Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ridicare masini parcate (i)legal
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3
guerilla
acum 20 minute am fost martor la ceea ce veti vedea in pozele atasate.
masina parcata cum se vede.
a venit cascarabeta si a ridicat-o
astept acum proprietarul sa ii dau pozele ca sa ii poata da in judecata sau sa faca ce vrea cu ele.
am lasat numerele neacoperite ca poate isi recunoaste masina. iar cascarebata lasata cu numere ca poate vad cei doi ciumpalaci ce lucreaza pe ea ca sa stie ce-i asteapta.

eu nu mai am putere sa mai comentez altceva. confused.gif
Watcher
Excelente pozele!
Cred ca merita trimise la protv, antena, otv, etc....
Diesel
Intrebari:
- toate masinile parcheaza oblic acolo?
- intre masini si linia de tramvai se poate circula?
guerilla
diesel, toti parcheaza acolo. strada are 2 benzi. si se circula in regula. banda 1 se parcheaza, banda 2 se circula.
omu era parcat cum se vede inainte de semnu de restrictie.
stirea a plecat catre mediafax.
Baby Blues
Acum cat am fost plecat cu sotia la operatie la Sp.Militar , mi-au ridicat masina pt. cei care stiu zona, chiar din stanga intrarii in spital. Inainte m-am uitat la semne , nu era parcare interzisa , am intrebat un taximetrist care era parcat chiar acolo care mi-a spus: domle stai linistit ca nu se ridica masini de aici. (lu' asta ii dau acatiste biggrin.gif) Va dati seama ca am paralizat in momentul in care nu mi-am gasit masina si am ajuns pana la urma la Rosu de unde mi-am ridicat-o. In procesul verbal politistul mi-a retinut faptul ca n-am parcat la mai putin de 25 de metri de coltul intersectiei. Pai oricum dupa mine mai erau parcate vreo 5 masini, asta insemnand 5x 4 m=20 + spatiul dintre ele, va dati seama ca a fost japca pe fata. As vrea sa vad si eu vreun oras din tara asta in care se parcheaza la min. 25 de metri de coltul intersectiei? Fratilor daca parcam pe colt sau la 5-7 sau 15 metri mai ziceam dar am parcat la 5 masini de coltul intersecctie+ inca vreo 3-4 metri pana la colt unde nu era parcata nicio masina. Numere de provincie= fraier garantat. Asta-i tara, astia-s oamenii. Daca greseam nu comentam nimic dar asa ... nu pot decat sa-i urez domnului primar din sectorul 6 multa sanatate si spor la banii fraierilor.
Mai jos parerile despre metoda asta de japca :
http://bogdanbarliga.blogspot.com/2009/05/...ilegal-sau.html
http://www.cotidianul.ro/arestarea_masinil...imic-85891.html

Cam asta-i tara noastra fratilor si daca credeti ca mai aveti vreo sansa va rog s-o scrieti clar pe "Rusinea de-a fi roman" Ii doresc succes amaratului ala de i-au ridicat masina , cum imi doresc si mie. Astept sfaturi. Voi ataca procesul verbal din doua considerente. Agentul constatator nu este acelasi cu cel care a intocmit procesul verbal de contraventie si in al doilea rand nu au vreo masuratoare facuta la fata locului care sa demonstreze clar distanta pana la coltul intersectiei.
22nst
Au voie sa le ridice cu carpele alea?
Poate eu am esapamentul mai jos, sau alte chestii si mi le rupe...
T u d o r
Nu vorbesc de cazul concret, nu stiu locatia si nu pot sa-mi dau cu presupusul. Vorbesc la modul general. Si la modul general sunt 200% de acord cu ridicarea masinilor care sunt parcate ilegal. Nu 200, 300%. Sa le ia si cand se duc aia sa si le recupereze sa-i coste 20 milioane. Poate asa ne civilizam dreaq si noi, bunul simt si respectul pentru ceilalti sunt pe cale de extinctie in tara asta. Poate cu parul sa se mai rezolve. In Viena ati vazut cum sunt parcate masinile? Ai zica ca intai le-au pus aia si apoi a venit primaria si a trasat liniile de despartire a locurilor dintre ele, asa de bine sunt asezate. Stiti de ce, nu? In 5 minute daca ai pus-o aiurea ti-a disparut, ai dreaq de capitalisti. Si la recuperare ai sansa sa te lase corazonul cand afli cat costa. smile.gif
Watcher
Si in Malta la fel, masinile sunt parcate ca in reclama cu McEnroe :-)
Pe de alta parte, la noi raportul de "Indicator Oprirea Interzisa" vs "Locuri unde ai putea parca masina legal" este net defavorabil soferilor :-)

