Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine are prioritate?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
mortzy
Se dă intersecția din poză:

- semafoarele trec pe verde simultan
- sub semafoare sunt indicatoarele din poză

întrebare:
- dacă eu fac stânga trebuie să dau prioritate de dreapta sau țin cont de semn și consider că sunt pe drumul cu prioritate?


DRAGOS
tii cont de semnul si iti continui durmul. asta fiind conform cu ce invat eu acum biggrin.gif
mortzy
am primit argumente și pentru continui drumul și pentru acordare prioritate dreapta încât nu știu ce să aleg smile.gif
Seri
Nu cunosc intersectia, dar indicatoarele trebuie luate in considerare doar atunci cand semafoarele nu merg. Ceilalti participanti la trafic cum procedeaza?
22nst
Zic sa faci si tu ca ceilalti participanti la trafic biggrin.gif
Nici eu nu cunosc intersectia...

Daca aia din fata ta se opresc sa acorde prioritate te opresti si tu daca nu, dai mai departe biggrin.gif
mortzy
eu am fost primul.

din discuții se pare că trebuie acordată prioritate de dreapta.
Diesel
Semnele se aplica doar cand nu functioneaza semafoarele. In Constanta avem vreo cateva intersectii de genul asta, cel mai bun exemplu este Dacia, adica bd Tomis cu bd Lapusneanu. Cei care fac stanga de pe bd Tomis se inghesuie in mijlocul intersectiei si dau prioritate masinilor de pe contra-sens.
Edit: am gasit intersectia pe harti si gugle earth... e complicat... cel mai bine e sa faci cum zice tovarasul cu cascheta si in caz de probleme sa ii explici ca regulamentul nu e acoperit corect.

Dragos: asta e o intrebare de chestionar unde se aplica logica politistului, nu bunul simt biggrin.gif
DRAGOS
dang bang, acu am vazut ca exista si semafoare in poza biggrin.gif

deci, atat timp cat functioneaza seamfoarele, se aplica prioritate de dreapta. Can nu functioneaza semafoarele, mergi pe drumul cu prioritate. smile.gif
James Kilowatt
Eu in prostia mea stiam ca prioritatea de dreapta se aplica doar in intersectiile nedirijate. Nu e cazul cu cea din poza. Ai semafor, ai semn, nu are rost sa discuti de prioritatea de dreapta. smile.gif
Seri
Cand vrei sa virezi stanga intr-o intersectie trebuie sa le acorzi prioritate celor de pe contrasens, dar in termeni tehnici se numeste tot prioritate de dreapta deoarece directia pe care vrei sa o urmezi este perpendiculara pe cea actuala, iar masinile de pe contrasens vor fi in dreapta ta.
T u d o r
Prioritate de dreapta. Daca tu vii de jos trebuie sa-l lasi sa treaca pe cel care vine din fata si apoi sa treci. Parerea mea. smile.gif
FAR EASTERN
Mortzy, ai prioritate... pe drumul cu prioritate.
Corect, se tine cont de indicatoare cand nu functioneaza semafoarele sau... cand pe baza semafoarelor exista situatie de egalitate(in cazul asta verde). wink.gif
Mariustom
Din Codul rutier:
Art. 31. — Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;
cool.gif semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și cool.gif;
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;

f) marcajele;
g) regulile de circulație.

Art. 59. (2) În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
(3) În intersecțiile cu circulație dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorității de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecție de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeași semnificație de prioritate sau de pierdere a priorității.


Cred că la tine se aplică cel puțin ultimul paragraf thumbsup.gif
James Kilowatt
Trebuia sa fie facut sondaj topicul asta, nu-mi vine sa cred cati nu stiu regulile de prioritate, chiar si din cei cu experienta pinch.gif
Hoinaritza
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 15 2009, 09:41 PM) *
Trebuia sa fie facut sondaj topicul asta, nu-mi vine sa cred cati nu stiu regulile de prioritate, chiar si din cei cu experienta pinch.gif

Din pacate nici tu nu le stii. banned.gif
ozz86651
E simplu, faci la stinga dai prioritate. In general cind situatiile sint echivalente, oamenii care merg pe drumul lor au prioritate in fata celor care schimba ceva (banda, directia etc). Ca drumul pe care intri are semn de prioritate n-are nici o valoare.
Ma rog, cel putin asa ar trebui sa fie.
Totdeauna m-am intrebat ce au diferit masinile in Romania de au facut condusul asa complicat.
Watcher
Cand ajung acasa va voi desena cel putin o intersectie in care nu ai cum sa respecti semnele.
Ba nu, doua.
James Kilowatt
@Hoinarita
De unde ai dedus asta? Ce am spus gresit? Se aplica prioritatea de dreapta in intersectia ala in vre-o situatie?

