Help - Search - Members - Calendar
Full Version: hyundai crdi consum
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
sk1000mb
Va salut,
Probabil ca voi cumpara Accent crdi, cu varianta rabla-remat pretul de ~8000e e mai mult decit satisfacator, nu sint un fan al masinilor coreene dar nici nu as investi intr-o masina mai mult de 10.000e, deci pretul si consumul sint cele care ma atrag. Totusi citind pe forum, am vazut problema consumului de ~7-8(in oras) ori in carte ei spun ceva de 5-6. Rugamintea mea e sa imi spuneti parerile dvs legate de acest consum. Toate masinile consuma asa sau e doar o problema de 'user' / rodaj / statie de alimentare? In 10.000e parca ar mai fi o varianta la Cordoba (Seat) tot diesel dar intre coreeni si spanioli (pedigree VAG) as merge pe coreeni, deocamdata. Va multumesc!
James Kilowatt
7-8 intr-un oras mare e absolut OK. Cine scoate 5 intr-un oras mare fie minte, fie merge doar intre 2 noaptea si 5 dimineata. Fara trafic si fara AC biggrin.gif
sk1000mb
Nu prea as fi de acord:
-motorul e mic (1.5), ei dau in carte consumul in oras de 5,6 ceea ce mi se pare rezonabil comparind cu octavia care la 1.9 consuma 6,4. As intelege pentru accent un consum ~6, dar pina la 7,5, cum se plingeau niste persoane, mi se pare cam mult; ma refer strict la ce dau ei in carte plus minus 'marja de Bucuresti'.
Voiam sa aflu daca e intr-adevar consumul real sau niste cazuri izolate care ar putea fi puse pe seama driver/stil de condus/pompa de unde alimenteaza...
Curios ca din cei cu aceasta problema nu a dat nimeni nici un reply.
James Kilowatt
Eu ma refer la consumuri reale, nu la celebrul ciclu standard conform caruia juma' din masini consuma sub 4.
Am sub nas L'automobile Magazine de luna asta, si e un articol in care dau baietii niste consumuri masurate real, nu date de carte. Uite niste exemple:

Peugeot 3008 (3008, nu 308), 1.6 benzina 120CP
Oras 10,5, mediu 9,6, Autostrada 10,2, Afara 8,4

Toyota Avensis 2L diesel 126CP
Mediu 7,4, oras 7,7, Autostrada 7,8, afara 7

Mazda 2, 1,6 diesel 90CP ( asta se poate compara f bine cu Accentul)
Mediu 6,4, oras 6,4, Autostrada 7,5, afara 5,8.
Asta daca o compar cu masina mea iese ciufulita, a mea e tot la fel in oras, insa pe autostrada mergand legal ies la 6,1, afara la 5. Ca sa scot 7 pe autostrada trebuie sa merg cu peste 150 (limita in Fr e 130, ei asa masoara). 7,5 nu am reusit sa scot niciodata, in nici o pozitie si la nici o viteza. (nu am avut unde sa merg la blana suficient de mult incat sa fac un consum precis). Ba nu, mint, am reusit, mergand legal, sa scot 10 biggrin.gif Explicatia e aici
http://masini.ro/forum/index.php?s=&sh...st&p=278843

Eu la 130 ies la 6,1, masurat si re-masurat, timp 10 luni am facut zilnic 200km de autostrada.

Sunt placut surprins de Audi A5, 2L TFSI 180CP:
Mediu 9.4, Oras 10,6, Autostrada 9,4, afara 8,3.

Mie daca accentul scoate pe bune 7 in oras mi se pare absolut OK. E mai puternic decat o mazda2, e mai mare si mai puternica si decat rabla mea (fara chip) care in oras e pe la 6.5.

