Help - Search - Members - Calendar
Full Version: GM Daewoo vs. Hyundai vs. Kia
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
daewoo_espero_turbo
Cu siguranta sunteti multi cei care aveti masini coreene pe aici...asa ca, fiecare, spuneti ce marca coreana preferati dintre cele trei...argumentand bineinteles...puteti da exemplu si coreanca proprietate personala, etc.

Ca sa deschid un pic discutia, eu aleg Daewoo...de ce? pentru ca in primul rand, cand iti cumperi o masina, te uiti la design...si masinile by daewoo mi se par cele mai reusite masini coreene la partea de design (daewoo tosca/chevy epica vs. hyundai sonata...daewoo gentra/chevy aveo vs hyundai accent....) ...deci , dupa parerea mea, Daewoo e cel mai tare producator corean...
In al doilea rand, preturile masinilor daewoo e sub pretul hyundai...si ce primesti pentru faptul ca dai mai multi bani pe un hyundai? ca nu cred ca are motor de mercedes pe el (aveo e cam 8800euro , iar accent era cam 10500euro)...acu probabil ca o sa ma luati cu testele de siguranta...in fine, toate masinile hyundai sunt mai scumpe ca cele daewoo....iar in afara de gentra/aveo, si celelalte modele daewoo au iesit ok la testele de siguranta.
Cand aleg daewoo, ma refer si la cielo/espero-urile, care au tras atatia ani prin gropile din romania, si inca merg destul de bine...care au intretinere ieftina, si motoare f fiabile...


Haideti, acu e randul vostru thumbsup.gif
James Kilowatt
Pai tu ai ales o "masina de colectie", ca Daewoo nu mai exista ca marca. Poate ai vrut sa spui "chevrolet"...
Hyundai si Kia sunt surori aproape gemene acum.
Diesel
Noi avem versusul asta in familie.

Mike are Nubira II, o berlina foarte comoda, dragutza si usor de intretinut.
Eu am Cee'D, una din cele mai frumoase compacte de pe piata, cu un design de actualitate, masina facuta de europeni pentru europeni.

Care sunt diferentele? senzatia la volan si comfort. Nubira e mai confortabila, mai ales locurile din spate, iar Cee'D e mult mai fina in comenzi, pedalele si directia sunt mult mai precise.

Revenind la generalitati, Hyndai si Kia sunt cu vreo doua generatii in materie de finisaje si calitatea materialelor peste Daewoo/GM/Chevrolet. La fel si la ratingurile de siguranta.
daewoo_espero_turbo
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 18 2009, 06:59 PM) *
Pai tu ai ales o "masina de colectie", ca Daewoo nu mai exista ca marca. Poate ai vrut sa spui "chevrolet"...
Hyundai si Kia sunt surori aproape gemene acum.


In primul rand inca exista Daewoo ca marca in Egipt, Vietnam, Korea de sud, Uzbekistan, etc...in al doilea rand, stii la ce m-am referit...si anume ca aceste masini, fie ca scrie chevrolet pe ele, sunt daewoo-uri, si aproape toata lumea stie asta...
Si cand am facut topicul asta, m-am referit la marcile koreene, si chevrolet nu prea e o marca koreana...insa daewoo este...
Deci, acum ca s-a inteles, sa trecem mai departe... thumbsup.gif
Diesel
Ideea e ca Daewoo nu face... nu a facut masini originale. Toate produsele lor sunt licente externe. Cand am cumparat Tico, scria pe hartia cu codul de bare care a stat in geam timp de doi ani ca e facuta sub licenta Suzuki. Cielo, Espero si Nubira au sub ele schitele Opel din anii 90 si li se potrivesc un numar covarsitor de repere mecanice.
Asta nu inseamna ca sunt masini proaste, doar ca nu are rost sa le discutam comparativ acum in 2009.

PS: Tico a fost o masina foarte distractiva. Tot zic ca vreau sa conduc una asa ca sa imi amintesc cum era.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.