Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia implineste 10 ani de la asocierea cu Renault
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
rembrandt
Astazi, 2 iulie, se implinesc 10 ani de cand Dacia a intrat in Grupul Renault. Investitia Renault in Romania a asigurat 18.000 de locuri de munca directe si 130.000 de locuri de munca indirecte.

http://masini.ro/stiri-auto-dacia-implines...enault-7332.htm
ktynk
QUOTE (rembrandt @ Jul 2 2009, 02:50 PM) *
Astazi, 2 iulie, se implinesc 10 ani de cand Dacia a intrat in Grupul Renault. Investitia Renault in Romania a asigurat 18.000 de locuri de munca directe si 130.000 de locuri de munca indirecte.

http://masini.ro/stiri-auto-dacia-implines...enault-7332.htm



La multi ani!

DACIA
T u d o r
Felicitari! Dacia e altceva decat era inainte de venirea francezului. La mai mare si peste 10 ani sa fie la nivelul Skoda. thumbsup.gif
laurentiu
Felicitari pentru realizare si "creierului" din spatele tranzactiei Daciei, si anume Constantin Stroe.
Sa vinzi in 5 ani 1 450 000 de exemplare in conditiile Dacia nu era o marca renumita, e ceva.
La multi ani si mult succes in continuare! thumbsup.gif
daewoo_espero_turbo
Sa vindeti cat mai multe masini.....si poate, daca nu e prea mult, sa dati si voi o vopsitorie de calitate pe masini...si ceva protectie anticoroziva...
Ca pana acum Loganu' a fost cam sub-mediocru... whistling.gif

P.S. Felicitari statului roman, care in loc sa faca masini pe care sa ia ei banii, au vandut fabrica la francezi, ca sa se umple ei de bani pe spinarea romanilor...
DRAGOS
CITAT(daewoo_espero_turbo @ Jul 8 2009, 03:33 PM) *
Ca pana acum Loganu' a fost cam sub-mediocru... whistling.gif


ai facut vreun studiu legat de treaba asta? smile.gif
T u d o r
Nu, il compara cu Espero, masina suprema.
Cipp
La multi ani Dacia! Zic unii ca de la 10 ani nu mai face nimeni pipi in pat! wink.gif)
daewoo_espero_turbo
QUOTE ( T u d o r @ Jul 8 2009, 09:47 PM) *
Nu, il compara cu Espero, masina suprema.


Nu stiu daca il compar cu Espero...dar totusi la pretul asta putea sa intre si o vopsitorie calumea....are un strat de vopsea pe ea, ca daca o zgari un pic, se vede tabla ( nu se vede stratul anticoroziv, ca nu are asa ceva ) ...
Cand zic sub-mediocru, ma refer la materiale si la asamblare... peste tot crapaturi mari, lufturi, etc...nu e asamblata cum trebuie...
Am vazut zilele trecute un logan, si in partea din fata, intre capota si partea de sus a farurilor, unde se imbuca cu capota, erau niste gauri de puteam baga mana pe acolo... deci...

P.S. Nu stiu daca Espero e masina suprema...dar in '95 cand a aparut, cred ca la toti de aici va curgeau balele cand vedeati una pe drum.... design reusit, aerodinamica de nota 10, interior frumos, dotari, confortabila, stabila, spatioasa...tot ce poti sa astepti de la o limuzina...asa ca...cand a aparut in Romania, cam era un fel de "masina suprema" ...
SorynZ
Bravo!! Felicitari!! (mai mult pentru Dacia decat pentru daewoo_espero...)
Un fel de Volkswagen DE LA romani PENTRU romani wink.gif
FwoRD
QUOTE (SorynZ @ Jul 9 2009, 07:16 PM) *
Bravo!! Felicitari!! (mai mult pentru Dacia decat pentru daewoo_espero...)
Un fel de Volkswagen DE LA romani PENTRU romani wink.gif



ai dreptate la faza cu un fel de volkswagen (ca denumire). Loganul a reusit sa fie ceea ce multi producatori de masini au cautat - o masina ieftinuta, cu dotari decente pe care si-o poate permite multa lume. Tocmai lipsa luxului si a unor finisaje deosebite fac din masina asta un mobil de afacere pe cat de complicat pe atat de simplu.

