile mi le iau de pe ebay... sad.gif pina apar la noi trilogia sexologia dodecalogia etc, le iau si le citesc in original...
solmar
QUOTE (air_wolf @ Aug 28 2009, 04:51 PM) *
mai nou si cartile mi le iau de pe ebay... sad.gif pina apar la noi trilogia sexologia dodecalogia etc, le iau si le citesc in original...


azi am primit un email printre sutele de alte emailuri (nesolicitat dar nederanjant prin natura lui) cu o oferta 10000 de carti pe un dvd la doar 99 de lei. n-ai decat de trimis un sms.... probabil ca sunt amatori. dar eu unul nu pot citi o carte pe calculator. pur si simplu obosesc, imi fug ochii. alta e sa tii cartea in mana. subtire, groasa, cu foi mai aspre, mai lucioase.... sa miroasa a hartie si a cerneala tipografica. sa-ti mai ramana din cand in cand tus pe degete....
drabisan
Intreb si eu, nu e vreun spam jegos, doar intreb: are cineva Lumea Non-A a lui Van Vogt si vrea sa scape de ea?
Spuneam acum citeva saptamini ca am toate cele trei carti, dar Lumea a fost prinsa de fi-mea si rezolvata.

Stiu ca e o carte ciudata si rezoneaza cu oamenii la extremele extremelor, ori place de la primul rind ori nu e citita niciodata pina la capat. Si poate cineva de aici a dat banii pe ea si ii zace intr-un sac de carti...

Intentionez sa mi le cumpar in engleza anul asta, dar colectia in romana a fost tradusa excelent si mi-ar place sa o am. Cumpar Lumea sau toate cele 3 carti, numai sa fie cineva dispus sa gaseasca o carte pierduta pe undeva prin casa lui smile.gif
vio
nu am citit o carte asa gen roman de 10 ani , motivul .. nu am mai gasit ceva care sa mi satisfaca setea de citit, asa am citit cartulii mici si f mute tehnice .
air_wolf
drabisan, cind se intoarce sotia iti voi da niste adrese web de la anticariate de unde cumparam si noi. acol poti sa le dai si comanda si cind gasesc te anunta. din pacae cartile e acre le caut eu nu-s traduse inca.
mi-au bagat pisica cu robert jordan - the wheel of time, vreo 12 volume... primele 3 sint si in romana dar sint traduse cu google. le am in format electronic (m-am reintors la pda ca sa citesc biggrin.gif ) dar nu sint complete si nici nu le-am gasit complete.

v-au placut "valurile linistesc vintul", "picnic la marginea drumului" si "vinatorul de recompense"?
T u d o r
"The Lost Symbol", ultima carte a lui Dan Brown... O are cineva in format doc/pdf? rolleyes.gif Ca n-am biblioteca acasa decat in format electronic. laugh.gif
drabisan
Tudor, http://www.mininova.org/search/?search=The...ymbol&cat=0
Daca nu te descurci cu torrentele zi-mi. Da' nu cred ca nu te invirti smile.gif


Air. Daca tot a reinviat topicul. Poate nu uiti de ce mi-ai promis mai sus. PLEASE!
T u d o r
Ya ya ya Drabisane, in romaneste fratele meu, ca in engleza ma apuca pastele si nu o termin. biggrin.gif

Seria non-A? Nu ma lasa sa am remuscari, ce am promis ca de uitat e vizibil ca am uitat? unsure.gif
drabisan
Nu tu ai promis. Air-wolf.
Si de unde in romaneste? Ca abea a aparut in engleza...Si mai e si groasa, asa ca ia-o repejor in engleza, ca Pastele e devreme la anu' smile.gif
T u d o r
Am incercat sa citesc mai demult o carte in engleza. Lipsa de exercitiu m-a facut sa obosesc repede, unde mai pui ca nefiind obisnuit sa gandesc in engleza nici nu prea ma puteam concentra asupra subiectului, ca pierdeam firul la traducere/retraducere in minte. biggrin.gif
cod
Mi-am luat un e-book reader (PRS-600) si pot spune ca am citit in ultimele 2 luni cat nu am citit in ultimii 5 ani.

