Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Intalnire cu Terra
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Filme si Teatru
roadempire
Un film ce a aparut ieri si vi-l recomand cu toata caldura

În doar câteva decenii, umanitatea a dat peste cap balanta planetei noastre, una stabilizata în miliarde de ani de evolutie. Pretul pentru greselile noastre e mare, dar este prea târziu pentru a mai privi situatia cu pesimism. Omenirea are mai putin de zece ani la dispozitie pentru a pune capat tendintei de degradare a ecosistemului si pentru constientizarea stricaciunilor aduse de modalitatile noastre de consum al resurselor.
Oferindu-ne filmari unice din peste 60 de tari, vazute din aer, Yann Arthus-Bertrand pune, alaturi de alti oameni preocupati de soarta planetei, o piatra în temelia edificiului pe care, împreuna, trebuie sa-l reconstruim.

Voce narator - Glenn Close

Full Movie: http://www.youtube.com/homeproject
James Kilowatt
Asta e al doilea film dintr-o serie.
Nu am avut rabdare inca sa-l vad, ma pronunt dupa. Desi concluzia din start (si din mesajul lui roadempire) poate fi discutata.
f1anatic
QUOTE (roadempire @ Jun 6 2009, 09:17 AM) *
În doar câteva decenii, umanitatea a dat peste cap balanta planetei noastre, una stabilizata în miliarde de ani de evolutie. Pretul pentru greselile noastre e mare, dar este prea târziu pentru a mai privi situatia cu pesimism. Omenirea are mai putin de zece ani la dispozitie pentru a pune capat tendintei de degradare a ecosistemului si pentru constientizarea stricaciunilor aduse de modalitatile noastre de consum al resurselor.


Concluzie discutabila. Dar promit sa vad filmul.
FAR EASTERN
Normal ca e discutabil. Orice e discutabil. Inclusiv faptul ca unora nu le pasa nici cat negru sub unghie, dar se dau destepti si interesanti. Mai ales interesati.
f1anatic
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 6 2009, 11:04 AM) *
Normal ca e discutabil. Orice e discutabil. Inclusiv faptul ca unora nu le pasa nici cat negru sub unghie, dar se dau destepti si interesanti. Mai ales interesati.


Vrei sa fii mai precis in mesajul tau ? Nu de alta dar nu vreau sa trimit in vacanta persoane nevinovate.
Ca sa fiu mai precis: te rog editeaza-ti mesajul si fii clar cui ii adresezi acest lucru sau daca este o afirmatie la modul general !
FAR EASTERN
N-o lua personal fanatic, e doar o intamplare ca s-a nimerit restul comentariului dupa postul tau... Vorbeam in general. Sper ca nu ti-a tresaltat subconstientul... wink.gif No offence, deci.
f1anatic
QUOTE (FAR EASTERN @ Jun 6 2009, 01:22 PM) *
N-o lua personal fanatic, e doar o intamplare ca s-a nimerit restul comentariului dupa postul tau... Vorbeam in general. Sper ca nu ti-a tresaltat subconstientul... wink.gif No offence, deci.


Pe viitor iti recomand sa fii mai prudent in afirmatii si pe urma in explicatii. Pe moment asta e tot.
FAR EASTERN
Multumesc pentru ingaduinta... smile.gif

Si ceva funny in ton cu subiectul:

"O planeta trece pe linga Terra si o intreaba:
- Ce mai faci, soro? Nu te-am vazut de milioane de ani!
- Nu prea bine... Stii... mi-au iesit Homo Sapiens...
- Nu te ingrijora, o sa treaca! Am avut si eu!"
StefanVVTi
Am apucat sa vad 20 de minunte...foarte, foarte interesant!
Food Inc. a vazut cineva?
FAR EASTERN
Ieri am auzit si eu de el... dar asta trebe discutat la topicul despre conspiratii... wink.gif
FAR EASTERN
Arghhh.... l-au scos, a ramas doar trailer-ul.
Mariustom
De ăsta ziceai ???
FAR EASTERN
Sar'na, eu nu-l gasisem... arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.