Fa un calcul cat te costa juma' de litru in plus la consum urban, si vezi daca merita sa fie un criteriu atat de important. Cat faci urban, 30km/zi de birou? Asta inseamna vreo 7000/an. Juma' de litru in plus te costa in plus maxim 40E/an. Fiabilitatea si pretul de achizitie sunt mult mai importante.
sk1000mb
Inca o data, mi se pare enorma diferenta de 2 litri, exemplul tau cu mada 2, la motor de 1.6 (din cite stiu motor peugeot) consumul de oras de 6.4 (nu stiu cit e in carte) e unul acceptabil. Imi amintesc ca am avut mai demult o astra 1.6 (benz, monopunct) din 96 care daca mergeam linistit scoteam in oras cam 8.2l (fata de 8.4 cit era in manual), la fel mai am exemple cu o lancia dedra, bmw care consumau aprox. ca in manual. As fi vrut sa gasesc reply-uri de la cei care s-au confruntat cu consumul la crdi, ma asteptam sa gasesc ceva de genul-perioada de rodaj, condus agresiv, etc, la fel nu e problema de costuri dar mi se pare ca e o minciuna ascunsa daca intr-adevar asta e consumul real. Mi se pare enorm fata de octavia 1.9 care consuma 6.4 sau vectra de 1.7 dar care consuma 7-8 in regim de taxi!! (info confirmata de la cunoscuti); ori un motor de 1.5 pe accent sa consume 7.5 fata de octavia 1.9.....e mult.
Multumesc pentru dialog!
James Kilowatt
Pe forumul monomarca unii cu Accent CRDI se lauda cu consumuri de ar baga in boale si un Smart Hibrid biggrin.gif

Chestia asta cu consumul trebuia luata cu penseta... depinde destul de tare de trafic. Evident, si de sofer. Una e consum iarna, altul vara. Una e cu AC, alta fara. Una e Bucuresti, alta e un orasel linistit. Oricum, consumul standard nu prea mai are mare lucru de-a face cu cel real. Coditiile de trafic nu mai au nimic in comun cu cele de cand s-a inventat ciclul standard. E f f f f orientativ, avand in vedere ca si constructorii isi optimieaza masinile pentru minimizarea ciclului ala, nu neaparat pentru consum real.

Taxiurile nu consuma neaparat mai mult in oras decat alte masini, dimpotriva, daca merg in continuu si au motorul cald au toate motivele sa consume mai putin decat cineva care merge 2km, se opreste 3h pana se raceste motorul, apoi merge iar 2km si tot asa.

Octavia 1.9 nu e mai puternica decat Accent si nu e nici cu mult mai grea.... Iar exemplul cu Mazda 2 e la fel de bun, Mazda 2 e sensibil mai mica si cu 15CP mai slaba decat Octavia si consuma la fel.

Int-un oras naspa consumul la suta de km e nesemnificativ, mai semnificativ e consumul pe ora.

Si eu am reusit sa scot consumurile de carte cam cu toate masinile atunci cand am incercat (si din anii 80, si 90, si 2000), insa mergand intr-un stil nu tocmai... contemporan.

In plus, atentie la povestile vanatoresti. Mie mi s-au laudat o groaza cu consumuri minuscule, cum scot ei cu minim 1L mai putin decat mine mergand impreuna, etc, pana la pariu si masuratoarea de la plin la plin. Legat de asta, de ex am vazut ca la Mondeo 1.8 tdci calculatorul de bord fura binisor la consum.

PS
Ziceai de BMW.... acum ceva vreme unii au facut un studiu despre diferentele consum real si cel declarat iar BMW au iesit printre cei mai hoti.. S-a discutat si aici, insa nu reusesc sa gasesc topicul. Uite stirea la origine
http://www.automarket.ro/stiri/scandal-dif...larat-8555.html

PS2
Fa calculul la economie considerand toate aspectele, nu doar consumul. Ia in calcul si taxele, si devalorizarea, si asigurarile, si tot. Nu intotdeauna masina care consuma cel mai putin e cea mai economica.


