Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Silverstone 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Oana

numar de tururi: 60
lungimea circuitului: 5.141 km
record: 1:18.739 - M Schumacher (2004)

castigatori precedenti:
2008 - Lewis Hamilton (McLaren)
2007 - Kimi Raikkonen (Ferrari)
2006 - Fernando Alonso (Renault)
2005 - Juan Pablo Montoya (McLaren)
2004 - Michael Schumacher (Ferrari)



programul etapei:
-vineri - 19 iunie
antrenamente 1 12:00-13:30
antrenamente 2 16.00-17:30
-sambata - 20 iunie
antrenamente 3 12:00-13:00
calificari 15:00-16:00
-duminica - 21 iunie
cursa 15:00

asteptam pronosticurile voastre pana la inceputul sesiunii de calificari. ele vor contine:
- top 8 - 6 pct pentru castigatorul cursei, 3 pct pentru oricare alt pilot ce a terminat pe locul indicat,
1 pct pentru fiecare pilot ce termina cursa in primii 8
- pole position - 1 pct
- fastest lap - 1 pct
- finish - 1 pct
- q - 3 pct (intrebare de la laurentiu)
AZAZEL
laurentiu,
hai cu intrebarea.
laurentiu
CITAT(AZAZEL @ Jun 18 2009, 06:05 AM) *
laurentiu,
hai cu intrebarea.


Aoleu, bine ca mi-ai amintit ca uitasem wallbash.gif
Cate intrari la boxe vor fi datorate acrosajelor din primul viraj? (asta daca vor fi). Ma refer numai la primul tur.
Oana
FP1 http://www.justin.tv/ferrari_dragon2
AZAZEL
asta este circuitul favorit al lui mark webber si oarecum si al lui barichello. daca aici cei doi nu il vor putea invinge pe traseu pe button, nu vor putea in alta parte decat doar daca button pateste ceva intr-o alta cursa.

aici voi merge pe un pole si o victorie a lui webber sau a lui barichello cu toate ca m-am saturat sa pariez pe brazilian.

si foce india si-au imbunatatit masina si cred ca vor fi candidati seriosi la q2. nu mica mi-ar fi mirarea ca cel putin un mclaren si un bmw sa nu intre in q2.
20krpm
red bull are cu totul alta masina saptamina asta, ma si mir ca au vopsit-o la fel...

1. VET
2. BUT
3. WEB
4. BAR
5. TRU
6. ALO
7. SUT (yep... l-am vazut desul de racy azi de dimineata)
8. HAM
(o sa mai fie si-un ferrari pe undeva, kimi cred, dar nu stiu pe unde sa-l pun.)
pole: VET
fast: BUT
finish: 16
q: nici una. sa vad cum ma puteti contrazice cu datele oficiale.
laurentiu
1. button
2 Vettel
3 barichello
4 weber
5 trulli
6 alonso
7 massa
8 glock

pleaca din pole button
fastest lap vettel
termina 17
raspuns 2
AZAZEL
nu stiu cum red bull ar putea sa nu termine pe 1 si 2 duminica in cazul in care nu apare un incident in cursa sau calificari. doar daca brawn au jucat la cacealma vineri

roadempire
1. Vettel
2 Button
3 weber
4 barichello
5 trulli
6 raikonen
7 massa
8 glock

pleaca din pole vetel
fastest lap vettel
termina16
raspuns 1
9er
1. Button
2. Vettel
3. Webber
4. Massa
5. Barichello
6. Trulli
7. Raikkonen
8. Hamilton

Pole: Vettel
Fastest: Button
Finish: 17
Q: 0
Oana
QUOTE (20krpm @ Jun 20 2009, 08:45 AM) *
q: nici una. sa vad cum ma puteti contrazice cu datele oficiale.

hai ca asta nu e greu de urmarit si ar putea reiesi si din datele oficiale. ce-i drept, nu va fi specificat nicaieri ca aia s-au acrosat in prima curba, dar ma gandesc ca nu vor fi accidente in mai multe zone, in primul tur.

1 button
2 vettel
3 barrichello
4 webber
5 massa
6 rosberg
7 glock
8 hamilton

pole position - vettel
fastest lap - button
finish - 16
q - 2
klm
1. Button
2. Vettel
3. Massa
4. Barrichello
5. Raikkonen
6. Webber
7. Trulli
8. Alonso

P: Button
F: Raikkonen
termina 16
r: 0

Cam mic interesul pentru cursa asta! Aveti programate iesiri la iarba verde si perscuit?
DRAGOS
1. Vettel
2. Button
3. Webber
4. Barichello
5. Raikkonen
6. Alonso
7. Hamilton
8. Rosberg

