Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Michael Jackson - a murit !
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
f1anatic
http://www.msnbc.msn.com/id/31552029/ns/entertainment-music/

Cine nu il stia din anii 80's nu isi poate inchipui ca Michael Jackson si muzica lui a fost UBER COOL odinioara.

May He rest in peace !
G e o r g e
rip ...
klm
Un mare artist, pacat ca nu a creat cat era capabil s-o faca.
vio
Rest in peace , Michael...
T u d o r
Michael a fost inger si diavol. Inger pentru miliarde de oameni si diavol pentru el insusi. Pacat ca a vrut sa se joace de-a Dumnezeu si si-a primit lectia nimicniciei omului pe pamant. Thriller si Bad sunt albume de referinta in memoria mea.

RIP.
FAR EASTERN
S-a dus... sad.gif
... si unul din ingerii lui Charlie....
adrian_flavius
Triste vesti...inca imi aduc aminte de Thriller si de Bad... Billie Jean...Dirty Diana...Black or White...si multe, multe altele... daca scotocesc un pic pe la parintii mei, pun pariu ca gasesc albumele originale, pe caseta audio... Doamne, ce vremuri...

Artist mare, da' s-a cam jucat cu viata lui...deh, asa-s sufletele astora, de artisti...merg la limita, si in bune, si in rele...a vrut ca lumea sa fie a better place, for you and for me...

Sa se odihneasca in pace, si sa ramana in amintirea noastra numai cu cele bune, si cu muzica lui, care ne-a bucurat, odata, sufletele...RIP, Michael!
V_I_C_T_O_R
Azi dimineata cand am deschis mess-u aveam un offline de la cineva cum ca a murit Michael si sa dau mai departe stirea. Va dati seama ca nici nu-mi trecea prin cap ca ar putea fi adevarat, gandindu-ma ca e o noua incercare aiurea de mass. Totusi am deschis Yahoo sa fiu sigur si acolo am avut un soc; "Superstar died too soon" - mi-a picat fata. Sunt si acum foarte necajit si imi pare rau pentru pierderea unui alt om a carui melodii au ajuns cu siguranta in toate colturile lumii. Mare pacat.

Sa se odihneasca in pace!
G e o r g e
in birou se aud melodii ale lui michael de azi de dimineata ... cred ca la fel e peste tot .
Seri
Dumnezeu sa-l ierte!

Aveam doar 5 ani atunci, dar tin minte ca TVR-ul a transmis in direct sosirea lui Michael pe aeroport, unde l-a intampinat prezident Iliescu, ceea ce nu am mai vazut decat la vizitele lui Clinton sau Bush.
DRAGOS
R.I.P down.gif

klm
CITAT(G e o r g e @ Jun 26 2009, 01:13 PM) *
in birou se aud melodii ale lui michael de azi de dimineata ... cred ca la fel e peste tot .

Iurop efem, cea mai varza muzica din 80 pana in ... 89.
LooLee
...moonwalk through the stars...
T u d o r
E clar ca vom asista la un "comeback" agresiv pe toate radio/TV-urile din lume. Avem experienta cu Freddie Mercury, muuuult mai ascultat si iubit dupa ce a murit decat cand era in viata. De parca nu poti aprecia si intelege un artist decat dupa ce s-a dus...
22nst
Asa se intampla mereu. Adevarata valoare a unui artist iese la iveala dupa ce moare. De ce? Nu am idee.
La Radio ZU, Buzdugan si Morar au facut, nici nu stiu cum sa ii zic,... la ore fixe, toti fanii M. Jackson sa puna avariile si sa circule cu ele asa...
drabisan
QUOTE ( T u d o r @ Jun 26 2009, 07:52 PM) *
E clar ca vom asista la un "comeback" agresiv pe toate radio/TV-urile din lume. Avem experienta cu Freddie Mercury, muuuult mai ascultat si iubit dupa ce a murit decat cand era in viata. De parca nu poti aprecia si intelege un artist decat dupa ce s-a dus...


