Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Studentii ieseni au creat primul roadster romanesc
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
adrian_flavius
Personal, mie mi se pare ca seama fff mult cu un Caterham...mai putin partea din spate, care este modificata pe ici-pe colo, doar-doar nu s-o vedea prea mult asemanarea...titlul articolului este mult prea pompos...ma rog, ziarele trebuie sa-si vanda si ele marfa...

Sa le traiasca, sa reuseasca sa-l omologheze, si sa-l vedem pe strada...asta-i tot ce conteaza...
Baby Blues
Daca tot e sa fiu carcotas , atunci sa stiti ca nu-mi place spatele. In schimb banuiesc ca cei 170 de c.p. la cele 600 de kg da destule senzatii tari.
Oricum bine ca cineva in tara asta mai face cineva ceva. Sunt curios de unde au avut banii.
Diesel
Mi se pare un pic "overworked/overstyled" are prea mult body kit, s-au inspirat prea mult din NFS... dar merge.

Din punct de vedere tehnic, as vrea un motor mic L4 cu 100-150cp dar cu LSD pe spate whistling.gif

Eu vreau deja un pret biggrin.gif daca e sub 20k euroi promit sa strang bani thumbsup.gif
Alex-F1
Holly shit ohmy.gif Hai bre carcotasilor, ca arata misto agregatul!!!! yes.gif Cel putin, pt. niste studenti {romani} este totusi ceva!!! Bravo lor!!! arigato.gif Ce-i "mult prea pompos" Adriane in titlul articolului? E doar adevarul.... rolleyes.gif
cod
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 23 2009, 05:40 PM) *
Personal, mie mi se pare ca seama fff mult cu un Caterham...


Si asta e un lucru rau? Cat timp nu sunt dati in judecata... Oricum, e o realizare, mai mult a profesorului decat a studentilor, dar tot e o realizare.

Sa fie primul din multele. Si sunt de acord cu un motor mai mic, eventual diesel, fara turbina. Sa puna pe ea motorul de pe dacia papuc.
adrian_flavius
Alex, chiar nu stiu daca este primul...de aici pompa de care vorbeam...in rest, sa le traiasca, sa-l omologheze, si sa gaseasca si clienti pentru el...serie limitata, cat de mica, da' e un inceput...

Cod, nu stiu daca roadster+diesel rezulta ceva...parca vorbesti de grefarea unei inimi de hipopotam pe un uliu porumbar...nu cred ca se potrivesc...

Daca vor sa vanda ceva mai bine, e recomandabil sa puna si motoare sub 3 l, sa mai scada ceva la impozit...din partea mea, pot sa-i puna nu 2, ci 4 turbine pe el... laugh.gif
T u d o r
Si n-au imprumutat platforma tehnica de nicaieri?

Super masinuta, cu raportul ala putere/masa cred ca va fi destul de iute. Doar sa stie sa ia si curbele... biggrin.gif
Diesel
Motorul actual de la BMW pare sa fie imprumutat de pe 120i/320i, fiind un 4-cilindri de 2litri. Mie mi-ar fi suficient si motorul de Dacia 1310 cu carburator pus pe jucaria asta si cu cutia cu 4 viteze de pe vremuri smile.gif

Mai multe detalii despre motor:
N43 aici http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_BMW_engines
http://www.worldcarfans.com/10703234683/bm...amics-in-detail
guerilla
inspiratie lotus 7.
foarte faina realizarea. bravo lor ca au facut asa ceva.
G e o r g e
felicitari pentru realizare !
yeotamara97
You used to work at to make a little money discount cabinets colorado springs
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.