Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 112-Primera P12 Check Engine
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
diurpaneus
Buna

am si eu un primera p12 1.9dCi,2003...si am probleme cu ea de ceva timp...m-am bagat in multe forumuri si inca nimeni nu ma putut ajuta ... problema mea a inceput anul trecut prin toamna, la cald(si aici ma refer la temperatura de afara) cand scot masina pe liber mi se aprinde becul rosu de checkengine ... cand se aprinde acel led masina nu mai trage...nu se mai tureaza e ca si cum nu ar avea turbo. A venit iarna, problema a disparut, am facut si drumuri de sute de km si tot nu s-a mai aprins acel bec, a trecut iarna...problema a reaparut...clar am fost la service si nu au gasit nimic...ziceau sa merg acolo cand e becul aprins sa ii faca test, dar acest bec mi se aprinde si mi se stinge singur...

pe scurt...se aprinde becu, se stinge singur, cand e aprins masina nu trage si problema apare doar cand e cald afara si la liber(niciodata in sarcina, accelerare)....clar e ceva problema de senzor...

m-am gandit si la varianta senzorului de pe pedala de accelerare...dar pare a fii totul ok cu el...stiu ca cea mai buna solutie e sa o duc la un tester ...dar nu gasesc o persoana cu tester care sa aiba si rabdare sa il iau cu mine in masina si sa ma plimb prin oras pana se aprinde becu ...asa ca m-am gandit sa-mi cumpar un obd...si sa-mi fac singur testu...daca stiti un tester de vanzare si bun va rog sa ma anuntati...

daca a mai patit cineva asa ceva...sau mai are vreo idee...asptept cu drag smile.gif

ps: am gasit cartea tehnica in varianta electronica si in ea scrie ca in momentul in care pun contactul trebuie sa se aprinda becul de check engine...mie nu mi se aprinde, mai scrie acolo ca practic face o verificare a becului...nu mi se aprinde cand pun contactu dar se aprinde in rest cand o scot pe liber smile.gif deci becul nu e ars...intrebarea mea e la voi se aprinde? e acelasi bec rosu sau mai este inca unul care se aprinde doar cand pui contactul? intreb asta ca daca reusesc sa fac sa se aprinda becul la contact poti face o combinatie de pedale si sa intrii in "test mode 2" al masinii...si poti afla continutul memoriei din ECM...

bestul ca deja am scris un mic roman biggrin.gif

bafta
AlexRe
E acelasi bec, care ar trebui sa se aprinda in momentul in care pui contactul si care se aprinde in timpul mersului. Ai incercat o resetare a calculatorului? ( instructiunile ar trebui sa fie in manualul pe care ai spus ca il ai ).
diurpaneus
da, am incercat...pui contactul - dupa 3 secunde apesi de 5 ori pedala de acceleratie la maxim(in maxim 5 sec) astepti 7 secunde dupa care apesi acceleratia pt 10 secunde...in acel moment masina intra "Mode II" incepe si clipeste MI-ul pt a-ti da codul din memoria ECM si pt al sterge ti din noi apasata pedala de acceleratie pt minim 10 sec...
problema e ca eu nu am reusit sa intru in MODE II...motivul cred ca este ca nu mi se aprinde ckeckengine-ul cand pun contactu...



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.