Da, din pacate asaltul mediatic a fost extrem din prima zi. Si foarte probabil se va amplifica fenomenul Freddie. Cu tot felul de persoane care desi puteau sa idolatrizeze artistul cit era, se vor declara fani abia cind nu omul mai poate crea.
Prima faza a fost cu Kurt Cabain cind toata pustimea de virsta mea a descoperit Nirvana cind nu mai era nici o Nirvana. Stirile la TVR au inceput cu vestea ca a murit Cobain! Asta in epoca glorioasa a lui ilievici

Reteta media a fost perfectionata cu Freddie, cind si vinzatoarele au descoperit Queen.

Mi-as fi dorit sa nu se repete acum sad.gif
Asta e media din ziua de azi. Se foloseste de momentele grele pentru a promova niste valori care tocmai ce s-au inaltat in alta lume.

Tudor, tu cred ca iti aduci aminte pentru ca ai prins: inainte de revolutie era un scatch la televizor cu un pictor care isi insceneaza moartea pentru a deveni celebru. Si el statea printre fanii extaziati si se bucura. Eram mici, dar cei care am vazut scatch-ul puteam sa realizam mirlania tragi-comica a subiectului.

Media din ultimii 20 de ani a desavirsit asta sad.gif

Eu unu' mi-as fi dorit liniste. Maxim o atitudine gen VH1 care astazi a difuzat 90% MJ si Jacksons 5. Fara comentariile patetice care insotesc trecerea unui OM intr-o alta lume!

Disclaimer: eu sint un pic altfel. Ma doare cind cei la care tin nu mai sint pe Pamint, dar urasc patetismul asociat cu o astfel de intimplare. Prefer sa cred ca a trecut intr-o lume mai buna. smile.gif
roadempire
Jacko oricum va ramane pentru eternitate!
...rip
T u d o r
QUOTE
Disclaimer: eu sint un pic altfel. Ma doare cind cei la care tin nu mai sint pe Pamint, dar urasc patetismul asociat cu o astfel de intimplare. Prefer sa cred ca a trecut intr-o lume mai buna.

+1

Nu-mi mai amintesc sceneta de care zici dar cu siguranta ca le-am vazut pe toate la vremea lor, ca nu prea aveai cum sa le ratezi. smile.gif

Totusi Cobain a murit la 3 ani dupa Freddie. smile.gif Uitasem ca si cu el au creat o dementa generalizata.


Totusi ma simt dator sa pun aici cea mai buna piesa pe care MJ a creat-o vreodata. Poate trebuia pusa la "Muzica" dar fiind o capodopera si tinand cont de motivul pentru care a fost facut acest topic...iat-o:

drabisan
Corect cu Cobain sad.gif
Mea culpa. Mintea mi-a sortat gresit.
V_I_C_T_O_R
QUOTE (drabisan @ Jun 26 2009, 06:50 PM) *
............

Reteta media a fost perfectionata cu Freddie, cind si vinzatoarele au descoperit Queen.

...........


N-am inteles ce ai vrut sa zici cu asta??
pmhoria
Noi (eu si sora mea) primisem in '86 o caseta video in care erau mai multe melodii de-ale lui printre care si Thriller-ul. Acel videoclip avea aprox 15 minute si era f detaliat. Recent, cam tot ce am vazut nu mai continea totul. Era faza in care el se transforma in lup ... f detaliata, cum se transforma incet incet in varcolac de fapt. Va dati seama ce impact a avut asta, asupra unor copii de 7 si 13 ani.. Iarasi f detaliate erau si scenele in care mortii incepeau sa ias.. ..
Din pacate acea caseta n-o mai am.. sad.gif ca as fi transmormat-o in digital ca sa vedeti la ce nivel profi era filmat totul in acel videoclip.
In rest, nu sunt de zis f multe... decat RIP MJ

Un pic off, dar daca ati tot spus de Nirvana, la mine in clasa exact asta s-a intamplat. Eram singurul care avea 2 casete cu ei inainte sa se duca Cobain.
Dupa ce-o murit, toti se mirau cum de eu, stiam de ei inainte.. smile.gif
Baby Blues
L-am apreciat pe M.J dar nu mi-a placut ca a incercat sa schimbe ce-a dat Dumnezeu . Muzica lui a fost si este un punct de referinta . Sa-i fie tarana usoara.
PS: Auzeam ceva azi de-o farsa care sa-i creasca cota inainte de nu stiu ce concert sau turneu. No comment!
Legionaru'
D-zeu sa-l odihneasca!