Acum am terminat Asimov. Aveti vre-o recomandare de scriitor SF contemporan cu care sa continui?

Momentan citesc "Originea speciilor" pentru a putea sustine mai bine discutiile "evolutie" vs "creatie".
StefanVVTi
Ieri am cumparat Saptamana Financiara pentru aceasta carte! Abia astept sa o citesc!!
drabisan
QUOTE (cod @ Nov 3 2009, 12:28 PM) *
Mi-am luat un e-book reader (PRS-600) si pot spune ca am citit in ultimele 2 luni cat nu am citit in ultimii 5 ani.

Acum am terminat Asimov. Aveti vre-o recomandare de scriitor SF contemporan cu care sa continui?

Momentan citesc "Originea speciilor" pentru a putea sustine mai bine discutiile "evolutie" vs "creatie".


Dupa Asimov merge foarte foarte bine SF-ul asa zis soft. Cauta seria furnicilor a lui Orson Scott Card. Apoi ia-o cu un greu: Philip K Dick (povestirile sint absolut dementiale; romanele pot fi si ciudatele). Apoi incearca Dune si seria.

Scuze daca-ti recomand SF un pic clasic si pe care-l stii. SF-ul contemporan, din pacate, e destul de subtire.
James Kilowatt
"furnicile" sunt de Bernard Weber, un scriitor francez simpaticut. Orson Scott a scris seria cu Ender, si cu alte furnici smile.gif Nu de alta, dar se pot creea confuzii, e plin SF-ul de furnici smile.gif

Eu am citit recent seria Hechee de Frederich Pohl insa nu m-a impresionat cine stie ce. Ultima din serie mi s-a parut cea mai simpatica.

Din scriitorii de SF hard imi place cum scrie Larry Niven. Indiferent daca subiectul e interesant sau nu, imi place stilul, e foarte plauzibil. As vrea sa pun mana pe toata seria cu lumea inelara, deocamdata nu am citit-o decat pe prima.


Apropo de citit in original, povestioarele lui Asimov sunt f simpatice si destul de usor de citit. Si se pierde destul de mult prin traducere, se pierde o parte din stil si haz.
FAR EASTERN
QUOTE (James Kilowatt @ Nov 4 2009, 09:36 AM) *
"furnicile" sunt de Bernard Weber, un scriitor francez simpaticut. Orson Scott a scris seria cu Ender, si cu alte furnici smile.gif Nu de alta, dar se pot creea confuzii, e plin SF-ul de furnici smile.gif
...
Apropo de citit in original, povestioarele lui Asimov sunt f simpatice si destul de usor de citit. Si se pierde destul de mult prin traducere, se pierde o parte din stil si haz.


Dupa prima carte, "Ziua furnicilor", va spun la modul cel mai serios ca eram foarte atent pe unde calc...

Cat despre cartile in original... fiica-mea citeste de aproape un an, ma rog, ea si invata pe profil bilingv, engleza/romana, la scoala... si, pe langa cele usoare, gen LOTR, Twilight, HP, a avut curajul sa citeasca "Ulysse" a lui James Joyce... Cand i-am cautat cartea, o fosta profesoara de romana, acum vanzatoare de carti, m-a intrebat de ce vrea sa-si strice vacanta?...
Rebel
Cal Troian Intra Muros
Memorii Legionare

Autor : Ion Dumitrescu-Borsa

RECOMAND cartea tuturor celor care cauta adevarul in istorie.

Cartea este in fapt derularea faptelor traite de preotul Dumitrescu-Borsa, un mic manual de istorie ce are ca scop promovarea adevarului si aducerea la cunostiinta celorlalti a evenimentelor din timpurile sale.

O recomand cu caldura lui Ozz si altor necredinciosi ce cauta adevarul in false terte opinii in loc sa citeasca si sa caute adevarul in descrierea celor care l-au trait. Planuiesc sa reiau cartea inca o data ca sa imi intiparesc bine in minte prin ce au trecut altii si sa nu accept minciunile propagandei de astazi ce are ca scop distrugerea istoriei si dezbinarea natiei romane.
Click to view attachment
James Kilowatt
Eu cred ca am mai spus-o si pe alt topic, visez sa citesc o carte de istorie scrisa de extraterestri... asta apropo de ce zice Rebel mai sus despre cautarea adevarului in istorie.