PS3
In Italia nu e tentant un GPL daca te intereseaza economia? whistling.gif
sk1000mb
Nu ma intereseaza neaparat economia, lucrez la UE, as vrea sa cumpar ceva pentru parinti pe care sa o folosesc cind ajung pe acasa, ori pentru conditiile de acasa nu se merita o masina scumpa, decit un SH bun care ar ajunge 8000-10000 mai bine ceva nou, si decit logan mai bine hyundai, cam asta e povestea, cu toate ca as prefera Octavia... Sa inteleg ca detii Getz, daca da cum te 'impaci' cu el si cu hyundai ca marca? Imi amintesc ca in US era privita ca o ciudatenie coreeana, asta prin 2002..
James Kilowatt
pana acum nu am avut conflicte nici cu masina mea nici cu marca in general. Are un pic sub 70k km si nu am dat pe la service decat pentru revizii. Si la un alt garaj pentru chiptuning biggrin.gif

In rest e o masina ok, fara pretentii insa bine facuta. Bine antifonata, fara greieri, destul de spatioasa pentru gabaritul ei, pana acum fiabila desi am tras de ea inclusiv cu remorci si alte alea. Si care consuma cat celelalte din categoria ei.... Nu e cea mai economica dintre masinile mini insa nu e nici cea mai gurmanda.

Unde lucrezi la UE? Ispra?
sk1000mb
Sincer nu am auzit de ispra, sint pe 'tehnic', luna asta sper sa ajung. O parere despre Accent? Inca nu m-am urcat in el, acum 2 ani un prieten si-a luat dar mi s-a parut scump ~11.000 fara tva plus discount diplomatic, probabil ca era adus din Coreea, mai functioneaza mitul pentru est masini din Turcia? accentul de RO fiind facut in Turcia. Stiu ca si piesele erau mai scumpe fiind cu taxe. La 8000 mi se pare rezonabil.
James Kilowatt
Din cate am vazut pe forumul monomarca, majoritatea nemultumirilor in Romania nu sunt impotriva masinii in sine, ci a importatorului caruia majoritatea posesorilor i-au umplut frigiderul.... la un moment dat voiau sa faca si manifestatie impotriva lui.

Daca e doar pentru parinti, doua persoane probabil, de ce nu te uiti la un I20? E un design mai la moda si consuma mai putin (varianta 1.4 90CP). In plus are 5 stele la NCAP, are ESP si alte prostii care chiar daca sunt probabil inutile dau bine la revanzare.
Hyundai au dotari destul de generoase chiar la versiunile de baza. Banuiasc ca oricum nu o iei pentru liniute....
sk1000mb
Am primit mesajul, dar nu am reusit sa dau reply, daca ai o adresa privata...de dat iti pot raspunde.
i20 nu prea are spatiu, e nevoie si de spatiu in 'spate' sint adeptul berlinei. Nu au nimic pe diesel, consuma mai mult decit accentul diesel, e drept in manual. Am vazut noul model de Elantra arata bine.
sk1000mb
[quote name='sk1000mb' date='Jul 1 2009, 08:46 AM' post='324923']
Am primit mesajul, dar nu am reusit sa dau reply, daca ai o adresa privata...de dat iti pot raspunde.
i20 nu prea are spatiu, e nevoie si de spatiu in 'spate' sint adeptul berlinei. Nu au nimic pe diesel, consuma mai mult decit accentul diesel, e drept in manual. Am vazut noul model de Elantra arata bine dar inca nu e disponibil in Ro, nici in Italia parca..
Diesel
cand o masina e folosita doar de doua persoane, se pot rabata banchetele la un hatchback. astfel un hatchback de clasa mica depaseste portbagajul unei berline mari. iar motoarele pe benzina sunt suficient de practice daca nu faci mai mult de 15000km pe an.
James Kilowatt
Cum n-are diesel? Eu la 1.4 crdi ma refeream. La mine sunt in oferta 1.4 crdi in 75 si 90CP, si 1.6crdi 128CP, insa e scump ca dracu'.
Sa stii ca la capitolul spatiu in spate nu e chiar asa asrpu in I20, e destul de ok. La portbagaj e altceva. Accent o fi berlina, insa e totusi una mititica.
Pe de alta parte am citit niste review-uri despre I20 si cica nu ar fi tocmai bine insonorizat.

