Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Strobos legale ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Daniumfcv
Pot sa montez 2 lumini "clipocitoare" albe.. in spatele grilei radiator ?

daca nu ..?! ce pedeapsa imi culeg daca ma prinde militia ?
guerilla
ilegal. nu stiu ce articol e, poate stie Dragos ca el a facut scoala mai recent whistling.gif
22nst
pentru ce iti trebuie?
Mariustom
Din Codul Rutier:
Art. 101. — (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
...
10. montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate;

Dîîî confused.gif
22nst
Clasa III inseamna intre 6 si 8 puncte de amenda.
Un punct reprezinta 10% din salariul minim brut pe economie parca este 54 lei, deci amenda intre 324 si 432 + probabil ceva puncte de penalizare smile.gif
Mariustom
CITAT(22nst @ Jun 6 2009, 09:56 PM) *
...
Un punct reprezinta 10% din salariul minim brut pe economie parca este 54 lei, deci amenda intre 324 si 432 + probabil ceva puncte de penalizare smile.gif

De la 01.01.2009 este "salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 600 lei lunar"
art. 2 de aici thumbsup.gif
ninja.gif
Alex-F1
De montat tu le poti monta linistit, ca oricum nu se vad si, daca nu vei fi prins folosindu-le, nu te poate amenda, fiindca nu stie ca le ai montate! whistling.gif Pe toate accesoriile astea io stiu ca scrie ca e interzisa folosirea pe drumurile publice, adica le poti da drumu la tine in curte sau pe camp sau in parcare la Selgros etc. ninja.gif
22nst
Dar eu tot nu inteleg si nici raspuns nu am primit, la ce sunt bune?
T u d o r
La fitze. biggrin.gif
guerilla
QUOTE (22nst @ Jun 7 2009, 10:09 PM) *
Dar eu tot nu inteleg si nici raspuns nu am primit, la ce sunt bune?


ca sa dea flashuri si sa impresioneze pe ceilalti. eu unul nu ma dau la o parte la stroboscoape, fie ele albe, albastre sau rosii. daca nu vad girofaru pe plafon poa sa sune din goarne si sa dea cu flashu pana i se acreste. sau poate pun frana, cine stie poate bag si in marsarier whistling.gif
20krpm
QUOTE (Daniumfcv @ Jun 6 2009, 02:46 PM) *
Pot sa montez 2 lumini "clipocitoare" albe.. in spatele grilei radiator ?

ca sa-l parafrazez pe un profesor din facultate: desigur, dumneavoastra puteti monta luminile in spatele grilei de radiator, dar mai bine in spatele lamei de buldozer... (citatul original era "desigur, dumneavoastra va puteti prezenta la examen la vara, dar mai bine mai la toamna...")

late edit: darium, cum se potriveste dorinta asta a ta cu stirea mediafax pe care o ai in semnatura?
adrian_flavius
Un vecin de-al meu are asa ceva pe un Logan 1.4 MPI cica "tunat", la care repara non-stop la bumper-e, atat fata, cat si spate (i-a scazut garda la sol, si da in toate gropile/bordurile/denivelarile)..."clipocesc" frumos, da' mi-a spus ca-i este cam frica de politie...stie ca-s ilegale...
StefanVVTi
Era prin Bucuresti o firma specializata care monta d-alea rosii/albastre in bara, sau montate cu ventuze sub oglinda, sirene de politie si toata gama de produse de genul asta. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.