In gimnaziu am avut o colega care isi tinea jurnalul ca pe o confesiune continua lui Michael Jackson. sad.gif As vrea sa stiu ce simte acum acea colega.
Alex-F1
QUOTE (stefan_adrian @ Jun 26 2009, 05:05 PM) *
nu mi-a placut ca a incercat sa schimbe ce-a dat Dumnezeu


Asta e cu dus-intors, caci, dupa teoria asta, cei care se nasc, de exemplu, cu diverse malformatii, ar trebui sa se complaca cu ideea si sa nu incerce sa schimbe (in mai bine) situatia, doar fiindca asa i-a lasat Dumnezeu! confused.gif Si, daca stam sa judecam la modul abstract, io cred ca lui Dumnezeu nu-i mai pasa ce facem cu corpul nostru dupa ce ne nastem.....e un fel de-a spune.....

QUOTE (Legionaru' @ Jun 26 2009, 05:31 PM) *
In gimnaziu am avut o colega care isi tinea jurnalul ca pe o confesiune continua lui Michael Jackson. sad.gif As vrea sa stiu ce simte acum acea colega


Ce interesant, oarecum mi-ai luat vorba din gura, caci chiar vroiam sa scriu si io ca am avut 5 luni de zile o fosta prietena fan MJ si pot sa spun ca, de fiecare data cand mergeam la ea acasa, numa MJ ascultam si pot afirma ca datorita ei mai stiu si io cate ceva din piesele/videoclipurile lui.....si io ma gandesc ce-o fi in sufletul ei acum sad.gif .....dar voi afla cat de curand, fiindca viata ne-a facut sa locuim la 500m unul de celalalt si, in plus, copiii nostri sa fie chiar colegi de gradinita, fetita ei fiind mai mare cu un an decat Andreas!

Ce sa mai zic? N-am fost fan, dar recunosc ca a fost un geniu al muzicii si ii vor fi foarte greu de egalat performantele....ca un fel de Michael Schumacher in F1 biggrin.gif

R.I.P. down.gif
Oana
RIP
nu sunt fan MJ, insa tre sa recunosc ca omul este o legenda. stau si ma intreb daca a existat cineva mai popular decat el. poate doar marilyn monroe si lady D...
20krpm
ca barbat, albert einstein. dar mi-e greu sa ma gindesc la altcineva. madonna mai are cite ceva din ce-a avut el, dar ea nu e nici pe departe asa de controversata. oricum, atmosfera in LA e de doliu, vezi lume in cu privirea aia de denial pe fata, iar ce era ieri pe strada (lucrez pe aceeasi strada cu spitalul la care a murit, la vreo 300m) era de nedescris. daca asta spune ceva, pentru jack fm (un post de classic rock cu umor negru intre melodii, deci preferatul meu, evident) michael jackson era materia prima de bataie de joc. de ieri incoace cam o treime din muzica difuzata e michael jackson.
OvidiuH
O veste foarte trista. Una dintre cele mai mari legende ale muzicii. sad.gif
marius68582
klm
CITAT( T u d o r @ Jun 26 2009, 08:52 PM) *
Avem experienta cu Freddie Mercury, muuuult mai ascultat si iubit dupa ce a murit decat cand era in viata.

