Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce masina iti poti lua la 1000 euro?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
daewoo_espero_turbo
Am facut rost de 1000 euro, si ma gandeam sa-mi iau o rabla, pe care s-o tin cativa ani, pentru tavaleala, drumuri scurte...ca de buna am un Espero teehee.gif

As gasi ceva la banii astia?
James Kilowatt
Eu pe vremuri am luat un Seat Ibiza, cu 800€. Avea 8 ani vechime si 106.000km. Pana la urma s-a dovedit o masina f economica, nu mi-a dat bataie de cap deloc.
daewoo_espero_turbo
Ma tem ca-n Romania la ora asta nu gasesti o masina veche de numai 8 ani la 800 de euro smile.gif
laurentiu
Daewoo Tico
air_wolf
renault 5, vw polo, peugeot 205, probabil un mercedes cobra... dca ai doar 1000eur, ia o masina cu tabla buna pe la 500-700 si restul tine-i de piese. pentru ca ai foarte multe sanse sa iei la 1000eur o rapciuga. eu doar la tabla m-as uita la banii astia.
daewoo_espero_turbo
M-am gandit ori sa bag banii astia in piese pentru espero, ori sa-mi iau o masina (daca gasesc) de tavaleala, bunicica, adica sa nu bag bani in ea, sa mearga, asa cum e ,rabla sau nu, vreau sa mearga cel putin 1 an, 2 smile.gif)) poate ca visez, nu stiu,,,vedem...
daewoo_espero_turbo
Am gasit o dacia 1310 din 1993...arata binishor...merita? adica pot s-o tin ceva timp sau cere mai mereu service si piese?
laurentiu
Eu nu ti-as recomanda sa te bagi la Dacii asa vechi, din perioada in care se construiau ca sa se vanda si atat. O iei acum ieftin, insa e posibil sa fi nevoit sa "bagi" ceva bani in ea.
Eu zic in continuare sa te uiti la Tico. Sau e prea mic pentru necesitatile tare?!
daewoo_espero_turbo
Am mers o data cu un Tico, si sincer sa fiu, simteam fiecare pietricica de pe drum...plus ca pare o masina prea nesigura...
As vrea altceva... daca mai puteti face recomandari, sunteti liberi s-o faceti.

P.S. Un prieten da un trabant cu 9 mil ... l-as lua, dar mi-e teama sa nu ma fac de ras cand ies pe strada cu asa ceva, mai ales ca stau la tara smile.gif))
laurentiu
Eh, nu t faci de ras. Mai ales daca te intalnesti cu cineva care are o masina din Germania. Voi astia cu masini nemtesti ar trebui sa va intelegeti. biggrin.gif tongue.gif
adrian_flavius
Cauta o Dacie ceva mai noua...gasesti in mod sigur ceva bunicel la 1000 de euro...chiar si mai jos...as zice sa te orientezi spre perioada 98-2000, ca-s mai apropiate de zilele noastre...da' musai sa te duci cu ea la o verificare tehnica, inainte sa pui banu' jos... bafta la cautat... thumbsup.gif
air_wolf
mi-am expus parerea. dacie, sub nici o forma. pe linga rugina care iese prin ea de indiferent de ce i-ai face, pe linga piesele proaste si foarte proaste, consuma si ca porcu'. iarna faci frigul, vara mori de cald.
la 1000 de eur ai posibilitatea sa iei ceva si cu AC si care sa consume putin si mai confortabila si care 100% o sa aibe servodirectie. pe dacie n-as da mai mult de 1000 de lei, asta in stare buna. pur si simplu mai scump mi se pare teapa.
marius68582
Eu,si cred nici unul din colegii mei forumisti de aici nu si-ar lua o masina asa...de tavaleala,careia sa-i faca vant altui fraier dupa un an doi. thumbsup.gif
AZAZEL
are socra-miu o dacie din 1998 parca , ce are 80.000km si prin august-septembrie vrea sa o dea. masina merge bine.
air_wolf
azi dimineata, 2 vecini cu dacii scoteau apa din masina. unul cu supernova si altul cu berlina. asa ca dacia este o eco-masina. a, si am mai vazut una in care crestea muschi...
klm
CITAT(air_wolf @ Jun 22 2009, 03:54 PM) *
mi-am expus parerea. dacie, sub nici o forma. pe linga rugina care iese prin ea de indiferent de ce i-ai face, pe linga piesele proaste si foarte proaste, consuma si ca porcu'. iarna faci frigul, vara mori de cald.
la 1000 de eur ai posibilitatea sa iei ceva si cu AC si care sa consume putin si mai confortabila si care 100% o sa aibe servodirectie. pe dacie n-as da mai mult de 1000 de lei, asta in stare buna. pur si simplu mai scump mi se pare teapa.