@Watcher
Pot sa pun si eu poze din astea.... din mai multe tari.
ozz86651
Pai in orice situatie cind faci la stinga si n-ai sageata dedicata, trebuie sa dai prioritate, deci priortate de dreapta. Nu?
FAR EASTERN
QUOTE (Mariustom @ Jun 15 2009, 09:26 PM) *
Din Codul rutier:
Art. 59. (3) În intersecțiile cu circulație dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorității de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecție de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeași semnificație de prioritate sau de pierdere a priorității.

Cred că la tine se aplică cel puțin ultimul paragraf thumbsup.gif

Cum spuneam...
James Kilowatt
@Ozz, Far

Mai fratii mei albi, aia care vin din fata, adica de sus, din N, au cedeaza trecerea! Cu sau fara semafor, aia nu au prioritate din nici o pozitie fata ce cei care vin de jos, adica din S. Drumul cu prioritate e cel de pe care venim noi (de jos) si cel din stanga, e destul de clar desenat in schita. Sau nu vad eu bine.

In plus, in intersectia asta, cand merg semafoarele, nu ai nici o situatie unde aplici prioritatea de dreapta. In intersectia asta intotdeauna cei care au acelasi nivel de prioritate au culori contrare la semafor, deci discutam vorbe cu prioritatea de dreapta.
FAR EASTERN
JK, ai citit asta?
QUOTE
Mortzy, ai prioritate... pe drumul cu prioritate.
Corect, se tine cont de indicatoare cand nu functioneaza semafoarele sau... cand pe baza semafoarelor exista situatie de egalitate(in cazul asta verde).

Era extrasul din Cod, spus altfel.
laurentiu
De semne se tine cont cont cand nu merg semafoarele. Deci tu acorzi prioritate celor care vin din fata, fie ca merg drept(motivul ar fi ca nu isi schimba directia de mers), si celor care vireaza la dreapta (avand prioritate de dreapta). Daca nu merg semafoarele e altfel, adica tu esti pe drum cu prioritate si ei, fie ca merg drepta sau vireaza la dreapta, trebuie sa iti acorde tie prioritate pentru ca toti au "cedeaza trecerea" smile.gif
22nst
JK, si daca merg semafoarele cum faci stanga?
Nu ii lasi pe aia din N sa treaca?
James Kilowatt
Cand functioneaza semafoarele nu exista situatie de egalitate. Semafor verde, aia care vin de jos au prioritate, aia din fata au cedeaza, iar toti ailalti au rosu.

Cand nu functioneaza, aia care vin de jos au prioritate fata de toata lumea, intra primii in intersectie, apoi aia care vin din stanga, apoi cei care vin de sus, si apoi cei care vin din dreapta.

Aia care vin de jos nu cedeaza trecerea alora care vin de sus niciodata, indiferent de semafor. Ca sa raspundem strict la intrebarea lui Mortzy.

LE
@22nst
Nu, nu-i las. Aia au cedeaza. Iar eu stiu ca au cedeaza, pentru ca am semn care arata care sunt drumurile prioritare.
mortzy
JK pe principiul ăsta am intrat și eu în intersecție: semafoare pe verde dar bate semnul. însă toți din N îmi făceau semne cu farurile smile.gif și mă blagosloveau
James Kilowatt
Inseamna ca ceva imi scapa sad.gif
20krpm
din ce directie vine suv-ul?
22nst
Pai vezi... chiar daca teoretic tu ai prioritate, ca asa zice legea, nu o respecta nimeni.

De ceva timp, centrul imaginar al intersectiei se ocoleste prin stanga, sa nu se mai blocheze intersectia, dar cati fac asta? Majoritatea conduc asa cum stiu ca era odata de mult.
mortzy
mi a plăcut răspunsul lu' hoinar la întrebare: "mortzy tu ai prioritate" "se numește prioritate de șmecher smile.gif)". acum lăsând gluma, ordinea este: polițist, semafor, indicator, prioritate dreapta?

