Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PT. CEI CARORA LE PLACE BLUES-UL si JAZZ-UL
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Muzica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Baby Blues
Parca am mai ascultat Bonnie Raitt:




Imi place "slide-ul" ei biggrin.gif





Superb!
Baby Blues
Tot Bonnie Rait :

Baby Blues
Am uitat de boogie woogie:


Mai jos Albert Ammons:






Baby Blues
Intodeauna omul asta a stiut ce e cu muzica:




si



Nu e blues 100% dar suna foarte bine si... oricum toata muzica (BUNA) se trage din blues biggrin.gif
Baby Blues
Baietii astia chiar m-au impresionat si la blues oricat de bun ar fi e greu sa faci ce a facut deja B.B. King care pe deasupra mai si traieste biggrin.gif

Totusi e altceva :




sau





klm
CITAT(Baby Blues @ Apr 4 2010, 07:48 PM) *
Intodeauna omul asta a stiut ce e cu muzica: [Robbie Williams]

Nu stiam de melodiile alea, foarte frumoase desi vocea sa este putin cam melodioasa pentru blues si cu un ton mai ridicat.
RW ramane un artist complet si un adevarat entertainer, Life at the Albert fiind unul dintre cele mai reusite spectacole de swing ale acestui secol (un alt gen clasic, diferit de cele ce puncteaza ca nr de vanzari in zilele noastre).

Din cand in cand imi mai sar in evidenta 2-3 acorduri care se dovedesc parte a unor piese de exceptie; de aceasta data este randul lui Oscar Brown JR cu piesa Brother where are you; nu am gasit decat remixul lui Matthew Herbert pe Youtube insa acesta ofera melodiei o tonalitate excelenta asa ca ascultati-o cu incredere:

[PS: am auzit melodia pe coloana sonora a filmului Hors de Prix - film ce se poate vedea integral pe Youtube]

Baby Blues
Intradevar, show-ul lui RW la Albert King Hall este exceptional. L-am privit si ascultat de nenumarate ori iar spectacolul este desavarsit: muzica buna, umor, invitati de clasa, public de exceptie. Melodiile inchinate celor mai mari cantareti de swing ( ca sa nu zic swingeri biggrin.gif) sunt deosebite. Parca am postat mai devreme pe aici vreo 4-5 melodii din concert. Si mie mi se pare un entertainer deosebit si-un muzician de exceptie.
Melodia asta o cautati?

Baby Blues
Nu stiu daca este blues 100% dar oricum are si ceva din blues . Oricum imi place prestatia. Cam asa se facea spectacol :

klm
CITAT(Baby Blues @ Apr 13 2010, 09:33 AM) *
Melodia asta o cautati?

Ascult-o cu atentie pentru ca este aceeasi varianta pe care am pus-o eu.
Baby Blues
QUOTE (klm @ Apr 15 2010, 01:10 PM) *
QUOTE (Baby Blues @ Apr 13 2010, 09:33 AM) *
Melodia asta o cautati?

Ascult-o cu atentie pentru ca este aceeasi varianta pe care am pus-o eu.



Din pacate le-am ascultat la intervale diferite si mi-am adus aminte doar ca prima nu era cantata de Oscar Brown JR ci de Matthew Herbert de care sincer n-am auzit. confused.gif
Oricum melodia suna bine in varianta ultimului. Poate o gasim si pe cea a lui Oscar Brown JR. biggrin.gif
klm
CITAT(Baby Blues @ Apr 15 2010, 02:41 PM) *
Oricum melodia suna bine in varianta ultimului. Poate o gasim si pe cea a lui Oscar Brown JR. biggrin.gif

Si mie imi place varianta pusa aici insa iti las tie placerea de a o gasi pe cea originala, eu am "scormonit" odata fara succes tot youtube-ul.
Baby Blues
Pe francezi nu-i bagasem in seama si din pacate anul trecut se pare ca domnul Charles Aznavour a cantat cam asa:



Si pentru cei carora le-a placut chiar daca nu este pe ritm de jazz:

Baby Blues
Nu mai stiu daca am postat melodia asta dar finnd in top 10 al preferintelor mele ...