In tarile europene pe care am apucat eu sa le vad interzisurile sunt chiar foarte rare...
StefanVVTi
Cum bine zice Tudor, ce-i parcat ilegal si incurca traficul, da, de acord sa fie ridicat...dar parca ne-ar trebui si ceva locuri de parcare, sa "parcheze" si noi legal.
In Sectorul 1 e crima si pedeapsa: 830 lei in prima zi + 300 lei / zi! turned.gif

De exemplu in zona unde stau(Orizont - Dr. Taberei) sunt masini parcate pe banda 1 si se circula foarte ok pe alte 2 benzi. Cu toate astea, la 2-3 zile ridica tot!
S O R I N
Inainte sa faca parcari si dupa sa ridice masinile. Eu vb de Pitesti unde au inceput sa ridice masinile dar locuri de parcare din pix...Daca doar se ating de masina mea, nu conteaza ca i parcata legal sau ilegal eu cu mana mea ii rup capu aluia... si asta o spun la modul cel mai serios.... Nu zice nimeni sa nu respectam legea dar ca sa o putem respecta trebuie sa avem posibilitate sa si parcam...
Baby Blues
Tudor si eu sunt de acord sa le ridice , dar sa nu faca japca. Ce ai vazut mai sus este japca. Imi pare rau ca nu stiu sa postez fotografii ca as pune o poza cu locul udne a fost parcata massina mea si vreau sa stiu daca n-ai reactiona ca si Sorin. Din pacate n-am reactionat ca si Sorin deoarece am fost un " english man in New York" ... prin Bucuresti.
PS: Nu mai doresc sa mai calc curand prin capitala.biggrin.gif Nicio suparare vis--vis de colegii de pe forum care sunt din capitala dar mi-e scarba .
22nst
QUOTE ( T u d o r @ Jun 17 2009, 08:27 PM) *
Nu vorbesc de cazul concret, nu stiu locatia si nu pot sa-mi dau cu presupusul. Vorbesc la modul general. Si la modul general sunt 200% de acord cu ridicarea masinilor care sunt parcate ilegal. Nu 200, 300%. Sa le ia si cand se duc aia sa si le recupereze sa-i coste 20 milioane. Poate asa ne civilizam dreaq si noi, bunul simt si respectul pentru ceilalti sunt pe cale de extinctie in tara asta. Poate cu parul sa se mai rezolve. In Viena ati vazut cum sunt parcate masinile? Ai zica ca intai le-au pus aia si apoi a venit primaria si a trasat liniile de despartire a locurilor dintre ele, asa de bine sunt asezate. Stiti de ce, nu? In 5 minute daca ai pus-o aiurea ti-a disparut, ai dreaq de capitalisti. Si la recuperare ai sansa sa te lase corazonul cand afli cat costa. smile.gif


Hmmm ma regasesc in postul asta
Pentru mine l-ai scris?
Da, am parcat aiurea in centrul Vienei si mi-au ridicat masina, mie si unui prieten... a costat 200 euro recuperarea...

Tudor, ai dreptate. Sa fie 50 mil amenda, dar intai si intai sa faca parcari!!!
T u d o r
Da, corect. Poate ca eu am exemplul din Valcea. Aici parcheaza aiurea doar puturosii si smecherii care nu catadicsesc sa-si lase masina mai departe de 50 metri de club. smile.gif