Cat despre ceea ce a spus domnul cu espero.. prefer sa se duca banii la francezi decat sa intre in buzunar la niste romani care maine or sa sufere de ei pe sosele omorand nevinovati doar pentru ca ei au crezut ca 300 de cai si 4 airbaguri in plus il fac nemuritor
daewoo_espero_turbo
QUOTE (SorynZ @ Jul 9 2009, 04:16 PM) *
Bravo!! Felicitari!! (mai mult pentru Dacia decat pentru daewoo_espero...)
Un fel de Volkswagen DE LA romani PENTRU romani wink.gif


Un fel de vw ....comparatia dintre Dacia si Vw e ca si cum as compara trabantul cu opelul teehee.gif
Dacia e o masina romaneasca (adica destul de mediocra - pentru ca romanii nu au cum sa ajunga la nivelul unor mari producatori niciodata) cu un motor si o cutie de Renault bune ... ieftina si ....cam atat.
Nu stiu de ce ar merita felicitarile astea Dacia ... Renault merita felicitari.
Dacia de la mama ei n-a stiut niciodata sa faca o masina originala ... sau buna. ... asa ca pentru Dacia de astazi (Logan, Sandero, etc ) meritele apartin Renault, nicidecum Dacia.
Asa ca felicitari Renault whistling.gif
daewoo_espero_turbo
QUOTE (FwoRD @ Jul 10 2009, 02:04 PM) *
Cat despre ceea ce a spus domnul cu espero.. prefer sa se duca banii la francezi decat sa intre in buzunar la niste romani care maine or sa sufere de ei pe sosele omorand nevinovati doar pentru ca ei au crezut ca 300 de cai si 4 airbaguri in plus il fac nemuritor


Imi place mentalitatea ta confused.gif
Mai bine sa beneficieze francezi de banii obtinuti din vanzarea de masini produse de noi, decat noi, romanii ,nu?
Iar afirmatia "prefer sa se duca banii la francezi decat sa intre in buzunar la niste romani care maine or sa sufere de ei pe sosele omorand nevinovati doar pentru ca ei au crezut ca 300 de cai si 4 airbaguri in plus il fac nemuritor" mi se pare o aberatie totala...
Banii aia daca existau, participau la economia de stat, nu intrau in buzunarele la pustanii astia la care faci referire...

P.S. De unde stii ca francezii nu gonesc cu 300 la ora si nu fac accidente mortale? smile.gif La noi, pe strazile noastre, nu stiu unde o sa poti sa alergi vreodata cu viteza asta...
laurentiu
CITAT(SorynZ @ Jul 9 2009, 04:16 PM) *
Bravo!! Felicitari!! (mai mult pentru Dacia decat pentru daewoo_espero...)
Nu stiu de ce ar merita felicitarile astea Dacia ... Renault merita felicitari.
Dacia de la mama ei n-a stiut niciodata sa faca o masina originala ... sau buna. ... asa ca pentru Dacia de astazi (Logan, Sandero, etc ) meritele apartin Renault, nicidecum Dacia.
Asa ca felicitari Renault whistling.gif


Iti spun eu un motiv pentru care ar trebui spus La multi ani Dacia!, nu Renault: insusi datorita faptului ca s-a pastrat numele de Dacia. Stiai ca atunci cand au venit francezii in Romania au vrut sa numeasca uzina Renault? Iar Stroe s-a opus vehement. Totusi s-a pastrat apartenenta la Renault. De exemplu nu intamplator Super Nova se scria SupeRNova (RN=prescurtarea de la Renault).
Pe de alta parte si Renault ar avea de castigat la imagine. Sa ai inca o marca e ceva, demonstreaza puterea unui constructor (ca sa intelegi mai exact ce vreau sa zic, uita-te la Seat si VW-cati stiau de Seat in anii '80?, si totusi VW nu a renuntat la aceasta denumire).



CITAT( T u d o r @ Jul 8 2009, 06:47 PM) *
Nu, il compara cu Espero, masina suprema.


A zis cineva cu masina japoneza. teehee.gif tongue.gif
hdi
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Jul 8 2009, 03:33 PM) *
P.S. Felicitari statului roman, care in loc sa faca masini pe care sa ia ei banii, au vandut fabrica la francezi, ca sa se umple ei de bani pe spinarea romanilor...


Aoleu, cum suna asta...Brrrrr... Sunteti mai multi?
Acum, cu criza asta economica e loc de orice curent politic ca adepti vad ca inca se gasesc. Cine stie, poate o luam de unde am ramas cu "inaintarea Romaniei spre comunism"...

La multi ani Dacia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.