ASa canta Eric Clapton impreuna cu Sonny Boy Willimason cand era "mic"



sau asa



Baby Blues
Clapton cand era mic:





Baby Blues
Pt. ca mi-am adus aminte de S.R.V si ca sa nu "poluez" topicul de rock... cam asa se intampla cu cineva care stie cu chitara- ritm and solo:




si






Baby Blues
O melodie care mie personal imi place foarte mult si pe cre mi se pare c-am mai postat-o dar nu mai conteaza:



Baby Blues
O melodie care mie imi place personal foarte mult si nu mai conteaza daca am mai postat-o pe undeva:




Melodia de mai sus si urmatoarele sunt luate dupa albumul Pet Cream man, care dupa parerea mea este un album definitoriu pentru muzica blues:
I feeel so good:





Please Help:




Cam asta-i J.B Hutto:

Baby Blues
Melodiile de mai jos n-au nevoie de nicio prezentare:




sau



Nota 10 din 10.
Baby Blues
Imi pare rau ca n-am gasit video la melodia asta. Eu stiam ca exista la toate melodiile dupa acest album dar in sfarsit:





Si asa suna melodia cantata doar de Albert king:



Si aici este vorba despre blues si nimic altceva:



Baby Blues
Sa revin si eu la boii mei biggrin.gif

Din filmul dedicat blues-ului de care am mai facut citire:


si





Daca vreti sa vedeti o comedie frumoasa si o groaza de vedete ale muzicii blues si soul printre care pot enumera: Aretha franklin, James Brown, Ray Charles, John Lee Hooker, B.B. King, Eric Clapton, Lonnie Brooks, Erykah Badu, Bo Diddley, Isaac Hayes, Dr. John, Billy Preston, Koko Taylor, Jimmie Vaughan, Steve Winwood,etc, va invit sa vedeti cele doua filme din 1980 si 2000. Muzica este aleasa pe spranceana. biggrin.gif
Baby Blues
Scuze am gresit topicul biggrin.gif drunk.gif Deschisesem ambele topicuri si din greseala am scris aici. de fapt vroiam sa scriu despre Pendulum care mi se pare ca nu prea canta rock. biggrin.gif
Baby Blues
Uitasem de Booker T & the MG's
Un reper despre aceasta formatie R&B care a schimbat sunetul anilor 60, ar fi acela ca impreuna cu mari artisti ca si Elvis, B.B. King, Roberet Johnson si Johny Cash, au promovat sunetul specific sudului Americii si fluviului Mississipi.



si



sau



Baby Blues
Revin cu jimmy Smith si o melode care-mi place:



si Screamin' Jay Hawkins



Johnny Copeland



Si uite asa am trecut de la jazz la blues biggrin.gif
stefan_adi_
Si pentru ca am inteles ca vin la Bucuresti iar deseara o sa ma aflu acolo, ma gandeam ca diane Schuur, Eddie Daniels si damina Draghici merita sa fie postati aici. In ordinea varstei:












si amfitrionul serii de maine:

stefan_adi_
Din pacate nu stiu sa incarc fisierele video pe youtube dar pun aici cateva poze, nici astea foartre deosebite deoarece aparatul meu tocmai fusese dat peste cap de nevasta-mea si pe loc n-am mai avut chef de el.
Ca prime impresii: Diane Schuur foarte profesionista (la cantat) dar a uitat cum il cheama pe Damian. biggrin.gif Proiectul lui Draghici mi s-a parut putin cam prea "pentru cunoscatori", dar per ansamblu este un lucru bun ca in Romania exista public pentru jazz cu toate ca nu cred ca tot publicul de acolo a stiut cam ce fel de jazz o sa se cante, drept dovada dupa trei sferturi de ora cativa zeci de spectatori au parasit sala iar altii se vedea pe fata lor ca nu prea sunt incantati. Ma asteptam sa cante cateva piese mai usoare , mai comerciale intrucat piesele cantate (deosebite de altfel) au fost cam greoaie pentru publicul larg , care se astepta sa vada ceva mai usor digerabil. In fond naiul lui Damian a sunat foarte frumos dar nu s-a folosit de nimic din folcorul romanesc, fapt ce-ar fi dat o nota de autenticitate proiectului care pana la urma n-a fost iesit din comun in afara de folosirea naiului. Intradevar, toti instrumentistii si-au facut treaba cu brio dar nelasati sa-si faca de cap. Un plus pentru instrumentistul de la tobe care a aratat nu numai ca stapaneste instrumentul dar il si modeleazaa in plus fata de cerintele pieselor cantate.
Per total un concert foarte bun de jazz dar nu iesit din comun. Diane Schuur si Eddie Daniels profesionisti, Damian Draghici un artist complet. Asteptam urmatorul proiect.
Baby Blues
Parca l-am mai avut pe Magic Slim dar daca tot mi-am adus aminte de el ...:

Magic Slim and the Teardrop








Si asa as asculta blues tot timpul:

Baby Blues
Si uitasem melodia asta:



Shake it, shake it, shake it! band.gif banana.gif
Baby Blues
Ca distractie;



Omar Dykes and The Howlers:





Jimmie Vaughan si Omar Dykes:



Si ca sa ma unga pe mine la suflet:
Cred ca este vorba de SRV si Paul Ray & the Cobras daca nu ma insel.