Legat de istoria romanilor, Neagu Djuvara are cateva carti interesante. Teoriile si argumentatiile sunt interesante (chiar si atunci cand nu esti de acord cu el) iar stilul e placut, fara sa te oboseasca cu insiruiri de date si evenimente fara relevanta reala. Si reuseste sa evite extremele, nu suntem cei mai buni, mai frumosi si mai destepti, insa nu suntem nici cel mai naspa popor din universul cosmic (asa cum mioritic se lamenteaza unii cf modei de azi), suntem si noi niste oameni printre alti oameni
ozz86651
Ma Rebel o luam de-a capul cu discutia asta. Mi se pare mie ca tu esti usor naiv si credul, in sensul ca esti in stare sa iei ca litera de lege ce scriu diversi anonimi carora de multe ori le lipseste orice calificare, informare etc. si esti dispus by default sa respingi orice vine din surse cit de cit oficiale.
Stii ce, hai sa o luam altfel: hai sa presupunem ca toata lumea e foate inteligenta, foarte calificata si bine intentionata. Pune si matale mina si citeste 2 carti scrise depsre Bush sau despre Obama sau despre Nixon sau Kissinger, Ceasescu sau cine/ce vrei tu, mai din vremuri tulburi. Vorbim despre evenimente recente, actuale sau care s-au intimplat in timpul vietii multora care sint inca pe planeta. Cu toate astea fiecare 2 carti o sa fie intre putin diferite si complet divergente. Si unii din aia care le scriu sint de buna credinta. Chiar evenimente actuale care se intimpla azi au mii de fatete, unii le vad intr-un fel altii in alt fel, unii zic ca era mai bine asa, altii altfel, unii au o orientare politica altii alta. Eu personal nu stiu adevarul istoric despre Bush sau Iliescu, am niste interpretari personale dar aia e altceva. Sint niste fapte clare, de necontestat, dar atit.

Si tu vii si te calci pe picioare sa-mi oferi spre citire o carte scrisa de un popa legionar despre un eveniment iesit din memoria colectiva? biggrin.gif adica culmea obiectivitatii ce sa zic. Insasi fapul ca te declari detinatorul adevarului absolut sau il declari pe nenea ala detinatorul ADEVARULUI ISTORIC - buhaha, nici mai mult nici mai putin - arata cit de naiv poti fi.

Rebel
Domnu', inainte sa arunci cu pietre, citeste cartea; dupa aceea vorbim. Iar ce scrie in cartea asta este corelat cu ce scrie in altele, care puse cap la cap descriu foarte bine acele fapte consemnate dealtfel si in analele vremii. O multitudine de declaratii similare se gasesc in arhivele multor Primarii sau Arhive Militare. Pe langa cele scrise, am si descrierile bunicilor mei, oameni fara vreo intentie da a imi prezenta mie lucrurile deformat. Este adevarat ca aveau si ei la randul lor perceptiile lor, insa cand citesti anumite lucruri si iti sunt confirmate de carti, autori, istorici si relatari din alte parti de oameni pe care nu i-ai cunoscut dar spun acelasi lucru atunci nu mai ai nici o scuza.
Anonimi spui? Ozz, asa m-ai atacat si cu site-urile si cu multe alte scrieri. Uiti ca toti cei care nu sunt in gratiile curentelor actuale sau din momentul respectiv sunt persona non-grata, uiti ca toti care au incercat sa dezvaluie ceva au facut-o in conditii precare, asa cum uiti ca orice curent si orice miscare de trezire, informare s-a nascut intr-o baraca retrasa sau un subsol , iar cei care au avut curajul sa spuna au fost priviti ca niste paria.
Ma tem ca si tu esti pe cale sa devii -daca nu ai devenit deja- exact produsul politicii americane de brain-wash. Daca nu scrie Scorsese la director pe ecran, musai e un film prost, daca nu confirma cineva la televizor ca este un produs bun, musai nu are valoare. Nu sunt credul, din contra, ca si tine pun baza pe ceea ce asimilez din punct de vedere informational, dar spre deosebire de tine, eu imbratisez orice opinie si o analizez, nu ii dau cu sutul. Drept este, acum sunt mai greu de pacalit; in momentul de fata , am o oarecare experienta, am reusit sa dobandesc un cumul de informatii care sa imi deschida ochii si sa imi arate adevarata fata a unui mesaj.
Nu vrei anonimi, ia de citeste Eminescu, Bratianu, Maniu, sedintele de Guvern din perioada respectiva, ca nu ti-a interzis nimeni sa nu le citesti daca vrei.