NST n am ce ocolii pentru că cei din N merg înainte, nu fac și ei stânga
20krpm
QUOTE (mortzy @ Jun 15 2009, 05:24 PM) *
JK pe principiul ăsta am intrat și eu în intersecție: semafoare pe verde dar bate semnul. însă toți din N îmi făceau semne cu farurile smile.gif și mă blagosloveau

din cite stiu eu au dreptate. odata ce exista semafor, indicatoarele de prioritate nu mai au importanta.
James Kilowatt
In cazul asta au dreptate, iar eu tre' sa mai invat....
22nst
QUOTE (mortzy @ Jun 15 2009, 11:29 PM) *
NST n am ce ocolii pentru că cei din N merg înainte, nu fac și ei stânga


Nu ma refeream la cazul tau, dadeam asta ca exemplu, fiind o alta regula care nu se respecta.
mortzy
QUOTE (Mariustom @ Jun 15 2009, 08:26 PM) *
Din Codul rutier:
Art. 31. — Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;
cool.gif semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) și cool.gif;
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;

f) marcajele;
g) regulile de circulație.

Art. 59. (2) În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
(3) În intersecțiile cu circulație dirijată prin indicatoare de prioritate, regula priorității de dreapta se respectă numai în cazul în care două vehicule urmează să se întâlnească, fiecare intrând în intersecție de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeași semnificație de prioritate sau de pierdere a priorității.


asta am găsit și eu în cod. și la art. 31 este dată ordinea de prioritate polițist, semafor, INDICATOR, regula de dreapta.

art 59 aliniat 3 nu se aplică deoarece nu sunt aceleași indicatoare cu semnificație de prioritate sau pierdere a priorității
James Kilowatt
Eu as adauga si asta, insa nu sunt sigur ca am interpretat cum trebuie:

Art. 88. - Conducatorul vehiculului care intra într-o intersectie la culoarea verde a semaforului este obligat sa respecte si semnificatia indicatoarelor instalate în interiorul acesteia.

Daca asta inseamna ce cred eu, semaforul nu anuleaza semnele, ci semnele completeaza semaforul. Aici e chestia neclara...


Din articolul asta

Art. 82. - (1) Semnalul verde permite trecerea.
(2) Se interzice intrarea într-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permite, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramâna imobilizat, stânjenind sau împiedicând desfasurarea traficului.
(3) Când semaforul este însotit de una sau mai multe lampi care emit lumina intermitenta de culoare verde sub forma uneia sau unor sageti pe fond negru catre dreapta, acestea permit trecerea numai în directia indicata, oricare ar fi în acel moment semnalul în functiune al semaforului.
(4) In cazurile prevazute la alin. (3), conducatorii vehiculelor sunt obligati sa acorde prioritate de trecere participantilor la trafic cu care se intersecteaza si circula conform semnificatiei culorii semaforului care li se adreseaza.


eu deduc ca esti obligat sa cedezi trecerea celor cu care te intersectezi doar la lumina intermitenta... uff, m-am prostit de tot
T u d o r
Deci nu inteleg ce nu e clar in imaginea alaturata. smile.gif

Daca semafoarele merg, faceti abstractie de indicatoare. Cum ii tai calea aluia care vine din fata ta, trebuie sa-i acorzi prioritate de dreapta.
James Kilowatt
Tudor

Pui te rog articolul care o spune? Ca din celebrul articol 31 rezulta ca semaforul anuleaza si regula prioritatii de dreapta.

Imi traduce va rog si mie cineva articolul 88?
mortzy
QUOTE ( T u d o r @ Jun 15 2009, 10:44 PM) *
Deci nu inteleg ce nu e clar in imaginea alaturata. smile.gif

Daca semafoarele merg, faceti abstractie de indicatoare. Cum ii tai calea aluia care vine din fata ta, trebuie sa-i acorzi prioritate de dreapta.


tudor cum amândoi avem verde suntem pe același "nivel" de prioritate. apoi de ce țin cont? de indicatoare care mi dau mie prioritate sau de prioritate de dreapta (care conform codului este după indicatoare) ?
James Kilowatt
Ia uitati aici, prima intrebare

http://www.123auto.ro/Chestionare-Auto/Che...nar-Auto-nr-18/
22nst
1. Culoarea verde a semaforului electric permite sa va deplasati?

a ) pe oricare din directiile dorite, daca nu exista alte restrictii;
b ) pe oricare din directiile dorite, daca nu sunt instalate indicatoare de pierdere a prioritatii;
c ) pe oricare din directiile dorite, daca v-ati încadrat pe banda din mijloc.

Raspunsul este A

(adica asta valideaza el ca fiind corect)
James Kilowatt
Nu e clar, ce inseamna "alte restrictii"?