Baby Blues
Si nu cred ca am postat nimic dupa melodiile cantate de SRV cu lonnie Mack :



si





Mai tarziu si lonnie Mack singur. biggrin.gif
Baby Blues
Lonnie Mack singur:










Baby Blues
Buna treaba:



Baby Blues
Cu toate ca nu se mai uita nimeni la topicul asta mai postez cu incapatanare inca un "BAIAT " care-mi place enorm.







O chitara foarte complexa dupa parerea mea. Melodiiile combina fosrte frumos blues-ul cu jazz funk-ul si acordurile mai dure de rock. Influenta lui jimi Hendrix este foarte evidenta , de fapt toata muzica anilor 60- 70 este prezenta mai mereu.
Ultima melodie este un amalgam de rock, blues, jazz pe care l-am intalnit foarte rar la alti. Cu toate ca vocea nu este rea si este specificca blues-ului , lasa instrumentatia sa-si faca treaba biggrin.gif Ultimele pasaje va spun foarte clar ca Jimi Hendrix l-a marcat pe baiat puternic.
T u d o r
Se uita. biggrin.gif Posteaza ca postezi bine. thumbsup.gif
Baby Blues
Multumesc! Oricum ar fi eu voi continua sa iubesc blues-ul si sa-l ascult indiferent de cati vor asculta.
Baby Blues
Ultimul album scos de monstrul sacru Buddy Guy - Living Proof a castigat si-un Grammy pentru cel mai bun album contemporan.
Si aici, pe acest album , Santana isi aduce aminte ca a cantat odata muzica.
Melodia de suflet de pe acest album este data tot de batranul B.B. King care la venerabila varsta de 86 de ani continua sa canta si sa tina concerte in toata lumea.


Daca n-ar fi sunteul foarte clar m-as transpune direct in sunteul anilor 30- 40 . Este fantastic cum canta oamenii astia - Una din cele mai tari melodii de blues ascultata in ultimul timp -N-ascultati la casti biggrin.gif



Aici isi revine Santana:




Aceasta melodie imi aduce aminte de Johnny Cash




Albumul primeste nota 09.00 din partea mea. Stilul este acelasi stil clasic care l-a consacrat pe Buddy Guy, nefacand greseala lui B.B. King din ultimul album, caruia i-a dat o nota de modernitate ca n-a fost tocmai bine primita.
Baby Blues
Acum am primit, acum va dau biggrin.gif






Astia-s chiar nebuni. Foarte tare! Exceptional!
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Mar 5 2011, 10:04 PM) *
Se uita. biggrin.gif Posteaza ca postezi bine. thumbsup.gif


QUOTE (Baby Blues @ Mar 6 2011, 10:23 PM) *
Multumesc! Oricum ar fi eu voi continua sa iubesc blues-ul si sa-l ascult indiferent de cati vor asculta.


Baby Blues, eu urmaresc topicul "tau" (pt ca e al tau smile.gif ) cu cea mai mare placere. La finalul anului trecut am avut cateva zile mai lejere si am facut download la toate piesele postate de tine si altii pe topicul asta, Si tre' sa zic ca a iesit o selectie extraordinara. Chiar daca nu toate piesele sunt de calitate maxima, merge CD-ul asta cu mp3-uri in masina aprope in continuu. Piese favorite .. hmm ..multe, dar mentionez "child of the blues" sau piesele lul JL Hooker. Deci sunt in asentimentul lui Tudor. Posteaza ca faci f bine. thumbsup.gif
Mersi pt piese inca o data.
AlexTM
Eu n-am vazut topicul asta.
Jazz-ul e pentru mine o muzica de neinteles. Insa blues, da, blues e altceva.
Buddy Guy are un bar in Chicago unde e muzica live, cred ca in fiecare zi seara. Am fost de multe ori, atmosfera, muzica, sunt extraordinare. Nici mancarea nu e rea smile.gif
De 2 sau 3 ori l-am prins si pe el, fara sa fi fost in program, pur si simplu "era prin zona" si a urcat pe scena sa cante cateva melodii. De acolo am inceput sa apreciez blues-ul.
Baby Blues
QUOTE (AlexTM @ Mar 9 2011, 10:50 PM) *
Eu n-am vazut topicul asta.
Jazz-ul e pentru mine o muzica de neinteles. Insa blues, da, blues e altceva.
Buddy Guy are un bar in Chicago unde e muzica live, cred ca in fiecare zi seara. Am fost de multe ori, atmosfera, muzica, sunt extraordinare. Nici mancarea nu e rea smile.gif
De 2 sau 3 ori l-am prins si pe el, fara sa fi fost in program, pur si simplu "era prin zona" si a urcat pe scena sa cante cateva melodii. De acolo am inceput sa apreciez blues-ul.