Cred ca si multi dintre cei care lasa masinile parcate aiurea in Bucuresti se regasesc in categoriile spuse de mine.
S O R I N
Am vazut la tv din pitesti cum i a ridicat masina unuia, un q7, dar in acelasi timp i au si distrus o. Oglinda rupta si zgariata in mai
multe parti... Puneti va in situatia omului respectiv .... Cum sa nu i iei de cap ? cum ? Credeti ca pe aia care ridica masini ii doare in basca de cati bani ati dat pe masina sau cat ati muncit pt banii aia ?
Stiu ca trebuie sa fim civilizati si sa parcam unde trebuie dar trebuie sa avem si unde... nu trebuie sa gandim ca intr o tara sau alta se procedeaza asemanator ...pai ne comparam noi cu cineva din lumea asta la ceva anume ? poate doar cu senegal si mai stiu eu ce tara din lumea a 7a... Altii fac poduri peste mari de zeci de km in cateva luni si la noi dureaza cateva luni sa inlocuiasca teava de apa rece calda sau masa mare.... Noi avem decat preturi de europa, gen benzina dar salarii si infrastuctura de burkina faso ( cum s o scrie)... Fiti baieti seriosi si ganditi va de 2 ori cand sunteti de acord cu ridicatul masinilor... Si daca mi o ridica de unde dau eu 3-4-7 mil s o iau inapoi daca eu am salariu pe luna 1000 ron ? de unde ?

Mai reflectati...

M am aprins, de mult aveam pe suflet chestiunea asta cu ridicatul masinilor....
DORU
Firma care actioneaza in Bucuresti pt ridicatul auto parcate neregulamentar FUNCTIONEAZA ILEGAL !
Nu plateste nimic primariei si nu are contract cu aceasta. Este a unui om despre care se stie ca nu e integru.
Eu nu sunt violent de felul meu, dar daca as pati ca amaratul cu Dacia rosie, eu i-as da in judecata si intre timp - foc la valize ! ninja.gif
ozz86651
QUOTE
, nu conteaza ca i parcata legal sau ilegal eu cu mana mea ii rup capu aluia...


Mai gindeste-te. Stii cit o sa te coste? Dosar penal, amenzi, cheltuieli de judecata etc. Poate chiar mai grav in functie de cit de eficient esti la rupt capul. Ca sa nu mai spun ca doi oameni inarmati hotariti cu rangi si alte unelte s-ar putea sa te lase fara oase intregi smile.gif.

Realitatea e ca NU O SA SE FACA PARCARI! In toata lumea trendul e sa se limiteze circulatia auto, si in afara oraselor dar mai ales in orase. Daca o sa fie niste parcari o sa fie prohibitive la pret, bune pentru o ocazie din cind in cind. In multe orase nu se dau autorizatii pentru parcari nici macar in blocuri, adica daca faci un bloc cu 20 de apartamente ti se da voie sa faci numai 5 sau 10 locuri de parcare.
ozz86651

QUOTE
Si daca mi o ridica de unde dau eu 3-4-7 mil s o iau inapoi daca eu am salariu pe luna 1000 ron ? de unde ?


Daca ai salariu de 1000 de ron NU-TI PERMITI MASINA! In nici o tara din lumea asta. Nu scrie nicaieri ca toata lumea trebuie sa aiba masini. Masina vine cu un set de cheltuieli, asigurare, benzina, reparatii, intretinere, taxe si impozite, plata la pod si autostrada, si PARCARE. Parcarea in multe orase e una din cheltuielile majore ale unei masini. In rest exista picoare, bicicleta, transport in comun, taxi (taxiul in general e competitiv in Romania) etc.
Romania inainte de a avea nevoie de infrastrctura are nevoie de reducerea numarului de masini, si eventual expandarea transportului in comun.
Alex-F1
Total de acord cu ozz. Nu cred ca exista orase mari in lumea asta in care numarul locurilor de parcare sa fie mai mare decat numarul masinilor. Intotdeauna locurile de parcare vor fi {simtitor} mai putine decat masinile, deci locul de parcare trebuie cautat, dar la noi puturosii parcheaza la maxim 30m de locul unde au treaba, indiferent daca e legal sau nu! In Stuttgart, Munchen, Viena sau Budapesta parcam si la 4-5 sute de metri de locul unde as fi vrut, ghici de ce? Fiindca nu gaseam loc, desigur! Si acolo toti fac la fel: CAUTA un loc LEGAL de parcare, chiar daca el se afla la 1 km distanta de locul unde ar fi vrut sa parcheze initial, nu parcheaza aiurea, fiindca stiu riscul si fiindca sunt CIVILIZATI, nu neaparat in ordinea asta!!!! Lor le-a intrat demult in sange treaba asta cu purtatul civilizat si respectarea regulilor, noi in schimb avem in sange alte treburi..... confused.gif Concluzia mea: cu sau fara parcari destule, sa se ridice TOT ce e parcat ilegal si sa te friga la buzunar cand iti iei masina! Sunt sanse mari ca respectivul sa nu mai recidiveze {de prea multe ori}, deci oricum am fi pe drumul cel bun! thumbsup.gif
G e o r g e
QUOTE (ozz86651 @ Jun 18 2009, 01:47 AM) *
QUOTE
Si daca mi o ridica de unde dau eu 3-4-7 mil s o iau inapoi daca eu am salariu pe luna 1000 ron ? de unde ?


