Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FIAT DOBLO
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Calin31489
salut

vreau sa imi iau un doblo panorama dynamic cu motor 1.9 JTD 105 cp ar fi binevenita orice parere din partea voastra vizavi de acest tip de masina :?: :?:
bogdan8
raport calitate vs. pret cel mai bun de pe piata.
sunt dealer in constanta de fiat.
iti fac urmatoarea propunere.
daca iei masina de la mine din constanta,luna 09 2004 iti ofer un discount de 1200 euro.
who39964
QUOTE(bogdan8)
raport calitate vs. pret cel mai bun de pe piata.
sunt dealer in constanta de fiat.
iti fac urmatoarea propunere.
daca iei masina de la mine din constanta,luna 09 2004 iti ofer un discount de 1200 euro.

mai este valabila oferta?
deocamdata vreau sa ma decid intre peugeot partner si un doblo.
bogdan8
daca cumperi de la mine 1.3 mjet dynamic panorama iti dau 1577 euro discount.
Viorel43138
In primul rand, "propunerile" care ti se fac sunt de fapt promotii ale FIAT pt Romania, nu e nici o smecherie in asta; cei care sunt in reteaua de dealeri ar trebui sa se abtina sa-si faca publicitate cu orice pret, sau sa-si atribuie merite pe care nu le au.
Intamplator caut si eu o astfel de masina... poate face cineva un discount cu adevarat real?!

Iar daca nu are nimeni un subiect la capitolul DOBLO, va propun eu unul: calitatea slaba a sasiului fata (sunt deja destule masini, nu foarte vechi, care au unghi de cadere mare la rotile fata)
Ciobanu45513
Salut!

Am vazut ca asta e un forum cu 'discounturi' la fiat, asa ca....
Bogdane la Punto Dynamic 80 CP ce discount imi poti oferi?
Ma intereseaza foarte mult unul, dar pretul e cam prea mare pentru piata de acum. Exemplu: ce costa la voi 12.200, iei Corsa sau Fiesta cu pana in 11.000. Problema e ca nu prea imi plac astea doua...


Multumesc!
Paul31109
Am un Doblo Panorama si sunt foarte nemultumit de bataia care se aude pe spate.
Cei de la service mi-au spus ca e din fabricatie si ca se aude la toate, desi eu nu cred asta.
As vrea sa stiu daca e careva care are deja Doblo si are aceeasi problema ca si mine ?!
Ionut45405
Km, ceva? Probabil bara stabilizatoare...
Paul31109
Nu se poate pune problema de kilometri, are doar 7000, am luat-o in urma cu 2 luni, si de la inceput s-a auzit.
In plus aceeasi banuiala am avut-o si eu si baietii de la service (Constanta - AUTOCOMO) si au schimbat bara stabilizatoare.
Ba mai mult s-au demontat pe rand telescoapele, tampoanele de suprasarcina si bara si s-au facut probe in mers. Nici un rezultat concludent. Cei de la service m-au sunat dupa vreo 2 saptamani si mi-au spus ca defectul ar fi din fabricatie.
Din fabricatie sa fie, dar problema e daca se poate elimina sau nu.
E deranjant la o masina care desi sunt constient, nu este o limuzina, sa se auda troncaneli ca la o Dacie harbuita. Apropos la Dacia mea chiar reuseam sa nu am troncaneli prea deranjante.
Asa ca daca voi stiti ceva dati-mi si mie un sfat sau spuneti-mi ca si la voi e la fel ca sa ma consolez cu ideea.
calin65149
QUOTE(Paul31109)
Am un Doblo Panorama si sunt foarte nemultumit de bataia care se aude pe spate.
Cei de la service mi-au spus ca e din fabricatie si ca se aude la toate, desi eu nu cred asta.
As vrea sa stiu daca e careva care are deja Doblo si are aceeasi problema ca si mine ?!