Versiunea berlina de la grande punto nu te tenteaza? Am uitat cum se cheama....
Diesel
Linea smile.gif
cristi_radu
QUOTE (sk1000mb @ Jun 24 2009, 05:30 PM) *
Va salut,
Probabil ca voi cumpara Accent crdi, cu varianta rabla-remat pretul de ~8000e e mai mult decit satisfacator, nu sint un fan al masinilor coreene dar nici nu as investi intr-o masina mai mult de 10.000e, deci pretul si consumul sint cele care ma atrag. Totusi citind pe forum, am vazut problema consumului de ~7-8(in oras) ori in carte ei spun ceva de 5-6. Rugamintea mea e sa imi spuneti parerile dvs legate de acest consum. Toate masinile consuma asa sau e doar o problema de 'user' / rodaj / statie de alimentare? In 10.000e parca ar mai fi o varianta la Cordoba (Seat) tot diesel dar intre coreeni si spanioli (pedigree VAG) as merge pe coreeni, deocamdata. Va multumesc!




e doar o parere consumul este mic,apropiat de cel din carte.Cu conditia sa tineti motorul la turatia de 2000 rpm sa intre turbina in functie
6TTK
Din propria experienta:

Hyundai Accent CRDi 1,5, model 2010: masina nou nouta indica 7-9 l/ 100km (computerul de bord); la aprox. 2000 km rulati, la un drum de 750 km in diagonala in tara (drumuri europene+autostrada) computerul indica 5.9 l / 100 km, dupa calculul meu era aprox. 6 l /100 km. La 4000km rulati computerul indica extraurban intre 5.2 si 5.7, urban intre 5.9 - 6.4 . Dar sincer eu am dubii la computer, si nu la motor: viteza indicata la peste 50 km/h este cu 5-10 km/h mai putin decat cel indicat de GPS, adica la 60 km/h indicat, cea reala ar fi vreo 55 km/h (toate au ramas cu cele de livrare, pneuri etc., iar pneurile sunt umflate aproape la max., cam 2.5 bari) deci daca computerul face calculul pe seama vitezei indicate, din start e eronat. Si nici cantitatea determinata in rezervor nu cred ca e exacta... de ce nu afiseaza si cantitatea din rezervor si nu numai autonomia ? In concluzie singurul mod este sa calculezi dupa alimentare...si acesta oarecum aproximativ. Parerea mai ar fi mai bine sa scada pretul motorinei, decat sa facem calcule astronomice pentru cativa decilitri teehee.gif Mda...era sa uit ...consumul de ulei e aproape zero. Poate foloseste si pentru ungere motorina.
James Kilowatt
Abaterea vitezometrului e intentionata, la fel e la toate masinile. Kilometrajul insa e precis.
Nu cred ca vrei sa foloseasca motorina pentru ungere rolleyes.gif Daca s-ar intampla asta, nivelul de ulei ar CRESTE (sau daca intra apa in el, nivelul creste si face spuma pe joja).
Faptul ca nu ai consum de ulei inseamna ca motorul e bun si ca nu arde ulei.
Otto73
QUOTE (sk1000mb @ Jun 29 2009, 03:37 AM) *
Imi amintesc ca in US era privita ca o ciudatenie coreeana, asta prin 2002..