Daca ai salariu de 1000 de ron NU-TI PERMITI MASINA! In nici o tara din lumea asta. Nu scrie nicaieri ca toata lumea trebuie sa aiba masini. Masina vine cu un set de cheltuieli, asigurare, benzina, reparatii, intretinere, taxe si impozite, plata la pod si autostrada, si PARCARE. Parcarea in multe orase e una din cheltuielile majore ale unei masini. In rest exista picoare, bicicleta, transport in comun, taxi (taxiul in general e competitiv in Romania) etc.
Romania inainte de a avea nevoie de infrastrctura are nevoie de reducerea numarului de masini, si eventual expandarea transportului in comun.

de acord cu tine !

sunt de parere ca trebuie parcari ca sa poti da amenzi. de ce ? pai da'mi sansa sa aleg, vreau sa platesc parcare sau vreau sa o parchez pe interzis. dar daca eu nu pot alege si nu am nici o alternativa , ce dracu sa fac .

da eu sunt ala care cauta parcare si culmea d'aia platita ca sa stiu ca va fi si maine acolo parcarea aia .

dar ce e in pozele puse de guerilla e strigator la cer. masina era inaintea semnului... chiar nesimtire.
klm
Nu e normal sa demonstreze ca ai parcat ilegal? Daca nu o pot face (adica sa faca dracului o poza inainte de a o ridica) e ca si cum ti-ar fi furat masina si poti sa-i actionezi in instanta pentru furt calificat.
HalbaSus
QUOTE (klm @ Jun 18 2009, 09:29 AM) *
Nu e normal sa demonstreze ca ai parcat ilegal? Daca nu o pot face (adica sa faca dracului o poza inainte de a o ridica) e ca si cum ti-ar fi furat masina si poti sa-i actionezi in instanta pentru furt calificat.

Nu poti, lipseste intentia de a-si insusi pe nedrept bunul. In schimb merge la abuz in serviciu.
FAR EASTERN
Avem si noi o firma de asta de ridicat masini. Ei se ocupa si de administrarea parcarilor cu plata. Au contract cu primaria si platesc intre 5 si 15% din incasari, in functie de provenienta. Parca 5% din amenzile pentru parcarea gresita aiurea si 15% pentru neplata in parcarea special amenajata. Mai mult, au incheiat asigurare de raspundere civila la noi.
Prin contractele incheiate, cu primaria si cu Asiguratorul, au obligatia sa faca, impreuna cu politistul comunitar, un set de poze inainte de ridicarea masinii, pentru a se dovedi ilegalitatea parcarii masinii, precum si pentru a se vedea starea masinii(avariata sau nu) inainte de ridicare. A, si un set de poze dupa ce masina e "depozitata".
Oamenii au facut bani frumosi, mai ales la inceput, pana ce s-a prins lumea cum sta treaba. Acum sa vedeti ce frumos arata zonele cu restrictie.... mai ales in centru. Daca pana acum argumentul era lipsa parcarilor, pai atunci cei care blocau tot traficul in acele zone nu mai circula cu masina? Nu cred. In mod sigur merg ceva mai mult pe jos.
air_wolf
niste retardati. credeti ca aia stiu semnificatia semnelor de circulatie? nu stiu. dar in sect 2 stiu sa ocupe o banda intreaga in spate la obor, sa bea bere si sa joace carti.
klm
Te duci la politie unde faci plangere iar daca nu iti demonstreaza ca ti-au ridicat masina dintr-un loc in care era interzisa parcarea se cheama ca ti-au furat-o (furt calificat ar fi doar noaptea sau, oricum sunt macar 2 persoane care o fac intr-un loc public), n-are nicio legatura cu abuzul.
StefanVVTi
In sectorul 6, masina de ridicari este insotita de o masina dotata cu o camera de filmat. Din cate stiu trec de 2 ori, la interval de 5 minute si-ti filmeaza masina. Daca e tot acolo, o ridica!
Sunt de acord cu amenzile pentru parcari ilegale, dar nu si cu imbogatirea firmelor! verymad.gif
Baby Blues
Treaba-i destul de puturoasa , pentru ca traim in Romania: contractele sunt cum sunt, ridicarea se face cum se face ( la japca), locuri de parcare, nu ca sunt mai putine ca-n tarile civilizate- nu sunt deloc. Dar la aia tot au facut ceva- la noi nici nu s-au facut de la Revolutie incoace. Asa ca , va rog sa citi din nou aceste randuri:


http://bogdanbarliga.blogspot.com/2009/05/...ilegal-sau.html
http://www.cotidianul.ro/arestarea_masinil...imic-85891.html


De asta ma oftic!
guerilla
revin cu detalii. m-am intalnit cu omu, i-am dat pozele si va actiona pentru recuperarea masinii (si prejudicii).
pozele nu au fost publicate in mass media (in afara de masini.ro) desi au fost trimise.
22nst
Ai incercat si la televiziuni? biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE (klm @ Jun 18 2009, 12:54 PM) *
Te duci la politie unde faci plangere iar daca nu iti demonstreaza ca ti-au ridicat masina dintr-un loc in care era interzisa parcarea se cheama ca ti-au furat-o (furt calificat ar fi doar noaptea sau, oricum sunt macar 2 persoane care o fac intr-un loc public), n-are nicio legatura cu abuzul.

Suntem putin off-topic, dar... pe langa latura obiectiva (actiunea de luare din posesia altei persoane un bun) este necesara si latura subiectiva (cu scopul de a-l insusi pe nedrept), ori in cazul celor care au ridicat masina lipseste fix scopul asta, ei au ridicat masina nu pentru a si-o insusi, ci pentru a-ti cere bani pe ea cand vii sa o revendici.
O incadrare mai corecta ar fi infractiunea de abuz in serviciu impotriva intereselor persoanelor.
klm
Unde sunt normele de stabilire a intentiei in cazul unei insusiri a unui bun care nu iti apartine? Ce stiu eu ce vor ei sa faca cu masina mea? Poate au vrut s-o vanda la moldoveni, singurul aspect pe care il cunosc sigur e ca masina era parcata intr-un loc permis si a disparut.
Gandeste-te ca orice ciorditor poate spune: "pai stati asa ca intentia mea era sa tin portofelul pana cand proprietarul ridica pietrele ca sa ma gasesca si imi dadea o rascumparare (pe care eu o stabilesc)."

Pentru ca esti in domeniu si sa nu para ca vorbesc vorbe iti citez din CP (in continuarea art care defineste furtul):
al 4: De asemenea, constituie furt luarea īn condižiile alin. 1 a unui vehicul, cu scopul de a-l folosi pe nedrept.

I rest my case?
HalbaSus
Furtul de folosinta (de care vorbesti tu) implica FOLOSIREA masinii... daca ridici o masina cu macaraua NU o folosesti.