Si acum intri pe topicul asta?


Multumim pentru aprecieri si ma bucur enorm ca cineva apreciaza muzica asta biggrin.gif thumbsup.gif
Alex mai povesteste despre clubul lui Buddy Guy. whistling.gif

PS: O sa incerc sa-ti gasesc ceva jazz care sa-ti placa biggrin.gif

Mai jos noul album a lui B.B. King.

Acelasi om aceiasi chitara, mereu deosebiti:






Nu stiu daca comentariile la muzica lui B.B King isi mai aau rostul biggrin.gif



Lucille isi face treaba ca intodeauna.
Baby Blues
Videoclipurilel de mai jos sunt pentru Alex. JAZZ:
tongue.gif









AlexTM
Ma rog, unele's mai digerabile smile.gif


Barul lui Buddy Guy e pe South Wabash street, destul de central. Acum vreun an s-au mutat in locatie noua, mai mare, mai frumos, mai luminos (e o metafora, e intunecos ca asa tre' sa fie smile.gif ). si vechea locatie era tot pe-aproape.
Mancarea buna cum spuneam, au o prajitura de ciocolata excelenta si maaare, pitcheru de bere (ceva intre 1.5 si 2 litri) e 12 dolari, deci super acceptabil smile.gif

O sa pun si niste poze, numa' sa le gasesc.



Baby Blues
QUOTE (AlexTM @ Mar 14 2011, 07:01 PM) *
Ma rog, unele's mai digerabile smile.gif


Barul lui Buddy Guy e pe South Wabash street, destul de central..... pitcheru de bere (ceva intre 1.5 si 2 litri) e 12 dolari, deci super acceptabil smile.gif

O sa pun si niste poze, numa' sa le gasesc.

E musai sa pui poze.

Cam asta-i jazz-ul bun biggrin.gif :

AlexTM
Vechea locatie, acum 2 ani:
Click to view attachment


Noua locatie, in toamna trecuta:
Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment




A aparut si Buddy Guy pe scena (cu pantofi rosii smile.gif ).
Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment

Click to view attachment
Baby Blues
Daca ai fost acolo este foarte tare! Felicitari! Pentru mine sa merg in unul din cluburile de blues apartinand lui Buddy Guy sau b.b. king ar una din dorintele pe care mi le-as indeplini daca ass castiga multi bani la loto.
Mai jos pun si eu cateva poze luate de pe net cu clubul lui B.B. King.
AlexTM
Ala din NY, de pe strada 42? Am fost si acolo biggrin.gif Nu glumesc, in 2008.
Dupa prima poza nu-mi dau seama, dar dupa poza din interior, parca ala e. Insa e mai mare, mai impersonal, nu esti atat de apropiat de cei care canta. La Buddy Guys, chitarisul ala negru a inceput la un moment dat sa se plimbe printre mese, cu chitara.

E si mai scump, intrarea era, daca mai tin bine minte, vreo 25-30 $, fata de 15 cat e la Buddy Guy's.
Baby Blues
QUOTE (AlexTM @ Mar 17 2011, 09:35 AM) *
Ala din NY, de pe strada 42? Am fost si acolo biggrin.gif Nu glumesc, in 2008.
Dupa prima poza nu-mi dau seama, dar dupa poza din interior, parca ala e. Insa e mai mare, mai impersonal, nu esti atat de apropiat de cei care canta. La Buddy Guys, chitarisul ala negru a inceput la un moment dat sa se plimbe printre mese, cu chitara.

E si mai scump, intrarea era, daca mai tin bine minte, vreo 25-30 $, fata de 15 cat e la Buddy Guy's.


Deja sunt foarte invidios si din cauza asta n-o sa mai postez niciun videoclip ... azi biggrin.gif Poze ceva de la B.B. King? whistling.gif
Mariustom
Dacă a mai fost, îmi cer scuze smile.gif

Lucian107416
Putin offtopic, dar misto smile.gif

pmhoria
Pt Baby blues .. pe unde mai umblii? topicul asta se stinge daca nu mai pui muzica pe aici .. smile.gif

Jeff Beck w. Buddy Guy - Let Me Love You - Madison Square Garden, NYC

solmar
Ce spuneti de asta?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.