Queen a fost tot timpul un fenomen iar Freddie Mercury motorul acestui fenomen; faptul ca in Romania anilor 80-90 gusturile muzicale erau indoielnice (de altfel cum este si acum) inseamna doar ca noi n-am apreciat muzica lor atunci cand trebuia. Daca mai avem in vedere faptul ca majoritatea celor dintre noi abia intram in puebertate atunci cand FM a murit atunci avem o idee mai clara de ce in perceptia noastra Queen a "devenit mare" dupa 1991/92 (eu nu tin minte alte melodii aparute dupa acel an nefast in afara de "You don't fool me").
Cu MJ lucrurile au stat oarecum altfel; in aceeasi perioada apareau si la noi hituri ca Dirty Diana, Bad, albumul Dangerous, videoclipurile de senzatie care aproape ca erau filme: Remember the time, Billie Jean, Thriller, putin mai tarziu Scream (cel mai scump videoclip realizat vreodata), duetele sale: cu Paul McCartney (The girl is mine), Slash (Give it to me, Black or white), Stevie Wonder, R. Kelly, Notorius BIG, prezenta lui constanta pe covorul rosu alaturi de Elisabeth Taylor, casatoria cu fiica lui Elvis, scena cu copilul prezentat la balcon si nu in ultimul rand stirile ce tineau de sanatatea/transformarea sa.
AZAZEL
opinia mea:
michael jackson a fost un artist desavarsit si greu va fi cineva care sa-l egaleze.
ca om a fost jalnic, un nimeni. cum naiba sa te mutilezi pana te transformi intr-o maimuta ? cum naiba sa-ti fie rusine ca esti negru ? macar sa fi fost vorba de un negru de rand , mizerabil , insa el era probabil cel mai celebru negru al planetei. cum naiba sa ai un vers in care sa spui "don't matter if you are black or white?" iar tu sa fii disperat sa scapi de culoarea neagra a propriului corp si sa vrei sa devii alb.

pun si eu o intrebare naiva: in mod normal copiii lui nu ar fi trebuit sa se nasca mulatri? faptul ca el si-a schimbat culoarea tenului, asta nu inseamna ca si-a modificat bagajul genetic. circula zvonul ca cei di copii ai lui mai mari , nu ar fi ai lui dar in mod normal , daca ar fi fost ai lui ar fi trebuit sa fie mai inchisi probabil.
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Jun 29 2009, 08:14 PM) *
macar sa fi fost vorba de un negru de rand , mizerabil ,


sa nu-fi fie intelese gresit spusele. nu consider ca negrii de rand sunt de desconsiderat.
Rebel
Si eu regret trecerea lui in nefiinta. Eu il consider un simbol si imi place muzica lui.
Odihneasca-se in pace!
Oana
QUOTE (AZAZEL @ Jun 29 2009, 08:14 PM) *
pun si eu o intrebare naiva: in mod normal copiii lui nu ar fi trebuit sa se nasca mulatri?

din cate stiu MJ si-a facut depigmentare, nu transplant de piele. ori in cazul asta si-a cam schimbat bagajul genetic de care zici... eu am insa alta dilema? si-a facut depigmentare peste tot? ohmy.gif blink.gif unsure.gif

azazel, el avea o problema psihica. asta ar fi fost si motivul pentru care fata lui elvis l-a parasit. a zis ca nu mai putea lupta de una singura si sa-l vada cum se automutileaza. imi pare rau ca s-a dus asa, insa cred ca asta este tributul platit celebritatii. genial mi s-a parut ce le-a lasat copiilor: 200 de piese inregistrate cand era in viata, ce nu au fost lansate. absolut genial. e singura mostenire de care au nevoie. am inteles ca primul album o sa apara in perioada craciunului. sunt curioasa ce vanzari va avea. eu una o sa-l cumpar.
AZAZEL
totusi, ceea ce a facut el este o insulta la adresa populatiei de culoare a acestei planete. sunt milioane de fani ce culoare ce il plang si totusi acestia nu inteleg ca el , michael jackson, nu a vrut sa fie ca ei si a considerat asta(a fi negru) a fi o rusine ce nu o poate suporta.

eu, de as fi cu originile recente in africa(nu alea preistorice ca se presupune ca toti ne tragem de acolo) si daca m-as uita la un negru devenit alb ce-mi canta " nu conteaza daca esti alb sau negru" m-as simti insultat pana la dumnezeu. probabil michael jackson a fost cel mai rasist om ce a trait vreodata pe acest pamant si modul cum a desconsiderat el populatia de culoare neagra a fost dus la extrem.

cica a fost acum o zi doua o festivitate de decernare a unor premii pt realizarile de exceptie a populatiei afro-americane in care un personaj de culoare a insistat f mult (oarecum ironic) vorbind mult despre "negrul michael jackson". cica ar fi pronuntat cuvantul negru de aproximativ 5 ori.
klm
CITAT(Oana @ Jun 29 2009, 09:46 PM) *
si-a facut depigmentare peste tot? ohmy.gif blink.gif unsure.gif

36182451.gif, nu cred ca i s-au modificat dimensiunile!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.