Iar lipsa intentiei de a-si insusi masina poate fi demonstrata prin natura obiectului de activitate al firmei unde lucreaza, prin locul unde au depozitat masina, prin faptul ca se aflau in timpul orelor de lucru, etc... Eu nu zic ca nu poti face o plangere penala pentru furt, dar se va termina rapid cu NUP, pe cand daca ii dai in judecata pentru abuz in serviciu poti obtine o condamnare (chiar daca probabil va fi cu suspendare).
klm
Ideea de la care plec eu e ca te duci la politie si faci o plangere pentru ca ti s-a furat masina si stii unde este acum; te duci tot cu politia ca sa ti-o recuperezi, daca aia nu pot demonstra ca din cauza faptului ca era parcata ilegal a fost ridicata ii obligi, cu concursul politiei, sa iti inapoieze masina; abia in acest punct intervine raspunderea.
In cazul autovehiculelor nu se specifica "intentia de a-si insusi" ci "intentia de a-l folosi"; de acord ca poti justifica asa cum spui insa nu invoci intentia de a insusi obiectul (deci nu vor avea ce justifica) ci faptul ca ti-au folosit autoturismul pe nedrept.
Mai mult, cred ca poti incadra fapta si la inselaciune (obtinere de foloase materiale injuste sau producerea unei pagube prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase - dar aici trebuie sa demonstrezi tu ca erai parcat in mod legal).
Apoi intervine raspunderea civila unde poti cere tot ce-ti trece prin cap: o suma reparatorie a prejudiciului cauzat (daca poti proba un prejudiciu de tzanshpe zeci de mld de euro ar trebui sa-i poti obtine).
air_wolf
nu e santaj? adica iti strpelesc masina si dai tu o cotizatie daca vrei s-o iei inapoi...
T u d o r
Cred ca discutia asta a alunecat pe o panta gresita. Nu e vorba de abuzuri, ma bucur sa vad ca oamenii iau atitudine fata de ele dar nu atsa e ideea de baza. Vorbim totusi in proportie covarsitoare despre ridicarea masinilor parcate ilegal. Hai sa nu mai cautam exceptii care sa alimenteze o rezistenta tipica noua raportat la lege si ordine si civilizatie. De ce nu veniti voi cu exemplele cu aia care au blocat traseul tramvaiului? Sunt o gramada, nu e greu sa le gasim pe net. smile.gif

Abuzurile se pedepsesc si cei care au ridicat maisnile parcate legal trebuie sa raspunda in fata aceleiasi legi. Dar daca generalizam plecand de la cazuri particulare riscam sa privim legea ca pe un instrument de oprimare a libertatii noastre de a ne baga tot in toate. Si nu e nevoie de nimic special pentru a intari acest fel de a fi foarte propriu noua, romanilor.
FAR EASTERN
Vedeti, se cunoaste ca Tudor e odihit dupa plimbarea prin tara....
T u d o r
Pai exista tendinta asta la noi romanii de a scoate in evidenta cateva abuzuri si a ne folosi de ele ca scuza pentru propriile noastre greseli.
Consider ca multi dintre noi astia de aici avem capacitatea ca intelegem mai mult decat gloata si poate avem si obligatia prin natura calitatii noastre de a indrepta pe ceilalti. Nu sa fim noi primii care dam cu bolovanul in lege. Pentru ca buna sau rea, legea e singura care deosebeste o societate civilizata si asezata pe niste baze de anarhie. Cand primeaza legea bunului plac s-a dus dracu' totul.
klm
Tudore, topicul porneste cu exceptia aia de care vorbeai deci vorbim despre cum sa ne pazim de astfel de exceptii in cazul in care noi respectam legea.
Ideea de baza e: "daca vezi o masina parcata ilegal atunci asigura-te ca poti sa dovedesti acest lucru dupa care ridic-o; daca ridici o masina parcata legal asigura-te ca ai suficienta vaselina in casa pentru ca o sa te frec pana o sa-ti iasa ochii ca la melc pentru nesimtirea ta!"
T u d o r
Mda... pe strada unde e serviciul meu se ridica masinile. Am asistat de mai multe ori la spectacole free. Si nu am vazut nici un sofer care sa fi lasat masina parcata ilegal (a se citi pe trotuar) si care sa nu-i ameninte pe aia de la ridicari, ba chiar sa devina violenti. Asta in conditiile in care echipajul e mixt, din lucratori la domeniul public si politie comunitara. Mie astea mi se par mult mai grave decat sa ridice aia o masina aiurea. Noi nu avem respect pentru lege si reguli. Putem discuta despre exceptii cat vrei, dar sa nu uitam ca pentru fiecare exceptie se intampla 100 cazuri corecte. Despre ele cand discutam? smile.gif
Watcher
Tudore, in toate sistemele de drept ale tarilor 'civilizate' se merge pe principiul
'mai bine scapa 10 vinovati decat sa pedepsim 1 nevinovat' ;-)

Sunt de acord ca avem o problema cu soferii nesimtiti (pe mine cel mai mult ma dispera cand parheaza cate unul in asa fel incat sigur blocheaza pe un altul / altii), si ca trebuie sanctionati.

