Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lexus IS 200
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lexus
barboso
Am vazut un Lexus de vanzare, cel din titlu / descriere, la 5.500 euro, si m-ar tenta sa-l iau, dar ma cam sperie vechimea si kilometrajul masinii.

Cei care cunoasteti mai bine marca, ce parere aveti ?

Care ar fi costurile de intretinere ale acestei masini ?
Ma refer la reviziile curente, schimb filtre/ulei.

Alte consumabile (placute/discuri de frana, elemente ce mai pica pe la suspensii) se gasesc ?
La ce preturi ?

Service-ul in Bucuresti cum este ?
barboso
Mda, se pare ca nimeni nu stie nimic de masina asta... cred c-o sa raman totusi cu Nubira mea...
FAR EASTERN
Incearca poate gasesti informatii pe vreun forum din state, pentru ca acolo e o marca mai "populara" decat la noi... dry.gif
barboso
Este adevarat ca e principala lor piata de desfacere, din pacate nu prea se poate compara Romania cu SUA nici ca drumuri, nici ca preturi, nici ca servicii (si aici ma refer in special la service-uri), asa ca nu prea ma ajuta ce pot sa gasesc pe forumurile de acolo.

Am vazut ca sunt aici cativa entuziasti ai marcii, si speram sa-mi poata spune ei mai multe si despre modelele mai vechi, asa cum e asta; am vazut pe aici si cateva preturi (am citit toata sectiunea despre Lexus, si pe cea despre Toyota), dar sunt pentru noul model, nu cred ca sunt valabile si la precedentul.

Nu ma astept sa ma coste la fel ca si Nubira, dar as vrea sa stiu totusi la ce ma pot astepta.

T u d o r
In principiu nu ar fi prea greu sa comanzi pe net piesele de care ai nevoie. Lexus este o marca fiabila. Pentru consumabile si revizii poti apela la orice service nefiind conditionat de garantii. Un ulei sau niste bujii ti le poate schimba orice mecanic.

Totusi masina are cam multi km dupa parerea mea.
barboso
In principiu e buna ideea de a cauta piese pe net, dar nu prea m-a ajutat sa-mi dau seama de preturi, n-am gasit o lista de preturi, ci doar niste site-uri unde poti face o cerere...

Si comanda asta, daca nu este o urgenta este OK, dar daca masina este nefunctionala in asteptarea piesei huh.gif
T u d o r
Ai dreptate. Eu nu as lua-o, sincer sa fiu. La banii astia poti gasi alternative cu km mai putini si mai des intalnite pe sosele, macar sa se priceapa cineva la ele.
barboso
O clasa mai mica nu vreau, nici motor sub 150 CP.

Ideea este sa fac un upgrade, altfel tin bine mersi Nubira.

Ce alternative sugerezi, in conditiile astea ?
Sunt deschis sugestiilor...
T u d o r
Pai nu stiu ce preferinte ai, da un search pe mobile dupa criteriile pe care le consideri importante si hai sa discutam cu ofertele in fata. smile.gif
barboso
Impreza STI, sau macar WRX laugh.gif


Revenind cu picioarele pe pamant, ar fi cam asa:

- berlina de clasa medie / compacta, eventual ar merge si un HB (exclus break):
- 150 CP sau peste (cobor la un minim 130 CP, daca in rest ma incanta masina);
- AC (conditie obligatorie, desi nu stiu daca mai exista masini fara, in segmentul vizat) poate fi si manual, daca face fata;
- geamuri electrice;
- discuri frana fata-spate, ev. ventilate;
- oglinzi electrice incalzite, ideal si pliabile automat;
- inchidere centralizata (iarasi, nu stiu daca mai exista fara).

In linii mari cam asta ar fi, restul, ce vine peste, e bonus thumbsup.gif
Cam in 5.000 as vrea sa iau masina, sa o pot pune la punct cu inca 500 - 1000 euro.
Nu stiu daca merita sa ma complic la banii astia cu masina adusa de afara, mai ales ca intervine si taxa, care-mi mai taie din buget...

Momentan am o Nubira (106 CP) cam cu aceleasi dotari (are tamburi pe spate si nu se pliaza oglinzile automat), dar vreau ceva mai puternic; cu patru oameni plus bagajele aferente si AC ON nu-mi mai place cum trage la munte, in special cand vreau sa depasesc (acolo unde se poate, nu ma bag aiurea).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.