Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gripa porcina
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Medicale
Pages: 1, 2, 3, 4
StefanVVTi
Infectia cu virusul gripal H1N1 se extinde pe zi ce trece. Unul dintre ultimele rapoarte ale OMS anunta ca persoane din 73 de tari au fost afectate de aceasta boala. 140 de persoane au murit, iar numarul cazurilor confirmate se apropie de 27.000!
Azi a fost confirmat un nou caz de contaminare, in cazul unei persoane care s-a intors pe 8 iunie din Toronto, Canada. Cu acest caz, numarul persoanelor afectate se ridica la 10, pe teritoriul Romaniei.

Este lumea aproape de o pandemie? Ce parere aveti?
adrian_flavius
Parerea mea este ca se exagereaza foarte mult...poate prea mult...la fel cum a fost cu gripa aviara acum cativa ani...si, desi ulterior s-a aflat ca agentul care se folosea pentru decontaminare, in Romania, a fost supra-diluat de muuuuuulte ori (ca sa se "ascunda" sume mai mari platite pe contractele respective...), impactul acestui virus asupra Romaniei a fost foarte mic...sincer, eu nu cred in teoria pandemiei...dupa cum nu cred in foarte multe chestii care se dau pe TV... nu-s chiar adeptul teoriei conspiratiei, da' ceva-ceva adevar prin teoriile alea exista...sa ma-ntreb de ce toate tarile s-au repezit sa cumpere Tamiflu in cantitati impresionante?...sa ma-ntreb cat castiga companiile farmaceutice din toata aceasta explozie informationala si mediatica?...sa ma-ntreb ce termen de expirare aveau dozele alea de Tamiflu vandute (din stoc!!) tarilor interesate?...

...renunt, ca am alte treburi, mult mai importante...
StefanVVTi
Sa fie un interes al companiilor farmaceutice si...atat?
Sunt curios cum e perceputa "noua gripa" in SUA?
James Kilowatt
Eu sunt curios. Care e numarul de decese/nr de infectari? Ca daca mor 150 din 27000, am senzatia ca e mai putin grava decat gripa clasica.

Si va rog frumos, nu mai spuneti "gripa porcina"! Celula de criza formata din ministrii sanatatii din europa s-au intalnit si au dezbatut cum sa opreasca epidemia, si dupa vreo trei zile au decis sa nu se mai cheme gripa porcina. Ca sa fie clar! Ce naiba, ei muncesc sa va protejeze si voi dati inainte cu gripa porcina.... biggrin.gif
20krpm
in sua gripa nu mai e perceputa, pentru ca a trecut. nimeni nu mai pomeneste nimic de ea. a fost si destul de plapinda de felu ei biata - gripa de primavara, nu d-aia viguroasa de toamna-iarna.

sa ne mutam acum la urmatoarea stire senzationala.
ozz86651
O banala gripa. Nimic special. Are mortalitate mult mai redusa decit gripa normala.
Otto73
Ieri am fost testat pozitiv la H1N1.
Ce pot sa spun:.................ma simt mizerabil.
Ma dor toate.
Se manifesta ca o gripa normala, cu febra de peste 39 grade, si tuse cat cuprinde.
pmhoria
Sanatate maxima si las ca trece si porcina peste noi.
Am vorbit cu niste doctori de pe la noi si ziceau ca daca e depistata in timp ok, nu e mare lucru de ea. E ca o gripa obisnuita si se trateaza la fel.
Sanatate
Otto73
Multumesc mult thumbsup.gif
James Kilowatt
Fa-te bine repede smile.gif

Apropo, si la voi se trateaza cu Tamiflu?
Si la voi au aparut controverse cu vaccinul care cica produce mai multe probleme decat boala?
ozz86651
Da, tot tamiflu... n-am auzt nici o controversa, in afara de aiurelile obisnuite cu conspiratia vaccinurilor.
Otto, sanatate multa!
Otto73
multumesc mult.
Vaccinul se da doar cand nu ai boala.
Mi-a spus doctorul ca nu stiu ce medicament il dau doar la copii deoarece nu sunt rezerve.
Eu o tratez sau cred ca o tratez la ce mi-au spus ei cu Ibuprofen si Tylenol ambele de 600 ml alternate la fiecare 3 ore.
Sincer sper ca si pe viitor sa mai pot intra pe forum thumbsup.gif
NGZ
Stai linistit, ca o sa mai intri pe forum. In Romania gripa porcina este bine tratata.
Sanatate !
HalbaSus
Insanatosire grabnica !
Azi si eu stau acasa, si eu si nevasta suntem raciti (nevasta are amigdalita, eu o raceala relativ usoara (pana acum)).