Nu stie nimeni sa traduca articolul 88 si articolul 82 aliniatul 4? Le-am postat mai sus.

Mai are si altcineva articole semnificative?


Eu deduc doua chestii. Prima, tre' sa ne dam carnetele la reciclat, sa se faca guma de mestecat din ele. Nici unul din noi nu e beton.
A doua, daca nici regulamentul auto nu e inteligibil pentru mintea boborului, ma intreb cum naiba sa fie clare legi mai complicate....

mortzy
JK de unde ai scos articolele alea. eu am intrat pe http://bpr.b.politiaromana.ro/ și în dreapta sus e NOUL Cod Rutier. e cu totul altceva la articolul 88 sau 82
James Kilowatt
De pe internet sad.gif

Da' asta exista?

Art. 31. Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:

semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore, ale autovehiculelor, prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si cool.gif;
semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
semnalele luminoase sau sonore;
indicatoarele;
marcajele;
regulile de circulatie.


LE
Articolele alea sunt din regulamentul din 2003.
ozz86651
QUOTE
Mai fratii mei albi, aia care vin din fata, adica de sus, din N, au cedeaza trecerea!


Pe vremea cind am dat eu examenul (prin 94 parca) nu existau semne si semafoare simultan. Adica semnele se lua in considerare NUMAi cind nu mergea semaforul (o idee destul de misto in general, mai ales noaptea pe vremuri cind nu era trafic si se stingeau semafoarele ca sa nu stai ca prostul la rosu pe un drum gol). Daca semaforul merge insa semnul isi pierde relevanta, practic nu exista. Deci semnele nici nu trebuie aduse in discutie.
Repet, asa era. Cum e acum nu mai stiu. Ca stiu ca unele chestii s-au schimbat.
20krpm
... si daca nu esti sigur, mai bine semnalizezi stinga si te opresti, asteptindu-l pe cel din directia opusa sa treaca. daca ala se opreste si el si-ti face semn sa treci, treci. voi tineti musai sa aplicati niste legi confuze, atita vreme cit bunul simt te scoate din situatia asta foarte usor.
roadempire
Prioritate de dreapta binenteles . thumbsup.gif
James Kilowatt
@Ozz, 20krpm

De acord smile.gif

Totusi mi se pare aiurea ca dupa ce am rascolit articolele alea sa fie tot neclar. Ar trebui sa fie simplu ca buna ziua.....
ozz86651
Apropo de ce zice 20krpm, prespun ca vin prima oara in oarsul ala si n-am fost niciodata pe partea cu cedeaza. Daca nu stiu ca exista semnul ala, ca n-am cum sa-l vad, cum ma bag in fata lor? Eu vad ca am semafor verde si oamenii vin din fata mea, de unde sa intuiesc eu ca el are cedeaza si sa nu ma opresc? Daca ma opresc s-a dus dracu toata fluiditatea. Pur si simplu nu cred ca ar pune cineva semne asa intr-o intersectie, nici macar in Romania. Trebuie sa se tina cont ca in prcatica eu vad numai semnele de pe partea mea, si daca vad mai mult de 2 ma confuzez si fac accident.
mortzy
QUOTE (James Kilowatt @ Jun 15 2009, 11:35 PM) *
De pe internet sad.gif

Da' asta exista?

Art. 31. Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:

semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore, ale autovehiculelor, prevazute la art. 32 alin. (2) lit. a) si cool.gif;
semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
semnalele luminoase sau sonore;
indicatoarele;
marcajele;
regulile de circulatie.


LE
Articolele alea sunt din regulamentul din 2003.



articolul 31 este același în noul cod rutier (afișat de brigada poliției rutiere bla bla).

@20krpm de acord cu bun simțul. dar nu pot compara statele cu mersul în bucurești (am fost o lună prin la și nu e haosul din bucurești - deci reguli de bun simț cam greu să le aplici).

@ozz: așa sunt semnele puse. se vede spatele semnelor (cedează și drum cu prioritate) și intersecția este mică nu ca la voi cu 4 benzi pe sens tongue.gif
20krpm
e, hai ma ca dac-ar fi asa mare problema de fluiditate, ar fi acolo un semafor dedicat pentru viraje la stinga. legile astea cu fluiditatea nu se aplica intotdeauna. de exemplu cind un drum se ingusteaza de la 3 benzi la 2 benzi traficul incetineste considerabil, desi conform teoriei fluidelor ar trebui sa se miste mai repede - ce palaria mea fumeaza bernoulli?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.