Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Catelul in strainatate
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
cod
Aveti idee daca pot iesi cu catelul din Romania pentru a-l lua cu mine in vacanta? Destinatia va fi tot o tara din EU. Ma intereseaza daca trebuie sa-i fac niste vaccinuri speciale, daca trebuie sa am vre-un act aditional (in afara de carnetul de sanatate), etc...
Oana
ai nevoie de cip de identificare si pasaport european, ce va fi inregistrat la directia sanitar veterinara. plus toate vaccinurile la zi si o vizita la veterinar cu o saptamana inainte de plecare, pentru a completa in pasaport ca este clinic sanatos...
mai multe informatii aici
cod
Am uitat sa completez ce am facut:

Mi-am cipat catelul si am fost cu el 2 saptamani in Slovenia, timp in care am facut un drum si pana in Italia la Trieste, unde a facut baie in adriatica.

Nu m-a interbat nimeni de carnet de sanatate, pasaport sau cip, deci au fost 2 milioane date degeaba....

Eh, noi sa fim sanatosi...
drabisan
Dar si daca te intreba...
Si noi l-am plimbat un pic pina in Bulgaria, dar ne duceam la oha si daca nu ne lasau nu era nici o problema.

E totusi riscant. Sint situatii in care poti sa ratezi totul din cauza unui vaccin ilizibil pe carnet. Depinde si de nivelul de alerta din vama. Nu cred ca ai aruncat banii degeaba...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.