Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sunt incepatoare vreau sa merg la bran !un sfat !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
ada27
Buna seara , am un wv lupo , am carnet de 2 ani, masina tot de 2 ani , nu am condus zilnic , ca nu am avut nevoie , dar am 2000 km , am mers prin Bucuresti, Pipera ,Saftica,Buftea ,dar cel mai mult am mers prin Bucuresti !!! whistling.gif
Acum trebuie sa merg in interes de servici la Bran ,un pic prin Brasov , apoi Bran , deci sa ma invart prin Brasov si Bran si retur !!!
Am ceva emotii ...ceva sfaturi , de la cei mai expetimentati ,va rog ! rolleyes.gif
Watcher
1) Este imposibil sa iei cu tine un sofer mai experimentat?
2) NU TE STRESA! fii atenta , constienta , dar nu stresata !
3) Daca ai condus pana la Saftica, la fel e si pana la Comarnic: sat 70kmph, afara 90. Mergi cuminte pe banda 1 si asta e.
4) Diferenta sensibila fata de ce ai condus pana acum va fi pe serpentine, unde: viteza 2 sau maxim 3, indiferent de turatii (ma rog, daca ajungi la redline schimba si 4), NU CALCI AMBREIAJUL IN CURBE, NU FRANEZI IN CURBA (franezi in linie dreapta inaintea curbei), schimbi viteza INAINTE de curba, cand iei curba o iei cu mainile pe volan si piciorul ridicat de pe acceleratie pana la jumatatea curbei, abia apoi accelerezi (cand vezi ce urmeaza).
Repet: foloseste frana de motor, NU SCOTI din viteza nici la vale nici in curbe. SI 'scos din viteza' inseamna si 'calcat ambreiajul'
5) foloseste frana de motor!

PS: Ca sa iti faci ochiul, cat timp mergi pe banda 1, urmareste situatii din trafic, in special incearca sa 'ghicesti' unde se va intalni masina X de pe sensul tau cu Y de pe sensul celalalt

danker62
- Foarte bune sfaturi, incearca sa le respecti. Dar am si eu o intrebare de ce ai intrat in sectiunea suzuki ignis si nu la WV ???
ada27
QUOTE (Watcher @ Jun 19 2009, 01:27 AM) *
1) Este imposibil sa iei cu tine un sofer mai experimentat?
2) NU TE STRESA! fii atenta , constienta , dar nu stresata !
3) Daca ai condus pana la Saftica, la fel e si pana la Comarnic: sat 70kmph, afara 90. Mergi cuminte pe banda 1 si asta e.
4) Diferenta sensibila fata de ce ai condus pana acum va fi pe serpentine, unde: viteza 2 sau maxim 3, indiferent de turatii (ma rog, daca ajungi la redline schimba si 4), NU CALCI AMBREIAJUL IN CURBE, NU FRANEZI IN CURBA (franezi in linie dreapta inaintea curbei), schimbi viteza INAINTE de curba, cand iei curba o iei cu mainile pe volan si piciorul ridicat de pe acceleratie pana la jumatatea curbei, abia apoi accelerezi (cand vezi ce urmeaza).
Repet: foloseste frana de motor, NU SCOTI din viteza nici la vale nici in curbe. SI 'scos din viteza' inseamna si 'calcat ambreiajul'
5) foloseste frana de motor!

PS: Ca sa iti faci ochiul, cat timp mergi pe banda 1, urmareste situatii din trafic, in special incearca sa 'ghicesti' unde se va intalni masina X de pe sensul tau cu Y de pe sensul celalalt


Am treaba si merg in timpul saptamanii asa ca e imposibil sa merg cu cineva ....
Multumesc mult de sfaturi , eu am condus in Grecia pe serpentine , dar acolo era gol...
Evident ca aici in drumul asta ma tem de serpentine !!!
Dar inca o data multumesc mult !


QUOTE (danker62 @ Jun 19 2009, 08:08 AM) *
- Foarte bune sfaturi, incearca sa le respecti. Dar am si eu o intrebare de ce ai intrat in sectiunea suzuki ignis si nu la WV ???


Am postat aici din gresela , va rog sa ma iertati !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.