Daca pot iti scanez descrierile lui Alexandru Jula, fostul cantaret, un om ca oricare altul si relatarile sale despre cum a fost sub ocupatia ungara. Filele din respectivul ziar le am de cand am fost acasa in Romania si am primit la Jurnalul National un CD cu el si istoria vietii sale, un gest cultural extraordinar din partea Jurnalului National. Am cumparat pt CD-uri in fiecare zi acest ziar.
Culmea, tot in perioada respectiva, am cumparat si pe Zavaidoc, a carui povestire este relatata de oameni din formatia lui muzicala si care inca traiesc precum si de fiica sa. Sunt acolo relatari despre trupele romane cand au trecut Prutul.
Citeste tot ce-ti cade in mana si care nu are nici o influenta sau vreun scop anume si pune-le cap la cap. Atunci vei afla adevarul.

Este adevarat ca daca asculti doi autori despre Bush ce descriu acelasi eveniment poti avea doua opinii DAR, faptele lui Bush sunt doar unele singure iar intentia sa este tot una. Aia trebuie tu sa afli. Nu te mai uita la Discovery Channel si History Channel ca am vazut ce le poate pielea, vezi ce se urmareste si ce mesaje se transmit in mod repetat ascunse sub diverse relatari.

ozz86651
QUOTE
Uiti ca toti cei care nu sunt in gratiile curentelor actuale sau din momentul respectiv sunt persona non-grata, uiti ca toti care au incercat sa dezvaluie ceva au facut-o in conditii precare, asa cum uiti ca orice curent si orice miscare de trezire, informare s-a nascut intr-o baraca retrasa sau un subsol , iar cei care au avut curajul sa spuna au fost priviti ca niste paria.


Dar asta nu insemna ca oricine e intr-o baraca spune adevarul absolut! Din zeci de mii de teorii emise in baraci doar UNELE, foarte putine, ar putea fi adevarate.
Pe de alta parte tu ne ne infatisezi istoria din baraca, dupa teorii ciudate si interesante. Tu te ghidezi dupa pareri mainstream. Numai ca mainstreamul alalalt, al "prostimii" daca mi-e ingaduit. Conspirationismul, evreii care conduc lumea, vaccinurile care ne otravesc, guvernul care ne otraveste si inrobeste, maretia poporului roman cu Antonescu in frunte sint opinii mainstream, nu de nisa! ce e mai mainstrem decit astea? ... nici macar teoriile asa zis oficiale nu sint asa de mainstream.

QUOTE
Ma tem ca si tu esti pe cale sa devii -daca nu ai devenit deja- exact produsul politicii americane de brain-wash.


Tare mi-e ca daca ei un american de la tara, unul de ala din "america profunda", o sa fie mult mai de acord cu tine decit cu mine... nu in subiectul antonescu si legionarii ca acolo nu stie decit ca singurul comunist/socialsit/democrat/stingist bun e unul mort, ci in general asa...

QUOTE
Nu vrei anonimi, ia de citeste Eminescu, Bratianu, Maniu, sedintele de Guvern din perioada respectiva, ca nu ti-a interzis nimeni sa nu le citesti daca vrei.