Citeam undeva ca dupa ce iti trece gripa porcina devii imun la nusht' cati virusi mult mai periculosi si mai agresivi decat gripa porcina.
air_wolf
insanatosire grabnica!
Otto73
Merci fratilor de urari.
Azi am mai fost la un medic si mi-a dat relenza 5mg un medicament (praf) ce trebuie sa-l inhalez la cate 12 ore.
Deocamdata febra nu mai am.
Chind tusesc spatele ma omoara.
Dar sper ca totul o sa fie bine
Multumesc tuturor pt. urari. thumbsup.gif
Rebel
Otto,
lasa ca trece.

Curios insa, tylenol si ibuprofen? pai asta inseamna ca nu-i asa grav...

Fa-te bine si tine-ne la curent! thumbsup.gif
G e o r g e
otto sanatate maxima !

si eu si a mea consoarta ne-am captusit cu ceva gripa ... momentan a mea da inapoi dupa ce am fost un pic mai rau. febra mare n-am avut , m-am simtit racit si mizerabil vreo 2-3 zile si acum sunt cat de cat ok.
James Kilowatt
@Ozz
Discutia nu e legata de vaccinul in sine, ci de aditivii care sa il faca eficace cu o doza redusa de "vaccin" propriu-zis. Nu stiu care e termenul in engleza.... in franceza se cheama "adjuvant"

"aiurelile" sunt declansate chiar de medici
http://tempsreel.nouvelobs.com/speciales/l...es_vaccins.html


Se pare ca acelasi "adjuvant" poate sa se comporte diferit de la un vaccin la altul.
http://www.lepost.fr/article/2009/09/12/16...accin-h1n1.html

Polemica pleaca de la faptul ca unii nu sunt convinsi ca merita o vaccinare in masa impotriva unei boli care pana acum s-a dovedit destul de putin periculoasa, cu un vaccin insuficient cunoscut si testat. Nu ideea de vaccinare e pusa la indoiala, ci se intreaba daca momentul e bine ales sau nu e putin prematur.
ozz86651
Ce sa zic, s eprea poate ca vaccinul asta facut in graba pe genunchi sa nu fie cel mai bun posibil. Da acu e la latitudinea fiecaruia care risc si-l asuma. Ala de a crapa (foarte mic) sau ala de efecte secundare (mai mare). Eu de exemplu nu mi-as face vaccinul, dar daca as fi femeie insarcinata m-as gindi de 450 de ori.
Otto73
Multumesc inca odata de urari tuturor colegilor forumisti.
Ibuprofen si tylenol am luat ca aveam temperatura peste 39 (102 si ceva gF)si chiar ma facea sa ma simt mizerabil.
Acum mai adaug si Relenza
Sunt un "colectionar" de gripe,bronsite etc.
Cand am fost mic doctorii din ro la orice raceala imi dadeau antibiotice chiar si la cea mai mica gripa sau raceala.
Cred ca de atunci trag toate ponoasele ca sistemul imunitar mi-e de toata jena.
In fiecare an bronsita pana cand mergean la Herculane vara iarna si faceam bai scotiene intram in galdoanele cu apa fierbinte apoi sarean in cerna si invers asta ore in sir,
dupa primele 5 intrari nu mai simteam care-i rece care-i calda.
In plus mai faceam si antigripale o perioada de 8 ani nimic.
Am emigrat si am luat-o de la inceput cu gripele poate aici au alte radacini, habar n-am dar stiu un lucru in fiecare an fac cate ceva.
James Kilowatt
@Otto
Negociaza si tu cu doctorul vreo 3 saptamani de concediu medical, ca sa fii sigur 200% ca nu mai dai si altora. Si sa te refaci linistit pe la Las Vegas.... thumbsup.gif

Eu vara asta am facut varicela - aka varsat de vant dry.gif Din fericire, o forma destul de usoara, din cate am inteles la varsta mea ar fi putut fi mai urat. Am fost lipsit de energie vreo doua-trei zile, si f f urat vre-o saptamana.
Cica in SUA varicela se vaccineaza, in BE se vaccineaza doar cei din grupele de risc (cu sistem imunitar deficitar), pe principiul ca boala lasa imunitate mai durabila. Adica, mai bine te imbolnavesti ca sa fii sigur ca nu te imbolnavesti mai tarziu turned.gif . E drept, mai bine te imbolnavesti cand esti in forma, ca sa fii sigur ca nu te imbolnavesti mai tarziu cand poate nu mai esti asa tare....


