Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum scap de pe vopseaua de pe parbriz?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia
ktynk
Buna!
Am avut un mic incident in trafic din care am ieshit cu o aripa pocnita la masina...
Faza e alta...am dus masina intr-un service cam ciudat la reparat ,shi cand am ridicat mashina ,am sesizat ca tot parbrizul imi era stropit...ce-i drept nu se vede vopseaua fiindca este un strat foarte subtzire(se vede in ceatza)... si acum nu shtiu cu ce sa-l curat de acel mic strat de vopsea...
Ma putetzi ajuta?....Am incercat un diluant normal pentru vopsea...shi nu a mers sad.gif

Va multumesc anticipat!
adrian_flavius
Decapant...dar nu bag mana-n foc ca scoate vopsea uscata...cel mai bine, daca ai factura de reparatie de la service, te duci peste ei si le faci scandal...normal ar fi sa rezolve ei...
Diesel
Si eu am avut o experienta similara, pe toate geamurile aveam un fel de stelute sclipicioase care se simteau atat la mana cat si la zgomotul stergatoarelor.

Dupa cateva luni de spalari saptamanale cu spuma activa au disparut. Deci iti recomand sa iti faci program la o spalatorie smile.gif

PS: cred ca celalalt topic poate fi sters.
vali44
QUOTE (ktynk @ Jun 25 2009, 02:19 PM) *
Buna!
Am avut un mic incident in trafic din care am ieshit cu o aripa pocnita la masina...
Faza e alta...am dus masina intr-un service cam ciudat la reparat ,shi cand am ridicat mashina ,am sesizat ca tot parbrizul imi era stropit...ce-i drept nu se vede vopseaua fiindca este un strat foarte subtzire(se vede in ceatza)... si acum nu shtiu cu ce sa-l curat de acel mic strat de vopsea...
Ma putetzi ajuta?....Am incercat un diluant normal pentru vopsea...shi nu a mers sad.gif

Va multumesc anticipat!

Si eu am avut multi ani Dacie si am trecut prin asemenea patanie . Ca sa rezolvi trebuie sa faci urmatoarea operatiune - intr-o mana iei o carpa din bumbac inmuiata in diluant si stergi circular o mica suprafata . In cealalalta mana , tot o carpa din bumbac dar inmuiata in apa si stoarsa , cu care vei veni imediat in urma celei cu diluant . Pentru reusita deplina iti recomand sa faci operatiunea cam de 2-3 ori pentru fiecare geam , la umbra , cu geamurile cat mai reci . Succes !
ktynk
QUOTE (Diesel @ Jun 25 2009, 03:36 PM) *
Si eu am avut o experienta similara, pe toate geamurile aveam un fel de stelute sclipicioase care se simteau atat la mana cat si la zgomotul stergatoarelor.

Dupa cateva luni de spalari saptamanale cu spuma activa au disparut. Deci iti recomand sa iti faci program la o spalatorie smile.gif

PS: cred ca celalalt topic poate fi sters.




Multumesc pentru sfaturi.
Faza cu diluantul pe bucatzele am incercat-o shi nu a mers.

M-am gandit ce-i drept sa ma duc inapoi la service-ul unde au vopsit-o sa fac scandal...faza e ca programul de la servici nu mi-a permis sa ajung la service-ul respectiv , iar ca sa ma duc acum dupa aproape o luna,nu shtiu daca mai recunosc ei ca e din cauza lor angry.gif:-?? .
[Faza e ca normal eu din cate shtiu cand se vopseshte o aripa la o mashina se vopseshte mai intai shi dupa aceea se monteaza....iar daca se monteaza shi dupa se vopseshte este de datoria lor sa inveleasca restul mashinii pentru a nu ajunge pe ea vopsea...nu?]

O sa mai incerc sa merg la spalatorie...poate tzine trucul yes.gifwink.gif
Rebel
Faci rost de o lama de ras clasica si iei parbrizul la curatat tinand lama cat mai tangential cu parbrizul. Nu tine lama perpendicular si nu folosi colturile ei intrucat vei zgaria prabrizul. Miscarea trebuie sa fie doar de impingere. A grija la margini, chedere, etc. Foarte smplu.
Potzocul
exista o solutie numita Decanol, eu am gasit doar produsa in Ungaria, solutia asta am folosit-o pentru a da jos vopseaua in ulei dintr-o bucatarie. atentie insa trebuie sa folosesti manusi. cam 50 lei costa un flacon de 1 litru... cred ca ajunge sa dai jos toata vopseaua de pe masina biggrin.gif
admin
QUOTE (Potzocul @ Jun 26 2009, 03:32 PM) *
exista o solutie numita Decanol, eu am gasit doar produsa in Ungaria, solutia asta am folosit-o pentru a da jos vopseaua in ulei dintr-o bucatarie. atentie insa trebuie sa folosesti manusi. cam 50 lei costa un flacon de 1 litru... cred ca ajunge sa dai jos toata vopseaua de pe masina biggrin.gif



Am folosit si eu Decanol tot la bucatarie..e varza:))...totusi daca e sa-l foloseasca la masina sa aiba mare grija, e concentrat rau, sa nu pateze sau sa matuiasca geamul...testeaza-l inainte ...
Potzocul
smile.gif poate cel unguresc e mai bun,,, cine stie ... oricum, am stricat 2 flacoane pana sa imi dau seama cat de mult trebuie sa pun si cat sa astept ca sa lucreze. e foarte concentrat, nu cred ca ar matui geamul, aplicat cu o carpa doar pe suprafata afectata cred ca ar da roade.
ktynk
Mersi...o sa incerc shi celelalte variante biggrin.gif...sper sa reushesc sa scap de problema:)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.