De acord cu tine in privinta Daciei (nici eu nu cred ca o berlina 1310 sa merite mai mult de 1.000 lei din orice an ar fi pentru ca, in principiu, o sa bagi macar inca 1.000 lei/an pe intretinere) insa ce masina de 1.000 euro are servo+AC?! SN este una dintre cele mai proaste masini in privinta izolatiei (ca si in privinta calitatii tablaraiei+interiorului), se infiltreaza apa pe la hayon in prostie.
Un Tico ajunge mai mult de 1k euro iar Trabantul ala nu cred sa merite mai mult de maaaxim 500 lei.
Sincer sa fiu nu stiu ce ai putea alege la pretul asta... poate un Kadett, Mercedes Cobra (desi nu stiu clar preturile si trebuie sa le verifici riguros).
mani07
cred ca la banii astia cel mai indicat este o dacie pe care poti gasi chiar bunicica cu vreo 800 iar cu restul poti sa faci cinste la prieteni ca ti-ai luat masina... laugh.gif
krondet
prima mea masina a fost dacia berlina 1310 Li, second hand -2001
chiar daca o dacie, din principiu suna a masina proasta, asta ERA. cosmetizata foarte frumos, dar cand am inceput sa schimb la ea...faceam doua.

poate ai noroc....poate nu.

dezavantaje: AC - nu; consum - exagerat; la motor se "pricep" toti (trei mecanici - cinci opinii)
avantaje: piese mai ieftine decat alte rase (datorita necesitatii mai dese de schimbare); la motor se pricep toti - chiar tu te-ai descurca (cu o carte tehnica in mana)
daewoo_espero_turbo
M-am razgandit in privinta Daciei...M-am mai interesat, si dupa ce am aflat, nu mai vreau sa aud de Dacii smile.gif))
A adus un vecin de-al meu un Opel Vectra A, '93, servo, inchidere, cd-player mp3...berlina, arata bine...Vrea 1000euro pe ea, da' e inmatriculata in Germania.
Daca as lua masina asta, ce e de facut in privinta inmatricularii? Dati-mi cateva sugestii, si daca se merita masina...
Diesel
Din cauza programului rabla, s-a instalat un pret minim pe piata sh. Nu prea gasesti nimic decent sub 1000 de euro. Trebuie sa te pricepi un pic la mecanica, sa cauti si sa negociezi ca sa obtii ceva.

Ca exemplu ironic: uite http://masini.ro/forum/content/Vanzari-mas...gent-VW-Passat/ (nu discutam daca merita sau nu, e doar un exemplu)
daewoo_espero_turbo
Am uitat sa va spun ca imi luasem trabantul. Mergea bine rabla. Am luat din Vitan tot felul de ornamente, chestii, leduri, neoane, boxe, stickere, etc.
Si m-am plimbat cateva zile cu el...
Faza e ca pe un drum de la mine de la tara, mergand cu un pic de viteza, mi-a iesit un nenorocit de caine in fata si am tras de volan sa-l evit, si am intrat in sant ( la mine la tara sunt santuri pe marginea strazilor) ... si s-a facut varza. Si eu m-am lovit destul de nasol la cap si am capatat cateva zgarieturi. Azi dimineata am vb cu un nene care spunea pe net ca cauta treabant pt piese...si l-am dat la 1 mil.
Si uite ca asta a fost toata povestea cu trabantul.
f1anatic
QUOTE (daewoo_espero_turbo @ Jul 4 2009, 06:04 PM) *
Am uitat sa va spun ca imi luasem trabantul. Mergea bine rabla.[b] Am luat din Vitan tot felul de ornamente, chestii, leduri, neoane, boxe, stickere, etc.
Si m-am plimbat cateva zile cu el...
Faza e ca pe un drum de la mine de la tara, mergand cu un pic de viteza, mi-a iesit un nenorocit de caine in fata si am tras de volan sa-l evit, si am intrat in sant ( la mine la tara sunt santuri pe marginea strazilor) ... si s-a facut varza. Si eu m-am lovit destul de nasol la cap si am capatat cateva zgarieturi. Azi dimineata am vb cu un nene care spunea pe net ca cauta treabant pt piese...si l-am dat la 1 mil.
Si uite ca asta a fost toata povestea cu trabantul.



Bine ca ai scapat tu sanatos. Nu iti fa probleme acum, si Richard Hammond a patit la fel.
Da, pune si tu o poza doua cu stickerele si neoanele pe Trabant.
daewoo_espero_turbo
Sincer, acum mi-am dat seama ca nu am nici o poza cu trabantelu' asta...nu stiu ce a fost in mintea mea de nu i-am facut nici macar o poza... sad.gif
Sincer, imi pare rau de traby,...si tocmai imi facusem planuri sa ma duc cu el la mare...deh, soarta.
Pe espero nu am de gand sa pun prostii ca de ex. neoane, ornamente, stickere, etc...o las asa cum e, ca e mai bine asa.
Trabantul a primit chestiile astea pe el, ca vroiam sa fie masina mea de distractie si fun, de senzatii ...
Deh...adio traby. Poate pe viitor o sa-mi mai iau unul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.