Eminescu a fost (cit a fost) un om politic penibil. Valoarea lui ca poet nu s-a reflectat in altele, si stii ce?... nu-i deloc unicat, e lumea plina de genii intr-un domeniu care au ales gresit in alt domeniu. Restul, prizonierii populismului, politicii, prejudecatilor vremii.
klm
CITAT(FAR EASTERN @ Nov 4 2009, 10:13 AM) *
Cat despre cartile in original... fiica-mea citeste de aproape un an, ma rog, ea si invata pe profil bilingv, engleza/romana, la scoala... si, pe langa cele usoare, gen LOTR, Twilight, HP, a avut curajul sa citeasca "Ulysse" a lui James Joyce...

Cinste ei; Ulysse reprezinta o lectura cel putin interesanta (si as adauga obligatorie).
James Kilowatt
Mie istoria, chiar si bazata pe date f reale si greu de combatut mi se pare ca are o latura subiectiva, pentru ca are o parte speculativa. Adica "ce-ar fi fost daca"....daca eva nu manca marul... daca brutus nu-l cresta pe cezar... daca crestinii in loc sa se bata intre ei puneau mana si-i cotonogeau pe turci....daca nu faceam pace separata in WW1... daca nu treceam nistrul in ww2.... daca Antonescu nu deporta tiganii... etc. Partea asta e subiectiva oricat ai da-o, fara sa pui la indoiala autenticitatea faptelor petrecute. Insa urmarile celor ne-intamplate raman inca pura speculatie.

Poate istoria va deveni stiinta exacta de-adevaratelea si vom putea spune ce-a fost bine si ce-a fost rau atunci cand vom avea modele de a face predictii sau simulari exacte plecand de la ipoteze modificate, pentru a inlatura latura subiectiva a interpretarii istoriei actuale. Asta fara a pune la indoiala buna intentie a istoricului.

...problema e ca modelul respectiv ar putea fi folosit si de politicieni, bancheri sau (alti) teroristi, asa ca dezvoltarea lui s-ar putea sa puna probleme de etica sau de utilizare duala biggrin.gif (ca si nuclearul, biotehnologiile, etc).
ozz86651
D-aia-s bune universurile alea paralele... nu-ti place decizia, treci in varinata aialalta.
klm
JK, din totdeauna istoria a fost scrisa de invingator wink.gif.
adrian_flavius
QUOTE (air_wolf @ Aug 28 2009, 10:15 PM) *
v-au placut "valurile linistesc vintul", "picnic la marginea drumului" si "vinatorul de recompense"?


Vanatorul de recompense mi-a placut foarte mult (mi-a adus aminte de proza bacoviana)...ca si toata seria Dune, ca si Asimov, cu robotii lui...am citit tot, de la I, robot, pana la intregul ciclu al Fundatiei...sunt atat de ancorati in social si in politic, incat nu aveau cum sa nu-mi placa...

In ultima perioada nu mai citesc decat istorie moderne contemporana (mi s-a pus asa, o pata...) si economie, plus carti tehnice cu privire la pietele de capital si instrumente financiare (simple sau derivate)...imi pare rau ca nu mai am timpul de altadata, sa iau o carte in mana in dupa-amiaza asta, si in 2 zile (maxim) s-o dau gata...

@Rebel: unde gasesc cartea aia? E editata in Romania sau peste hotare?
Rebel
Cartea o gasesti in Romania. Am primit-o cadou de la un prieten care mi-a adus-o cand a venit din Romania.
Rebel
OZZ, eu prefer sa cred pe un taran care a scris, asa in limba lui ceea ce a patit si a vazut.
Eminescu o fi fost un om slab ca om politic (desi nu era), insa a fost un titrat care a trait si a luat pulsul vremurilor respective.
Poftim, cauta de citeste "De ce atâta ură?" de Nicolae Iorga (6 iulie 1940).
M-ai mai contrazis si cu nemtii si rusii, vai ce rai eram noi si ce baieti buni rusii, uite iti mai recomand ceva de citit, poate te trezeste un altul, si ala rus. Eu le-am citit in engleza nu in romana ca asa le-am gasit: "Prussian Nights - de Alexander Solzhenitsyn".
adrian_flavius
Rebel, am cautat pe net, sa dau comanda...peste tot stocuri zero... whistling.gif whistling.gif o sa mai caut...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.