Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna masina Toyota din toate timpurile
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
daewoo_espero_turbo
Aici as vrea fiecare sa zica care crede el ca este cea mai buna (din mai multe puncte de vedere...) masina Toyota, argumentand si de ce...
Un frate de-al meu a avut o Corolla din 1992, 1.3L si 70 si ceva de cai (nu mai stiu exact)...Faza e ca masina mergea super bine, fara nici un fel de vibratie (cum de exemplu se simte la Espero-ul pe care il am acum), cutia era destul de precisa, interiorul foarte placut, motorul beton.
Masina a cumparat-o in 1996 si a tinut-o pana in 2004...si in 2004 cand a dat-o avea in bord 280.000km, si nu s-a umblat deloc la motor...tabla nu avea nici pic de rugina pe ea. In afara de consumabile, nu prea s-a schimbat nimic la ea.
Si am avut si eu de-a face cu multe masini, si asta mi s-a parut pur si simplu o masina perfecta.
Tin sa spun ca 2 din amicii mei au Toyote, unul o Celica din 1994 iar altul un Yaris din 2003, dar se pare ca nu sunt la fel de bune cu a fost aceasta Corolla (au avut niste probleme cu ele )...

Dupa parerea ta, care e cea mai buna Toyota???
vio
avensis T22(prima generatie) este cea mai buna toyota facuta ever declarata de ei ...
guerilla
calitatea a variat functie de model/ani ca la orice producator.
pana nu scrii modelele functie de anii de productie poll-ul tau e fara folos.
radu_bradu
ca si notorietate eu zic ca Land Cruiser, dar mai ales Celica
beerfan
Supra
emy75
Ca de obicei Toyota (chiar si dupa masivul Recall) domina top celor mai fiabile masini.
Cars That Will Make It Past 200,000 Miles (aprox. 320 000 km)

Ma tot uit la topurile astea cu fiabilitate si nu vad BMW-urile lui Rebel, oare de ce?
Rebel
QUOTE (emy75 @ Dec 20 2010, 02:03 AM) *
Ma tot uit la topurile astea cu fiabilitate si nu vad BMW-urile lui Rebel, oare de ce?

Pentru ca nu le-am adus la concurs... Trebuie sa plec in tarile calde, nu am timp de JDAbureala

It’s probably fair to say that the JD Power Survey is about overall satisfaction, rather than pure reliability. Many of the cars on the Fleet News list also feature on the JD list, but if reliability is your main aim the results should ,point you where you need to go.
Read more: http://www.carsuk.net/top-10-most-reliable.../#ixzz18cL3HEbl

Dintre toate masinile detinute, am avut cele mai multe probleme cu Toyota. In lista mea intra si Oltcitul 12 TRS lacare schimbam bucsile anual datorita drumurilor de rahat. Dar alte probleme mie masina ai nu mi-a dat vreodata si desi era vopsita pe vreamea lui Ceasca nu i-a sarit vopseaua, sub mocheta exista un strat termic si fonic de 2cm amplasat foarte bine sub o mocheta de calitate ce nu se indoia sub pedale, cablurile electrice nu mergeau alandala in spate ci erau csute in magistrala pe o banda de vinil ca sa mearga frumos si elegant, caldura mergea bine (de fapt este cea mai tare masina pe care am avut-o la capitolul incalzire interioara), avea bureti la imbinarile dintre componentele interioare ca sa nu devina insectar cu greieri asa cum era Toyota si surpriza: era facuta in Romania! Asta ca sa vezi unde e Toyota pe lista mea.

Si te rog, cand ti se va strica Active Steeringul la Toyota sa ma anunti si pe mine. laugh.gif
emy75
QUOTE (Rebel @ Dec 20 2010, 12:14 AM) *
Pentru ca nu le-am adus la concurs... Trebuie sa plec in tarile calde, nu am timp de JDAbureala

It’s probably fair to say that the JD Power Survey is about overall satisfaction, rather than pure reliability. Many of the cars on the Fleet News list also feature on the JD list, but if reliability is your main aim the results should ,point you where you need to go.
Read more: http://www.carsuk.net/top-10-most-reliable.../#ixzz18cL3HEbl

Dintre toate masinile detinute, am avut cele mai multe probleme cu Toyota. In lista mea intra si Oltcitul 12 TRS lacare schimbam bucsile anual datorita drumurilor de rahat. Dar alte probleme mie masina ai nu mi-a dat vreodata si desi era vopsita pe vreamea lui Ceasca nu i-a sarit vopseaua, sub mocheta exista un strat termic si fonic de 2cm amplasat foarte bine sub o mocheta de calitate ce nu se indoia sub pedale, cablurile electrice nu mergeau alandala in spate ci erau csute in magistrala pe o banda de vinil ca sa mearga frumos si elegant, caldura mergea bine (de fapt este cea mai tare masina pe care am avut-o la capitolul incalzire interioara), avea bureti la imbinarile dintre componentele interioare ca sa nu devina insectar cu greieri asa cum era Toyota si surpriza: era facuta in Romania! Asta ca sa vezi unde e Toyota pe lista mea.

