Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ATENTIE LA MOTOCICLISTI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini pe doua roti
RUE
am destui prieteni motociclisti, am permis cu A dar nu am mai mers pe motor de ceva timp (exceptand scuterul tatalui la care mai dau o pedala rar).
sunt destule campanii si meetinguri de motociclisti pe a atrage atentia.

pe langa faptul ca din cei de pe strada cam 30-40 % le "forjeaza" unde pot, mai sunt destui purtatori ai stickerului albastru enuntat in titlu care desi conduc turisme o fac foarte agresiv si fara bun simt.
cum poate el proteja un motociclist daca ia viraje pe derapaj, tureza si pt 50 m pana la colt printre masini, trec pe rosu...?
la mine pe sub geam procentul czre viseaza la casca lui Valentino este f mare, chiar daca sunt pe scutere.
oare ei merg pe euroring pt a savura viteza sau trebuie sa i suportam pe strazi?
mike.omega
La fel cum si printre automobilisti exista uscaturi, asa exista si printre motociclisti. Nu stiu proportiile, dar ni se par ca ei sunt mai multi viteji pentru ca sunt mai putini motociclisti in general.

Din cate am inteles din 2011 sau asa ceva va fi necesar permis si pentru scuterele sub 125cmc, deci cel putin teoretic mai putine pericole pe strada.

Problema ramane la nivel de perceptie. Cu totii trebuie sa fim constienti ca vitejii astia de pe motoare care sa dau tare prin oras se pot opri si nu prea. De aceea eu sunt atent dupa motoristi(aici nu prea includ scuteristii) deoarece nu vreau sa il am pe careva pe constiinta wink.gif

La mine pe strada(cartier linistit parca) se dau unii fara nici un fel de protectie, in linie dreapta merg cam cat de mult suporta ei vantul din fata. Sa nu inchipuiti ca poarta macar casti. Momentan nu s-a facut nimeni una cu asfaltul dar e oricum o inconstienta!
getodac
De copilul asta tampit ce spuneti?

http://stirileprotv.ro/exclusiv/stirile-ta...vezi-video.html
StefanVVTi
Nu prea e nimic de zis...un copil tampit care merge pe scuter fara casca... 36182451.gif si fara haine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.