Help - Search - Members - Calendar
Full Version: PROBLEME LA FRANE ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
ing_catalinul
Salut !
Am observat de ceva vreme, ca "veo-ul meu" se comporta cam ciudat la frane, la viteze mari.
Adica, daca circul cu 100 -120 km/ h, si trebuie sa reduc brusc, asa, din intamplare , ca mi-a iesit un melc (adica unu' cu Traban-ul in fata ) , am observat ca masina intra in trepidatii.

Cam tremura, si nu inteleg de ce.
La doar 13500 km, sa fie duse discurile de frana ?

Astept pareri si mesaje, daca ati mai patit asa............
T u d o r
Posibil discuri ovalizate? Cred ca prima intrebare ar trebui s-o pui la un service autorizat, e periculos sa nu te poti baza pe sistemul de franare.
ing_catalinul
QUOTE ( T u d o r @ Jun 9 2009, 11:02 PM) *
Posibil discuri ovalizate? Cred ca prima intrebare ar trebui s-o pui la un service autorizat, e periculos sa nu te poti baza pe sistemul de franare.


Nu se pune problema ca nu ma pot baza pe frane, dar mi se pare ciudat sa trepideze , sa tremure, sa se comporte asa.....
La nici 15000 km ? La nici prima revizie ?
Sper sa nu fie dezamagit "inainte de vreme" de Chevrolet. Chiar ii admir foarte mult, mai ales de cand a aparut si Cruze.


Sper sa se mai gaseasca un posesor de Aveo, care sa fi avut probleme de genul.

multzam.
Cipp
Presiune prea mare in pneuri si roti dezechilibrate. Mai rau, poate fi de la rulmenti, poti sa tragi de ei sus-jos cu masina suspendata pe cric. In cel mai nasol caz, discuri ovalizate. Daca discurile se incing de la drum si intri cu ele intr-o balta, adio!
C Z R
N-are cum sa aiba probleme la franare aveo, ca spunea un coleg de pe forum ca scrie pe ele : made in japan, ce puii mei, n-are cum , la naiba!!??
22nst
Poate este ABS-ul smile.gif
Stiti bine, ce urat face masina cand intra in functiune si simti in pedala cum vibreaza.
ing_catalinul
QUOTE (22nst @ Jun 10 2009, 06:17 PM) *
Poate este ABS-ul smile.gif
Stiti bine, ce urat face masina cand intra in functiune si simti in pedala cum vibreaza.


Pedala nu vibreaza, nu este de la ABS.

Cat despre presiunea in pneuri, nu depaseste 2.1 bar, atat cat e recomandat...de fapt, presiunea e in jur de 1.9 - 2.0 bari.
N-am fost la o echilibrare de roti de cand am luat masina, deci de vreo 9 luni si 13.500 km..... si cum sunt multe din drumurile noastre, cred ca asta voi face in cel mai scurt timp mellow.gif
Multam de pareri... as dori si altele, daca se poate
Cipp
Pai, rulmentii, bieletele de directie/capetele de bara si apoi masori ovalizarea discurilor. Cam astea ar fi!
22nst
QUOTE (ing_catalinul @ Jun 10 2009, 09:08 PM) *
QUOTE (22nst @ Jun 10 2009, 06:17 PM) *
Poate este ABS-ul smile.gif
Stiti bine, ce urat face masina cand intra in functiune si simti in pedala cum vibreaza.


Pedala nu vibreaza, nu este de la ABS.



Pe acolo... asta e impresia pe care ti-o da masina smile.gif
Dupa o frana brusca, violenta, de la viteza mare si trecut printr-o balta? (eu merg pe ovalizarea discurilor in cazul asta)
ing_catalinul
multumesc pentru parerile voastre si pt ajutor.....

Am descoperit problema.... era vorba despre echilibrarea rotilor.... de fapt, a jantelor fata, care se deformeaza vrand-nevrand, deoarece traim in Romania, si asta ne permite sa mai luam in plin cate o gropitza...sau mai rau!

Multumesc mult !
chevy
QUOTE (ing_catalinul @ Jul 7 2009, 04:15 PM) *
multumesc pentru parerile voastre si pt ajutor.....

Am descoperit problema.... era vorba despre echilibrarea rotilor.... de fapt, a jantelor fata, care se deformeaza vrand-nevrand, deoarece traim in Romania, si asta ne permite sa mai luam in plin cate o gropitza...sau mai rau!

Multumesc mult !


Daca ai jenti de tabla se duc repede. Se ovalizeaza mai tot timpul, fiind de proasta calitate.
Marius30562
Or fi luat tabla de la Galati ?

Ca la al meu Kalos, tot cu jante de tabla inlcaltat, nu am avut probleme cu jantele. Desi am luat cateva gropi mai ”voiniceste”.