Pole: Vettel
FL: Button
Finish: 17
Q: 2
Oana
@klm, interesul e acelasi. deja au postat 7 din 9 si mai au o ora la dispozitie si ceilalti. de obicei lumea posteaza pe ultima suta de metri
AZAZEL
1.webber
2.vettel
3.barichello
4.button
5.rosberg
6.trulli
7.nakajima
8.raikkonen

pronosticul asta e destul de aiurea in sensul ca atat massa, alonso, glock si chiar hamilton+kovalainen au sanse la puncte in egala masura cu cei pusi de mine in pronostic incepand cu locul 5


pole webber(desi vettel il va lua sigur)
fastest vettel
termina cursa 16
intrebare 1


hai webber !!!!!!
AZAZEL
raikkonen i-a stricat turul de pole al lui webber iar asta s-ar putea sa-l coste pe ausitralian sansa la victorie maine.
s-a vazut clar ca pe final, dupa ce a scapat de raikkonen, webber a recuperat pe ultima zona intermediara peste o zecime de secunda fata de vettel dupa de pe a doua piderduse 4 zecimi multumita finlandezului.
Oana
si asta ar putea sa-l coste si pe kimi o retrogradare...
eu n-am inteles ce a vrut buemi sa faca in q3, cand a iesit in ultimele 24 de secunde. ca avea timp doar de un tur de incalzire, nu si de unul lansat...
AZAZEL
mark webber:

" I would have liked a slightly cleaner run on my last Q3 lap. Kimi (Räikkönen) was, I don?t know, drinking some vodka or dreaming or something? I don?t know what the hell he was doing. He should have been on the right and he?s on the racing line, dreaming, so that wrecked my rhythm into Stowe, I was very tight into there and so... Anyway, no-one?s here to listen to a shopping list of excuses "

ma mir ca nu s-a dat un penalty pt raikkonen. toti de la red bull s-au plans de el. cred ca asta este pt prima data cand mi-am dorit un penalty pt raikkonen. am vrut atat de mult sa ia poll-ul webber.
AZAZEL
si mai este o faza:
fara incidentul respectiv, barichello ar fi fost pe 3 si asta nu pt ca brown ar fi fost a doua masina de rapida astazi ci pt ca barichello este mult prea bun pe acest circuit. inceputul lui de cariera a insemnat anglia si in special silverstone. in aceasta cursa, brown sunt de teapa celor de la toyota si williams si asta ar fi pt prima data cand ei sunt atat de slabi. practic, button are sanse sa urce pe podium maine doar daca pilotii din fata lui se bat singuri. daca va fi o cursa curata , button chiar are sanse sa termine oriunde intre locul 4 si locul 8 si doar inspiratia de moment a echipei ar putea sa decida prin strategia din cursa pozitia pe care britanicul o va ocupa maine.

mi-a placut mult de nakajima in acest week end. tipul chiar a fost in forma si as vrea sa aiba o cursa buna maine.

aici se poate revedea ce a facut raikkonen:

http://www.youtube.com/watch?v=QbL6lnWiQSc
Oana
asta a fost cea mai buna calificare din cariera lui nakajima. adevarul este ca era si timpul sa arate si el ceva...
si o coincidenta interesanta. prima cursa din formula 1, in 1950, a fost la silverstone. dupa 59 de ani, tot aici se anunta si sfarsitul.

LE am vazut azi calificarile pe rtl. n-am inteles mai nimic, dar macar nu a fost poluare fonica. o sa incerc sa vad si cursa. partea proasta e ca au o gramada de reclama in timpul transmisiunilor. ceea ce inseamna avantaj TVR.
AZAZEL
am fost destul de exact in pronosticuri saptamana asta.
era de asteptat ca ceva i se va intampla lui webber(de regula norocul nu prea se lipeste de el sau altfel spus se lipesc destul de des ghinioanele) si i s-a intamplat in calificari, iar asta i-a luat si sansa de a se lupta la victorie. astfel vettel a ramas fara adversar in cursa.


prea varza nakajima
Oana
cea mai mare realizare a acestei curse este faptul ca button nu a reusit sa inregistreze cel mai spectaculos debut de sezon. avea nevoie doar de o clasare pe podium ca sa-l depaseasca pe schumy, ceea ce nu s-a intamplat. asa ca ramane la egalitate cu el...

alte recorduri:
- prima victorie a lui vettel pe uscat
- primul hat trick (pole position, win, fastest lap) pentru vettel. si a fost foarte aproape si de grand chelem
- a doua victorie red bull din acesta an si, totodata, al doilea 1-2
- button a fost pentru prima data in afara podiumului (anul asta)
- cea mai proasta clasare ever pentru hamilton
klm
CITAT(Oana @ Jun 21 2009, 04:42 PM) *
- cea mai proasta clasare ever pentru hamilton

Incepe sa confirme 36182451.gif.
AZAZEL
oana, hai sa vedem punctele aici !!!
Oana
rezultate silverstone

1 vettel
2 webber
3 barrichello
4 massa
5 rosberg
6 button
7 trulli
8 raikkonen

pole position - vettel
fastest lap - vettel
finish - 18
q - 0

cei mai buni ghicitori ai etapei sunt 20krpm, roadempire si azazel, fiecare reusind sa adune 14 pct, urmati indeaproape de 9er, cu 13 pct. clasamentul general e condus tot de azazel, cu 94 pct, urmat de 9er si 20krpm, cu cate 83 pct.

azazel - 14 (94)
9er - 13 (83)
20krpm - 14 (83)
dragos - 12 (78)
oana - 9 (73)
laurentiu - 9 (64)
klm - 12 (57)
hdi - x (32)
roadempire - 14 (28)

asadar pentru etapa urmatoare avem 3 intrebari, de la 20krpm, roadempire si azazel. aveti 3 saptamani la dispozitie sa va ganditi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.