@Ozz
La noi femeile insarcinate se vaccineaza pt H1N1 musai cu vaccinul fara "adjuvant" din ala, cel cu e interzis. probabil din motive economice si/sau capacitate de productie se face si cu dracie din aia, desi exista si fara.
Otto73
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 20 2009, 01:03 AM) *
@Otto

Eu vara asta am facut varicela - aka varsat de vant dry.gif Din fericire, o forma destul de usoara, din cate am inteles la varsta mea ar fi putut fi mai urat. Am fost lipsit de energie vreo doua-trei zile, si f f urat vre-o saptamana.

Pai putem sa ne luam de mana .
Eu varicela am facut-o la 21 ani si culmea de la mine a luat-o si mama.
StefanVVTi
Multa sanatate, Otto! thumbsup.gif
Otto73
Merci, merci tuturor thumbsup.gif
air_wolf
trece, trece. eu am racit anul asta ca nciodata. o saptamina am dus-o pe picioare cu 40, dupa care mi-am luat 5 de medical ca am facut si conjunctivita (am mers si eu o zi si 2 statii cu metroul si gata, m-am imbolnavit). dupa aia pauza, circa 3 saptamini. acum iar cu muci si tuse, de data asta insa n-am temperatura dar ma hiriie ca la bronsite. gitu ma-sii, sper sa nu crap si merg inainte. beau ceaiuri (amestec beton, foarte misto+patlagina), iau niste sirop natural, bomboane chinezesti (alea conice, verzi, de care mincam cind eram mici, o cutie pe zi daca gaseam la farmacie), azi ar fi a 3-4 zi de tuse si e in scadere. daca mai tine, ma duc si la doctor.
sistemul imunitar se duce de la: stress, oboseala, lipsa de oua in alimentatie...

btw, daca erai femeie, puteai lua spermicidat de pulicilina si trecea.
James Kilowatt
Referitor la varicela, aici un documentar despre principiul vaccinarii aplicat in Belgia. teehee.gif
http://www.southparkstudios.com/guide/210/
Rebel
Otto, cum merge vere?
Mai scrie ceva sa stim cum esti.
Otto73
QUOTE (Rebel @ Oct 22 2009, 07:29 PM) *
Otto, cum merge vere?
Mai scrie ceva sa stim cum esti.

Cum sa mearga? Merci de intrebare.
Tusea si febra m-au mai lasat dar nu de tot.
Culmea am chef de mers la gym, dar normal ca nu ma duc fac acasa flotari si genuflexiuni.
Sincer sper sa fiu pe calea cea buna.
Nu ies din casa pana nu sunt bine 100%
TV il urasc deja. Noroc cu netul.
Rebel
Cool stuff. Ma bucur ca esti mai bine!
Totusi organismul este slabit, nu exagera cu flotarile...
Si nu uita atitudinea pozitiva si optimista! thumbsup.gif
Otto73
Nu exagerez cu flotarile. si atitudine optimista cred ca am.
Sper sa fiu recuperat 100% in curand.
Sper ca nici unul sa nu luati nici un virus din asta ca-i nasol.
FAR EASTERN
Sa fii sanatos, Otto!

Mai nou, a inceput si pe la noi sa se inmulteasca... si cica se poate raspandi in comunitate. Adica nu tebuie neaparat sa intri in contact cu cineva care a importat-o... asta e nasol. :\
Otto73
QUOTE (FAR EASTERN @ Oct 23 2009, 10:11 AM) *
Sa fii sanatos, Otto!

Mai nou, a inceput si pe la noi sa se inmulteasca... si cica se poate raspandi in comunitate. Adica nu tebuie neaparat sa intri in contact cu cineva care a importat-o... asta e nasol. :\

Merci de urari.
Sincer nici eu nu cred ca am intrat in contact cu cineva dar certe ca am H1N1-le.
Sper sa inving virusii cat mai repede.
Otto73
Azi am fost din nou la medic.
Una buna una rea.
Nu mai am H1N1-le in mine.
Dar am pneumonie acum. banned.gif
klm
CITAT(Otto73 @ Oct 18 2009, 06:19 PM) *
Ieri am fost testat pozitiv la H1N1.
Ce pot sa spun:.................ma simt mizerabil.