Tremur in volan la peste 120 km/h simteam cand rotile nu mai erau echilibrate (le echilibram cam de doua ori pe an).
daewoo_espero_turbo
QUOTE (ing_catalinul @ Jun 9 2009, 08:09 PM) *
Nu se pune problema ca nu ma pot baza pe frane, dar mi se pare ciudat sa trepideze , sa tremure, sa se comporte asa.....
La nici 15000 km ? La nici prima revizie ?
Sper sa nu fie dezamagit "inainte de vreme" de Chevrolet. Chiar ii admir foarte mult, mai ales de cand a aparut si Cruze.


Nu stiu de ce i-ai admira pe cei de la Chevrolet pentru niste masini produse de Daewoo.... smile.gif
Cruze, Lacetti, Aveo, Spark, Epica , Captiva, etc.. toate sunt Daewoo-uri. Numai ca se foloseste brandul Chevrolet...
G e o r g e
chiar asa ... captiva e facuta de daewoo ? stiam ca e platforma GM . dry.gif
daewoo_espero_turbo
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2009, 06:09 PM) *
chiar asa ... captiva e facuta de daewoo ? stiam ca e platforma GM . dry.gif


Chevrolet Aveo sedan = GM Daewoo Gentra
Chevrolet Aveo hatchback = GM Daewoo Gentra X
Chevrolet Spark = GM Daewoo Matiz
Chevrolet Epica = GM Daewoo Tosca
Chevrolet Cruze = GM Daewoo Lacetti Premiere
Chevrolet Lacetti hb = GM Daewoo Lacetti Ex
Chevrolet Tacuma = GM Daewoo Tacuma
Chevrolet Captiva = GM Daewoo Winstorm
Opel Antara = GM Daewoo Winstorm Maxx

si lista poate continua

P.S. Chevrolet Captiva /GM Daewoo Winstorm este primul suv creat de GM Daewoo ( tinand cont ca Musso si Corando erau Ssangyong-uri redenumite... )


Deci tot ce inseamna Chevrolet Europa inseamna GM Daewoo... (toate chevroletele vandute in europa, in afara de HHR smile.gif) , sunt Daewoo-uri )

Aruncati o privire pe site-ul GM Daewoo , sa vedeti modelele ...
G e o r g e
pai atunci Chevrolet Captiva = GM Daewoo Winstorm = OPEL ANTARA ... nu ? deci opel = daewoo ,deci daewoo face opel confused.gif
daewoo_espero_turbo
QUOTE (G e o r g e @ Sep 17 2009, 09:21 PM) *
pai atunci Chevrolet Captiva = GM Daewoo Winstorm = OPEL ANTARA ... nu ? deci opel = daewoo ,deci daewoo face opel confused.gif


Masinile Daewoo sunt prezente in showroom-urile multor constructori ca de exemplu : Chevrolet, Opel, Suzuki, Holden, Vauxhall, etc.

GM Daewoo Winstorm se mai vinde in Europa cu numele de Chevrolet Captiva
GM Daewoo Winstorm Maxx, e alt model....vandut sub numele Opel Antara..

Deci GM Daewoo Winstorm si GM Daewoo Winstorm Maxx sunt 2 modele diferite..

E asa rau ca Opel vinde si o masina Daewoo? In fond, calitatea Daewoo a crescut foarte mult, pe cand cea a Opel-ului a scazut, mai ales ca se fac si-n Polonia Opel-uri.
chevy
QUOTE (G e o r g e @ Sep 16 2009, 02:09 PM) *
chiar asa ... captiva e facuta de daewoo ? stiam ca e platforma GM . dry.gif


Chiar este pe platforma de GM.
Nu cadeti in capcana denumirii si a lui daewoo_espero.
General Motors a cumparat Daewoo Motors, in urma criziei din Asia din anii 96-99. Din 2001 sau 2002 toate fabricile din Coreea apartin grupului GM DAT (adica General Motors Daewoo Auto&Tehnology). Printre actionarii monoritari se mai afla niste banci coreene, dar si Suzuki. Americanii au pastrat denumirea de Daewoo, pentru ca pe unele piete (parca din America Latina) marca Daewoo era foarte bine reprezentata. Mult mai bine decat Chevrolet. Spre ex. in 2004, cand am fost in Grecia, toate Matiz-urile erau Daewoo si aratau diferit de cele de la Craiova.

Ca sa va faceti o idee mai clara, GM mai detine o companie in Australia, GM HOLDEN Ltd. Masinile produse in fabricile acestei firme se vand sub denumirea de Holden in Australia, Noua zeelanda si Chevrolet In Orientul Mijlociu. Toate impart platforme GM. Si Opel sunt pe platforme GM.
105346
QUOTE ( T u d o r @ Jun 9 2009, 09:02 PM) *
Posibil discuri ovalizate? Cred ca prima intrebare ar trebui s-o pui la un service autorizat, e periculos sa nu te poti baza pe sistemul de franare.


nu ai descoperit nimic nou, eu ultima data cand aveam 100/h am descoperit ca franele nu tin deloc iar abs-ul a ramas blocat si am facut botul praf...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.