Asta nu inseamna ca cei care se ocupa de sanctionare pot sa faca ce le trece lor prin cap. ca sa aibe valoare procesul de sanctiune el nu trebuie sa fie tot o demonstratie de 'jmekerie' :
'stii ceva, noi suntem mai multi, mai bine inarmati si iti ridicam masina. te costa o gramada de bani sa ti-o dam inapoi si nu e nimic ce poti sa ne faci'
T u d o r
Pai stai putin, sa mai explic odata ce am vrut sa se inteleaga. Noi suntem mult mai vehementi in fata unei nedreptati la care suntem supusi de catre autoritati decat cand noi insine gresim fata de aceeasi entitate. Aici e discutia cred. Nu avem bun simt, nu avem reguli de buna cuviinta, nu respectam nimic si pe nimeni dar suntem foarte hotarati sa-i determinam pe altii sa ne respecte, indiferent cum suntem. Orice abuz al statului e infierat insutit de noi, dar propriile noastre samavolnicii le scuzam simplu si destinsi cu "da' si ala face", "da' pe ala de ce nu-l vezi" sau si mai simplu cu un "da-te ma-n m__ii ma-tii ca sun pe cineva si dispari"...

Avem tendinta sa nu mai vedem padurea de copaci. Ne-am obisnuit atat de tare cu nesimtirea noastra incat nu ne mai pare in nici un fel deranjanta, e ca si cum soarele rasare iar si iar...E parte din peisaj, rutina.

Asta am incercat eu sa va explic, ca nu ridicarea unei masini ilegal (sau a 3, sau 5 sau 50) este problema noastra cea mai grava. Abuzurile de genul asta sunt simplu de demonstrat si de atacat, prostii aia care le ridica nu gandesc ca tu poti lua atitudine sa ei isi pierd slujbele. Sa fie sanatosi, trebuie sa plateasca fiecare pentru ceea ce face.
HalbaSus
Pai raportez eu un al doilea abuz (daca va fi necesar voi reveni cu probe foto (ca abuzul asta se petrece zilnic).

In fata tribunalului din Oradea exista un parc... pe langa parc sunt niste locuri de parcare rezervate masinilor ministerului justitiei (in realitate parcheaza cine poate acolo chiar daca exista un semn de "oprirea interzisa cu exceptia masinilior cu ecuson"). Pana aici totul mi se pare in regula. Problema mea este ca in fiecare zi exista fie un Audi A4 negru, cu numarul CJ xx SKY, cu jante de 18 dar cu motorizare de rahat care parcheaza pe "coltul" parcului, deobicei blocand o masina.

Faza care ma enerveaza este ca in fiecare zi pe acolo trece masina cu ridicari, ba mai mult odata am vazut un politist care ajuta o domnisoara sa iasa din "blocajul" tampitului cu Audi A4. Cu toate astea masina e parcata acolo in fiecare zi, de cele mai multe ori cu avariile pornite.

Problema este ca nu stiu ce sa fac:
- As putea sa anunt politia (de parca nu ar trece si asa de vreo 3-4 ori pe acolo), dar nu am fost niciodata un "sifonar" si convingerile mele nu imi permit sa "parasc"
- As putea sa ii vandalizez masina, dar sunt total impotriva vandalismului si convingerile mele nu imi permit sa vandalizez o masina, mai ales un Audi A4

Singura solutie viabila este sa il astept si sa ii trag un levier in cap, pentru ca nu am nicio convingere care sa ma impiedice sa fac asta.


P.S: Daca nu v-ati prins pana acum, abuzul grosolan al celor care ridica masini este ca nu ridica naibii audi-ul ala, sunt convins ca daca l-ar ridica odata nu ar mai parca acolo.