Si eu am un doblo panorama 1.9 jtd ,luat acum 1 an si are 50.000 km, pot sa iti spun ca am aceiasi problema si ia vine de la suportul roti de rezerva(se pare ca se slabeste in timp) cel putin asa mi au spus cei de la service ul fiat de pe giurgiului.Bataia la mine a inceput sa se auda cam pe la 40.000.In rest pot spune ca sunt foarte multumit de masina.
Paul31109
Stie cineva unde se pot gasi accesorii pentru Panorama?
As fi interesat si de altele decat cele din dotarea standard a masini !
Eventual o firma care se ocupa de tuning.
gabi4
masina nu este asa de grozava. am auzit de un caz in care a ramas cu schimbatorul de viteze in mana sau ca geamurile se ridica si se coboara f greu. sau ca la 1.3 diesel una din bujii este plasata in interiorul motorului. repet e din auzite
Razvan63327
gai4 nu suport oamenii care zic am auzit, si eu am auzit ca a intrat un tico intr-un hummer si l-a taiat in doaua, si mai afla ceva masinile nemtesti sunt de kkt si spun asta ca am avut dar spun sigur ca nici nu o sa mai imi iau, la motor sunt varza. Italy no. 1
Ionut45405
Maaama ce varza sunt nemtii la motoare! N-or fi nici italienele rele dar pana la afirmatia ta... Cate masini nemtesti ai avut/condus/reparat de sustii asta?
Razvan63327
Am avut o masina germana cu pretentii pe care am condus-o italieneste si era praf motorul dupa 80 mii si itzi dau multe exemple. La garantie nici nu l-au facut nenorocitii ca un motor de 1.8 nu se conduce sportiv asa mi-au zis sclavii aia. In viata mea nu o sa mai imi iau vreun stift nemtesc. Era vorba de un VW.
Aure71487
Mai fratilor,din cate am citit pe aici nu stiu ce sa mai cred.
Nu sunt hotarat.
Vreau sa cumpar si eu un Doblo Panorama,1.3 multijet 85 cai,peste o saptamana am masina.

Am optat pentru aceasta motorizare ca este livrabila imediat,desii preferam 120 cai dar trebuie sa astept mult.

Intrebare : consumul este real cel declarat de constructor?

Alte probleme ati mai avut cu doblo inafara de cele doua cazuri exprimate mai sus?

A avut cineva accident cu doblo?

Multumesc anticipat si astept urgent pareri sau informatii sa stiu ce fac.
Paul31109
Eu am un MultiJet 1,3 si consumul mediu e pe undeva la 6,5 l/ 100 Km la o viteza medie de 50 Km/h. Motorul cred ca e cea mai buna componenta la masina asta. Daca ai rabdare poti merge linistit cu 4 l la suta de Km. Daca nu la 160 de Km/ora ai un consum de 9 - 10 litri.
Am avut si un accident cu ea (am dat peste un caine pe autostrada - aveam 130 Km/ora) si a trebuit sa inlocuiesc bara, farul si sa vopsesc o aripa. Nu credeam ca bara este atat de flexibila - am indreptat-o cu mana si nu se cunostea mai nimic dar am schimbat-o pe asigurare. Reparatia m-a costat 35 de milioane dar a iesit super.
Mie totusi mi se pare prea zgomotoasa, nu de la motor ci de la o slaba antifonare.
Per total sunt multumit si mi-as mai lua una daca as avea nevoie.
Stie cineva unde as putea sa gasesc huse si covorase pentru Doblo Panorama ?
Aure71487
Mai fratilor vreau sa va zic ca mi-am luat in sfirsit aceasta masina.
Rodajul l-am facut cu un drum pina la Paris si inapoi circa 7000 km dus-intors

La intoarcere am si mers cu ea la revizia de 10 mii ca asa se face in Romania pentru ca in computerul de bord imi afiseaja revizii la 20 de mii .

Masina s-a comportat pe autostrazi in largul ei.
Fac specificarea ca nu am menajat-o deloc ,pe autostrazi piciorul la blana 160 km ora viteza maxima limitata electronic.

La o luna de la prima revizie am facut-o si pe cea de 20 000.

Acum ma pregatesc de revizia de 30 000

Concluzii : pina sa o cumpar am fost putin sceptic in privinta marcii Fiat pentru ca nu stiu de ce dar toata lumea are o impresie proasta despre aceasta marca.
Dar eu m-am incapatinat sa mer inainte ...

Recunosc ca nu m-am asteptat sa fiu asa multumit de ea.

Motive: Pozitia inalta de condus gratie si scaunului ergonomic reglabil,parca conduci un jeep.

Consum foarte redus de motorina la un motor de 1250 cc 85 cp 3-4 % este de ne imaginat un asa consum.

Foarte spatioasa ,mai lata decat un jeep.

Directie si demaraj exceptional,nu faci diferenta intre un diesel si benzina.

Inainte de Doblo care are 85 cp diesel am avut una pe benzina de 96 cp si pot spune ca nu se cunoaste diferenta ba mai mult mi se pare ca are demaraj mai bun decit benzina.

Daca sunteti interesati mai pot da si alte detalii.
Paul31109
Ma mira consumul tau !!!
Am acelasi motor dar la mine consumul mediu este cam 6-7 % desi nu pot spune ca o menajez. Sub 4% la mine este consumul la 2000 de ture.
Ma intereseaza daca pe drumurile romanesti ai sesizat un trancanit pe spate. Cei de la Fiat mi-au spus ca la Panorama e un defect din constructie.
Mai am vreo 15000 de Km si iese din garantie si as vrea sa stiu daca e intr-adevar asa.
In rest si eu sunt relativ multumit de ea. Mai am ceva scartaituri foarte deranjante la usile din spate si ceva probleme cu deblocarea usilor din spate cand sunt deschise.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.