Si te rog, cand ti se va strica Active Steeringul la Toyota sa ma anunti si pe mine. laugh.gif


Nu este abureala JDP, este de la Forbes.com si este preluat dupa CR si se refera la fiabilitate (iti pot explica cum este cu fiabiliatatea la 200,000 mile, nu este survey JDP dupa doar 1 an), dar ce sa ii faci daca BMW nu reusesc sa ajunga la 200,000 mile, de asta nu sunt in astfel de topuri.
In top 10, Toyota are 5, iar Honda 2, deci 7 din top 10 sunt japoneze. Si 2 sunt Ford, ca tot ii lauzi, deci se poate si la ei, dar BMW...i-au uitat anul asta, si anul trecut...si de multi ani ii cam uita astia prin topuri. Dar de, BMW nu are nevoie de astfel de topuri, ei "este" prea buni si ei "are fani" loiali.

Ca de obicei, ce sa iti cer...esti Rebel si in afara de BMW, nu "iexista" alte masini mai/la fel de bune.

Despre Toyota mea, stai linistit, are 5 ani si in afara de ulei si cateva filtre nu i-am schimbat nimic. Oricum nu o sa ajung la 200 000 mile, nu ca nu este posibil, doar ca vreau alta Toyota mai mare thumbsup.gif . Cu tot recall-ul, tot au vanzari destule, iar la ce vreau eu sa imi iau nu lasa pretul deloc, pentru ca le vand foarte repede.
Si la revanzare, dupa 5 ani inca se vand cu 8000-9500$, iar pe ea noua am dat 16000$, deci inca iau ceva pe ea.

PS: Crezi ca intereseaza pe cineva lista ta? banned.gif
M A R I A N
Eu zic ca o masina, oricat de fiabila, nu ar rezista 200000 mile pe drumul pe care il fac in fiecare zi prin piata orasului pe macadam...sa nu mai vorbesc de calitatea combustibilului...
Dimpotriva, pun pariu ca orice rahat ar rezista pe putin 200000 mile pe ruta Frankfurt-Munchen, de exemplu, cu orice fel de combustibil.
Faptul ca Landcruiser/Hilux/Porsche/Corolla/Golf sunt in top fiabilitate nu e asa de relevant.
Lucian107416
MR2. Asteptam cu nerabdare FT-86.
Rebel
Emy,
In afara faptului ca sunt fan BMW sunt un tip sincer si nu vorbesc fara sa fiu in cunostinta de cauza, cum nu vorbesc fara sa dovedesc ceea ce spun.
Toyota a scrantit-o la mine in curte si rau de tot. ca am apucat eu una facuta Vinerea la sfarsit de program sau vreo lamaie, nu are importanta. Ideea este ca la ce pretentii au, masina era o toaleta ambulanta din toate punctele de vedere.
Sunt absolut convins ca tu nu ai grija de masini asa cum am eu , de fapt nu am intalnit inca pe nimeni care "sa ma taie" la intretinere. Nu sunt nici zgarcit si nici delasator ca persoana si nici nu incape vorba cand vine vorba de masinile mele.
Sunt in aeroport si nu am acces la poze, dar cand voi avea ocazia voi pune cateva poze ca sa vezi cum era ingrijita inclusiv Toyota.
I take pride of any car I ever owned, Rodae, Toyota , BMW's or other.

La cat am pamperit masina aia tot un caccat a fost.

da, ai dreptate la revanzare, nu mi-am facut niciodata probleme intotdeauna se gaseste unul care vine la usa sa o cumpere ca e "toyota frate".
Si ca idee, cam toate masinile mele le cumpara prietenii mei, iar Toyota a ramasa inca in familie ca sa zic asa. Omul e multumit dea ea, eu la pretentiile mele o consider un rahat cu apa rece. In Europa se pare ca sunt mai atenti aici sunt niste rahaturi pentru cei care o cumpara ca-i Toyota.

Ah sa nu uit: la aeroport m-a adus un Lincoln din 2001 cu 780.000 km; nici nu-i auzeai motorul.
Am condus cateva Police Interceptor la viata mea, uita-te la alea sa vezi masini fiabile daca vreui exemplu. Doar ca ei nu se bat cu pumnul in piept. Lumea deja stie cat sunt de bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.