Asta a fost acum 8 ani dar acum este privita ca una dintre cele mai bune si de incredere marci de pe piatza.
Si din punct al designului au evoluat enorm vezi hyundai sonata model 2002 si vezi hyundai sonata model 2011.
Eu sunt sigur ca faci o alegere buna.
yanmaneee
yeezys
supreme new york
stephen curry shoes
yeezy
supreme outlet
bape clothing
curry 6
jordan shoes
steph curry shoes
cheap jordans
lebron james shoes
supreme clothing
paul george
yeezy boost 350
chrome hearts online store
air jordan
nike sb
golden goose shoes
supreme clothing
hermes birkin
kobe byrant shoes
jordan shoes
moncler
supreme
golden goose outlet
birkin bag
yeezy shoes
lebron shoes
kobe shoes
supreme clothing
kd 10
off white shoes
golden goose outlet
alexander mcqueen outlet
lebron 17
kyrie 5 shoes
off white outlet
kd 12
kyrie 6 shoes
yeezy
golden goose sneakers
off white hoodie
jordan shoes
curry 7
paul george shoes
kevin durant
a bathing ape
off white
curry 8
bape hoodie
yeezy 350
kobe 9
curry 8 shoes
supreme hoodie
golden goose
yeezy 500
supreme clothing
supreme
curry 7 sour patch
kyrie 6
golden goose
supreme
michael jordan shoes
nike lebron 16
kyrie 4
yeezy
off white shoes
off white
yeezy
giannis shoes
lebron shoes
kd shoes
kobe 11
off white t shirt
nike dunks
jordan retro
jordan shoes
golden goose sneakers
kawhi leonard shoes
lebron 16
paul george shoes
supreme clothing
golden goose sneakers
kobe
curry 6
curry shoes
off white nike
curry 8
golden goose
supreme clothing
jordan 1
off white outlet
bape
jordan 12
kyrie 7
hermes handbags
golden goose sneakers
jordan 6
jordan shoes
kyrie 7
kobe basketball shoes
off white x jordan 1
supreme hoodie
lebron james shoes
yeezy supply
supreme clothing
yeezy
golden goose sale
nike off white
off white hoodie
curry 7
off white nike
yeezy 700
yeezy shoes
golden goose
nike sb dunks
golden goose outlet
moncler jackets
alexander mcqueen shoes
supreme
curry 7 shoes
air jordan
off white
supreme
jordan 11
kyrie irving shoes
kyrie 7 shoes
chrome hearts outlet
off white hoodie
curry shoes
golden goose
giannis antetokounmpo shoes
jordan shoes
cheap jordans
lebron 18
birkin bag
yeezy boost 350
lebron shoes
golden goose sneakers
kobe shoes
curry shoes
a bathing ape
jordans
kobe sneakers
jordan shoes
bape hoodie
yeezy 350
yeezy 380
kd 12 shoes
steph curry shoes
bape
kyrie shoes
adidas yeezy
hermes belt
yeezy boost 350
yeezy boost 350 v2
off white
jordan sneakers
bape outlet
cheap jordans
golden goose
kevin durant shoes
kd shoes
kd 12
lebron james shoes
hermes
supreme new york
hermes handbags
off white clothing
curry 6 shoes
golden goose
100% real jordans for cheap
kd13
golden goose sneakers
air jordans
moncler
retro jordans
nike x off white
supreme shirt
kobe shoes
supreme outlet
yeezy shoes
jordan shoes
off white
golden goose sneakers
golden goose sneakers
cheap jordans
jordan 13
supreme clothing
off white jordan 1
lebron 18
kd shoes
kevin durant shoes
golden goose
bape hoodie
yeezy
air jordan
kd shoes
yeezy boost
kyrie shoes
moncler jackets
supreme
moncler
kd shoes
supreme clothing
lebron james shoes
kobe byrant shoes
bape
yeezy shoes
supreme hoodie
kevin durant shoes
moncler
off white hoodie
off white outlet
golden goose outlet
yeezy boost 350 v2
hermes birkin
jordan shoes
ggdb
supreme
yeezy 350
jordan shoes
supreme t shirt
curry 6 shoes
kyrie shoes
supreme hoodie
goyard handbags
lebron shoes
golden goose
supreme clothing
jordan shoes
yeezy
yeezy 350
stephen curry shoes
yeezy boost 350 v2
golden goose outlet
jordans shoes
bape
jordan 4
moncler
off white
cheap jordans
steph curry shoes
kyrie 6
off-white
yeezy supply
golden goose shoes
supreme new york
supreme clothing
supreme new york
yeezy
alexander mcqueen
kobe shoes
supreme outlet
golden goose
yeezy
curry shoes
yeezy
jordan shoes
kyrie 6 shoes
air jordan
kyrie spongebob
lebron james shoes
yeezy 700
goyard
supreme clothing
kyrie 5 spongebob
moncler outlet
supreme t shirt
jordans
kyrie 7 shoes
lebron 18
supreme clothing
golden goose
moncler coat
yeezy boost 500
air jordan 1
kyrie 4 shoes
off white jordan 1
pg 1
westbrook shoes
off white nike
russell westbrook shoes
kyrie 5
lebron 17 shoes
birkin bag
kyrie irving shoes
supreme clothing
hermes online
kyrie 7
nike off white
hermes
moncler jackets
yeezy boost 700
golden goose
a bathing ape
moncler jacket
kd shoes
air jordan
yeezy boost 350 v2
kyrie irving shoes
golden goose outlet
retro jordans
pg 4
yeezys
golden goose sneakers
golden goose
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.