Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ford mondeo 100cp diesel - suficienti ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
lihte
Am gasit o oferta la un ford mondeo 100cp 1.8 tdci diesel, foarte tentanta,
problema ar fi ca nu stiu daca motorul de 100cp diesel cu care vine echipata este
suficienti pentru o masina de greutate 1450kg cum este fordul mondeo.

Momentan am un logan 75cp benzina care cantareste 1000kg si n-as vrea cu noua masina
sa am aceleasi performante.

HalbaSus
QUOTE (lihte @ Jun 28 2009, 07:06 PM) *
Am gasit o oferta la un ford mondeo 100cp 1.8 tdci diesel, foarte tentanta,
problema ar fi ca nu stiu daca motorul de 100cp diesel cu care vine echipata este
suficienti pentru o masina de greutate 1450kg cum este fordul mondeo.

Momentan am un logan 75cp benzina care cantareste 1000kg si n-as vrea cu noua masina
sa am aceleasi performante.

Nu sunt suficienti ! Poate va "parea" ceva mai rapid decat loganul datorita cuplului de diesel si a unei cutii de viteze mai bine etajate decat la logan, dar per total va fi la fel de lenta. La motorul asta mai bine un focus, sau daca nu iti ajunge spatiul atunci un motor mai puternic pe mondeo.
Eu am facut un drive-test cu noul mondeo (presupun ca tu vorbesti de modelul vechi) care cu 118 cp abia se misca. Presupun ca modelul vechi este ceva mai usor dar oricum 100 cp sunt insuficienti pentru o masina de clasa medie.
dinudragos
parerea mea este:
1.este disel deci e mai puturoasa decat benzina
2.e si mare
3.si sunt putin CP, la o masina k asta iti zic eu k ar trebui cam 130 CP motorina si pe benzina are trebui 120 k sa mai ajungi si tu la destinatie!!!!:D:D:D:D:d
dinudragos
aia 100 de CP sunt foarte putini iati ceva mai puternic.
cred k tu vrei masina asa de familie mai ieftina si sa consume putin.
iti recomand....
Skoda 2009 Octavia 1.4 TSI 122 CP Classic e foarte buna!
wink.gif
adiL
Salut,

Ti-ai luat pana la urma Mondeul nou diesel de 100CP? Multumit de el?
Am gasit si eu o oferta de Trend Plus 1,8 TDCI la 100 CP la 17300e. Am noroc de o Dacie pt Remat si cu ce imi mai dau ei reducere ajung la 15.500. Pretul e cam la limita bugetului meu dar m-as baga pentru ca e generoasa la securitate si are spatiu mare. Eu o vreau pentru familie.
De asemeni m-ar interesa ce alte costuri are in spate (revizii ...) si orice sfat care ma ajuta sa iau o decizie buna

Multumesc,
Adi

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.