L.E: Am adaugat si o schita ca sa intelegeti cum parcheaza dobitocul
T u d o r
Eu zic sa anunti politia. Si cred ca trebuie sa le spui si ca te uiti daca iau vreo masura si daca nu fac nimic ii si reclami ca tin cu "infractorul". laugh.gif De regula merge schema asta. A, si cere-i si celui cu care vorbesti numele si gradul si sa le notezi.
HalbaSus
Solutia ta este probabil cea mai corecta, dar sincer, nu prea pot sa fac faza asta, am un dispret fata de politie mai mare decat am fata de cei care incalca legea (pentru ca macar cei care incalca legea isi fac treaba cu trebuie, iar politia nu isi face treaba deloc... intotdeauna o sa respect mai mult pe cel care isi face treaba cum trebuie). Plus ca ti-am zis ca am convingeri ferme impotriva "sifonaritului".
klm
Tudore, simt o doza de iritare in raspunsurile tale insa ca sa iti demonstrez ca te inseli o sa spun doar ca nu statul ridica masinile parcate ilegal ci cate o firma privata care a dat shpaga primarului (sau ii apartine fratelui soacrei nevestei cuscrei primarului) iar exemplul lui Halba este foarte concludent pentru ceea ce se intampla peste tot: cei care ridica masini si politia sunt prea prosti sa o faca ca la carte.
T u d o r
La Valcea primaria ridica masinile. Nu e nici un intermediar. Poate asta ar trebui sa fie solutia si in Bucuresti. Oricum, pentru abuz se plateste, indiferent daca e al statului sau al firmei lu' peste prajit la tava.

Nu sunt iritat decat de lumea asta care ne inconjoara (spun ne pentru ca stiu ca voi nu sunteti la fel ca aia despre care vorbesc eu). Sunt iritat ca la noi 1/2 dintre soferi poseda o bata de baseball in masina "asa, ca poate e nevoie", ca nu putem fi amabili si prietenosi, ca nu mai putem de grija celor din jur, ca nu suntem civilizati, ca ne spalam o data pe saptamana, ca suntem rai si invidiosi, ca ne lipseste educatia de baza, ca imbatranim urat, ca... 1000 de "ca".

Nu am o problema cu subiectul, aia care au ridica masina aia sunt niste imbecili la fel de mari ca cei care le lasa unde li se scoala. Sa plateasca! Dar vreau sa plateasca si smecherii, si nesimtitii, si tupeistii, sa plateasca si ei, indiferent ai cui veri sunt.
klm
Cine/ce te-a suparat azi, Tudore?!
Ai dreptate, din cauza ca multi nu se spala decat odata pe saptamana cred ca nasul meu a invatat care diferenta de transpiratia de-o zi si cea de 3 zile dar nu e asta subiectul si nici unele remarci ale tale nu isi au locul aici.
T u d o r
Asa sunt eu suparat pe viata. teehee.gif

Stiam eu de ce nu vroiam sa ies din tara asta, eram mai impacat cu universul inainte. Cand am vazut ca in alte parti se poate mi s-a stricat jucarica. smile.gif
Legionaru'
CITAT( T u d o r @ Jun 21 2009, 11:41 PM) *
La Valcea primaria ridica masinile.


In Craiova se intampla la fel.
La noi se percepe o taxa anuala de 20 lei/ autoturism pentru parcare.Surpriza!In Craiova chiar s-au amenajat parcari.Felicitari primarului Solomon!
air_wolf
QUOTE (HalbaSus @ Jun 21 2009, 06:57 PM) *
Solutia ta este probabil cea mai corecta, dar sincer, nu prea pot sa fac faza asta, am un dispret fata de politie mai mare decat am fata de cei care incalca legea (pentru ca macar cei care incalca legea isi fac treaba cu trebuie, iar politia nu isi face treaba deloc... intotdeauna o sa respect mai mult pe cel care isi face treaba cum trebuie). Plus ca ti-am zis ca am convingeri ferme impotriva "sifonaritului".


ca sa nu ai sentimentul vinovatiei, parcheaza tu astfel incit sa fii blocat. si apoi suna la politie laugh.gif
Baby Blues
Joi am redactat plangerea impotriva procesului verbal de contraventie si joi l-am trimis Judecatoriei Sectorului 6, care culmea are sediul in sectorul 1 biggrin.gif Asteptam sa vedem prima infatisare si sa vedem cate luni va dura. Ulterior daca voi castiga ma voi indrepta impotriva lor si pentru suma de bani incasata de firma de tractari. Sa vedem ce -o sa iasa. Nu ma astept la prea multe dar ...
Cam in dreptul de unde am facut eu poza se afla massina mea si in fundal se vede intersectia. Am facut si poza ddin intersectie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.