Asteptam un mesaj de genul: "nu mai am porcina, nu mai am nimic, ma simt excelent!", inca il asteptam si speram sa vina cat mai repede! smile.gif
Otto73
Pai sper sa pot spune asta in cateva zile thumbsup.gif
Otto73
Azi pot sa spun ca sunt ok, gata cu gripa porcina si efectele ei.
Multumesc inca odata celor ce au fost de partea mea si doresc tuturor sanatate si noroc. thumbsup.gif
Otto73
Apropo a aparut si un vaccin spray nazal pt varste intre2 si 49ani.
mike.omega
Pune si tu un link. Cica in RO se inmultesc cazurile. Daca nu se inmultesc cazurile in realitate, in ziare sigur se inmultesc wink.gif
Rebel
Otto, ma bucur ca esti bine man.
Eh, pana la urma se duse, vezi?
Multa sanatate! thumbsup.gif


Otto73
Multumesc la fel Rebel.
Mike, linkul urmator:
http://www.emedicinehealth.com/h1n1_nasal_.../article_em.htm
Mariustom
20.000 de morți e un mizilic !!! OFICIAL !!!
Tiberiu61940
umbla vorba prin sat ca virusul care se raspindeste acum foarte rapid in Ucraina e de fapt vechea gripa spaniola din 1918 usor modificata, care nu avea cum sa apara decit daca cineva avea interes. si nu exista vaccin pt asta.
Otto73
QUOTE (Tiberiu61940 @ Nov 3 2009, 12:48 PM) *
umbla vorba prin sat ca virusul care se raspindeste acum foarte rapid in Ucraina e de fapt vechea gripa spaniola din 1918 usor modificata, care nu avea cum sa apara decit daca cineva avea interes. si nu exista vaccin pt asta.

H1N1 e chiar gripa spaniola ce a facut cele mai multe victime in 1918 dintre toate gripele posibile pana acum, care din pacate a aparut din nou.
klm
De unde puii mei tot apar radacinile astea (disparute de ani buni)?! Doar nu s-o fi trezit virusul dintr-un somn de 100 de ani, a sapat prin 2 m de pamant, s-a mutănțit putin si-a sarit pe primul porc pe care l-a vazut?!
Si revin cu nedumerirea mea: de ce sa-mi injectez din proprie initiativa o radacina veche a virusului?!
James Kilowatt
In Ucraina s-a inchis scoli, universitati si alte alea si s-au descurajat reuniunile pt urmatoarele 3 saptamani. Se recomanda ca lumea sa stea acasa. Guvernul si-a anulat reuniunile si recomanda si celorlalti sa faca la fel. Slovacia a inchis granita cu Ucraina si mai multe guverne recomanda "supusilor" sa nu calce pe acolo...

Iar eu tre' sa ma duc la Kiev duminica viitoare. ninja.gif Desi e posibil ca nimeni din ceilalti sa nu vina si sa se anuleze meetingul....

E destul haos, nimeni nu stie f exact mare lucru si au inceput sa caute mai degraba un vinovat (de ce nu avem destule doze de vaccine sau antivirale) decat sa caute o solutie.... suna cunoscut. Am vorbit cu colegi care sunt acolo si de fapt nu stiu nici ei mare lucru, nu stiu nici cat e de serios si cat e panica starnita de media, si nici nu stiu care vor fi masurile luate. Habar n-au daca o reuniune saptamana viitoare se va tine sau nu. Insa deja unii care lucreaza pe teren refuza sa mai mearga la reuniuni. Nimeni nu stie inca daca vor anula zboruri....
FAR EASTERN
QUOTE (klm @ Nov 4 2009, 09:20 AM) *
De unde puii mei tot apar radacinile astea (disparute de ani buni)?! Doar nu s-o fi trezit virusul dintr-un somn de 100 de ani, a sapat prin 2 m de pamant, s-a mutănțit putin si-a sarit pe primul porc pe care l-a vazut?!

Ai vazut "Frozen"? Din cauza topirii gheturilor arctice, ies la iveala... ...
James Kilowatt
E dat dreacu' porcul asta polar din Antarctica....
Cipp
Porcoasa gripa asta!
Tiberiu61940
Uitati ce spune ex-ministrul sanatatii din Finlanda:
Gripa e provocata artificial
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.